Oktober je za celo Slovenijo znan kot mesec požarne varnosti. Učimo se o različnih poklicih, ki skrbijo za našo varnost. To je popolni mesec, za izvedbo požarne vaje umika.
To vse smo tudi naredili v naši enoti. Vse tri skupine, smo najprej izvedle požarno vajo umika.Najmlajša skupina je vse preostale pričakala zunaj v vozičkih. Dobili so priložnosti videti uspešno evakuacijsko vajo. Otroci so v organiziranem vrvežu pritekli iz vrtca, pod pretvezo požara v kuhinji, in se zbrali na zbirnem mestu označenim s tem namenskim znakom. Potrebovali smo zelo kratek čas da smo se umaknili iz vrtca. pred namišljenim požarom.  v vrtec so prihiteli tudi gasilci PGD Zgornji Kašelj in nam pomagali .

Po vaji sta nam  gasilca iz PGD Zgornji Kašelj, predstavila svojo vlogo  v vaji, ki smo jo izvedli. Ogledali smo si gasilčevo  opremo in se pogovorili, zakaj je tako nujno potrebna. Za največjo zabavo pa sta s sabo pripeljala tudi gasilsko vozilo polno zanimivih orodij, cevi in drugih pripomočkov, ki smo si jih skupaj tudi ogledali, predstavili, dotaknili, raziskali. Po predstavitvi, so se lahko otroci preizkusili tudi v gašenju in “špricanju” vode.

Za en dan smo prav vsi postali gasilci in otroci so v svojih vlogah uživali in se veselili. Tudi v prihodnje  bomo sodelovali  z gasilci iz  PGD Zgornji Kašelj. 

Zapisal: Tilen sotlar

  1. oktoberje dan, ko po vsem svetu praznujemo jabolka – sadež, ki ni le okusen, ampak ima številne koristi za naše zdravje. Zato smo se v skupini Gobice  odločili, da  obeležimo  ta dan. 

 Jesenski čas je čas, ko v Sloveniji dozorijo jabolka – majhen sadež z velikimi učinki.  Večkrat  jih imamo za malico in otroci jih z veseljem grizejo.  Ker pa nam jih je nekaj ostalo, smo se odločili, da pripravimo jabolčno čežano.  Jabolka smo  olupili  in jih razrezali na majhne koščke, dodali še  cimet, vodo in vse skupaj skuhali ter zmiksali s paličnim mešalnikom.   Iz olupkov smo hoteli pripraviti jabolčni čips, a so jih otroci   kar hitro pojedli.  Saj  vedo,  kako zdrava so jabolka. 

Naj bo svetovni dan jabolk priložnost, da v svoj vsakdan vključimo to naravno zdravilo, ki je dostopno, učinkovito in del slovenske tradicije.

Zapisala: Sonja Vegelj 

 Letošnji teden otroka smo v enoti Radovedenž  preživeli  zelo igrivo  in se družili  z vrstniki in prijatelji drugih  enot našega vrtca.  Poskušali smo razvijate talente in interese otrok. Otrok se rodi kot nepopisan list, ki se skozi čas razvija v svojevrstno, ustvarjalno in zadovoljno osebo in prav je, da  mu takšno okolje ponudimo že v vrtcu. 

Izdelovali smo vetrnice, ki so si jih otroci porisali  po svojih željah in z njim zaplesali  ob instrumentalni glasbi, Na lepi modri Donavi.  Otroci so plesali počasi, hitro, skupaj, sami ali v paru in zraven zelo uživali.  V torek smo si ogledali predstavo Sirkec, Sirkec, kjer so se ob vrgolijah klovna pošteno nasmejali in sodelovali kot pomočniki. 

Gostili smo skupine otrok  iz enote Pedenjcarstva, ki so se preizkusili v  reševanju ugank  in gibanju  na  postajah poligona. 

Preizkusili smo se tudi v  sladkem butiku in pripravili  jabolčno pito in zelenjavno juho.  Za konec tedna smo obiskali prijatelje iz enote Korenjak in  uspešno premagali Papirniško trim stezo z naslovom kako nastane papir. 

Zabava je trajala sproščeno  in otroci je ne bodo pozabili. 

Zapisala: sonja vegelj

Screenshot 2024-10-03 at 09.21.39.png

V tednu med 23.09.2024 in 27.09.2024 smo v enoti Radovednež praznovali Teden evropskega športa z raznolikimi športnimi dejavnostmi.

Teden smo začeli s praznovanjem Slovenskega dneva športa, 23.09.2024. Ker smo ponosni na slovenske športnike in športne organizacije, smo se ta dan še posebej potrudili, zato nas je obiskal škrat Žogobrc, ki ga sicer nismo uspeli videti, nam je pa pustil prijazno pismo, s katerim nas je povabil na orientacijski pohod s športnimi nalogami v bližnjem gozdičku. Škrat nam je zadal pet nalog, zato smo morali poiskati ne samo eno, temveč pet  njegovih pisem, da smo prebrali, kaj nam je namenil. 

Po prvem pismu nas je napotil v gozdiček blizu vrtca, kjer smo našli drugo pismo in dobili športno nalogo lovljenja v verigi. Naše Sove in Gobice so imeli najprej nekaj težav, saj je igra zahtevna, ker je bilo treba med igro poleg gibanja misliti tudi na to, da je telo pod nadzorom in da niso spustili prijema rok. 

Po drugi nalogi smo našli pismo, kjer nam je škrat Žogobrc pojasnil, kaj pomeni »fair play« v športu. Pogovorili smo se, kaj pomeni, da si pošten in dosleden športnik in zakaj je to potrebno. 

Pri zadnji nalogi smo se preizkusili v spretnostih z žogami v obliki štafetne igre, kjer so otroci navijali, spodbujali in maksimalno uživali.

Po končanih nalogah nam je škrat zaupal, da nam je v gozdičku  pustil sladko presenečenje.

Ker nas je v tednu športa pestilo vreme (dež in veter), smo torkov dan preživeli kar v vrtcu, in vrtec spremenili v veliko telovadnico,  kjer so otroci preizkušali svoje gibalne spretnosti.  Na postavljenih športnih  postajah. 

V sredo smo imeli tekmovanje s kolesi in poganjalčki. Po dva otroka podobne starosti in zmožnosti sta v dveh linijah tekmovala do cilja in nazaj. Spet so otroci pokazali kar veliko tekmovalnost in dobro voljo, tudi tisti, ki niso zmagali. Ugotovili smo, da je važna zabava ob tekmi in ne zmaga.

V četrtek smo  tekli na Množičnem teku, ki ga vsako leto organizira Atletska zveza Slovenije in si prislužili priznanje .

V petek bi morali obiskati sosednjo enoto, vendar  smo zaradi slabega vremena  ostali v vrtcu  in teden zaključili z gibalnimi igrami v vrtcu, ki pa so tudi pomemben del  otrokovega gibalnega razvoja, saj so morali  pri gibanju upoštevali tudi pravila igre. 

Teden je minil v prelepem športnem in kolegialnem vzdušju.

Zapisala: Anja Frece

Slogan  letošnjega tedna mobilnosti je Udoben javni prostor za vse. Glavni poudarek je na zagotavljanju kakovostno urejenega javnega prostora, ki prinaša številne koristi, kot so več površin za pešce in kolesarje ter več zelenih površin, po drugi strani pa manj avtomobilov, onesnaževanja in hrupa.

Skozi cel teden smo se z otroki pogovarjali o  varnih pravilih prometu in katera prevozna sredstva so bolj prijazna za okolje.  Z otroci iz skupine Gobice smo se odpravili na dolg »učni« sprehod, kjer smo  spoznavali prometne znake,  varno prečkali  cesto in si  ogledali železniško postajo v Polju.  Razmišljali smo zakaj  je vlak odlično prevozno sredstvo.  Starejši otroci iz skupine Sove so se udeležili Jesenskega Triatlona, ki  je potekal pod okriljem vrtca Miškolin in Četrtne skupnosti Polje.  V ta namen se zapre cesta od zaloga v zajčjo Dobravo in vsi udeleženci triatlona se preizkusijo v hoji, teku in  vožnji s poganjalci ter kolesi. Na poti rešujejo tudi  naloge povezane s prometom. 

Otroci so prinesli svoja igrače – vozila od doma in se z njimi igrali. Znanje smo veselo združili tudi s pesmijo in plesom ter gibalnimi igrami na temo vozil.

V četrtek  smo se  dve skupini otrok in Strokovni delavci odpravili na prireditev  na Osrednjem trgu v Polju, kjer je ČS Polje pripravila pestro dogajanje za naše otroke in krajane.   Na stojnicah so se predstavili  uslužbenci Mestnega redarstva, Policije Moste, ki so otrokom  razkazali svoja  vozila in opremo, ki jo potrebujejo pri svojem delu v prometu.  Na stojnici Cone Polje so  se otroci preizkusili  v gibalnih spretnostih v različnih igrah. Na stojnici ČS Polje so vsi otroci prejeli  kresničke, da bodo bolj vidni v prometu.

Teden smo zaključili z veliko novega znanja, ki ga bomo pridno uporabljali  pri hoji in gibanju v prometu na naših sprehodih. 

Zapisala: Sonja Vegelj 

V našem vrtcu so se poleti odvijale prave Olimpijske igre. Za poslastico ob zaključku pa nas je konec avgusta obiskal naš uspešen orodni telovadec Mitja Petkovšek. Nastopal je na igrah v Sydneyu leta 2000 ter v Pekingu leta 2008.

Bil je tudi dvakratni svetovni in štirikratni evropski prvak.

Z veseljem se je odzval vabilu ter nas obiskal skupaj z njegovo hčerko, ritmično gimnastičarko Asjo ter njeno trenerko.

Pokazal nam je, kako se ogreti ter nam na zabaven način prikazal male ter velike gimnastične trike. 

S seboj je prinesel mini bradljo, na kateri so se preizkusili tudi otroci.

Skupaj z Asjo so potelovadili z obroči, trakovi ter žogo.

Otroci so se neizmerno zabavali in veliko novega naučili. Kdo ve, mogoče bomo imeli pa čez nekaj let novega olimpijskega prvaka.

Zapisala: Anja tekavec

V vrtcu se trudimo, da skozi vse leto sledimo aktualnim dogodkom.  Tako letošnje poletje  tudi v  našem vrtcu potekajo olinpijske igre  malih Pedenjpedov. Pred samim začetkom poletnih OI v Parizu, smo se   z otroki   pogovarjali o  uspehih naših športnikov. Izdelali smo olimpijske  zastave, olimpijski ogenj, komplete medalj in  zastave sodelujočih držav.   Spoznali smo olimpijsko himno, zapeli slovensko in Pedenjpedovo himno. Naučili smo se tudi ples, ki ga zaplešemo pred vsakim tekmovanjem.

Ob otvoritvi  olimpijskih iger v Parizu, smo tudi v vrtcu pripravili  slovesno otvoritev in   tudi krajane opozorili na dogodke v našem vrtcu. 

Preizkusili smo se v  različnih športnih disciplinah  in  cel teden  pridno trenirali.  Ob petkih pa je potekalo tekmovanje  v različnih starostnih skupinah.  Podelili smo več kompletov medalj in se veselili uspehov naših malih Pedenjpedov.  Otroci uživajo v različnih športi in jih tudi spoznavajo, saj so nas obiskali pravi športniki in pokazali različne športe. 

Zapisala: Sonja Vegelj 

Pedenjpedovi dnevi so za nami. Preživeli smo jih  veselo in zabavno, predvsem pa športno.  Plesali in se veliko gibali, čeprav nam je vreme malce nagajalo.  Otroci so aktivno sodelovali, se razmigali in si za vsak dan štampiljko prislužili. Starejši otroci so na predstavo odšli in se smejali, ko Pedenjpedovo zabavno pot v vrtec so spoznali.  Mlajši otroci so v vrtcu ostali in predstavo Pod medvedovim dežnikom spoznali. 

Ob koncu, v petek je  velika zabava sledila skupaj s Pedenjpedom in sladoledom. 

zapisal: sonja vegelj

POHOD POT OB ŽICI – 9. 5. 2024
V četrtek, 9. 5. 2024, smo se Prijazne sovice po zajtrku odpravile na pohod POT OB ŽICI. Oblekli smo si pedenjpedove rumene majčke in smo odšli peš iz enote Radovednež do postaje FUŽINE, kjer smo dobili štampiljke, pojedli sadno malico, popili malo soka in se odpravili nazaj. Hodili smo dve uri in pol ter prehodili 7,5km. Imeli smo sončno vreme in otroci so bili polni energije, zato smo brez težav prehodili celotno pot.

TEČAJ ROLANJA  13. 5. – 17. 5. 2024
Otroci iz skupine Prijazne sovice so v mesecu maju obiskovali tečaj rolanja v Pedenjcarstvu pod vodstvom Barbare Brus, našega Tilna in sodelavke Eve. Tečaj rolanja je trajal 4 dni, en dan pa je odpadel zaradi dežja. Otroci so si vsakodnevno nadeli ščitnike, rolarje in čelado. Preverili ali je vse na svojem mestu ter se ogreli. Bili so razdeljeni v tri skupine. V prvi skupini so bili otroci, ki še nikoli niso rolali, v drugi skupini so bili otroci, ki so imeli malo spretnosti in v tretji otroci, ki so že rolali. Otroci so se preko različnih iger, kot je »Kaj rad ješ? Čokolado« igrali in učili spretnosti rolanja. Vzgojitelji so jim pripravili tudi različno zahtevne poligone. Na koncu rolarskega tečaja so se veliko novega naučili in dobili priznanja za uspešen zaključek tečaja.

zapisala: Petra Šuštar

Vrtec Pedenjped je poln okoljsko ozaveščenih vzgojiteljev in vzgojiteljic. V sklopu Eko projekta Podnebni tek - čas se izTEKa so nas v enoti Radovednež obiskali otroci skupine Gobice iz enote Korenjak. 
Za Radovednežev pozdrav, smo pred vrata ograje izobesili okrašeni napis Dobrodošli, nato pa jih pričakali v polni postavi treh skupin starosti od 2 do 6 na dvorišču naše enote. 
Vzgojiteljica skupine Gobice je predstavila projekt, zakaj je pomembno sodelovati, nato pa sta dva otroka predala kos sestavljanke našim otrokom z namenom poslikave. 
Po predaji, smo otroke skupine Gobice povabili na ples. Starejši otroci skupine Prijazne sovice so vsak vzeli svoj par in skupaj zaplesali na pesem “Lepši svet”, mlajše Kresničke pa so povabile najmlajše Klobučke na ples. Po plesu smo naše goste postregli z domačo limonado, sokom in piškoti.

Kos sestavljanke smo okrasili, tako da je kar najbolje predstavljala našo radovedno enoto. Narisali smo Pedenjpeda, v roki je imel lupo s katero je raziskoval stopinje različnih živali. 
V enoti smo tudi izvedli podnebni tek. Otroci vseh treh skupin so tekli toliko krogov, kolikor so njihove male noge zmogle. En krog je štel 150m, naši nadobudni tekači pa so skupaj pretekli kar 46 kilometrov in 700 metrov.
Sestavljanko smo vse tri skupine odnesle v enoto Korenjak, kjer so nas pričakale tudi skupine preostalih enot vrtca Pedenjped. Tam smo bili postreženi s piškoti, čajem, sadjem, skupaj pa smo tudi sestavili sestavljanko in zaplesali. Zabave ni manjkalo.

Radovedneži


v enoti Radovednež

20.5. – 24. 5 -2024 

S sloganom: 
»Migam, rajam in se vrtim – zato kot 
Pedenjped  zdravo živim!«

 
Ponedeljek 20.5. 

Ljudske rajalne in gibalne igre  po postajah
Potujemo v Rakitnico, ravbarji in žandarji, gnilo jajce,…..

  Torek, 21.5. 

Interni kros  za vse otroke.
V primeru dežja bomo naredili poligon v  celem vrtcu 

Sreda, 22.5. 

Predstava na otroke v Centru Zalog: »PEDENJPEDOVA ZABAVNA POT V VRTEC«
za otroke skupine Sovice in Kresničke. 

 Popoldan v sredo

 »Pohod in druženje  vseh generacij  do Zajčje Dobrave«. ZBOR JE 16.45 URI PRED VRTCEM.

 Na cilju bomo podelili simbolične nagrade  za najmlajšega in najstarejšega udeleženca pohoda  ter najštevilčnejšo družino.  Vabljeni  dedki, babice, starši , bratranci, sestrične in vsi prijatelji našega vrtca.  

Četrtek, 23.5. 

Kolesarčkov dan  v vrtcu
otroci pripeljejo svoja vozila in čelade. 

 Petek, 24.5. 

Pedenjpedova zabava 
z glasbo plesom in sladoledom.

 

 

Dan brez zavržene hrane smo obeležili tudi v vrtcu Radovednež. 

Najmlajši otroci so  skupaj z vzgojiteljico in pomočnico vzgojiteljice naredili Polentine mafine polnjene s čokolado in Hrustljvčke iz polente. 

Polenta nam je ostala od kosila. Imeli smo jo za prilogo k golažu. Ker pa je težko skuhati pravo količino  je ostala od kosila.  Razmišljali sva, kako bi jo lahko ponovno uporabili in ne zavrgli.  Ostalo nam je tudi maslo od zajtrka, zato smo se odločili da polento in maslo zmešamo  in pustimo  maso počivati. Naslednji dan smo v modelčke za mafine oblikovali kroglice  iz polente in jih obogatili  z Nutelo.  Mafine smo dali  v pečico. Po 30 minutah je v vrtcu lepo dišalo in komaj smo čakali, da se mafini ohladijo  in jih bomo lahko pojedli.  Otroci so pri kosilu  za sladico pojedli vsak svoj mafin polnjen s čokolado in obogaten s smetano. 

 Iz ohlajene polente smo  pripravili tudi Hrustljavčke.  Ohlajeno polento sva  s pomočnico narezali na trakce, otroci pa so jih povaljali v jajčka, moko in drobtine.  Ocvrli sva jih v olju in dobili smo Hrustljavčke, ki so jih otroci jedli kot samostojno jed. 

Bili so ponosni  na svoje opravljeno delo  in z užitkom vse pojedli.   Na pokušino smo povabili tudi otroke drugih skupin. 

Starejši otroci  iz skupine Prijazne sovice  se odločili, da v sredo, 24. 4. 2024, ko je dan brez zavržene hrane, spečejo enostavno medeno pecivo. Od ponedeljkovega zajtrka nam je ostal med in maslo. Ostale so nam tudi pomaranče. Zato smo se odločili, da poleg biskvita ožamemo pomaranče za naravni pomarančni sok. Otroke sva razdelila v dve skupini. Ena skupina je ožemala pomaranče, druga skupina pa je pripravljala testo za medeno pecivo. Potrebne so bile zgolj 4 sestavine: med, maslo, moka in jajca. Otroci so sami razlili jajca v posodo in dodali med. Ko so bile sestavine dobro premešane, so otroci zmes ulili v pekač. En otrok je nesel pekač z zmesjo do pečice, skupaj z vzgojiteljico. V pečico pa ga je dala sama. Nastavili smo štoparico za 25 minut in veselo čakali (se igrali), da bo pecivo pečeno. Druga skupina je ta čas vse pomaranče ožela. Nastala sta dva vrča slastnega stisnjenega pomarančnega soka. Ko je bilo pecivo pečeno, smo ga pustili stati še nekaj časa, da se je malo ohladil. Nato ga je vzgojiteljica razrezala na 20 koščkov, vsak otrok je dobil 1 dcl soka in košček peciva, na katerega so si nekateri dali še malo medu. Otroci so bili zelo zadovoljni z dodatno malico. 

zapisala: sonja vegelj

V enoti Radovednež smo, že drugo leto zaporedoma, dobili obisk čisto pravega kurenta. Oče punčke, ki obiskuje našo enoto, se je prijazno odzval na naše povabilo na obisk. Prinesel je vso opravo, ki jo imajo kurenti in se opremil s slikovnim gradivom, da je otrokom pokazal fotografije karnevalov in drugih kurentov. Poleg vsega jim je prinesel bonbone, o čemer so govorili še naslednji dan. V izogib prestrašenosti mlajših otrok smo se odločili, da bo oče prišel brez oprave in si jo nadel postopoma. Otroci so postopno oblačenje v kurenta opazovali z začudenjem in pričakovanjem. Pokazal jim je ovčjo kožo in bič; masko, iz katere ust moli dolg jezik, na vrhu pa ima rogove, okrašene s pisanimi trakovi. Palico, ki je na koncu ovita z bodičasto ježevo kožo- ježevka, so želeli vsi prijeti, saj je narejena iz pravih ježevih bodic, ki naj bi odganjale zimo, mraz in zlo, kar je tudi bistvo kurentovanja. Ko je kurent v polni opravi zacingljal z zvonci okoli pasu in skakal med njimi, je izbruhnilo pravo veselje. Z njim so skakali, peli in se veselili pustnega dne, ki nam je postregel z rajanjem, igranjem in odličnimi krofi.

V popoldanskem času pa smo se velike in majhne pustne šeme  udeležile pustne povorke po Zalogu, ki sta jo organizirala vrtec Pedenjped in Četrtna skupnost Polje.  Bilo je veselo, saj se je povorke udeležilo  ogromno število maškar in  ves čas  je povorko spremljala godba veteranov.  Povorka se je končala pred Centrom Zalog, kjer smo plesali in se sladkali s krofi in flancati.  Bilo je zabavno, veselo  in upamo, da se naslednje leto zopet srečamo. 

zapisal: sonja vegelj

Deliti je skrivnost sreče. Predrugačiti pozabljeno in vrniti novo življenje v stare igrače pa naš cilj v letošnji že tradicionalni izmenjavi pod sloganom Stara igrača za novo veselje. 

