Nekateri strokovni delavci vrtca smo bili na Islandiji, kjer smo imeli v sklopu projekta Erasmus + t.i. srečanje aktivnosti učenja in poučevanja. Tam smo si ogledali dva vrtca osnovno in srednjo šolo, kot ju imenujemo mi.

Otroci in zaposleni so zelo sproščeni. Veliko k temu pripomore premišljena ureditev prostorov, saj lahko otroci prehajajo iz prostora v prostor in se tako zmanjša hrup, otroci imajo možnost umika v drug prostor in ne samo v kotiček.

Velik poudarek namenijo dejavnostim na prostem, saj so otroci zunaj v vseh vremenskih razmerah. Zanimivo je bilo videti, kako otroci tekajo po šoli brez copat, nekateri celo bosi. Pravijo, da so tako navajeni in si niti ne predstavljajo, da bi bili obuti.

Vrtec in šolo obiskujejo otroci iz mnogo različnih držav. Vzgojitelji in učitelji se trudijo, da bi otrokom in staršem olajšali prilagajanje na novo okolje, in prav vsi stremijo k temu, da bi se tam dobro počutili.

Nekaj dejstev o njihovem izobraževalnem sistemu si lahko preberete v predstavitvi (v angleškem jeziku) tukaj.

ZAPISALA Maja Kiš