Vse skupinice v enoti Radovednež, smo se zbrali v petek, 22.12.2023,  v prijetno zimsko okrašeni garderobi naše enote, kjer so si otroci podarili igračo, ki so jo sami izbrali. Z  zbiranjem igrač smo pričeli že v ponedeljek in do petka smo jih imeli že zvrhan kup. 

Na dan smo se zbrali, se lepo pozdravili in skupaj zapeli zimske pesmice. Pod smrekico smo vzgojitelji nastavili igrače, zavite ali drugače, na igrače nalepili znakce, v skledico pa njihove pare. Tako je vsak otrok lahko izvlekel znakec in pod novoletno smrekico z vnemo poiskal svoje novo darilo. Nekateri otroci so se skušnjavi komaj uprli, nekateri so iskali svoje darilce dlje časa, nekateri so ga našli v trenutku, prav vsakemu pa je bil utrinek zadovoljstva viden na obrazu. 

Z otroki smo se po končani izmenjavi odpravili v sobo, kjer so lahko končno okusili novo veselje. Od družabnih iger, do tačke na patrulji vozil, zanimive knjigice, spomin, sestavljanke pa še kakšna zanimivost, veselje in sreče je bilo polno. 

zapisal: tilen sotlar

Ringa, ringa raja, zima naj nagaja,………

Kljub temu, da zima ni čisto običajna, saj nam še vedno ni nasula snežink,  je naš vrtec dobil  pravo zimsko podobo.  Obiskali so nas snežaki in nam pričarali  zimsko pravljico.   S predstavo Dobri snežak  nas je razveselila igralska skupina Sonček, otroci pa so  risali, slikali in izdelovali snežake iz različnih materialov.   Tudi novoletno jelko smo okrasili z majhnimi snežaki. Naučili smo se tudi pesmico o snežaku in o zimi in komaj čakali,  da nas je obiskal dedek Mraz, ki nas je obdaril s čudovitimi slikanicami.  Obiskal nas je tudi Božiček, s katerim smo se sladkali in peli zimske pesmice. 

 V popoldanskem času smo skupaj s starši odšli na nočni pohod z lučkami, kjer smo v bližini vrtca iskali dedek Mraza. Pustil nam je pismo v katerem nam je sporočil, da nas bo obiskal naslednji dan, dopoldan.  Vrnili smo se pred vrtec in se pogreli s toplim čajem in piškoti, ki smo jih spekli skupaj z našimi babicami in dedki. 

Za konec prazničnega decembra smo se med seboj obdarili. Imeli smo novoletni srečelov v projektu »Stara igrača za novo veselje«.   Izmenjali smo si igrače, ki so jih otroci prinesli od doma.  Vsak izmed njih se je igrače razveselil in jo odnesel domov.   Otroci so spoznali, da ni potrebno, da je igrača nova, lahko tudi stara igrača naredi  veliko veselja in sreče. 

Preživeli smo  čudoviti december  z veliko  druženja  in veselja  tako  med velikimi kot malimi Pedenjpedi.  Želimo vam da vas  v letu 2024 čakajo le najlepši trenutki in neizmerno veselje. 

zapisal: sonja vegelj

Screenshot 2023-12-01 at 13.36.10.png

V petek, 17.11.2023, smo v enoti Radovednež obeležili tradicionalni slovenski zajtrk. 

Namen dogodka je spodbujanje zdravega načina prehranjevanja in uživanje lokalne domače pridelane hrane. Otrokom pa smo približali prave vrednote prehranjevalne dediščine v želji, da stare slovenske jedi ne bi potonile v pozabo. 

Letošnji slogan je bil »Kruh za zajtrk – super dan!«, zato smo se odločili, da bomo z otroki pekli lastne pekovske izdelke. V ta namen smo že navsezgodaj zjutraj vzgojitelji naredili testo, ki je potem vzhajalo, nato pa smo skupaj izoblikovali žemljice, nekateri pa so celo naredili sirove štručke. Pecivo so lahko otroci vzeli domov, nekateri neučakanci pa so ga pojedli kar namesto popoldanske malice.

Med zajtrkom so bili otroci oblečeni v čebelice, na glavi so imeli tipalke, kruh so imeli zložen v košaricah, imeli smo pogrinjke, večji otroci pa so si lahko sami namazali maslo in med na kruh, na koncu pa so se še posladkali s slastnimi jabolki. 

Po zajtrku smo se vsi otroci iz enote zbrali v garderobi, kjer smo skupaj zapeli pesmice in zaplesali na temo kruh in pekovski izdelki. 

zapisal: Tilen Sotlar

ORIENTACIJSKI POHOD DVEH ENOT

 Orientacijski pohod družin smo izvedli skupaj z enoto Pedenjcarstvo. Otroci in starši iz skupin »Kresničke« in »Prijazne sovice« so se množično odzvali povabilu. Vsi smo se zbrali v enoti Pedenjcarstvo, kjer so družine dobile kartonček za opravljanje nalog, ter znak skupine kateri pripada. Šest skupin se je pod vodstvom vzgojitelja, ki je nosil simbol skupine, podalo na krožno pot, kjer so morali poiskati pet postaj z nalogami: skupaj smo si razgibali telo, vključili še možgančke in mimogrede rešili uganko, razigrani in veseli smo zaplesali, na igrišču smo poiskali tri »ježe« in jim nataknili jesensko listje , vmes pa smo malo tudi postali in skupaj zapeli. Po opravljeni nalogi je vodja skupine preluknjal kartonček ob zaporedni številki naloge in prikazu naloge. Otroci in tudi starši so se zabavali ob vseh aktivnostih, zlasti pa je bilo še bolj veselo na zaključku srečanja na igrišču enote Pedenjcarstvo, kjer smo se vsi posladkali s carskim pražencem in čajem, skupaj zarajali in zaplesali v večer.

Za našo majhno enoto bi bil tako obsežen orientacijski pohod kar velik zalogaj, zato smo veseli, da smo se povezali z bližnjo enoto. Za vse: vzgojitelje, otroke, starše je bila to nova, zabavna izkušnja. ori

zapisala: mojca širca

Tudi letos smo v mesecu oktobru obiskali gasilce PGD Zg. Kašelj. Prijazno so nam razkazali gasilski tovornjak z vsemi potrebnimi pripomočki in aparati za gašenje, otroci pa so se preizkusili tudi v »gašenju« - en otrok je s curkom vode ciljal pločevinko, drugi pa so vodo črpali iz brentače ali vedrovke. Otroci so bili navdušeni. Ob pomoči gasilca pa so tudi  ciljali žogo s curkom vode iz gasilske cevi.

Otroci so potešili svojo radovednost, bili so zelo aktivni in veliko novega so izvedeli. Poslovili smo se z gasilskim pozdravom » na pomoč.«

V vrtcu pa se je v gasilko oblekla naša Karmen Godec, ki je tudi prostovoljna gasilka. 

Otroci pa so si lahko nadeli gasilsko čelado, odvijali in zavijali so gasilske cevi , starejši otroci so izvedli tudi vajo umika v primeru požara. Ravnali so pravilno, hitro in v najkrajšem času so zapustili vrtec, ter se zbrali ob znaku za zbirno mesto na igrišču.

Mi smo pripravljeni in nič nas ne more presenetiti.

zapisala: mojca širca

Veliko smo raziskovali našo okolico in iskali primerni gozdiček v bližini našega vrtca. Le malo čez Zaloško cesto smo odkrili gozdiček, ki je zelo razgiban, a nam nudi tudi prostor za različne aktivnosti in raziskovanje. Že kar prvi dan smo si s pomočjo palic dobro razgibali telo in na stezi naredili poligon za preskakovanje palic. Otroci so občudovali drevesa in vsak si je poiskali eno drevo, ki bo samo njegovo drevo – nato so ga božali po lubju in mahu, opazovali so bršljan, ki se ovija okoli debel, pa tudi drevesne mravlje, ki so lezle po deblu, drevesu so tudi nekaj lepega povedali… Odkrili smo še gozdno jaso, kjer je bilo veliko naravnega materiala za ustvarjanje. Najprej so dečki predlagali da bi se skrivali, a je interes upadel, ko so zagledali skupino otrok, ki je gradila bivak. Vlačili so veje in jih  postavljali na osnovno debelejšo vejo. Kar veliko dela so imeli, saj vsaka palica ni bila dovolj dolga in primerna. Odkrili so tudi mah in ga nosili v svojo »hišico«. Tla so bila potem res mehka in prijetna za sedenje. Živahnim otrokom pa so bile v izziv liane, s katerimi so se gugali, se vesili in preizkusili svojo moč, ko so jih želeli potegniti z vej.

Dve uri v gozdu sta hitro minili…neuresničene zamisli pa bomo preizkusili ob naslednjem obisku.

Izjave otrok na vprašanje: »Kaj si prišepnil svojemu drevesu?«

…da se srečava, ko bomo šli spet v gozd, da pridem na obisk,

…jst sem mu povedal, da lepo raste, ko bo dež,

…da ga imam rad, da ga bom še prišel obiskat,

…naj lepo raste in ptičke pozdravi,

…da bom jaz natočila vedro, pa zalila moj drevo, da bo mal zrastu, potem se bomo vsi z očijem in mamico slikali zraven drevesa, pa vsi se bomo vrteli okrog in peli,

…da ima lepe veje,

…da lepo diši, po javorju sirupu,

…da bo sonček sijal na njega, pa bo lepo rastu.

zapisala: mojca širca

Otroci iz skupine Prijazne sovice smo povabili na naše igrišče prijatelje prvošolčke, naše bivše varovance. Pripravili smo jim športno dopoldne, ki ga je zasnovala naša Barbara Brus – animatorka za področje gibanja, vsi ostali pa smo ji bili v pomoč. Po uvodni gibalni igri in ogrevanju je na igrišču pripravila različne gibalne aktivnosti na številnih postajah. Otroci so se preizkusili v hoji miže ob vrvi, v poskokih čez ovire, vzvratno in preskoku ovire vstran, v vlečenju bremena, v poskokih po eni nogi iz obroča v obroč in ciljanju z žogo… Prav vsi otroci so uživali v gibanju in druženju. 

zapisala: mojca širca

Otroci skupine »Prijazne sovice« so se v začetku oktobra potepali na kmetiji nad Škofjo Loko. Mnogi so letos šele vstopili v našo skupino, a so se pogumno odpravili na pot. Motivacija je bila zelo velika in vsak dan so spoznali nekaj novega: živali na kmetiji, košnjo trave in hranjenje živali, molža krav, pobiranje sadja, mletje in stiskanje soka…Navdušenje je bilo toliko večje, saj so se otroci aktivno vključili v vsa opravila.

Tudi vzpon na Stari vrh jim ni delal preglavic, saj nas je do tja peljala gozdna pot, kjer so iskali lesene živalske skulpture, plodove, lubje, praprot in gobe. Radovednost in ustvarjalnost pa smo si potešili  tudi ob samostojnem obisku gozda – takrat so nastale čudovite »slike« iz naravnih materialov.

Zadnji dan pa nas je čakala peka kruha, kjer so otroci morali zamesiti vsak svoj hlebček testa, ki se je potem pekel v krušni peči. Seveda so svoje hlebčke kruha odnesli otroci domov.

Na kmetiji smo se počutili res domače.  Vsi na kmetiji so bili zelo gostoljubni, prijazni, ustrežljivi in z veseljem so odgovorili na radovednost otrok. Otroci so se res težko poslovili in povedali so, da bi še prišli na to kmetijo. 

zapisala: mojca širca

Kako malo je potrebno, da nekomu polepšamo dan, smo se  prepričali z otroki iz skupine Prijazne sovice. Pridružili smo se Vseslovenski akciji, ki jo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje s partnerji ob praznovanju mednarodnega dneva starejših. V petek, 29.9. smo narisali risbice in jih poklonili starejšim krajanom – nekatere smo osebno srečali, ostalim smo risbice z lepo mislijo pustili v nabiralnikih. Mnogi so bili najprej presenečeni, zatem ganjeni in zelo, zelo veseli. Otroci so ob stiku s starejšimi izkusili to obojestransko srečo – srečo starostnikov in lep občutek, ko si nekoga tako razveselil.

Risbice so narisali tudi za svoje babice in dedke, ter jih s toplim vabilom na ponedeljkovo druženje, odnesli domov. 

V ponedeljek, 2.10. pa so nas prijetno presenetili stari starši s svojim odzivom. V vrtec je prišlo veliko starih staršem, nato pa smo z roko v roki skupaj odšli do kmetije Kogoj. Ogledali smo si hlev s kravami molznicami, traktorje, rastlinjake. Na radovedna vprašanja otrok, so babice in dedki vedno imeli odgovor…pa tudi stari starši so imeli mnogo vprašanj za babico, ki je čistila zelenjavo za tržnico in za mladega kmeta Jožka. 

Na kmetiji smo dobili tudi sadike motovilca in zeljne glave. Ob vrnitvi v vrtec smo zeljne glave naribali, okušali presno zelje, nato pa ga pripravili še kot zeljno solato. Motovilec pa smo posadili v visoke grede in ga bomo lahko jedli že čez kakšen mesec.

Druženje smo zaključili na vrtčevskem igrišču, v objemih, ob soku in jabolčnem zavitku, ki ga je za stare starše spekla naša Karmen.

Druženje je bilo lepo, toplo in poučno prav za vse zbrane. Seveda se bomo skozi leto še velikokrat srečali, saj so nam stari starši obljubili, da nam bodo predstavili tradicionalne jedi našega kraja. 

zapisala: mojca širca

Otroci v skupini Prijazne sovice so vsakodnevno gibalno aktivni: se razgibavajo, tečejo, premagujejo ovire na poligonih, si razvijajo pozornost in hitro reagiranje v različnih gibalnih igrah, vzdržljivost in kondicijo na pohodih, vožnji s kolesi… gibalnih aktivnosti se zelo veselijo in zavzeto sodelujejo. Ob Evropskem tednu športa pa smo jim želeli približati različne individualne in ekipne športe – vsak dan en šport. V ponedeljek: so hokejisti iz HK Slavija otrokom predstavili hokej na ledu – otroci so poizkusili s palico za hokej voditi žogico med ovirami in nato zadeti še gol. Preizkusili so svoje spretnosti v mini ekipni tekmi. V torek: se nam je predstavila plesna šola Miki, saj se  bodo nekateri otroci vključili v plesni tečaj. Zgodba, glasba in gibanje je otroke vodilo v plesno koreografijo, ki je otroke razveselila, sprostila, zabavala. V sredo: smo spoznali boks in judo – borilni veščini ob kateri so se dečkom zasvetile učke, a sta vaditelja nenehno poudarjala, da je to šport, ki krepi celotno telo, disciplino in ga uporabimo le kot obrambo ob napadu. V četrtek: pot pod noge in peš do Zaloga. Med hojo smo ugotovili, da so kmalu pri nekaterih otrocih noge postale težke in utrujene, da nam primanjkuje vzdržljivosti in se bomo morali večkrat v vrtcu in doma podati na daljše sprehode, izlete v naravo. V petek: teden športa smo zaključili z dvema ekipnima portoma – nogomet in košarka. Otrokom sva pripravila mini trening: odbijanje žoge ob tla - lovljenje, izmenično odbijanje žoge z eno, drugo roko, vodenje žoge in metanje na koš; za nogomet pa vodenje žoge z nogo med stožci in ciljanje gola. Enkratni dogodki ne prinesejo rezultatov, če pa vajo večkrat ponavljamo, je napredek zagotovljen.

Otroci v skupini Prijazne sovice že vedo: »VAJA DELA MOJSTRA, ČE MOJSTER DELA VAJO !« 

zapisala: mojca širca

Vsako leto z veseljem sodelujemo v množičnem teku otrok. Tudi letos smo ga izvedli kar na igrišču vrtca, saj so otroci lahko tekli po krožni kolesarski poti, ki je dolga 140 m. V skupini Prijazne sovice spodbujamo vse gibalne aktivnosti, zato poleg različnih gibalnih spretnosti razvijamo tudi zdržljivost, kondicijo. Tudi na Množičnem teku otrok smo se dogovorili, da tečemo čim več krogov. Za vsak pretečen  krog pa so si lahko odtisnili en žig na kartonček. Otroci so pokazali svojo zdržljivost, saj so pretekli različno od tri do trinajst krogov z vmesnim, kratkim počitkom. Bravo.

Otroci so bili vztrajni. Zbrali so veliko žigov in bili nase tudi ponosni.

zapisala: mojca širca

V enoti Radovednež so v sklopu tedna mobilnosti pod sloganom : »Var(č)ne poti.« potekale različne zanimive aktivnosti.  Vsaka skupina na svoj način in glede na starost otrok.

Najstarejši skupini Prijazne sovice in Kresničke  so  spoznali  zgodbico Beli zajček.  Čez cel teden, je potekala aktivnost Belega zajčka. V garderobi smo prilepili večjega rjavega zajčka. Otroci so na njega lepili bele krogce, če so prišli v vrtec peš ali odšli na varčen način (peš, skiro, kolo …). 

Skupini  sta pričeli Evropski teden mobilnosti s Kolesarčkovim dnevom.  Otroci so še posebej uživali, saj so od doma pripeljali  v vrtec pripeljali svoja kolesa in se z njimi vozili po kolesarski stezi  med različnimi ovirami.

Najmlajši pa so  Pogannjalčkov dan izpeljali v četrtek, ko so  s svojimi poganjalci in skiroji pokazali svoje kolesarske spretnosti  na postavljenem poligonu. Zelo so uživali  in pokazali kako spretni vozniki so že. 

Veliko smo tudi likovno ustvarjali na temo prometa.  Risali , barvali smo vlake, z lokomotivo in vagoni, izdelali didaktično igro Promet  in izdelovali vozila in odpadnega materiala.

V sredo so se otroci iz skupine Prijazne sovice odpravili peš do vrtca Zajčja Dobrava in  udeležili jesenskega triatlona, ki ga je organiziral vrtec Miškolin. V vrtcu jih je pričakala maskota vrtca Miškolin in jim razložila potek triatlona.  Najprej so tekli skozi  gozd in izvajali gibalne vaje.  Na poti jih je pričakal   Nace Kolesarnik, ki se je z otroki  pogovoril o onesnaženju , ki ga povzročajo avtomobil in otroke seznanil  s prednostjo koles. V nadaljevanju jih je čakala vožnja s kolesi in  poganjalci , na kocu pa še  pot skozi pajkovo mrežo in poligon. . Otroci so po opravljenih preizkusih dobili medalje.

Udeležili so se tudi prireditve  na Trgu v Polju, ki je potekala v ETM  pod okriljem  Četrtne skupnosti Polje.  Tam so si otroci ogledali  vozila policistov in Mestnega redarstva, njihovo opremo in se seznanili z njihovim delom.   Skakali na napihljivem gradu in se preizkusili v ristancu in ciljanju v tarčo. 

Izvedli so tudi Množični tek, ki vsako leto poteka v organizaciji Atletske zveze Slovenije.  Večini otrok je uspelo preteči  7-8 krogov, najuspešnejši je bil deček, ki je pretekel  13 krogov okoli našega vrtca. 

Starše smo  spodbujali, da čimveč hodijo peš ali se vozijo s kolesom. Povabili smo jih, da čez vikend opravijo tudi družinski izlet z avtobusom ali vlakom.  Nad idejo  so bili navdušeni in v vrtec prinesli fotografije z družinskega izleta.

zapisala: sonja vegelj 

V mobilnosti na Islandiji smo si ogledali več šol.  Zelo me je navdušil njihov pristop k nagrajevanju pozitivnega vedenja in veliko ur namenjenih ročnim spretnostim.

V svoj oddelek otrok,  starih 3-5 let , sem zato vnesla dva primera dobre prakse.

POPCORN
Prvi je zbiranje popcorna. Nagrajevali smo pospravljanje in prijaznost ter strpnost do drugih. Vsak dan smo po pospravljanju nalepili na pano zasluženo kokico, prijaznost, strpnost, pa smo nagrajevali takoj, da so otroci to lažje si zapomnili. 

Vsak petek smo potem v mikrovalovki spekli popcorn in vsak je dobil zasluženo število popcorna. Otroci so bili izjemno navdušeni in motivirani, nič več ni bilo potrebno stalno ponavljanje-pospravljamooooo. Vzdušje je bilo izredno pozitivno. V novem šolskem letu bomo nadaljevali in nagrajevali nove stvari. 

TKANJE
Deščice smo pobrusili z brusilnim papirjem.
Na leseno deščico smo zabili žeblje. Otroke je to izredno navdušilo, zato smo nekaj deščic porabili samo za zabijanje žebljev in brušenje. Nato smo napeljali volno med žeblji in začeli tkati. Ni jim ravno šlo dobro, pa tudi niso imeli obstanka ter potrpljenja s tkanjem. 

V novem šolskem letu bomo nadaljevali s tkanjem, kvačkanjem, makramejem. Seveda pa tudi z žeblji, da si naberemo potrpljenja.

Zapisala: Mateja bojer

Uvodna tedna v juliju smo v sklopu ustvarjalnega vrtiljaka ustvarjali. Iz starih CD-jev smo ustvarili barvite ribice, s tempera barvami smo risali risbe z morskimi temami, s kamni in mivko smo ustvarjali najrazličnejše podobe, na poliestrni filc smo s silikonom - po predlogi otrok - lepili prave školjke, polžje hišice in druge morske plodove, izrezovali in barvali smo morske konjičke, ribice, hobotnice, morske pse in ostale prebivalce oceanov in morja. 

  Iz raznobarvnih perlic smo izdelovali zapestnice in ogrlice, dolgolasim puncam smo izdelovali najrazličnejše pričeske in otrokom smo z obraznimi barvami pobarvali obraze. Tako so postali tigri, kače, pikapolonice, medvedi, zajčki, batmani. Nekateri otroci so si želeli na obrazu imeti strašne pajke, spet drugi metulje, rožice, vmes pa se je znašla tudi kakšna nepričakovana žival kot na primer muha.

 Gibalni vrtiljak nam je prinesel veliko zabave z vodo in vodnimi balončki, …

Vtise si  lahko ogledate tukaj: 

Zapisala: sonja vegelj

NASLOV PRISPEVKA: OKOLJSKA VZGOJA, PODJETNIŠTVO IN TRAJNOST ZA MLADE ŠTUDENTE

UDELEŽENEC: Mojca Širca

SENČENJE NA DELOVNEM MESTU: OKOLJSKA VZGOJA IN KULTURNA DEDIŠČINA

DRŽAVA, MESTO: Ciper, Limassol

NAZIV USTANOVE: LEVELUP/CREATIVE EDUCATIONAL LABS

TERMIN: 15. maj – 19. maj 2023

V okviru Akreditacija Erasmus+ sem se udeležila izobraževanja Environmental Education, Entrepreneurship and Sustainability for Young Student na Cipru/ Limasssol. Na izobraževanju smo se seznanili o pomenu okoljske vzgoje za trajnostni razvoj - trajnost za prihajajoče generacije, o pomenu ozaveščanja o kulturni dediščini in vključevanju le te vse segmente izobraževanja, ter pristope, da bi pomagali bolje razumeti, ohranjati in posredovati kulturno dediščino, ob tem pa spodbujanje mladih v ustvarjalnost in kreativno podjetništvo.

Ogledali smo si tudi kulturno dediščino Cipra: arhitektura, tradicionalna družinska hiša, muzej na prostem z mozaiki, obisk delavnice in ogled postopka tkanja. 

Seznanili smo se tudi s primerom dobre prakse povezovanja kulturne dediščine s področjem matematike. 

V manjših skupinah smo  izdelali poslovni načrt za trženje določenega artikla, dejavnosti, vključujoč kulturno dediščino, trajnost in kreativno podjetništvo.

Na izobraževanju sem dobila še več informacij, ter smernice, kako otrokom predstaviti in približati kulturno dediščino in kako povezati vsebine kulturne dediščine s kurikularnimi področji. Na področju trajnosti sem evalvirala svoje delo v vrtcu in iskala nove vsebine, možnosti vključevanja trajnosti pri nadaljnjem delu.

Vse te vsebine moramo že zelo zgodaj vključiti v izobraževalni program. Že najmlajšim v vrtcu moramo približati Svojo kulturno dediščino, ki nam omogoča, da se identificiramo in povežemo v pripadajoči skupnosti.

Z otroki smo spoznavali znamenitosti naše prestolnice, našega glavnega mesta: arhitektura, simboli, okoljska ozaveščenost. Najprej sem organizirala izlet v prestolnico, kjer so si otroci neposredno ogledali vse najpomembnejše znamenitosti: spomenike, mestno hišo, mostove, NUK, Križanke, obiskali smo tudi ljubljanski grad, da smo si ogledali Ljubljano s ptičje perspektive. Ugotovili smo, da je mesto mirno, varno, čisto, saj skoz mestno jedro ne poteka promet. Otroci so bili nad vsem zelo navdušeni, posamezne segmente smo tudi fotografirali za nadaljnje ustvarjanje. Pri raziskovanju naše kulturne dediščine smo se posluževali različnih virov informacij: IT, brošure, turistični priročniki, slikovno gradivo…Ob zaključku smo svoje poznavanje prestolnice delili tudi z vrstniki, navdušili in z znanjem smo presenetili celo starše.

Ob spoznavanju naše kulturne dediščine smo se spraševali od kod so predniki naših priseljenih vrstnikov, kakšna pa je njihova dediščina. To so vsebine za raziskovanje v prihajajočem letu.

  • Področje trajnostnega razvoja je bilo prisotno skozi celo leto. Uspešno smo to temo povezovali z drugimi področji dejavnosti v kurikulumu, ter okoljskimi projekti. Skozi celo leto so potekale aktivnosti za trajnostni razvoj: že v jeseni smo obeležiliTeden mobilnosti, ter otroke in starše spodbujali, da v vrtec prihajajo peš ali s prevoznim sredstvom, ki ne onesnažuje okolja. Razvijali in spodbujali smo kvalitetno preživljanje prostega časa v naravi in pohodništvo. Veliko popoldanskih srečanj s starši smo preživeli v naravi: podnebni tek, množični tek, štafetni tek, izleti na bližnje vzpetine. Golovec, Mrzla dolina, Trim steza Zadvor. 
  • Tudi s ponovno uporabo lahko zmanjšamo količino odpadkov in onesnaženosti okolja. Z akcijami izmenjave oblačil, predelave in ponovne uporabe odpadnih materialov smo prišli do zaključka, da ni nič narobe, če stare stvari ponovno oživimo in jim damo ponovno priložnost. Otroci so si skozi leto izmenjevali oblačila, igrače, knjige…iz odpadnih materialov smo izdelovali didaktične pripomočke in jih uporabili pri ustvarjanju.

Z aktivnostmi smo želeli ozaveščati, vplivati  na spreminjanje navad, skupaj smo iskali možnosti kako lahko tudi mi prispevamo k trajnosti.

Zapisala: mojca širca

Pedenjped, mali fantič, je poln vragolij in zelo radoveden – marsičesa se loti. In takšni so vsi mali Pedenjpedi v našem vrtcu: radovedni, živahni, nasmejani, mali umetniki, glasbeniki, korenjaki, učenjaki...

Letos smo teden posvečen praznovanju Pedenjpeda naslovili kar PEDENPEDOVI ŠPORTNI DNEVI, saj so otroci nenehno v gibanju, radi imajo izzive, gibalne igre in ekipne športe. Priredili smo jim teden različnih gibalnih in športnih aktivnosti – notri in zunaj, odvisno od vremena. Skozi cel teden so se otroci preizkušali v igrah z žogami, štafetnih igrah, preizkusili so svoje spretnosti na poligonih, v ekipnih športih, skozi cel teden je potekal tudi tečaj rolanja. Ker nas šport združuje, smo v našo enoto povabili tudi otroke iz enote Pedenjcarstvo, oni pa nas na predstavo Lucije Čirović/ Zmešnjava iz kovčka.

V naš program smo vključili tudi družine in jih popeljali na trim stezo v Zadvoru. Tu smo pokazali, majhni in veliki, da je v slogi moč in skupaj smo opravili tudi naloge na poti. Predvsem pa šteje dobra volja, sodelovanje in druženje.

Zapisala: mojca širca

V skupini Bistre žabice smo se že v začetku leta dogovorili s starši, da bomo v tem letu čim več časa preživeli na prostem: veliko bomo hodili, izvajali aktivnosti v naravi, obiskali vzpetine okoli naše prestolnice.

Lep aprilski popoldan, po veliko deževnih dni, smo povabili otroke in starše na skupni pohod na Golovec. Zbrali smo se pri fužinskem gradu in se podali po poti spomina in tovarištva proti Golovcu. Med hojo so našo pozornost pritegnile brzice reke Ljubljanice pri zapornicah hidroelektrarne na Fužinah, otroci so opazovali naravo, ptice na poljih…Tudi vzpon na Golovec ni bil prezahteven, saj smo pot hitro prehodili. Vstavili smo se na počivališču, kjer so se otroci po lahki malici zapodili v gozdiček. Tam bi bili lahko več ur, pa jim nebi zmanjkalo idej za igro. Večerna ura pa nas je opomnila, da se moramo vrniti. Otroci so bili še vedno razigrani, živahni, starši pa so si med seboj v klepetu izmenjevali različna doživetja, vtise in se pogovarjali o otrocih. Se že veselimo naslednjega pohoda na Rožnik.

Zapisala: mojca širca

Skupina Bistre žabice se je v Mostecu udeležila srečanja vseh skupin, ki so sodelovale v eko projektu Zeleni nahrbtnik. Ogledali smo si predstavo maček Muri. In otroci so v predstavi uživali. To je bila nagrada za vsa naša ekološka prizadevanja, ki jih izvajamo skozi celo leto.

Predhodno smo uspešno opravili vse naloge za ohranjanje zdravega, čistega planeta Zemlja na temo PONOVNA UPORABA.

Da pri otrocih razvijemo zavest o ohranjanju čistega okolja, smo izvedli tudi čistilno akcijo. Z dedki smo pograbili igrišče, razrahljali mivko, nato pa smo skupaj še pobrali smeti po zunanjem delu igrišča. Da je bilo vse varno in zadoščeno higienskim pogojem, smo otrokom nadeli rokavice za enkratno uporabo. Vse odpadke smo na koncu tudi pravilno razvrstili v zabojnike. 

Izjave otrok o varovanju okolja, kako lahko mi prispevamo:

…ne smemo okoli metat odpadkov,

…da ne mečemo stvari v naravo,

…lahko imamo čistilno akcijo in očistimo planet,

…da ne mečemo stran oblačil, lahko jih prenovimo ali jih damo nekomu drugemu,

…če ti igrača ni všeč, jo podariš nekomu ali pa jo prenoviš in ti spet postane všeč,

…lahko recikliramo,

…ne trgamo rastlin in ne sekamo dreves,

…ne kurimo v gozdu, da ne pride do požara,

…tudi zaradi suše je lahko požar,

…ne smemo pobijat živalic.

Zapisala: mojca širca

Enota RADOVEDNEŽ

Sodelujoči: otroci skupine Bistre žabice, št. otrok: 21

Strokovni delavci: vzgojiteljica Mojca Širca, pomočnik vzg. Tilen Sotlar

V mesecu marcu smo v vrtec povabili starše in stare starše otrok v »Gledališče za dva gumba«. Kljub vstopnini 2 gumba, je bil obisk zelo velik. V predstavi Medved išče pestunjo, so otroci nastopali v različnih vlogah. Predhodno smo izdelali kostume iz odpadnega blaga, pokrivala z živalskimi ušesi pa smo izdelali iz starih čepic s šilti. Otroci so se vživeli v vloge in bili zelo sproščeni. Starši, stari starši pa navdušeni in ponosni.

Po predstavi smo vse obiskovalce povabili na čajanko, jih pogostili z medenjaki in čajem. Vzdušje in druženje nam bo ostalo v lepem spominu.

zapisala: mojca širca

VRTEC PEDENJPED, ENOTA RADOVEDNEŽ

Sodelujoča skupina: Bistre žabice 

Starost otrok: 4-6 let, št. otrok: 21

Naslov naloge: PONOVNA UPORABA

 

Eko naloge na temo ponovne uporabe smo dobili od mlajših prijateljev skupine Ježki, kar iz naše enote. Ker smo že sodelovali v projektu Ne zavrzi oblek, reši planet, so nam dodali še nove ideje in naloge povezane z odgovornim ravnanjem in ponovno uporabo odrabljenih stvari. K sodelovanju smo povabili tudi starše in stare staršev z namenom spreminjanja naših navad in trajnostne naravnanosti, razvijanja ekološke zavesti o zmanjševanju odpadkov. Preko vseh aktivnosti so otroci pridobili nova znanja, kako lahko stare stvari dobijo novo uporabnost.

Eko naloge, ki smo jih prejeli:

  1. Preberite pravljico T. Bačič/MAJČKA in se o vsebini pogovorite

Zgodbica je bila priložena na plakatu. Otroci so ji z zanimanjem prisluhnili in takoj začeli pripovedovati katera majčka je njihova najljubša. Otroci so na izrezane majice iz kartona risali vzorce svoje najljubše majice ali pa, kakšno bi želeli imeti. Stare majice smo tudi poslikali s tekstilnimi barvami in stara majica je zaživela v novi preobrazbi. Otroci so bili nad svojimi izdelki navdušeni.

Z otroki smo izdelali plakat v obliki slikopisa: »Ne zavrzi oblek, ohrani planet«, s katerim smo starše seznanili z možnostmi ponovne uporabe oblačil: predelava, zamenjava ali oblačila podarimo naprej. Z elektronskim obvestilom pa so bili starši seznanjeni kaj bomo zbirali: rabljena otroška oblačila za poletje, stare majice za poslikavo, čepice za predelavo v živalske kostume, stare kavbojke za  predelavo. 

  1. Menjava starih otroških oblačil

Že v jeseni smo zbirali rabljena otroška oblačila za zimske mesece. Izmenjava oblačil je zelo dobro uspela. Veseli smo bili naloge in v mesecu aprilu smo izvedli še eno akcijo izmenjave rabljenih poletnih oblačil. Tudi tokrat je bil odziv staršev zelo velik, pa tudi zanimanje otrok. Otroci nimajo predsodkov in si zelo radi izberejo kakšno oblačilo, ki jim je prav in ga odnesejo domov. 

Akcija izmenjave se je zelo dobro obnesla, saj so otroci tudi med letom prinesli v vrtec kakšno oblačilo ali obutev, ki so ga prerasli in so ga podarili vrstniku.  Tudi igrač smo bili zelo veseli, saj so popestrili naše igralne kotičke.

  1. Ponovno uporabite oblačila, pokrivala, majčke…
  • poslikava starih majic 
  • V skupini smo zbrali kar nekaj starih majic in jih na novo poslikali. Vsak otrok je izbral eno majico po želji in jo unikatno poslikal z vzorci. Nastale so res zanimive poslikave in nad svojimi izdelki so bili otroci navdušeni. 
  • modna revija

V lepotilnem kotičku smo zbrali kar nekaj »modnih dodatkov«: šalov, čepic, očal, ogrlic… in jih uporabili pri modni reviji. Kot mali manekeni so otroci na »modni pisti« pokazali svoje kreacije – majice, ki so jih poslikali, izbrali pa so še ustrezne dodatke, da so ponazorili svoj manekenski lik. Med modno revijo so bili zeli sproščeni, zabavni in vsak na svoj način se je postavil pred fotografom.

Vsi smo uživali. Otroci so bili veseli, da bodo svoje majice odnesli tudi domov. 

  • čepice s šilti se spremenijo v živalska ušesa

V mesecu marcu, mesecu družin,  smo se v vrtcu medgeneracijsko družili. Staršem in starim staršem smo zaigrali predstavo Medved išče pestunjo. Sami smo izdelali tudi sceno in kostume. Za živalske vloge smo izdelali ušesa iz odpadkov usnja in jih nalepili na čepice s šiltom. 

  1. Izdelajte vrečke za copate

V vrtec smo v popoldanskem času povabili starše, babice in dedke in skupaj smo se lotili predelave kavbojk v vrečke za copate, pogrinjke, torbice…na delavnici se je hitro pokazala kreativnost sodelujočih, pa tudi znanje in spretnost šivanja s šivalnimi stroji. Otroci so se vseh novih izdelkov razveselili, vrečke za copate so i še poslikali s tekstilnimi barvami in odnesli domov.

 

Skozi vse naloge so otroci hitro dojeli, da prav vsaka stvar lahko dobi novo priložnost, uporabnost in je ni potrebno takoj zavreči. Koliko stvari dobi lahko novo preobleko: prej staro, sedaj pa v novi podobi. Tako se pri otrocih razvija tudi čut za solidarnost, zavest o zmanjšanju  zavrženih stvari in kopičenju odpadkov, otroci si razvijajo kreativnost, se veselijo svojih novih izdelkov.

Izvajalca: mojca širca, Tilen Sotlar

Otroci skupine Regice iz enote Šlik Šlak so povabili prijatelje ostalih enot na ogled predstave Mojca Pokrajculja. Šest skupin iz različnih enot si je v dveh ponovitvah ogledalo to čudovito predstavo.

Z eno besedo, prečudovito.

Vsi smo si bili enotni, da je predstava dovršeno pripravljena, tako scensko, kostumografsko, glasbena podlaga kot tudi razširjeno besedilo za več vlog. Vse pohvale gredo seveda vzgojnemu osebju in otrokom, ki so sproščeno odigrali svojo vlogo. To je predstava primerna za večji oder in ne le telovadnico enote.

Še enkrat, čestitamo. Mi smo bili navdušeni.

Zapisala: Mojca Širca

HRVAŠKA – KASTAV, 30. 3. 2023 - 31. 3. 2023 SENČENJE NA DELOVNEM MESTU – JOB SHADOWING

V okviru projekta Akreditacije Erasmus* smo se štiri strokovne delavke Nina Rahija, Mojca Širca, Milena Hafner in Klavdija Trkov, udeležile senčenja na delovnem mestu v Dječjem vrtiću Vadimir Nazor.

V vrtcu nas je sprejela mag. pedagoginja Martina Rončević, kjer nam je predstavila Dječji vrtić Vladimir Nazor, ki leži v istrskem mestecu Kastav. Enote vrtca se nahajajo na šestih lokacijah. Vizija vrtca, ki povezuje vseh šest enot je skupna – Srečno odraščanje v skupnosti z negovanjem lastne tradicije in kulture ter spoznavanjem sveta s spoštovanjem in cenjenjem različnosti. 

Po prijazni dobrodošlici smo se odpravili na ogled enote »Kastafske sardelice«, kjer smo se srečale z najmlajšim otroki starimi od 11 mesecev do 3 let. Ogledale smo si igralnice, nad katerimi smo bile zelo navdušene. Igralnice so nove, velike ter pregrajene z različnimi kotički. Po ogledu smo se odpravile v enoto »Mavrica«, kjer so nas zunaj že čakali otroci skupine »Skakavci« v starosti 4-6 let, s katerimi smo se odpravili po gozdni poti »Malikovi puti« vse do konca, kjer smo našli škratka Malika v obliki večje figure, ki omogoča fotografiranje z obrazi otrok. Vzgojiteljica nam je povedala, da ker je to športni oddelek, se večkrat odpravijo v gozd, po različnih poteh, v športno dvorano v bližini vrtca … veliko časa je namenjenega gibanju na različnih površinah in v različnih prostorih, z ali brez pripomočkov. Naslednji dan smo se odpravile v enoto »Smarties«, kjer so nas že pričakovali otroci skupine »Rainbows« v starosti 3-6 let. Skupina nosi takšno ime, ker je to tudi angleško govoreči oddelek, to pomeni, da vzgojiteljici z otroki komunicirata tudi v angleškem jeziku. Otroci so nas predstavili angleške pesmice, ki so se jih naučili in tudi me smo jim zapele naše Pedenjpedove pesmi. Ker v tem času sodelujejo v projektu »Put oko svijeta«, spoznavajo različna mesta, znamenitosti mest, zastave mest, cestne povezave … smo za njih pripravile plakat z zemljevidom Slovenije, ter označila večja mesta, znamenitosti ter avtocestno povezavo. Otroci so prav z zanimanjem poslušali našo predstavitev. Kot presenečenje, smo skupini podarile ročno izdelano leseno igro »Bingo« z znamenitostmi Slovenije, katero so se takoj želeli igrati z nami. Mojca in Klavdija sta se z otroki igrali Bingo, Milena se je z drugimi igrala po drugih kotičkih, Nina pa je z otroki risala, se igrala igro z zastavami ter državami ter barvala Slovensko zastavo. Ko je sledilo pospravljanje igralnice za pripravo kosila, nam je vzgojiteljica predstavila način pospravljanja. V tej skupini pospravljanje igralnice poteka ob glasbi, ki je angleška in govori prav o pospravljanju. Vzgojiteljica nam je povedala, da opaža, da otroci raje sodelujejo pri pospravljanju, če jih spremlja glasba. Ugotovila je, da je aktivnih več otrok, saj so bolj motivirani, da je uredijo igralnico predno se glasba zaključi.

Otroci so nas zares lepo sprejeli in nam za konec podarili prav prisrčna darilca. Preživele smo 2 čudovita dneva s čudovitimi toplimi ljudmi in smo hvaležne za to izkušnjo. 

Zapisali: Klavdija trkov in nina rahija

NASLOV PRISPEVKA: LJUBLJANA NAŠE GLAVNO MESTO – spoznavanje znamenitosti prestolnice

UDELEŽENEC: Mojca Širca

SENČENJE NA DELOVNEM MESTU: 

DRŽAVA, MESTO: Hrvaška, Kastav

NAZIV USTANOVE: Dječji vrtić Vladimir Nazor

TERMIN: 30. 3. -31. 3. 2023

V okviru Akreditacija Erasmus+ sem se udeležila senčenja na delovnem mestu v Dječjem vrtiću Vladimir Nazor. V dveh dneh sem se seznanila z organizacijo dela v hrvaških vrtcih, z vzgojnim programom in možnostjo staršev vključitve otroka  tudi v športni oddelek, angleški ali italijanski oddelek. V pogovoru s strokovnimi delavci smo primerjali oba vzgojna programa, razlike: učni kotički, obogatitveni in nadstandardni program…

Ob obisku skupine » Rainbows« sem dobila inspiracijo za aktivnosti, ki sem jih izvedla s svojo skupino – znamenitosti naše prestolnice Ljubljane. Ker je to skupina, kjer vključujejo angleški jezik v svoj program, so otroci podrobneje spoznavali Anglijo in glavno mesto London. Preko njihovih aktivnosti sem dobila veliko novih idej in jih izvedla s svojo skupino Bistre žabice. Najprej sem organizirala izlet v prestolnico, kjer so si otroci neposredno ogledali vse najpomembnejše znamenitosti: spomenike, mestno hišo, mostove, NUK, Križanke, obiskali smo tudi ljubljanski grad, da smo si ogledali Ljubljano s ptičje perspektive. Otroci so bili nad vsem zelo navdušeni, pozorno so prisluhnili in pridobili novo znanje. V aktivnostih v vrtcu: sestavi sliko, zapis pod sliko, sestavi iz črk, bingo, spomin…pa smo znanje utrjevali. Ob zaključku smo v garderobi pripravili razstavo. Od bližnjega bomo spoznavanje znamenitosti razširili še na Slovenijo.

Navezali smo stik s skupino »Rainbows«, jim poslali razglednico mesta Ljubljana, v paketu pa Vodnik po Ljubljani v angleškem jeziku, slike, pobarvanke, bingo, magnet zmaj…, kar  smo v naši skupini uporabljali za spoznavanje našega mesta. 

Veselimo se nadaljnjega sodelovanja in izmenjave dobrih praks.

Zapisala: mojca širca

Vsako leto v skupini Bistre žabice v vrtec povabimo v spomladanskem času stare starše otrok, da nam pomagajo pri sajenju v visoke grede in seveda tudi urejanju našega igrišča.
April je čas za sajenje. Otroci in njihove babice so najprej v koritih pripravili zemljo za sajenje: očistili so plevel in koreninice, dodali svežo zemljo, jo razrahljali in šele nato so v visoke grede posadili sadike solate različnih vrst in jagode.  Sadike so nam podarili: kmetija Kogoj – Kašelj in kmetija Škerič – Brestanica Krško.
Vse skupaj pa so na koncu tudi dobro zalili.
Medtem pa so drugi otroci z dedki na igrišču grabili vejice in staro listje, ga pospravili v bio odpadke in se nato lotili lopatanja mivke v peskovniku.
Koliko novih znanj so nam stari starši podarili. Ob aktivnem sodelovanju pa so tudi otroci dobili nove izkušnje, preizkusili so se v novih opravilih. 
To je bila zelo uspešna delovna akcija in vedno smo zelo veseli starih staršev v naši sredini.

Zapisala: mojca širca

Sodelujoči:

  • Enota Radovednež, skupina Bistre žabice, starost 4-6 let, 21 otrok
  • Strokovni delavci: vzgojiteljica Mojca Širca, pomočnik vzg. Tilen Sotlar

Nosilka naloge in mentor: vzgojiteljica Mojca Širca

HRANA IN ZDRAVJE: ZMANJŠEVANJE OSTANKOV HRANE

Cilji:

  • Razvijamo in krepimo odnos do hrane.
  • Iščemo možnosti za zmanjševanje ostankov hrane pri obrokih.

Akcijski načrt:

  • Spremljamo katera vrsta hrane ostaja med ostanki hrane.
  • Preizkušamo različne spodbude za uživanje različne vrste zdrave hrane.
  • Uvedemo samopostrežni zajtrk. 
  • Dodatke si otroci vzamejo sami, rokujejo z vsem priborom in pripomočki.

Izvedene aktivnosti:

Skozi celo leto smo spremljali katere vrste hrane je med ostanki največ in kako bi otroke spodbudili, da bi jedli raznoliko hrano in jo čim manj zavrgli.

Uvedli smo samopostrežni zajtrk, kjer so si lahko otroci sami vzeli kolikor so želeli ali kolikor potrebujejo. Ravno tako si dodatke pri kosilu naložijo sami. Količina zaužite hrane se je povečala, saj  otroke motivira, ker si sami zjutraj namažejo kruh z namazi, preizkušajo se v rokovanju z različnim priborom…

Otroci se ob tovrstni ponudbi navajajo na različne spretnosti, se sami odločajo kolikšno količino potrebujejo da so siti, navajajo se na delitev dodatkov… 

Še vedno pa opažamo, da je največji ostanek določeno meso (govedina), ki ga nekateri otroci zavračajo. Povečali smo uživanje različnih solat in sadja.

Dopoldansko malico – sadni krožnik še vedno narežemo v skodelice. Otroci tako pojedo raznoliko sadje in ne posegajo le po določeni vrsti sadja. Če je v njihovi skodelici sadje, ki ga res ne jedo, ga ponudijo drugemu otroku.

Izjave otrok: Kako zmanjšati ostanke hrane?

…nehamo vršti hrano stran,

…da vse pojemo,

…da bi tolk, kokr bi pojedu, vzel,

…če nam kaj ne paše, damo drugim…

RAVNANJE Z ODPADKI: PRIPRAVA NAČRTA ZA ZMANJŠANJE OSTANKOV NEPORABLJENE HRANE

Cilji:

  • Spoznavamo kako lahko neporabljeno hrano uporabimo na drugačne, različne načine.
  • Skupaj s starši spreminjamo svoje prehranske navade.

Akcijski načrt:

  • Skupaj s starši iščemo recepte kako uporabiti ostanke hrane:posamezno sezonsko sadje, kruh, zelenjava, jogurt, mleko. 
  • Priprava smutijev, sadnih nabodal, sadnih napitkov.
  • Izdelujemo sladice – uporabimo ostanke sadja.
  • Iz suhega kruha pečemo »kruhove šnite«.
  • Izdelamo plakat 7 nasvetov za manj zavržene hrane – za starše.

Izvedene aktivnosti:

Skozi leto smo ugotovili, da pri dopoldanskih malicah – sadni krožnik ostaja le določena vrsta sadja: kivi, kaki, naši, pomaranče.

To sadje je ostajalo v kuhinji, zato smo po nekaj dnevih razmišljali kako to sadje  ponuditi na drugačen način.

  • Sadje smo narezali na manjše koščke in jih ponudili otrokom – otroci so si ga natikali na paličice – sadna nabodala. Ta izkušnja je bila otrokom zelo zabavna, pojedli so vso sadje…vsak si je izbral tisto sadje, ki ga rad je in ga v določenem zaporedju natikal na paličico. To izkušnjo bomo še ponovili.
  • Iz neuporabljenega sadja smo delali smutije. Zopet nova izkušnja za otroke. Najbolj jih je zanimalo miksanje sadja v smuti strojčku. Ta napitek smo poimenovali »vitaminska bomba«. Tudi to izkušnjo bomo ponovili.
  • Sadje smo ponudili preko igre: 
  • »Prodaja sadja« - primer: za 3 banane 5 poskokov, za 2 krhlja jabolka 3 ploski nad glavo, za i krhelj hruške zavriskamo juhuhu…
  • »slepa miš ugani kaj ješ« - otroci zamižijo preden jim vzgojitelj da v usta košček sadeža. Nato uganejo, katero sadje so poizkušali. Igra je primerna tudi za poizkušanje raznolikega sadja.
  • Še vednoje med neporabljenim sadjem največ kakija. Da bi ga porabili več, smo ga miksali in mešali z jogurtom. Otroci so ga poimenovali »žabji kraljevski napitek«. Tak način je bil otrokom nekoliko boljši.

Razmišljanja otrok o zmanjšanju količine neporabljenega sadja:

…če ti ni nekaj všeč, poveš,

…lahko iz sadja narediš sadno solato ali kupo,

…lahko naredimo smuti ali sadna nabodalana,

…iz jabolk in hrušk lahko skuhaš kompot,

…iz speštanih jagod lahko narediš sladoled ali marmelado,

…zdaj smo dobili ideje, da ne bomo nič hrane metali stran.

Zapisala: mojca širca

Na pustni torek so se po našem vrtcu sprehodile prekrasne maškare. Otroci so se prelevili v vile,princeske, pikapolonice in različne junake.  Obiskal nas je tudi čisto pravi kurent s katerim smo skakali in odganjali zimo. Ker pa pusta ni brez slastnega krofa, smo se
z največjim veseljem s krofi posladkali tudi mi. Po končani zabavi je sledilo kosilo in zaslužen
počitek.
Popoldan pa smo začeli   pustno rajanje  pred vrtcem skupaj s starši.  Tudi tu smo se sladkali s krofi  in čajem. Zabaval nas je klovn s harmoniko nato pa smo s pohodom v pustni povorki obiskali  našo okolico. Dobre volje ni manjkalo, prav tako ne razigranosti med majhnimi in velikimi maškarami. 

Zapisala: sonja vegelj

Naše male Zvezdice  so postopoma prihajale  v vrtec in sedaj smo končno vsi. Spoznavamo nove prostore vrtca,  igrače, nove prijatelje, novo okolje in tudi nove vzgojiteljice.  Včasih nam je še malce težko, sploh pred  kosilom, ko smo že malce utrujeni.  Vendar vsak dan se počutimo boljše, bolj  zaupljivo, bolj domače  v  naši igralnici  skupine Zvezdic. 

Vsak dan se še privajamo na dnevno rutino, kot je umivanje rok pred in po obroku ter čakanje pri mizi na hrano, sezuvanje copat ob pomoči odraslih,… Veliko časa smo  v jesenskem in tudi zimskem času preživeli  na naši terasi, kjer smo se vozili s poganjalci ter igrali z , baloni, žogami, avtomobili.  Naredili pa smo tudi prvega snežaka.

Vsakodnevno  se z »baby busom« odpeljemo po okolišu in spoznavamo kužke in  mucke našega kraja.

V tem času smo se preizkusili še v barvanju, petju, igranju na instrumente in plesu.  V decembru pa smo v igralnico povabili  starše na Novoletno čajanko in piškotke, ki smo jih spekli skupaj. Če bi vstopili v igralnico , bi opazili, da se veliko objemamo, žgečkamo in pojemo.  Skratka Imamo se radi. 

Zapisala: sonja vegelj

Novoletni program enote RADOVEDNEŽ z naslovom

»NEKA BOŽIČNA ŽELJA …«

Spet je zima, spet je mraz
Spet je tu božični čas,
Naj odnese ti skrbi, 
v novem letu pa le zdravja in sreče podari!

5.12. – 9.12.

NEKA BOŽIČNA SKRIVNOST …
Božična pesem in pravljica prav poseben čar ima,
 ki seže vsem nam do srca.
Naj pričara praznovanje in lepe spomine nanje. 

  • Krasimo novoletno smrečico
  • Spoznamonovo pravljico: NEKA BOŽIČNA SKRIVNOST….
  • Dan za novo pesmico NA SANEH
  • Poslušanje in prepevanje zimskih pesmic
  • 7.12. ob 9.00 urinas obišče dedek Mraz

12.12. -16.12.

NEKA BOŽIČNA ŽELJA …
V praznični svet se bomo podali in božično željo napisali, kajti
Božiček  po vsem svetu potuje, ter naše želje izpolnjuje.

 

  • Povabimo družine, da zapišejo svojo božično željo in jo oddajo v Božičkov nabiralnik
  • 13.12. OB 10.30 uri ogled predstave v enoti Pedenjcarstvo – ZMEŠNJAVA IZ KOVĆKA,  (predstavo si ogledajo otroci iz skupine bistre Žabice in Ježki)
  • Muzicirajez malimi ritmičnimi instrumenti
  • Izdelujemo novoletne voščilnice v različnih likovnih tehnikah
  • 15.12.ob 9.30 uri pečemo piškote z babicami in dedki

19.12. – 23. 12.

NEKE BOŽIČNE NOČI …
Da v vrtcu bo čimbolj veselo, skupaj bomo se družili peli in plesali  
ter na toplem zimi se smejali.
Luštno se bomo imeli, saj praznični december skupaj bomo preživeli.

 

Iščemo zaklad in se zabavamo ob glasbi
Prepevamo na veselem toboganu
Vzgojitelji zaigrajo otrokom predstavo »Neke božične noči …«
21.12.  16.30 uri novoletna čajanka za otroke in starše iz skupine Zvezdice,
22.12. ob 16.30 uri  pohod z lučkami  za otroke starše iz skupine Ježki in Bistre Žabice
Novoletni kino z božično risanko

27.12. – 30.12.

Gostujemo  v enoti Pedenjcarstvo, kjer bo zagotovljeno varstvo za otroke iz enote Radovednež.

kolektiv enote radovednež

V skupini »Bistre žabice« skozi celo leto namenjamo pozornost zmanjševanju odpadkov in ponovni uporabi. V mesecu novembru smo zelo skrbno načrtovali aktivnosti, ki so povezane s tekstilom, saj vemo, da je tekstilna industrija zelo velik onesnaževalec našega planeta. V TEDNU ZMANJŠEVANJA ODPADKOV pa smo izvedli izmenjavo jesenskih in zimskih oblačil, obiskali smo Center ponovne uporabe, ostanke blaga smo uporabili pri izdelavi didaktičnih igrač: spomin in odpenjanje, zapenjanje gumbov… blago in druge odpadne materiale smo uporabili pri vsakodnevnem razgibavanju in postavitvi poligonov v garderobi.

Opis pomembnejših aktivnosti:

  • AKCIJA ZBIRANJA RABLJENIH OBLAČIL

Z otroki smo izdelali plakat v obliki slikopisa: »Ne zavrzi oblek, ohrani planet«, s katerim smo starše seznanili z možnostmi ponovne uporabe oblačil: predelava, zamenjava ali oblačila podarimo naprej. Z elektronskim obvestilom pa so bili starši seznanjeni kaj bomo zbirali: jesenska in zimska otroška oblačila za zamenjavo, stare majice za poslikavo, čepice za predelavo v živalske kostume za dramatizacijo, stare kavbojke za  predelavo.  

Kartonaste škatle smo na različne načine okrasili in nastavili v naš eko kotiček. In akcija zbiranja se je začela. Trajala je en teden.

  • AKTIVNOSTI PREDELAVE OBLAČIL 

V vrtec smo v popoldanskem času povabili starše, babice in dedke in skupaj smo se lotili predelave kavbojk v vrečke za copate, pogrinjke, torbice…na delavnici se je hitro pokazala kreativnost sodelujočih, pa tudi znanje in spretnost šivanja s šivalnimi stroji. Otroci so se vseh novih izdelkov razveselili, nekaj jih bomo uporabili v vrtcu v kotičku »kuhinja« in »dom«, vrečke si bodo otroci še poslikali s tekstilnimi barvami, nato pa odnesli domov.

  • IZMENJAVA OTROŠKIH OBLAČIL: PODARIM – DOBIM

V nekaj dneh so starši napolnili škatle v eko kotičku z različnimi otroškimi oblačili, nekaj pa je bilo tudi obutve za zimo. Vzgojitelji smo otroška oblačila razvrstili po številkah, z otroki izdelali plakat IZMENJAVA OBLAČIL/PODARIM-DOBIM s katerim smo vse starše našega vrtca seznanili z dnevom akcije, ki je potekala v sredo 23.novembra od 6.30 do 16.00 ure. Že v jutranjih urah si je nekaj staršev mlajših otrok izbralo oblačila, ki bi jih njihovi otroci še potrebovali. V dopoldanskem času pa so si oblačila ogledali še otroci skupine Bistre žabice, si marsikaj izbrali in vse smo lično zložili v vrečke in zavezali s pentljami. Svojega »darila« in »novih« oblačil so se zelo veselili. Tudi starši so pohvalili akcijo in jo pospremili z velikim odobravanjem. Spomladi bomo akcijo ponovili z zbiranjem in izmenjavo bolj lahkotnejših oblačil.

  • OBISK CENTRA PONOVNE UPORABE

Vsaka stvar nekomu pride prav in dokaz temu je Center ponovne uporabe v Mostah. Z ogledom smo želeli otroke seznaniti in tudi potrditi vsa naša prizadevanja v vrtcu, da se skoraj vsaka stvar lahko ponovno uporabi in je ni potrebno takoj zavreči. Otroci so bili navdušeni in dobili smo kar nekaj idej za popestritev naših kotičkov, izmenjavo knjig, igrač…otroci še niso obremenjeni ali je stvar kupljena ali rabljena, za njih predstavlja novo veselje.

  • IZDELOVANJE DIDAKTIČNIH IGRAČ IZ KOSOV VZORČNEGA BLAGA:
  1. IGRA SPOMIN

Za izdelovanje smo uporabili karton, tulce in blago. Otroci so po dva kartonasta kvadrata premazali z lepilom in postavili na kos blaga, na karton smo nalepili še tulec za držalo. Ko se je lepilo dobro posušilo, sem kvadrate izrezala in dobili smo barvni spomin, kjer je pri igri potrebno poiskati enaka vzorca blaga. Igro lahko prilagodimo starosti otrok – za mlajše enobarvno blago, za starejše več ploščic, dodamo še vzorčasto blago.

  1. ODPENJANJE – ZAPENJANJE GUMBOV 

Na kose blaga sem narisala različne oblike, v sredino pa prišila gumb. Iz vzorcev mehkega skaja sem izrezala različne like, na sredini sem zarezala odprtino. Otroci so morali z gumbom pripeti izrezan lik na enak obris oblike na blagu. Hitro smo ugotovili, da je aktivnost za  otroke nova, saj v večini pri oblačenju sploh nimajo možnosti zapenjanja ali odpenjanja gumbov. Poleg razvijanja tovrstnih ročnih spretnosti, pa lahko ob igri utrjujemo še barve in oblike. Samo izrezani liki pa spodbujajo otroke v kreativnost in domiselnost pri sestavljanju v različne formacije, slike.

  • IZDELOVANJE NAMIZNIH POGRINJKOV

Otroci so si izbrali vzorčno blago in gumbe, ki jih bodo prišili. Otrokom sem pripravila sukanec in šivanko, ter prikazala prve šive skozi luknjice gumba. Spremljala sem šivanje in jim ob sami aktivnosti pomagala, saj so pomoč potrebovali. So pa se zelo razveselili pogrinjka, ki so ga odnesli domov in ga bodo lahko uporabljali pri obrokih, da bo hrana ob lepo pogrnjeni mizi še »slajša«.

 

zapisala: mojca širca

V petek, 18.11.2022, smo pripravili pogrinjke in lepo okrasili mize za slovenski tradicionalni zajtrk. 

Namen dogodka je spodbujanje zdravega načina prehranjevanja in uživanje lokalne domače pridelane hrane. Otrokom pa približamo prave vrednote prehranjevalne dediščine v želji, da stare slovenske, jedi ne bi potonile v pozabo. 

Preko različnih plakatov, slik in gradiv smo tudi letos spoznali, kaj je osnovna naloga čebel. Skupaj pa smo se tudi naučili in zaplesali na Čebelarko pesem ter zapeli  znano pesem Čebelar. Obiskala nas je tudi Čebela Adela, ki je otroke spraševala o Slovenskem tradicionalnem zajtrku. Vesela in zadovoljna pa je bila, ko je okoli sebe zagledala tudi male čebelice, ki so od doma prinesle kostume čebelic. 

Tekom dneva pa so si otroci ogledali tudi risanko Čebelji film in barvali zanimive pobarvanke na temo čebelic. 

Radovedneži

Mali Radovedneži smo pravi mali ekologi, ki zelo skrbimo za naravo in širše  okolje in nam ni vseeno kakšen bo čez mnogo let naš planet.

Z veseljem smo se pridružili vsem aktivnostim: 

  • Štafetno palico smo v enoto prejeli iz enote Potepuh, kar v paketu. Zelo nas je zanimalo, kaj se notri skriva - Pedenjpedova štafetna palica, ki simbolizira tek za mir in prizadevanje za razvijanje okoljske zavesti in solidarnosti. S Pedenjpedovo štafetno palico smo tekli do enote Pedenjcarstvo od koder bo nadaljevala svojo pot.
  • Otroci in starši so doma izdelovali štafetne palice iz odpadnih in naravnih materialov. Nanje so bili otroci še posebno ponosni. Uporabili smo jih pri internem podnebnem teku v enoti.
  • V ponedeljek, 17.oktobra smo iz skupine Ježki in Bistre žabice tekliv popoldanskem času skupaj s starši po Mrzli dolini v Zalogu, nato še okoli ribnika pod Debnim vrhom. Štafetna palica iz naravnih materialov je potovala skozi številne otroške roke, nato pa smo jo zataknili v deblo vrbe ob ribniku.
  • V torek, 18. oktobra pa so otroci skupine Bistre žabice odnesli štafetno palico prijateljem v enoto Korenjaki in jim predali tudi lepe misli o ohranjanju zdrave in čistenarave.
  • Na podnebni dan, 19.oktobra pa smo tekli na kolesarski stezi okoli vrtca. Starejši otroci so svojo štafetno palico po teku podali mlajšim, ki so z njo nadaljevali tek. Otroci skupine Bistre žabice pa se niso ustavili po enem krogu, temveč so tekli, tekli, tekli…za vsak pretečen krog so dobili žig na izdelano in okrašeno štafetno palico iz papirja. Čeprav utrujeni, pa so bili zelo ponosni na vsak krog in naš prispevek k podnebnemu teku.

V enoti Radovednež smo združili moči majhni in veliki v podnebnem teku.

Zapisala: Mojca širca

Od ponedeljka do srede, od 26. do 28. septembra, smo se potepali po Gorenjski. Skoraj cela skupina otrok  je izrazila željo, da bi odšli spoznavat drugačni svet. Program »Škratki, moji prijatelji« je bil zelo pester in dnevno smo izvedli več različnih aktivnosti. Čeprav nam je vreme malo nagajalo, se nismo ustrašili – včasih so rekli »saj nismo iz cukra«. Otroci so bili zelo aktivni skozi cel dan, veliko aktivnosti smo izvajali na prostem: preizkusili smo svoje gibalne spretnosti v adrenalinskem parku, gradili smo škratove hišice, zakurili smo ogenj, iskali smo naloge po škratovi poti in jih vse uspešno rešili. Tako smo prišli tudi do skritega zaklada. Za vse opravljene naloge smo si nalepili nalepke na škratov kartonček, izdelali smo si tudi škratove kape, se naučili škratovo himno – in postali že skoraj pravi škrati. V telovadnici pa smo se preizkusili na poligonu v štafetnih igrah ter čas pred večerjo zapolnili z zanimivimi škratovimi igrami.

Otroci pa veseli, razigrani … kar ne bi še šli domov. Že sprašujejo kam se bomo šli zopet potepat.

Zapisala: Mojca širca

Screen Shot 2022-09-30 at 18.06.51.png

Mali Pedenjpedi iz enote Radovednež smo se  v sredo, 21. septembra 2022 udeležili »ŽOGARIJE« v organizaciji Mediasport. Projekt Žogarija promovira gibanje, šport in zdrav način življena. Za otroke je bil dogodek prav posebno doživetje.

Na igrišču OŠ Kašelj so otroci lahko na različnih poligonih preizkusili svoje spretnosti z žogo v mini nogometu in z  žogo hop hop pri vijuganju med stožci, s policistoma so spoznavali prometne znake in pravila v prometu, otroci so se sproščeno igrali in gradili, na poligonu so preizkusili svoje gibalne spretnosti. Otroci so se razveselili majhnih daril, ki so jih prejeli ob zaključku. 

Zapisala: Mojca širca

V enoti Radovednež skozi celo leto namenjamo gibanju prav posebno pozornost. Vsakodnevno organiziramo aktivnosti, s katerimi spodbujamo k redni telesni dejavnosti in razvijamo zavest o pomenu aktivnega načina življenja.

V Evropskem tednu mobilnosti pa smo spodbujali tudi družine, da se nam pridružijo v gibanju in podprejo prizadevanja za spreminjanje potovalnih navad in s tem zmanjšanju onesnaženost našega planeta Zemlje.

Naše aktivnosti, ki so prispevale k uresničevanju zastavljenih ciljev:

  • Projekt BELI ZAJČEK - gremo peš, s kolesom v vrtec ali iz vrtca – cel teden,
  • pohod Kašelj-Slape-Kašelj (krožna pot),
  • izdelovanje maketepromet,
  • didaktična igra PROMET – razvrščanje, pogovor o onesnaževanju,
  • KOLESARČKOV DAN, 
  • prometni kotički,
  • ORIENTACIJSKI POHOD do Zaloga, nazaj z mestnim avtobusom,
  • MNOŽIČNI TEK OTROK/Atletska zveza Slovenije – tekli smo popolda skupaj s starši na tekaški progi OŠ Kašelj,
  • projekt »ŽOGARIJA« v organizaciji Mediasport: mini nogomet, premagovanje ovir na žogi hop hop, s policistoma spoznavamo prometne znake in pravila v prometu.

Zapisala: Mojca širca

V vrtcu Pedenjped, v enoti Radovednež,  se vsako leto pridružimo Atletski zvezi Slovenije v MNOŽIČNEM TEKU OTROK. Tudi letos je bil to prav poseben dogodek. 
K sodelovanju smo povabili tudi starše, zato smo množični tek otrok izvedli v popoldanskem času na tekaški progi OŠ Kašelj. V Pedenjpedovih majicah se je okoli 35 otrok skupaj s starši podalo na pot od vrtca do šole. Najprej smo se dobro razgibali in pripravili na tek.
En krog, dva kroga…ob dobri motivaciji in spodbudah nas vzdržljivost in noge niso izdali. 
Seveda so si naši junaki prislužili prav posebno priznanje, navdušenje in zadovoljstvo pa je vladalo tako med otroki kot tudi starši, ki so ves čas sodelovali z nami. 

Zapisala: Mojca širca

Le kje so mali  Radovedneži? 

Naš vrtec so zavzeli mali gusarji, ki se vsak dan v gusarskih oblačilih zberejo na igrišču, v svoji gusarski ladji. Najprej zapojejo gusarsko himno in zaplešejo gusarski ples. 
Kako hitri in spretni so, so pokazali v štafetnih igrah: »gusarji po vodo« in  »obešanje opranega perila«, izdelali so si tudi nakit, daljnoglede in meče. Na svoji gusarski ladji poslušajo tudi zgodbe kapitana Volkca, rišejo in barvajo….na ladji imajo tudi malico in kosilo. Ali ste že videli kako izgleda gusarsko kosilo? Otrokom je silno všeč, saj lahko jedo kar z rokami, pribora sploh ne uporabljajo. Mali gusarji si izdelujejo tudi manjše gusarske ladje in se med seboj spopadejo. Takrat so glasni in strašni.
Neko jutro so se zbrali na gusarski ladji in našli načrt, kjer je skrit zaklad. Dobro so pogledali skozi svoje daljnoglede in odkrili, da se zaklad skriva v mivki pod ogromnim drevesom. Vzeli so lopate in pohiteli v prekopavanje mivke.

Ali so ga našli? 

Zagotovo. Naši mali gusarji so še vedno mali radovedneži, polni dobrih zamisli, zelo aktivni, veseli in razigrani v preživljanju poletnih dni.

Zapisala: Mojca Širca

JUHEEEEJ, GUSARSKO POLETJE SE NADALJUJE!!

18.7 – 29.7.2022.

Vsak pravi gusar, seveda potrebuje gusarsko  kapo in vsaka ladja  zastavo. Veliki in mali gusarji so tako izdelali gusarske obraze in gusarske zastave. Čisto vsaka zastava pa je imela nekakšen pomen, saj so si otroci sami zamislili svojo zastavo. Vsako jutro smo se zbrali na igrišču vrtca pod zastavo, kjer smo se naučili gusarski ples, ki je bil otrokom zelo všeč. Tekom tedna pa so gusarji narisali  čudovite prave gusarske ladje. Vsak mali in veliki gusar si je zamislil svojo ladjo in čisto vsaka je bila naravnost čudovita.

1.8 – 12.8.2022.

Ker je bilo zunaj zelo vroče, smo se odločili, da si vroče dni popestrimo z vodo. Naredili smo  zanimiv gusarski poligon, kjer so se mali in veliki gusarji zelo dobro odrezali. Potrebno je bilo biti zelo pazljiv, saj si je gusar zamislil kar precej zanimiv poligon. Toda mali in veliki gusarji so se odlično izkazali. Ker pa so se gusarji zelo dobro odrezali na gusarskem poligonu, so se na koncu podali še na vlečenje vrvi. Sledila je še vodna zabava. Po končani vodni zabavi smo se dobili v senci pod drevesom, kjer smo se posladkali s slastnimi bonboni. Tako, ker so imeli gusarji veliko energije, so se naslednji dan,  peš podali na pot po okolici Kašlja in prišli do zanimivega igrišča.

Zapisala: Anja Tekavec

Od 24. junija do 1.julija so se otroci iz Šlikšlaka, Radovedneža in Potepuha igrali Pike Nogavičke in gusarje v Umagu. Veselo smo čofotali, plavali se igrali in skakali v morju, vmes  smo lizali sladoled, si izdelali pripomočke in nakit za igro s Piko Nogavičko in Gusarji. Naredili smo zastavo, ob kateri smo peli in plesali. V mivki smo naredili otočje Taka Tuka, z vlakcem smo se odpeljali v Umag, se vkrcali na ladjo oblečeni v Pike in gusarje, pripravljeni, da na morju srečamo pravo gusarsko ladjo in prave gusarje. No, gusarji s Piko Nogavičko so morali nemudoma nazaj na otok Taka Tuka ampak mi smo našli smo tudi čisto pravi zaklad. Pika nam je vsak dan napisala pismo in v njem razkrivala svoje »bedlarije«. Nekaj nalog nam je tudi dala. Naprimer smo morali hoditi »rikverc« in po štirih iskati kar pač najdeš in 16 ur pihati mehurčke … Še dobro, da Pika ne ve, koliko je 16 ur, drugače nas še zdaj ne bi bilo domov. Skratka zelo smo se zabavali. Oglejte si en delček naših dogodivščin.

Zapisala: Terezija tabor

Pa smo zbrali pogum, otroci in starši, in se odločili, da bomo skupaj preživeli sedem dni na morju v Umagu. Saj smo že »veliki«, prespali smo že v vrtcu, dve noči v Kranjski gori, pa še malo več »nočk« bomo prespali na letovanju. 

Otroci so se zelo veselili, saj so vedeli, da bodo na morju s Piko Nogavičko in gusarji. Program za otroke je bil zelo pester, zanimiv…vsak dan so bili motivirani za nekaj novega: Pikin ples, ples gusarjev, čakali so Pikino pismo, se peljali z »gusarsko« ladjo, v mivki so gradili otočje Taka Tuka, iskali so gusarski zaklad…

Poleg vseh vsebin vezanih na temo Pika Nogavička z gusarji na morju, so veliko plavali, se igrali z valovali, skakali in se lovili v morju…nekaj otrok je splavalo brez rokavčkov. Pa seveda največje veselje: vsak dan smo se sladkali s sladoledom.

Saj so malo pogrešali tudi starše, a če bi se program nadaljeval???? V upanju, da jih obišče Pika Nogavička, so opravljali vse aktivnosti iz pisem, vsak dan so bili bolj sproščeni, razigrani, radovedni kaj bo naslednji dan.

Ob poslavljanju od Pike in morja so zagotovili, da se naslednje poletje zopet vrnejo.

Zapisala: Mojca Širca

V 2. izmeni je v Zambratiji letovalo 130 otrok vrtca Pedenjped, iz enot: Pedenjcarstvo, Sladkosned, Korenjak, Radovednež in Učenjak. Oglejte si video z našimi dogodivščinami.

Video: Katja Jamšek

 

CILJI: Otrok:

  • spoznava, da na njegovo zdravje vpliva okolje ali on sam,
  • odkriva in spoznava pojav sonca, koristniin škodljivi vplivi
  • spoznava, kako se pravilno zavarovati pred škodljivimi vplivi sonca,
  • bivanje na prostem prilagodi možnostim sence in zaščite

V vrtcu Pedenjped, enota Radovednež, že vrsto let sodelujemo v projektu Varno s soncem. Letos so v projektu sodelovali otroci skupine Žabice Skokice, stari 3-5 let, skupaj 21 otrok. Otroke in starše smo s projektom seznanili že na uvodnem roditeljskem sestanku, v juniju pa še preko različnih informativnih gradiv, preko različnih vsebin in aktivnosti. V kotičku Zdravje v vrtcu smo razobesili priporočljivo gradivo in se ob njem pogovarjali z otroki in seznanjali starše. Naš cilj je, da ozavestimo starše o škodljivosti sončnih žarkov v poletnih dneh in na daljši rok prispevamo k spreminjanju navad v domačem okolju. Izvedli smo številne zabavne igre povezane s temo »SONCE«: opazovali smo sonce preko dneva in iskali senčne kotičke, zarisovali senco, sestavljali sonce ob preštevanju pik na kocki, organizirali igro in dejavnosti v senci,  likovno smo prikazali sonce v različnih tehnikah, skupaj smo se naučili deklamacijo Otroci in sonce, skupaj smo prepevali himno Varno s soncem (sestavile smo jo vzgojiteljice), igrali smo se izdelano igro spomin »KAJ NAS ZAŠČITI PRED SONCEM« in spomin  »VREMENSKI ZNAKI«. Prebirali smo pravljice na temo sonca, še posebno pa se nas je dotaknila slikanica avtorice Sarah Jane Hinder/ Pozdravljeno, Sonce!, ki nas z veselimi, živobarvnimi podobami iz narave popelje skozi dvanajst klasičnih položajev jogijskega pozdrava soncu. Ta otrokom in odraslim ponuja priložnost, da se povežemo s svojim telesom in umirimo svoj um, preden se podamo v nov dan.Skozi zgodbico SONCE POTREBUJE POMOČ/ Lucia Emiliani,zgodba o prijateljstvu, radovednosti in sobivanju v različnosti, pa otroci spoznajo, da je sonce za življenje nepogrešljivo skozi vse letne čase. Vse slikanice so nam bile tudi navdih za likovno ustvarjanje, za predajanje domišljiji, igranju z barvami. Vse slike smo razstavili v naši garderobi vrtca.

Naša velika prednost je igrišče s številnimi drevesi, zlasti veliko drevo imamo ob peskovniku, kar nam je podaljšalo bivanje zunaj.

Zapisala: mojca širca

Kako zaključiti vrtčevsko leto, da bo otrokom in staršem ostalo še dolgo v spominu?

Ker se je program navezoval na sproščanje ob vodi, smo tudi leto zaključili s plovbo po Ljubljanici.

Otroci so se vožnje zelo veselili. Bili so sproščeni, razigrani, veseli…kljub temu pa so marsikaj opazili med vožnjo: race, nutrije, sprehajalce po nabrežju… Skupaj smo tudi zapeli in se ob zaključku obdarili.

Malo nam je zagodlo vreme, a nas dež ni prav nič motil, saj smo se lahko umaknili pod streho. Ja, ta ladjica Sulc je bila res ogromna.

Vožnja je prehitro minila. Otroci kar še ne bi šli domov. Marsikdo je v Stari Ljubljani poiskal najboljši sladoled, takšen, ki si ga natočiš lahko sam in si ga bogato obložiš z dodatki.

Letos smo se družili kar trikrat: v jeseni ob ribniku pod Debnim vrhom, spomladi ob Ljubljanici v parku Muste in na zaključku z ladjico po Ljubljanici.

Zapisala: mojca širca

VESELI PEDENJPEDOVI DNEVI -

»EKO IN UMETNOST« 

Pedenjpedovi dnevi so se začeli in potrudili se bomo, 

da  bodo zelo veseli. 

ponedeljek 23.5. bodo otroci čopiče v roke vzeli in Pedenjpede brž slikati začeli. EKO umetnine naredili in z njimi vrtec okrasili. 

torek, 24.5. se bomo v športni delavnici  potili in si zato 

štampiljko prislužili.

V sredo, 25.5.  bomo Brdajska in Šterbonclja v predstavi »UH TA UMAZAN SVET!« spoznali in se do solz nasmejali in se zraven naučili,  kako svet bi lepši naredili. 

( cena vstopnice na otroka je 3 €. Denar prinesete vzgojiteljici). 

Popoldanska delavnica za skupino ŽABICE SKOKICE  -  PEDENJPEDOVE IGRE BREZ MEJA ob 17.00 uri. 

četrtek, 26.5.  EKO čutno pot bomo naredili in z zavezanimi očmi predmete ugotovili. 

Skupina SONČKI se udeležijo SPOMLADANSKEGA KROSA ZA LJUBLJANSKE VRTCE v Štepanjskem naselju. 

V petek, 27.5.  se bomo EKO družabne igre igrali in skupaj Pedenjpedov rojstni dan praznovali,

kajti Pedenjped je korenjak malokdo mu je enak. 

Vrtec Pedenjped - Radovednež

10. maja smo v skupini »Žabice Skokice« obeležili Svetovni dan gibanja, saj se zelo zavedamo pomena gibanja pri ohranjanju našega zdravja. Ob gibalnih aktivnostih se nam krepi ne le zdravje, temveč tudi dobro počutje, spreminjamo naš življenjski slog. Za zadostne količine gibanja moramo skrbeti skozi celo leto, zato v skupini organiziramo različne vadbe notri in na igrišču, premagujemo ovire, razvijamo različne gibalne spretnosti in veščine.
V letu pa organiziramo tudi nekaj daljših pohodov in izletov, da si razvijamo vzdržljivost, kondicijo…

POHOD DO ZAJČJE DOBRAVE 

Sedaj smo že dovolj stari, da zmoremo tudi daljšo pot do Zajčje dobrave. Ubirali smo stranpoti, čez polja in travnik, skozi gozdiček. Po poti smo opisovali travniško cvetje, v gozdičku smo se za trenutek ustavili in prisluhnili – tišini, ptičjemu žvrgolenju. V Zajčji dobravi nas je pričakal »mini hlevček« na prostem – opazovali smo vietnamske prašičke, koze, gosi in konje, nato pa smo pohiteli še na igrišče. Kar dobro uro smo se zadržali na igralih, nato pa se kar utrujeni vrnili domov.

Izlet smo otrokom vpisali v program Mali sonček.

Zapisala: mojca širca

Veseli smo bili, da je bil, po dolgih dveh letih omejitev zaradi epidemije, zopet organiziran Pohod ob žici.
V rumenih majicah, z nahrbtnikom na ramenih, smo se pogumno podali na pot. Do kontrolne točke na Fužinah smo se pripeljali z LPP, kjer sta nas pozdravila tudi naša ravnateljica in župan mesta Ljubljana.
Pot proti Golovcu pa smo nadaljevali s strumnim korakom in dobre volje. Del poti smo celo tekli in se tudi ustavili na orodjih naravnega fitnesa.
Ker imamo kar veliko energije in vztrajnosti, smo se vračali po PST od Fužin do Slap. Korak je postajal vse težji in težji, zato smo se zadnji del poti še malo vozili z avtobusom.

BRAVO »ŽABICE SKOKICE«!

Zapisala: mojca širca

Za našo Vilo Šumico / ZPM smo se odločili, ker je tam veliko možnosti preživljanja časa ob vodi, saj smo vključeni v projekt Turizem in vrtec – Voda in zdravilni turizem. Nabrežje Pišnice in jezera Jasna je otrokom nudilo prostor, kjer so strnili moči in skupaj gradili kamnite skulpture, preizkusili so svoje gibalne spretnosti in moči. Po daljših pohodih smo se posedli na nabrežje in se sprostili ob šumeči vodi, opazovali smo brzice in uživali v tišini. 
Ves čas bivanja v vili pa so nas opazovali in spremljali »škratki«, nam nastavljali sporočila in naloge, ki so nas vodile do presenečenj in zaklada.
Čeprav so otroci prvič odšli od doma na potepanje, so ob neokrnjeni naravi, znamenitostih tega okolja: jezero, kip kozoroga, viseči most, visoke gore, razvejena reka Pišnica, pozabili na dom in domotožje. Prehitro so minili trije dnevi in polni vtisov, spominov…smo se v dežju vrnili domov.

In kaj jim je najbolj ostalo v spominu?

  • »K smo vidli slap, pa se delal z avtobusom, pa smo šli na most in smo z velikim kamni delal gradu.«
  • »K smo se igral na igrišču, k smo s kamni delal gradove.«
  • »Ka smo šli do slapa, pa metal kamne v vodo.«
  • »Ko je bil pižama žul, ko šmo iškali šklatke, a ko šmo plešali.«
  • »Men je blo najbolj všeč, ko smo šli na tist most v zlaku, všeč mi je bil un slap. Pa všeč mi je bilo k so šklati lekl, da bodo šli znami v Ljubljano.
  • »všeč mi je blo k si nam dala une zapestnice za pižama žur.«

Zapisala: mojca širca

Odločitev, da bomo prespali v vrtcu, se je porajala po sprostitvi vseh ukrepov, saj bodo otroci kmalu odšli v vrtec v naravi v Kranjsko goro. To je za otroke prvič, saj še nikoli niso prespali v vrtcu.

Ravno zato smo nočitvi namenili posebno pozornost, veliko smo se pogovarjali, načrtovali popoldanske  aktivnosti, kaj bomo večerjali, kako bo potekala nočitev… izhajala sem iz želja otrok, na plakate smo delali različne diagrame in prikaze. Tako so bili tudi starši seznanjeni s potekom nočitve.

Ja, bilo je res posebno doživetje, ki ga bodo otroci dolgo, dolgo pomnili. Bilo je sproščeno, veselo, razigrano – polno novih doživetij in pričakovanj.

V popoldanskem času smo obiskali nov park z igrali v naselju Cesta Španskih borcev. Bili smo navdušeni: ogromna piramida za plezanje, druga igrala povezana z njo, veliko drugih zanimivih igral, gugalnic, toboganov… Otroci so bili kar dve uri maksimalno aktivni, vmes smo le pomalicali in malo predahnili.

Večerjo po želji otrok - palačinke z nutelo, salama in sir, pašteta in čaj smo otrokom postregli ob svečah in pogrinjkih, ki so naznanjali bližajoče se velikonočne praznike. Otroci so bili prijetno vznemirjeni, zelo jim je bilo všeč.

Iskanje škratkovega skritega zaklada v mraku  – najprej tekanje sem in tja, nato pa bolj sistematično in organizirano iskanje. In našli smo ga – skritega v krošnji naše košate kutine. Nepopisno veselje.

Potem pa še ples v pižamah…

Kako po vsem tem umiriti glave, misli telo – pa so od utrujenosti otroci kar hitro zaspali.

Za vse nas je bilo to prav posebno doživetje  in prepričani smo, da v vrtcu v naravi ne bo nobenih težav, ker otroci prvič odhajajo od doma.

Zapisala: mojca širca

Skupina »Žabice skokice«, 20 otrok, starost 3-5 let

Mentorici: vzgojiteljica Mojca Širca, pomočnica vzgojiteljice Tjaša Zrim

Čeprav smo še majhni, pa nam ni vseeno za naš Planet. Kaj lahko storimo za bolj čisto in zdravo okolje, smo se spraševali. 

Ob pravljici, Julia Jarman/ »HEJ! KAJ TAKO SMRDI?«, smo hitro spoznali kako veliki onesnaževalci smo ljudje in kaj bi se zgodilo, če bi odpadki ležali kar naokoli v naravi.Slikanica prav tako poudarja, da smo pri ohranjanju okolja vsi enako pomembni in da delitve na male in velike, preproste in pomembne tu ne igrajo prav nobene vloge.

Zato smo odločno šli v akcijo. Izvedli smo čistilno akcijo v širši okolici našega vrtca, nekaj družin se je udeležilo čiščenja okolja v Četrtni skupnosti Polje, odpadni material pa smo začeli koristno uporabljati tudi v vsakodnevnih aktivnostih: pri razgibavanju, spretnostih na poligonih, pri ustvarjanju. 

V projektu »Zeleni nahrbtnik« pa smo iz  italijanskega vrtca L'Aquilone iz Izole/ skupina Aquilone Azzurro prejeli Eko naloge:

  1. LOČEVANJE ODPADKOV
  2. PONOVNA UPORABA
  3. DIDAKTIČNE IGRE IZ ODPADNEGA MATERIALA

Lutki »Smetko« in »Čistko« sta nas naučili pravilnega ločevanja raznovrstnih odpadkov in sedaj smo vsak dan pozorni v kateri koš odvržemo določen odpadek. Ne želimo biti »smetki«  in ne smetimo po okolici in smo postali pravi mali Eko inšpektorji. Raznovrstni odpadni material: škatle, tulci, kosi blaga…smo uporabili pri razgibavanju in se prav zabavali pri preizkušanju naših spretnosti na poligonih iz odpadnih materialov.

Iz odpadnega materiala pa smo ustvarili veliko zabavnih in poučnih iger, ki so lahko še bolj zanimive otrokom od kupljenih. K vsem aktivnostim pa smo povabili tudi družine, saj menimo, da bomo le s skupnim prizadevanjem, z majhnimi koraki, sledili velikim ciljem.

Izjave otrok na vprašanje – zakaj moramo skrbeti za okolje:

… »čista narava diši, ne pa smrdi«,

… »da se živali ne poškodujejo na odpadkih«

… »ker ne morjo ptički pet«,

… »če so odpadki drevesa ne rastejo, tut rože ne in čebele ne letajo«,

… »pa tud zelenjava ne bo rastla«,

… »če imamo neki mešanega, pol lahko kej ustvarimo: iz kozarca lahko nrdimo šparovček in vazo za rože«…

… »smeti molamo dat v koš: za papil je model, za plastiko je luumen, za alupke je bio koš«,

… »mi smo iz škatle nardil katapult«,

Zapisala: mojca širca

V petek, 22. aprila smo z otroki obeležili Dan brez zavržene hrane.  Pripravili smo si kivijevo sladico v kozarčku. 

 Ker je še vedno  sezona kivijev, jih dnevno dobimo za dopoldansko malico.  A vsi še niso dovolj zreli in mehki, zato so kisli in neokusni. Z otroki smo se odločili in  kivije 14 dni  hranili v košarici, kjer so se medili in dozoreli.  Na dan brez zavržene hrane pa smo si pripravili sladico.   Uporabili smo že zelo zrele banane, kivije in jogurte, ki so bili v tem tednu za malico.  Da je bila sladica popolna sem kupila še sladko smetano. 

Ena skupina otrok je kivije olupila, jih narezala   na rezine.  Druga skupina otrok je stepla  sladko smetano, kateri je dodala navadni jogurt in malo sladkorja.  Tretja skupina otroka pa je v pripravila  v » blenderju« kivijevo kašo  iz zrelih banan in kivija.

Nato je vsak otrok  s kivijevimi rezinami obložil svoj  kozarček. Kozarčke  so nadevali s smetanovo kremo, na vrhu pa so  prelili kašo iz kivijev in banan. Kivijevo  sladico smo za eno uro postavili v hladilnik in jo po kosilu  pojedli.  Bila je odlična!

Zapisala: sonja vegelj

Danes smo postali pravi mali ekologi, Eko Frajerji, ki z Zmajčkom skrbimo za Naš Planet. Očistili smo okolico vrtca, vse do OŠ Kašelj.

Res so naši koraki majhni, a vztrajni in prizadevali si bomo, da s svojimi ravnanji pomagamo pri SKRBI ZA ZDRAVO IN UREJENO OKOLJ.

NAŠ SLOGAN: REŠIMO NAŠ PLANET

Otroci in starši bomo podpisali dogovor: VSI OBLJUBLJAMO, DA BOMO RECIKLIRALI, PRAVILNO LOČEVALI ODPADKE IN ČISTILI NAŠE OKOLJE, TER POMAGALI REŠITI NAŠ PLANET.

Danes smo očistili okolico, jutri bomo skupaj z lutkama Čistko in Smetko ločevali odpadke, skupaj s starši bomo poizkusili izdelati čim več zanimivih in uporabnih igrač…

Trudili se bomo čim večkrat ponovno  uporabiti odpadni material v naših vsakodnevnih aktivnostih v vrtcu: igra, razgibavanje, športni poligoni, ustvarjanje….

POZOR, POZOR!  Naši otroci bodo postali pravi EKO INŠPEKTORČKI in bodo nadzirali, opozarjali…

BODIMO JIM DOBER ZGLED!

Zapisala: mojca širca

Lep sončen popoldan smo preživeli ob reki Ljubljanici v parku Muste na Fužinah. 

Po dolgem času omejitev smo le dočakali dan, ko se zopet lahko na prostem družimo v večjih skupinah. Pot nas je vodila od fužinskega gradu, po stezicah ob Ljubljanici, do parka Muste. Otroci in starši v večini še niso bili v tem okolju, zato jim je bilo toliko bolj zanimivo: prebujajoča se narava, zanimivosti ob Ljubljanici, prečudovito urejen park Muste z otroškimi igrali.

Na delu poti smo se ustavili, saj je tu pogled na Ljubljanico najbolj odprt in zanimiv – lahko smo opazovali race, labode in nutrije, starše pa smo tu tudi presenetili s kratkim nastopom: zapeli smo spomladanske in ljudske pesmi in jih povezali s preprostimi gibalno rajalnimi plesnimi motivi.

Naše druženje smo zaključili na igralih, kjer so otroci preizkušali svoje spretnosti, starši pa so se lahko družili v sproščujočem pogovoru.

Upam, da si bodo družine še kdaj izbrale ta kraj za preživljanje prostega časa v naravi.

Zapisala: mojca širca

V skupini Žabice skokice smo se poigrali z oblikami in jih skozi različne likovne tehnike skušali povezali s sodobno umetnostjo.

Nam bo uspelo?

Inspiracija so nam bile reprodukcije sodobnih umetnikov Wassily Kandinsky in Piet Mondrian.

Namen likovnega ustvarjanja je bilo spodbujanje in usmerjanje otrokove pozornosti na opazovanje posebnosti in značilnosti stvaritev posameznega umetnika. Poigravali smo se s črtami, barvami, različno velikimi barvnimi krogi.

Nastale so prave otroške umetnine, ki smo jih razstavili v garderobi in so pritegnile zanimanje staršev, ter občudovanje. 

Zelo dobro nam je uspelo povezati in nadgraditi več področij, zlasti pa aktivnosti na temo OD OBLIKE DO UMETNOSTI.

Ob izvajanju vsebin sem opazila, da je tema zelo pritegnila otroke, da so se izpopolnili v pozornem opazovanju, utrdili so matematične pojme, razvijali so grafomotorične in ročne spretnosti, vse skupaj pa smo uspešno povezali v umetnost. Otroci so bili ves čas maksimalno aktivni, notranje motivirani v pričakovanju kaj bo nastalo, na koncu pa so bili ponosni na svoje izdelke. 

Zapisala: mojca širca

Zaplešite nam maškare, 
da zima se prestraši,
prinesemo vam flancate
in krofi bodo vaši.

Na prvi marčevski dan so nas v vrtcu pričakale čisto prave maškare. Od princesk, vojakov, super junakov, policajev, čebelic, pavov, levčkov, metuljčic, Muce copatarice, Pike nogavičke, zdravnice…
Po zajtrku smo se ob pustni glasbi razgibali, zaplesali, zapeli in se posladkali s slastnimi krofi z bližnje slaščičarne. S polnimi trebuščki in z glasbo na zvočniku smo se odpravili na pustno povorko po okolici Kašlja, vse do Radia Aktual. V »eter« nas žal niso spustili, ker so imeli polno gostov. Smo pa zaplesali na ploščadi pred radiem. Ljudje, ki so vozili mimo, so nam piskali, mahali. Res je bilo pravo veselje. 
Dan je bil razgiban in pester, poln veselja, sladkih dobrot in rajanja. 

Zapisala: anja tekavec

V začetku meseca januarja smo mali in veliki Pedenjpedi odšli na zimovanje na Pokljuko pod vodstvom Planeta otrok.   Otroci iz skupin Slončki, Čebelice,  Čmrlji in Sončki   s svojimi vzgojiteljicami  so uživali  na 5-dnevnem zimovanju v idiličnem okolju  zasnežene Pokljuke. Sončno vreme ter snežne razmere so nam bile zelo naklonjene. Otroci so bili že v ponedeljek razvrščeni v skupine glede na predznanje  in vsakodnevno vidno napredovali v smučarskem znanju. V četrtek so se že vsi povzpeli na vlečnico-  krogec  in v  petek tekmovali na postavljeni smučarski progi.  Vsa zasluga gre  strokovnim učiteljem iz Planeta otrok, ki so  otrokom približali tehniko smučanja in so otroci usvajali in dopolnjevali svoje smučarsko znanje. 

Zdravje nam je dobro služilo, prevelikega domotožja ni bilo, tu in tam pa kakšen dan vendarle, a se je dalo vsakogar potolažiti, stkala pa so tudi nova prijateljstva. Otroci so uživali na snegu in vsak nov dan nam je poleg smučanja prinesel nove dogodivščine. Plesali in rajali smo  ob zvokih glasbe, dričali smo se po belih strminah na tubah, iskali  Škratov zaklad  s svetilkami in »zmagali« na pravi smučarski tekmi.  BRAVO PEDENJPEDI!

Zapisala: sonja vegelj

MEDNARODNI DAN STRPNOSTI - DAN ZA STRPNOST IN PRIJATELJSTVO:Picture1.jpg
Z DRUGIM RAVNAJ TAKO, KOT SI ŽELIŠ, DA BI DRUGI RAVNALI S TABO.

Razpisan projekt nas je zelo razveselil in motiviral v razmišljanju, kako temo približati najmlajšim otrokom v starosti 3-4 leta. V skupini Žabice skokice smo primerno starosti načrtovali aktivnosti za celotni teden od 15.-19.11.2021. 

  • Motivacija za razmišljanje in pogovor je bila zgodbica Robert Starling/ Feri je jezen, ki govori o zmaju Feriju, ki ga je vse jezilo in je bil vedno v konfliktu s prijatelji. Posamezni junaki zgodbe želijo pomagati Feriju z nasveti, kako naj premaga jezo. 
  • Otroci so pripovedovali kaj njih razjezi in kako oni ravnajo, skupaj pa smo iskali tudi nove možnosti in rešitve, ki nam jih ponuja zgodba: štejemo do pet, zapremo oči in globoko dihamo, če težko premagamo nabrano jezo, tečemo do »kavča« in boksamo vanj. Vse smo tudi preizkusili preko celega tedna, čeprav je glede na starost otroke, potrebno otroke še opozarjati ob neprimernem ravnanju in jim pomagati v reševanju problemov. 
  • Različne masaže so nam pomagale da smo začutili kaj nam je prijetno in kaj ne, ob masaži se je skupina povezala v krogu ali v parih. 
  • V parih so otroci izvajali tudi jutranja razgibavanja ali pa se določene aktivnosti lotili s skupnimi močmi v manjših skupinah.Tako so se tudi mlajši počutili sprejete, starejši so morali biti strpni do mlajših, jim tudi pomagati, navajali so se na sodelovanje… 
  • Različne slike iz vsakdanjega življenja: igra in različne aktivnosti otrok, konflikti, agresija…so bile izhodišče opisovanja dogajanja na sliki, prepoznavanja in opisovanja čustev v nastali situaciji, iskanja rešitev, da do takšnih situacij ne bi prihajalo. Izdelali smo »semafor« ravnanja: otroci so razvrščali in s kljukicami pripenjali slike k rdeči (negativno, nesprejemljivo) ali zeleni (pozitivno, sprejemljivo) luči. 
  • Mednarodni dan strpnosti pa smo obeležili z ustvarjanjem skupnih risb na temo : DAN ZA STRPNOST IN PRIJATELJSTVO/ otroci so na skupni plakat risali kaj radi delajo s prijateljem, mlajši otroci pa so svojo povezanost prikazali z odtisom rok v krogu. Okoli rok smo nalepili še slike aktivnosti povezanih s sodelovanjem, prijateljstvom, strpnostjo…
  • V garderobi smo vse plakate tudi razstavili.

Zavedamo se, da je strpnosti potrebno nameniti posebno pozornost skozi celo leto, skrbeti za tople medsebojne odnose, sprejetost in spoštljiv odnos eden do drugega. Z našimi aktivnostmi smo seznanili tudi starše, saj bo prizadevanje za strpnost uspešnejše, če si bomo skupaj prizadevali za enake cilje.

Zapisala: Mojca širca

V tednu zmanjševanja odpadkov smo otrokom za igro ponudili le nestrukturiran material., ki smo ga že prej zbirali: različni tulci, škatle različnih velikosti, vrvice, plastični pokrovčki, krpice, les… Vsak posamezni material smo uporabili za vsakodnevno razgibavanje, pripravili smo poligone v garderobi in tudi zunaj na kolesarski stezi, odpadni material smo uporabili tudi za različne didaktične igrače, ki smo jih izdelali za utrjevanje barv in količinskih odnosov. V tem tednu smo zbirali odejice za zavetišče živali v Gmajnicah, odpadni papir za sklad vrtca.

DEJAVNOSTI:

  • IGRA Z IZDELANIMIDIDAKTIČNIMI IGRAČAMI – razvrščanje pokrovčkov v tulce po barvi.
  • NAMIZNA IGRA – ZAPOLNI PRAZNE PROSTORE NA SLIKI – otroci s pinceto odbirajo pokrovčke enake barve kot so prazni prostori na sliki. 
  • ŠTETJE – PRIREJANJE : otroci s pinceto naberejo toliko pokrovčkov kot kaže število pik na tulcu, upoštevajo tudi barvo.
  • GRADIMO STOLP – otroci gradijo z nestrukturiranim materialom: lesene deščice, kocke, škatle različnih velikosti
  • PRIREJANJE ENA – ENA – otroci preštejejo kroge na kartonu in priredijo plastične pokrovčke v enaki količini in barvi, npr.: 5 rumenih krogov, 4 beli krogi – naštejejo ustrezno število in razvrstijo ob rob kartona.
  • Razvrščanje barvnih zamaškov v tulce z določeno barvo – za ločevanje in poimenovanje barv.

PROJEKT STARA IGRAČA ZA NOVO VESELJE

  • Vsak otrok je v vrtec prinesel 1 staro igračo, ki se jo je že naveličal (ne plišastih igrač). Stare igrače smo zbirali cel teden, se z njimi tudi igrali, v petek pa smo si jih izmenjali. Da bi bilo za vse enako in pravično, smo pripravili igro srečelov. Otrok je iz košare vzel prepognjeno sličico živali, nato pa je poiskal enako na igrači. Z »novimi igračami« so bili otroci zadovoljni, z veseljem so jih odnesli domov.

Za igro, ustvarjanje in razvijanje kreativnosti je pomembno, da otrokom večkrat ponudimo različen nestrukturiran material. Otroci materiale spoznavajo, preizkušajo in jih ponovno uporabijo na različne načine.

Zapisala: Mojca širca

V skupini Žabice skokice smo v tem tednu večjo pozornost namenili prehrani in slovenskim tradicionalnim jedem.

Mlajši otroci potrebujejo veliko spodbud pri spoznavanju različnih novih jedi, zlasti povezanih z zelenjavo. Pomembno je, da jim jedi na primeren način približamo in jih motiviramo, da jedi tudi poizkusijo.

Otroci so v vrtec prinesli različno zelenjavo, ki smo jo skupaj pogledali, poimenovali, jo vonjali in poizkušali presno. Uživali so v rezanju zelenjave za zelenjavno juho, ki smo jo tudi skuhali in pojedli. Otrokom je bila všeč, saj so bili aktivni v celotnem poteku priprave zelenjavne juhe, ki smo jo poimenovali »žabja juha«. Krompir in bučke smo narezali in tudi spekli na električnem pekaču. Otroci so z zanimanjem opazovali dogajanje in s slastjo pojedli pečen krompir, mnogi pa tudi pečene bučke.

V tednu spoznavanja tradicionalnih  slovenskih jedi smo se pri kosilu pogovarjali, za katero področje Slovenije je jed značilna, kako se imenuje. Da so bila kosila organizirana malo drugače, smo večjo pozornost namenili tudi pogrinjkom na mizi. Mize smo okrasili z jesenskim listjem, svečami, prtički… Deček v skupini je komentiral: »Mojca, to je tako kot v restavraciji«. S pogrinjki smo uspešno prispevali k posebnemu vzdušju pri kosilu, zato so bile tudi jedi otrokom bolj privlačne.

Tudi tradicionalni slovenski zajtrk smo postregli malo drugače. Na mizah so bili pogrinjki z jabolki in sveče, zajtrk pa nam je pripeljala in ponudila kar »čebelica«, kar je otroke zelo navdušilo. Otroci so domov odnesli različne zgibanke povezane s tematiko čebel, medu in tradicionalnega zajtrka.

Celoten teden nam je zelo uspel, otroci so slovenske jedi zelo dobro sprejeli in me presenetili, saj je bilo ostankov hrane zelo malo.

Ugotovila sem tudi, da je zelo pomembno, kako prezentiramo nove jedi, pomembno je prijetno vzdušje in tudi malo drugače okrašene mize.

Zapisala: Mojca širca

Aktivnosti v naravi nas same po sebi sproščajo, barvitost jeseni pa nudi paleto najrazličnejših vizualnih vtisov in doživljanje lepega. 

Vse to smo želeli združili in doživeti še na izletu k ribniku pod Debnim vrhom, saj je prostor ob vodi kraj, kjer smo na travnati površini lahko zaplesali, na listju pod drevjem pa smo se v tišini umirili. To je le delček našega celoletnega projekta VODA IN ZDRAVILNI TURIZEM.

Izlet smo izvedli v popoldanskem času skupaj z otroki in starši. Otroci so takoj ob prihodu opazili staro vrbo in plezali na njeno zanimivo razvejeno deblo, nekateri so začeli pobirati »ognjeno« obarvano listje pod drevesi ali so opazovali račke in nutrije v vodi.

Ob zvokih različnih pesmi smo se sprostili v plesu različnih preprostih gibalnih motivov. Otroci so aktivno sodelovali, se zabavali in bili razigrani – starši pa so bili ob tem zelo veseli in zadovoljni.

Na sprehodu okoli ribnika je vsak po svoje užival v pogledu v krošnje dreves, v dogajanje na vodni gladini, na zanimivosti na naši poti…

Na koncu sprehoda smo se ustavili pod krošnjami dreves, na barvitem listju smo se posedli na tla in se posladkali s pečenim kostanjem.

Sončno vreme, barvita narava, veselje nas vseh – popolno doživetje in druženje.

Zapisala: mojca širca

VTISI IZ ENOTE RADOVEDNEŽ...

Letošnja rdeča nit Tedna otroka je bila RAZIGRAN UŽIVAJ DAN. Skrb za dobro počutje otrok v vrtcu je naloga, ki jo moramo dati v ospredje sleherni dan. Samo sproščen otrok, ki se čuti sprejetega in najde svoje mesto v skupini, bo skozi dan zadovoljiv svoje potrebe in bo v svoji »novi družinici« lahko resnično užival. Ob dobrem poznavanju otrok, pa tudi v pogovoru s starejšimi otroki, smo lahko načrtovali dejavnosti ob katerih so otroci uživali…njihovi obrazi so bili veseli, nasmejani, bili so živahni in glasni. 

In kaj je najbolj razveselilo otroke? Kje so najbolj uživali?

Otroke je navdušila predstava Škratkova nedelja, igralske skupine »Sonček« saj so otroci zraven aktivno sodelovali in se veliko nasmejali. Veliko smo prepevali, tudi pesmice o prijateljstvu, pa zraven muzicirali na instrumente in se igrali glasbene igrice. Glasba in ples sta navdušila vse otroke, tudi mlajše in tudi novinčke…plesali smo skoraj vsak dan, preproste gibalne motive, s trakovi ali ob bolj umirjeni glasbi ob lovljenju mehurčkov. Otroci so se igrali različne igre vlog, ter namizne igre, kjer so sledili določenim nalogam. Ker vemo da  imajo otroci radi izzive, smo jim pripravili poligone, da so se preizkusili v različnih spretnostih. 
Nismo pozabili na okusne jedi, ki jih imajo otroci nadvse radi…kot se za praznovanja spodobi, smo mize okrasili z različnimi pogrinjki.

Pestro, zabavno, predvsem RAZIGRANO…

Zapisala: Mojca širca

Vrtec Pedenjped, enota Radovednež v Kašlju praznuje 40 let.

Je res minilo že 40 let, od kar stoji naš vrtec Pedenjped?
Veliki in mali Pedenjpedi smo se zbrali, da njegov rojstni dan bi praznovali.
Vrtec so s samoprispevkom zgradili in ga z najlepšim igriščem okrasili. 
Prostore vrtca pa okrasimo  mi s Pedenjpedovimi risbicami. 

V četrtek, 30. septembra, je  enota Radovednež praznovala  40-letnico svojega delovanja. To je bil v našem vrtcu prav poseben dan. Skupaj z otroki iz skupine Pajkci, Žabice in Sončki  smo mu voščili vse najboljše in mu zaželeli še veliko prijaznih otrok. V vrtcu radi pojemo, plešemo in se igramo, prijateljstva gradimo in se kaj novega naučimo. Zapeli smo Pedenjpedovo himno – Sledkosned in se sladkali s torto, ki so jo spekli  naši pridni kuharji.   Obiskal nas je sam Pedenjped in z nami zaplesal in se  veselil. 

Leta minevajo in prihajajo nove generacije otrok, ki se bodo skozi predšolsko obdobje družili s Pedenjpedom.  Otrokom in strokovnim delavcem, ki odhajajo svojo pot, pa bo ostal za vedno v spominu. 

Zapisala: Sonja vegelj

V vrtcu Pedenjped, enoti Radovednež smo tudi letos izvedli MNOŽIČNI TEK OTROK. Sodelovalo je 39 otrok vključeni v skupini Sonček in Žabice skokice, starost 3-6 let. Tek pa je bil tudi uvod v teden športa, ki ga bomo izvedli v naši enoti.

Da je bil to prav poseben dogodek, smo otroke oblekli v enotne Pedenjpedove majice, mlajši so si izdelali še zastavice – motivacija je bila popolna.

Z mlajšimi otroki iz skupine Žabice Skokice smo tekli kar na kolesarski poti okoli vrtca. Ker tudi sicer veliko tečemo, so otroci z lahkoto odtekli nekaj krogov po 200 m, seveda z vmesnim odmorom za predihavanje in »pozdrav soncu«.

Starejši otroci skupine Sončki pa so se podali na malo zahtevnejšo in daljšo progo - tekli so na tekaški stezi ob OŠ Kašelj.

Gibanju in teku namenjamo veliko pozornost skozi celo leto, k temu pa spodbujamo tudi starše otrok.

Zapisala: Mojca širca

V okviru Evropskega tedna mobilnosti smo se tudi letos v toplem septembrskem popoldnevu  otroci n starši  odpravili na izlet s kolesi.  Že v dopoldanskem času smo v vrtcu organizirali Kolesarčkov dan, kjer so  se otroci preizkusili na postavljenem prometnem poligonu S sodelavko sva ocenili, da  bi se lahko skupaj s starši odpravili na krajši kolesarski izlet. Saj so otroci že  pravi mladi kolesarji, ki spretno vozijo svoja kolesa. 

Povabili sva družine na kolesarski izlet in odzvalo se je veliko število družin. Zbrali smo se pred vrtcem, nato pa nas je pot vodila do ribnika pod Debnim vrhom, nadaljevali smo proti centru Zalog do drsališča Zalog in naprej do krajinskega parka Zajčja Dobrava, kjer smo zaključili  naš kolesarski izlet.

Otroci in starši so upoštevali prometna pravila  in vozili previdno tako po makadamski cesti kot po kolesarski stezi, hkrati pa so pokazali, da je kolo odlično sredstvo  za krajše razdalje. 

Vsi pa zagovarjamo uporabo kolesa kot  trajnostnega prevoznega sredstva.

Preživeli smo čudovito popoldne v prijetni kolesarski družbi. 

Zapisala: Sonja vegelj

Tudi letos smo zelo aktivno pristopili k tednu mobilnosti. Z zgodbico BELI ZAJČEK, tedenskim prihodom peš v vrtec, kjer so z belimi krogci otroci pobelili svojega sivega zajčka, in različnimi drugimi vsebinami smo spodbudili otroke in starše k razmišljanju in ukrepanju v smislu spreminjanja naših vsakodnevnih prevozniških navad.

V vrtcu pa smo organizirali pohode in opazovalne sprehode, kjer smo glede na starost otrok pogovarjali o prometu in pravilih v cestnem prometu. Na kolesarski stezi smo izpeljali kolesarjenje na poligonu, veliko pa smo se tudi igrali v prometnem kotičku in likovno ustvarjali.

Upamo, da bodo naša prizadevanja pustila trajnostne sledi, saj so se starši z zanimanjem in aktivnim sodelovanjem vključili v naše aktivnosti.

Zapisala: Mojca širca

V uvodnem delu tedna smo s pomočjo kviza, ki nam ga je poslal škrat obnovili znamenitosti Gorenjske in Prekmurja. Skupaj s škrati, ki se potepajo po Dolenjski, smo ob slikah spoznavali njene znamenitosti. Najprej smo spoznavali gradove, jih gradili v peskovniku, jih oblikovali s škatlami različnih velikosti, jih risali. 
V naslednjem tednu smo dali poudarek na vinograde, vinsko trto, ki smo jo upodobili tudi na slikah. Spoznali smo tudi kozolce in toplarje. Otroci so jih izdelali iz palčk ter jih prilepili na podlago.

Ker pa sta bila ta dva tedna zelo vroča, smo si vzeli čas tudi za vodno zabavo. Pripravili smo drčo na vrhu hriba in se spuščali po njej.

Vsak dan pa smo tudi utrjevali pesmice ter plese, ob katerih so otroci neizmerno uživali.

Zapisala: Anja Tekavc

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/dol{/gallery}

Konec meseca julija ter prvi teden v avgustu smo s škratki spoznavali Prekmurje ter znamenitosti te prelepe pokrajine.

Najprej nas je obiskal škratek in otrokom na zabaven način predstavil nekaj značilnosti Prekmurja. Spoznali smo štorklje, jih narisali in se naučili štorkljin ples ter gibalno igro »štorklje in žabe«. Otroci so se preizkusili tudi v hoji s hoduljami.

Ogledali smo si posnetek mlina na Muri, narisali čudovite mlinčke, nekateri otroci pa so doma skupaj s starši izdelali čisto prave mlinčke, ki smo jih tudi preizkusili na igrišču. Vse izdelke smo razstavili na panoju.

Seveda ni šlo brez značilne prekmurske gibanice; ker pa izdelava le-te vzame nekoliko več časa, smo se z otroki odločili, da spečemo »perece«; za prekmursko okolje značilne kruhke iz kvašenega testa. Odlično nam je uspelo in otroci so jih odnesli domov na pokušino.

Zapisala: Ana messar

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/prek{/gallery}

Teden smo začeli z zborom v garderobi, kjer smo ponovili značilnosti Gorenjske ter ob spremljavi na kitaro, ponovili že znane pesmice: »Jaz pa pojdem, Enkrat je bil en škrat«. Naučili smo se tudi polko. 

Škratek nam je poslal pismo s pozdravi in nalogami – na velik format papirja smo s tempera barvami slikali gore, ki smo ga obesili na ograjo vrtca.

Spoznali smo še eno značilnost Gorenjske – Lectovo srce. Z vatiranimi palčkami smo ga okrasili in ga poslikali.

Škratki smo se tudi malo razgibali in potelovadili na poligonu, ki smo ga pripravili na igrišču vrtca. 

Zapisala: Anja tekavec

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/gor2{/gallery}

Skupaj s škrati, ki se potepajo po Gorenjski, smo ob slikah spoznavali njene znamenitosti.

Poleg gora, jezer, zimskih športov smo spoznali tudi Kekčevo deželo. Vsak dan smo prebirali zgodbe o Kekcu: Kekec in Prisank, Kekec in Pehta, Kekec in Bedanec. Zgodbe so zapisane kot slikopis, zato jih lahko pripovedujejo tudi otroci. Na igrišču pa se je slišala vesela Kekčeva pesem, ki so jo starejši otroci že ubrano prepevali. Lik Kekca je bil  tudi inspiracija za likovno ustvarjanje. Risbe pa krasijo našo garderobo.

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/pol2{/gallery}

Tudi za letošnje leto smo načrtovali zabavno in pravljično poletje na temo »ŠKRATEK GRE NA POČITNICE«. Zabavne škratove igre iz letovanja v Umagu smo prenesle  v naše okolje, na naše igrišče in otroci so se cel teden zabavali v različnih »škratolijah«: izdelali smo škratove hiške,  peli škratove pesmi,  prebirali škratova pisma, obesili škratovo zastavo, risali in izdelovali škrate ter si z njimi okrasili prostore vrtca, se škropili z vodo….

Veliko zabavnih aktivnosti nam je polepšalo teden, potem pa so mali Radovedneži prejeli škratovo pismo, v katerem jim sporoča, da so se škratki odšli potepat po naši deželi, natančneje - spoznavali bodo prelepo Gorenjsko….seveda bomo v teh dveh tednih tudi mi spoznali njene znamenitosti, še posebno pa Kekca in njegove zgodbe, pesmi…

Spremljajte naše pestre vsebine, aktivnosti in izvedeli boste kje vse so bili škratki po Sloveniji in kaj vse so videli. Zabavajte se z nami.

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/pol1{/gallery}

Poletni program v enoti Radovednež

LJUBLJANA: (5.7. – 9.7.2021.)

  • Škratove hiške (narejene z rjuh…)
  • Naučimo se pesmico » Enkrat je bil en škrat«
  • Himna (Škrateljčki mali, so v gore zbežali – priredba)
  • Obišče naš škrat
  • Rišemoin izdelujemo škrate
  • Izdelujemo škratove kape
  • Otroke povprašamo glede idej za zastavo
  • Iščemo škratov zakladna igrišču vrtca

GORENJSKA: (12.7. – 23.7.2021)      

  • Naučimo se pesem in ples – JAZ PA POJDEM NA GORENJSKO
  • Ogledamo si znamenitosti Gorenjske – slike
  • Spoznamo narodno nošo!
  • Naučimo se ples POLKA 
  • Ustvarjamo in slikamo gore
  • Naučimo se KEKČEVO PESEM
  • Letni kino – OGLED FILMA KEKEC

PREKMURJE: (26.7. – 6.8.2021)       

  • Mlin na Muri – izdelava mlinov na vodi - DOMAČA NALOGA za družine
  • Štorklje – pesem
  • GIBALNA IGRA (Štorklje in žabe)
  • Ogledamo si znamenitosti Prekmurja – SLIKE 
  • Narišemo mlin, štorklje…
  • Igre z vodo – prenašanje vode, ovire…
  • Pečemo perece 
  • Naučimo se pesem – MLINČEK SE ŽE VRTI.

DOLENJSKA: (9.8. – 20.8.2021)    

  • Ogledamo si znamenitosti Dolenjske – SLIKE 
  • Izdelujemo kozolce – tulci, lesene palčke, izdelamo in nalepimo na list, rišemo…
  • Igre z vodo – spuščanje po drči – HRIB
  • Gradovi iz mivke, iz ASCO blazin in orodja
  • Pravljica

PRIMORSKA: (23.8. – 31.8.2021.)  

  • Ogledamo si znamenitosti Primorske– SLIKE 
  • Slikanje s soljo + tempera (morski motivi)
  • Prepevanje pesmi – RIBIČ PEPE, MOJ ČOLNIČEK, BARČICA PO MORJU PLAVA…
  • Zgibanje čolničkov, barčice…
  • Sprostitvena glasba – šumenje voda, galebi…
  • Sadna nabodala
  • Ples – MI GREMO PA NA MORJE
  • Igre z vodo

ZAKLJUČEK:

  • Ples,petje po regijah
  • Razstava izdelkov in risb

V lepem, sončnem četrtkovem dopoldnevu, smo se vsi zbrali v senci našega igrišča. Ob zaključku leta so se od otrok z ljudsko pesmijo in plesom poslovili najstarejši Modrinčki, ki v jeseni odhajajo v šolo. Želeli smo, da vsem ta dan ostane še v posebnem spominu – starejši otroci so mlajšim predali velik, leseni ključ vrtca, zato pa so mlajši otroci morali opraviti številne naloge, ki so vključevale znanje vrtčevske himne, različne gibalne spretnosti in na koncu so ključ morali na igrišču poiskati. Našli so ga visečega z drevesa. Ob predaji so dali zaprisego, da bodo še naprej bili nasmejani in veseli, da se bodo radi igrali s prijatelji in bili do njih prijazni in da bodo še naprej radi hodili v naš vrtec. Na odejah smo se skupaj še malo pogostili.

V popoldanskem času pa smo v vrtec povabili tudi starše. V kratkem programčku smo jim želeli prikazati le delček našega projekta »kako so živeli nekoč«, zato so bili otroci bosi in oblečeni v preprosta oblačila kot so jih nosili v starih časih. Ob petju ljudskih pesmi, preprostih plesih in igrah iz tistih časov, se je orosilo marsikatero oko. Starši so bili naravnost navdušeni nad izvedbo programa. Zadnjič tako zbrani, smo si zaželeli lepe počitnice in v jeseni srečno v šoli.

A domov so ta dan odšli starši sami, saj smo se »Modrinčki Potepinčki odločili, da bomo v vrtcu preživeli še noč. Celodnevno doživetje je bilo neponovljivo, enkratno in ostalo bo nepozabljeno.

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/pos{/gallery}

Odločitev, da bomo ob zaključku leta prespali v vrtcu, se je porajala po dolgotrajni epidemiji – ko je bilo v teh dveh letih res malo druženja in otroci še nikoli niso prespali v vrtcu.

Ja, bilo je res posebno doživetje, ki ga bodo otroci dolgo, dolgo pomnili. Bilo je sproščeno, veselo, razigrano – polno novih doživetij in pričakovanj.

Večerja na prostem – hrenovke, palačinke z nutelo in čaj smo otrokom postregli kar na igrišču. Malo smo kombinirali, improvizirali, a naredili, da je bilo drugače.

Ples v pižamah na igrišču – noro dobro doživetje, tudi sosedi in mimoidoči so nas opazovali.

Iskanje škratkovega skritega zaklada v mraku s svetilkami – najprej tekanje sem in tja, sij svetil je švigal po igrišču, nato pa bolj sistematično in organizirano iskanje. In našli smo ga – skritega v krošnji naše košate kutine. Nepopisno veselje.

Kako po vsem tem umiriti glave, misli telo – kar utrujeni so otroci legli na ležalnike in se ob sprostitveni glasbi umirili, objeli svoje »pliškote« in eden za drugim zaspali.

Za vse nas je bilo to prav posebno doživetje ob koncu leta, pikica na i, saj se to poletje modrinčki potepinčki poslavljajo od vrtca.

Kaj pa se je otrokom vtisnilo najbolj v spomin?

Izjave otrok:

  • »da smo iskali škratkov skriti zaklad«,
  • »da smo imeli pižama parti in smo se zabavali«,
  • »da smo iskali dalila, zato k bi bilo fajn iglat se s temi iglačami«,
  • »ker smo spali v vrtcu, ker sem se veselil, da bom prvič prespal«,
  • »ko smo jedl zunaj večerjo, ker smo bili na svežem zraku«,
  • »ko smo hodil s hoduljami, ko smo skakal na žogah«,
  • »ker smo iskali zaklad od škratkov, ker smo ga najdli«,
  • »ker smo zaklad iskali s svetilkami, pa smo svetli po celem dvorišču, pa gor v krošnje«,
  • »ples mi je bil najbolj všeč ker smo imel lučke in smo plesali z vijugami (trakovi na palčkah)«,
  • »men je blo všeč tud spanje, ker sem imela bambija in sem pliškota močno objela.«

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/noci{/gallery}

V petek, 11. junija je v vrtcu potekal pravi Tradicionalni slovenski zajtrk.  Ta dan so otroci v vrtcu za zajtrk jedli kruh, maslo, med, mleko ter jabolka. Vsa živila so bila kot vedno pri Tradicionalnem slovenskem zajtrku, slovenska. 

Namen Tradicionalnega slovenskega zajtrka je obveščati in osveščati otroke tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, ter pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti in čebelarstva.

Poleg izvedbe Tradicionalnega slovenskega zajtrka so potekale tudi druge aktivnosti. Izdelovali smo čebelice, se naučili deklamacijo Anje Štefan »Tri čebele«,  se pogovarjali o  čebelah in o medu,  predstavili delo čebelarja in si ogledali  čebeljo hiško Vevče, ki je v bližini našega vrtca. Izvedeli smo spet nekaj novega o čebelah in njihovemu življenju. Seveda nismo pozabili na pesem Lojzeta Slaka in skupaj z njim zapeli  pesem Čebelar. 

Otroci imajo radi maslo, med in jabolka.  Zelo pomembno se nam zdi, da otrokom privzgojimo zdrave prehranske navade, da  bodo zdravi. Pa dober tek!

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/zaj2{/gallery}

Praznovanja so najlepša, če je veliko glasbe, plesa in zabave.  Tema tedenskega praznovanja je bila »Iz glasbene skrinjice«. Vsak dan smo se zbrali okoli glasbene skrinjice, prisluhnili melodiji, mali Radovedneži pa so se zelo veselili presenečenja, ki ga je skrinjica prinesla. 

Skupine so se predstavile s pesmijo na »Veselem toboganu«, starejši otroci pa so nastopili solistično, v duetu ali triu. Vsi so peli le ljudske pesmi. Še posebno lepo zveni pesem, če jo spremljajo zvoki instrumentov. Otroci so igrali na male ritmične instrumente in improvizirane instrumente – vsak je vedel kateri del pesmi spremlja, da je bila harmonija popolna.

Starejši Modrinčki potepinčki so v parih zaplesali nekaj preprostih plesnih korakov ob petju  ljudskih pesmi Moj očka ima konjička dva, Ob bistrem potočku, Skupaj smo zaplesali na glasbo Peričice in Jaz bi rad cigajnar bil.

Glasba otroke tudi sprosti, zato smo jim omogočili da so jo začutili in izrazili svoje občutke z gibanjem s trakovi.

Glasbena skrinjica je res vsak dan pritegnila pozornost otrok in z radovednostjo so zrli vanjo kaj nam prinaša in z navdušenjem sodelovali v aktivnostih.

Rojstni dan ne bi bil popoln, če se ne bi tudi sladkali. Pripravili smo si prav svečano kosilo, seveda malo drugače kot vsak dan, sladkali pa smo se tudi s sladoledom, saj smo pravi Pedenjpedi sladkosnedi.

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/ped{/gallery}

V najstarejši  skupini Modrinčki Potepinčki smo organizirali tečaj rolanja, ki ga je vodila pomočnica vzgojiteljice Tjaša Zrim. Ker nam je deževno vreme malo ponagajalo in onemogočilo vsakodnevno vadbo, smo tečaj raztegnili na dva tedna, z zaključkom v petek, 21. maja 2021. Otroci so bili zelo vztrajni in kljub začetniškim padcem niso obupali. Pokazala se je tudi medsebojna pomoč in spodbujanje, saj so otroci, ki že dobro rolajo pomagali tudi začetnikom.

Otroci so se v tem času trudili, napredovali v spretnostih rolanja: odriv in drsenje, drsenje z ustavljanjem, drsenje z vmesnim počepom ali stojo na eni nogi, vijuganje med ovirami, rolanje v paru – vlečenje in potiskanje, limonce.

Ob zaključku dneva so otroci rolali po asfaltni kolesarski poti okoli vrtca, najraje pa so se igrali gibalne igre »Bratec reši me«, »Ptički v gnezda«, »Vlak«.

Vsi otroci so ob koncu prejeli tudi priznanje za svoje dosežke.

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/tecaj{/gallery}

V Skupini Modrinčki potepinčki smo v okviru teme ONESNAŽENOST MORJA spoznali slikanico STOLETNA RIBA ALBA/ ZGODBA O REŠEVANJU OCEANOV, avtorice Lare Hawthorne. Ob slikah in vsebini zgodbe so otroci spoznali kaj se zgodi z živimi bitji, če je morje onesnaženo s plastiko. V nadaljevanju aktivnosti smo z otroki izdelali plakate, kjer smo izpostavili onesnaženost morja z različnimi odpadki, pogovarjali smo se kdo ali kaj onesnažuje in zakaj je onesnaževanje s plastiko škodljivo za življenje v morju, kaj lahko ljudje naredimo, da bo okolje bolj čisto in zdravo. Preko eksperimentov so otroci spoznali kaj se dogaja z različnimi materiali v vodi. Ob sv. dnevu Zemlje smo na ograji vrtca razobesili slike in misli o varovanju našega planeta.

Otroci so bili tudi literarno ustvarjalni in sestavili svojo zgodbo »Na kitovem repu na potepu, raziskat svet, naš planet«, ki so jo tudi ilustrirali v različnih likovnih tehnikah.« 

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/ekobr{/gallery}

 

 

V skupini Modrinčki Potepinčki smo v mesecu aprilu namenili ekologiji več pozornosti. Letos smo se lotili teme ONESNAŽENOST MORJA. Vse kar smo želeli predstaviti otrokom, njihovi starosti primerno, smo   spoznali v  slikanici STOLETNA RIBA ALBA/ ZGODBA O REŠEVANJU OCEANOV, avtorice Lare Hawthorne. Ob slikah in vsebini zgodbe so otroci spoznali kaj se zgodi z živimi bitji ob onesnaženosti voda. V nadaljevanju aktivnosti smo z otroki izdelali plakate, kjer smo izpostavili onesnaženost morja z različnimi odpadki, pogovarjali smo se kdo ali kaj onesnažuje in zakaj je onesnaževanje s plastiko škodljivo za življenje v morju, kaj lahko ljudje naredimo, da bo okolje bolj čisto in zdravo. Preko eksperimentov so otroci spoznali kaj se dogaja z različnimi materiali v vodi. Ob sv. dnevu Zemlje smo na ograji vrtca razobesili slike in misli o varovanju našega planeta. 
Otroci so bili tudi literarno ustvarjalni in sestavili svojo zgodbo »Na kitovem repu na potepu, raziskat svet, naš planet«, ki so jo tudi ilustrirali v različnih likovnih tehnikah.« 

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/ekob{/gallery}

 

 

Že vrsto let sodelujemo v projektu Menjaj branje in sanje in tudi letos je v skupini Modrinčki Potepinčki zelo dober odziv otrok in staršev nad idejo: IZMENJAVA SLIKANIC V VRTCU. Otroci prinesejo slikanice v vrtec ob praznovanju rojstnega dne namesto sladkarij in tako obdarijo svoje prijatelje v skupini, slikanice prinesejo tudi za izmenjavo igrač/ knjig v projektu »Stara igrača za novo veselje«…Knjige določen čas ostanejo v naši improvizirani knjižnici, ki je že zelo bogata z novimi pravljicami, katere popestrijo čas za umirjanje in počitek ali pa  jih otroci v knjižnem kotičku prelistavajo, gledajo in »berejo«. Zgodbice otroci pripovedujejo vrstnikom na Modrem stolu in tako uresničujemo cilje bralne kulture. Knjige nas povezujejo na različne načine.

Naslovi knjig:

  • Mateja Grajzar/ Robocar Poli: Novi prijatelji
  • Julia Donaldson/ Zverjasec
  • Lieve Boumans/ Rdeča kapica
  • Igloo Books/ Mala račka: A si ti moja mamica
  • Owen Hart/ Ne morem zaspati
  • Irma Jančar/ Zmajček pometajček
  • Živa Deu/ Kje pa ti živiš?
  • Valentina Peternel/ Maša in medved: Mali bratranec
  • Peter Tovey/ Lačna žabica
  • Maja Sever/ Peter zajec: kepanje
  • Lauren Child/ Paradižnika ne bom nikoli niti pokusila
  • Tomo Kočar/ Veveričja zabava
  • Nicke lodeon/ Tačke na patrulji: Kužki rešijo kapitanaTurba
  • Jenifer Moore Mallinos/ Marko v težavah

Kaj so otroci povedali o izmenjavi knjig – zakaj lahko podarimo knjigo?

… »Da bo srečen in da mu bo zgodba všeč.«

… »Če imaš že dolgo knjigo, jo lahko potem podariš prijatelju.«

… »Da mu bodo všeč slike v knjigi.«

… »Da jo prijatelj prebere in jo pove v vrtcu.«

… »Da bo prijatelj vesel.«

… »Da bi bil hvaležen.«

… »Da se kaj novega lahko nauči.«

… »Da beremo pravljice za lahko noč.«

… »Da se naučiš brat.«

… »Knjigo bi dal prijatelju, ker ga imam rad.«

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/menjajbra{/gallery}

 

 

TEDEN UMETNOSTI V ENOTI RADOVEDNEŽ
Tema: »IZ GLASBENE SKRINJICE«

Ponedeljek,  24.5.2021
»VESELI TOBOGAN«– otrok se predstavi s svojo pesmico…

Torek, 25.5.2021
»KONCERT Z GLASBILI« - uporaba MRI: improvizacija, spremljanje petja in plesa …
Slavnostno kosilo na terasah vrtca…

Sreda, 26.5.2021
NAUČIMO SE NOVO LJUDSKO PESEM: Jaz sem muzikant, Peričice, Jaz bi rad cigajnar bil…
Prepevanje že znanih ljudskih pesmi…
Preprosti ljudski ples ob petju pesmi…

Četrtek, 27.5.2021
»PLESNA IMPROVIZACIJA OB GLASBI«
Ples z dežniki, ples s trakovi…

 Petek, 28.5.2021
»PLESNO RAJALNE IGRE in GIBALNE IGRE«
Bela lilija
Potujemo v Rakitnco
Rdeče češnje rada jem 

V TEM TEDNU BOMO PO SKUPINAH ORGANIZIRALI MEDGENERACIJSKI IZLET NA RAZLIČNE LOKACIJE – fotografiranje   

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/ekolo{/gallery}

 

 

Letos smo prvič 23. aprila  v vrtcu praznovali Dan brez zavržene hrane. Naša tem v mesecu aprilu je bila »Od kod si kruhek?«. Nekaj koščkov kruha dnevno ostaja, pa tudi kakšno jabolko. Ker se redno trudimo, da bi zavrgli čim manj hrane, smo ta dan še posebej izkoristili za dejavnosti z otroki in pripravili »Kruhovo grmado«. V skupini smo se čez teden pogovarjali, kaj lahko naredimo s starim kruhom, dobili smo nekaj različnih odgovorov, da lahko z njim nahranimo živali ali pa ga ponovno uporabimo.  V naš tematski sklop smo vključili tudi starše s kratko anketo, kaj doma naredijo s starim kruhom. Dobili smo veliko receptov - idej. Vse recepte smo zbrali v Knjižico receptov, za  vsakega otroka posebej. 

V vrtcu smo pripravili Kruhovo grmado, v kateri smo uporabili star kruh od celega tedna, mleko, ki je ostalo od zajtrka, jabolka in sladkor in jajce.  S sodelavko sva kupili  smetano za kuhanje in priprava  za grmado se je začela. Eni  otroci so kruh natrgali na majhne koščke, ga polili z mlekom in vse skupaj fino zmešali z rokami ter položili na pekač  Druga skupina otrok pa je naribala jabolka in jih položila na kruh  v pekaču. Vse skupaj smo polili z ožvrkljanim jajcem  ter s smetano za kuhanje in odnesli v pečico za 30 minut.  Zelo lepo je v vrtcu dišalo in komaj smo čakali, da bo kruhova grmada pečena.  Po kosilu smo jo pojedli, do zadnje drobtinice, kot sladico. Otrokom je bila zares všeč in obljubili so, da jo bo bodo naredili tudi doma skupaj s svojimi mamicami. 

Otroke sicer tudi dnevno ozaveščamo o pomenu odnosa do hrane in jih navajamo, da si vzamejo le toliko hrane, kot jo bodo pojedli.
Odnos do hrane se bo spreminjal. Če  majhne otroke naučimo, da skoraj vsako hrano lahko ponovno uporabimo, če nam ostane in da hrana niza tjavendan.

Zapisala: Sonja vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/hrana{/gallery}

 

 

V mesecu aprilu smo več pozornosti namenili ekologiji. Naš cilj je bil in bo v bodoče razvijanje  zavesti o varovanju okolja, zmanjševanju odpadkov in zdravemu načinu življenja. V tem mesecu smo izvajali naloge Zelenega nahrbtnika, veliko smo se pogovarjali o onesnaženosti okolja, še posebno pa morja. Na današnji dan, ko praznuje naš planet ZEMLJA, smo se ji »poklonili« z razstavo risb, plakatov, z razstavo risb zunaj na ograji vrtca (spodbudne misli za vse mimoidoče in starše), čistilno akcijo po okolici vrtca.

»PLANET ZEMLJA JE NAŠ DOM, NE ONESNAŽUJMO GA!«

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/zem{/gallery}

 

 

Otroci skupine Modrinčki Potepinčki smo aktivno sodelovali na likovnem  natečaju Mali sončki pohajkujejo po travniku in gozdu, ki ga je na državni ravni razpisal Zavod za Šport RS Planica, ki koordinira program Mali sonček.
V različnih likovnih tehnikah so otroci upodobili naravo in otroke v gibanju skozi letne čase. S sedmimi risbicami smo kandidirali na natečaju, ostale smo razstavili v garderobi.
Na natečaj je skupaj prispelo 630 otroških risb, ki so bile poslane iz  48 vrtcev po Sloveniji. Aktivno je bilo vključenih 146 vzgojiteljic mentoric.
Med vsemi nagrajenimi s praktičnimi nagradami je udi naša Modrinčica MAŠA JELAČIN, ki je za svojo likovno stvaritev prejela olimpijsko T-majico.
Vsi smo se razveselili njenega uspeha.

pi.jpg

Zapisala: Mojca širca

V skupini Modrinčki Potepinčki so otroci pravi umetniki. Letos smo poslali nekaj naših slik na nagradni natečaj MALI SONČEK, na temo: »MALI SONČEK NA IZLETU«
Z otroki smo se pogovarjali, kje vse so že bili na izletu, zakaj je hoja v naravi prijetna in zdrava…najprej smo risali s svinčnikom, nato smo prevlekli sledi z vodoodpornim flomastrom (grafomotorika, natančnost), zaključek slike pa je bilo barvanje s tušem, vodenimi barvicami, suhimi barvicami ali barvnimi flomastri. Otroci so zelo uživali, bili ves čas aktivni, spoznali tudi kakšno novo tehniko slikanja in na koncu so bili navdušeni nad svojim izdelkom.

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/son{/gallery}

Že vrsto let sodelujemo v projektu Menjaj branje in sanje in tudi letos je v skupini Modrinčki Potepinčki zelo dober odziv otrok in staršev nad idejo: IZMENJAVA SLIKANIC V VRTCU. Otroci prinesejo slikanice v vrtec ob praznovanju rojstnega dne namesto sladkarij in tako obdarijo svoje prijatelje v skupini, slikanice prinesejo tudi za izmenjavo igrač/ knjig v projektu »Stara igrača za novo veselje«…Knjige določen čas ostanejo v naši improvizirani knjižnici, ki je že zelo bogata z novimi pravljicami, katere popestrijo čas za umirjanje in počitek ali pa  jih otroci v knjižnem kotičku prelistavajo, gledajo in »berejo«. Zgodbice otroci pripovedujejo vrstnikom na Modrem stolu in tako uresničujemo cilje bralne kulture. Knjige nas povezujejo na različne načine.

Naslovi knjig:

  • Mateja Grajzar/ Robocar Poli: Novi prijatelji
  • Julia Donaldson/ Zverjasec
  • Lieve Boumans/ Rdeča kapica
  • Igloo Books/ Mala račka: A si ti moja mamica
  • Owen Hart/ Ne morem zaspati
  • Irma Jančar/ Zmajček pometajček
  • Živa Deu/ Kje pa ti živiš?
  • Valentina Peternel/ Maša in medved: Mali bratranec
  • Peter Tovey/ Lačna žabica
  • Maja Sever/ Peter zajec: kepanje
  • Lauren Child/ Paradižnika ne bom nikoli niti pokusila
  • Tomo Kočar/ Veveričja zabava
  • Nicke lodeon/ Tačke na patrulji: Kužki rešijo kapitanaTurba
  • Jenifer Moore Mallinos/ Marko v težavah

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/menjaj{/gallery}

V času pandemije Corona virusa skrbi za zdravje namenjamo še večjo pozornost. Otroke skozi celo leto navajamo na pravilno umivanje rok, higieno kašlja in na osebno higieno. Vsak dan pa so otroci deležni zdravih obrokov, veliko gibanja in aktivnosti zunaj.
Otroke smo ta dan motivirali k razmišljanju, kako sami lahko skrbimo za svoje zdravje.

Izjave otrok:

  • da jemo sadje in zelenjavo,
  • da se gremo vozit s kolesom,
  • da gremo na sprehod na sonce
  • da si umivamo roke
  • da se razgibamo…

Svoja razmišljanja so tudi ilustrirali.
Dan smo nadaljevali v telovadnici, kjer so lahko preizkusili svoje spretnosti in veščine na različnih telovadnih orodjih. Zunaj pa so se na notranji terasi vozili s skiroji in kolesi ali si zamislili igro v novem okolju gostujočega vrtca.
To je le en dan med številnimi v letu, saj vsakodnevno spodbujamo in razvijamo zavest o pomembnosti zdravega načina življenja in spreminjanja rutine in slabih navad.

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/sv{/gallery}

Letos smo se v skupini Mucki odločili, da kljub  epidemiji pripravimo za naše mamice (seveda pa tudi za očke) presenečenje ob materinskem dnevu.  Igralnico smo spremenili v gledališče in  zaigrali dramatizacijo Grad, gradiček. Prireditev smo posneli in staršem po elektronski pošti poslali posnetek z dramatizacijo in lepo željo vsakega otroka za svojo mamico. Otroci so za mamice izdelali voščilnice in prisrčna darilca, s katerimi so jim polepšali praznik. 

Mamice so bile  vesele  voščilnic, posnetka, otroci zadovoljni, da so staršem polepšali dan  in dogovorili smo se, da  bodo naša druženja ostala,  pa čeprav preko informacijsko komunikacijske tehnologije. Seveda komaj čakamo in se že sedaj veselimo  srečanja v živo. 

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/mater{/gallery}

Ker so bili pred nami napovedani  sončni dnevi, smo se z otroki dogovorili, da  odidemo na  daljši pohod. Torkovo  jutro, 30. marca,   je bilo sončno in prijetno toplo,  zato smo z otroki izkoristili dan  in  obiskali Trim stezo v Zadvoru.  Pot nas je vodila od vrtca Radovednež v Kašlju,  preko Vevč do kraja Zadvor in prijetne lokacije Trim steze, kjer smo  telovadili in spoznavali kako prijetno okolje je gozd in koliko zanimivosti ponuja. Seveda smo si privoščili tudi krajši počitek in zdravo sadno malico, da smo  se okrepčani, prijetno utrujeni,  a  veseli vrnili v naš vrtec.   Otroci so že ob vrnitvi  nazaj v vrtec spraševali kdaj bomo ponovili,  upava da prav kmalu. 

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/trim{/gallery}

TRALALA, HOPSASA                      TRALALA, HOPSASA
PUSTNE SMO ŠEME,                     MI SE VRTIMO,
TRALALA, HOPSASA                      TRALALA HOPSASA
NIČ NISMO LENE.                           IN VESELIMO.

Končno smo ga dočakali…najbolj norčavi dan v letu. V vrtcu smo letos na malo drugačen način praznovali pust.

Otrok ta dan ni bilo v vrtcu, so nas pa obiskali spidermani, batmani, princeske, pav, volk, gasilci, Else, zmajčki, kavboji, miške, pikapolonice, havajke, klovni, škratje, čarovnice in še veliko pravljičnih bitij… 

Zaradi prepovedi skupnega praznovanja, smo to izvedli vsak v svojih igralnicah. Male in velike maske so plesale, se sladkale s krofi, piškoti in ostalimi dobrotami. Pustno je bil okrašen tudi cel vrtec. Po nori zabavi so se šeme odpravile na sprehod po bližnji okolici. Prepevale so pesmice, da bi odgnale zimo ter trobile s »trobljami«. Med potjo so srečale še veliko pustnih šem z bližnje osnovne šole in vrtca. Pustno je bil obarvan tudi jedilnik. »Maškarce « smo se sladkale s slastnimi krofi. 

Opoldne je razigrano vzdušje prekinil počitek »maškarc«, popoldne se je pa rajanje nadaljevalo, ki je pri nekaterih sigurno trajalo do večera.  

Zapisala: Anja tekavec

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/pust{/gallery}

V skupini Modrinčki Potepinčki, v skupini šestletnih malih radovednežev, je  pesnik F. Prešeren že s svojo podobo zbudil zanimanje, čudenje. Ob slikah smo spoznavali kraj in čas v katerem je živel in se v vsem razlikuje od današnjega časa, ki je otrokom blizu. Pozorno so prisluhnili besedilu Povodnega moža, si ogledali ilustracije…in se vsak na drugačen način odzivali…

Kaj še več povedati predšolskemu otroku? Portret pesnika je spodbudil njihovo največje zanimanje.

Zato smo pesnika podrobneje pogledali skozi portret, poteze obraza, valovite lase, ogrinjalo okoli telesa… motivacija za likovno upodobitev. Nov izziv  za vse nas. Kako vse to po podrobnem opazovanju, opisovanju prenesti na papir – ne le kot otroško risbo, temveč kot »umetnost«?

Portret pesnika smo naslikali v različnih tehnikah, odvisno od njihovih sposobnosti: batik, slikanje z vodenim barvicami, oglje in POP ART v štirih barvah – štiri identične kopije enega portreta pobarvane s tušem v štirih barvah.

Za otroke je to predstavljalo obsežno delo. Najprej so narisali portret s svinčnikom, nato pa črte poudarili z vodoodpornim flomastrom. Risbe sem fotokopirala – dva ali štiri natisi, odvisno od tehnike. V manjših skupinah so nastajala dela z veliko mero natančnosti, veselja ob izdelku in ponosa nad nastalo umetnostjo.

Vse risbe smo razstavili v garderobi na ogled in naš ponos, da tudi najmlajšim lahko uspe »velika umetnija.«

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/kultu{/gallery}

POROČILO IZVEDBE NACIONALNEGA PROJEKTA UNESCO 
Unesco priložnost: STARA IGRAČA ZA NOVO VESELJE

Skupina »Modrinčki Potepinčki« sodeluje v projektu že četrto leto. Projekt je zelo zanimiv. Ideja je zelo domiselna in privlačna - kako priti do nove igrače/knjige brez dodatnih stroškov.

V tem letu smo se odločili, da si bomo namesto igrač izmenjali slikanice, saj otroci z navdušenjem prisluhnejo pravljicam. Pravljice so nepogrešljive preko celega dneva, popestrijo dnevno rutino, nas bogatijo in izpopolnjujejo na različne načine.

Zakaj imajo otroci radi slikanice in pravljice?

Izjave otrok:

…ker so notri lepe slikice,

…ker je veliko zgodbic in veliko lepih besed,

…ker se lahko naučiš brat,

…ker so zelo zanimive,

…ker jih menjamo, pa dobimo spet drugo pravljico,

…ker so lepe besede in lepo govorijo,

…ko si zamenjamo knjige, se iz vsake nekaj naučimo,

…ko poslušaš pravljice, potem lahko sanjaš.

Po dogovoru so otroci v vrtec prinesli slikanico, ki so jo doma že velikokrat prebrali in jim ni bila več zanimiva. V vrtcu smo »mini knjižnici« razstavili vse knjige, jih preko tedna prebirali, otroci so jih listali in ogledovali ilustracije, komentirali…Ob koncu tedna pa smo se dogovorili, da bodo »nove« slikanice lahko odnesli domov. Da ne bi prišlo do kakršnih koli zadreg, smo se letos odločili, izmenjati knjige malo drugače – kot srečelov. Opremili smo jih s številkami. Iz košare so otroci vlekli srečke in številko s srečke poiskali na slikanici. Otroci so se ob tem zelo zabavali, ves čas je bilo pri otrocih opaziti vznemirjenje…katero knjigo bodo dobili. Z žrebom so bili zadovoljni in so se veselili, da bodo slikanico nesli domov. Dogovorili pa smo se, da bomo iste slikanice prinesli naslednji mesec zopet v vrtec in bo izmenjava potekala na drugačen način. 

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/star{/gallery}

Mesec januar smo v naši skupini v celoti namenili matematiki. Če pokukate v našo igralnico, opazite, da se skupaj z  otroki  zabavamo z novo temo - geometrijski liki, barve  in telesa……

Hmmm….mislili smo, da skoraj že vse obvladamo, a ti liki  in tudi barve so nam delale kar nekaj težavic… zato smo zavihali svoje rokave in napeli možgančke.Pričeli smo s spoznavanjem osnovnih barv pri najmlajših ter utrjevali ter spoznali še ostale barve pri starejših. Preko igre smo spoznali še geometrijske like. Igrali smo se razne namizne igre na to tematiko, reševali učne liste prilagojene njihovim zmožnostim,  barvali in tiskali s štampiljkami po že danem vzorcu, razvrščali predmete po barvi in obliki, iskali, kaj v naši igralnici je okrogle, trikotne in štirikotne oblike. Skupaj z otroki smo izdelali tudi zimsko dekoracijo, ki je bila povezana z oblikami. Starši so nam pomagali pri zbiranju tetrapakov za ptičje hišice, otroci so jih pobarvali ter jih okrasili, iz CD-jev pa smo naredili pisane ptičke, ki smo jih obesili v prostorih vrtca. Pano nam krasijo zimske kape v katere smo odtisnili vzorec  geometrijskih oblik.

V deželi matematike so živele barve in geometrijski liki. Ti liki so bili zelo živahni.  Seveda pa nismo pozabili na glasbene in gibalne minutke v vrtcu in na sprehodih. 

Najbolj pa smo veseli, da so se prijatelji vrnili nazaj in da skupaj pridobivamo in usvajamo nova znanja.

Zapisala: Anja tekavec

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/lik{/gallery}

Vsak dan klikni na novo sličico in odkrij, kaj se skriva pod njo!

6  7  8  9 
 10 11   12  13
 14 15  16   17
 18 19  20  21 
 22 23  24  25 

 Bil je petek, 4.12, ko smo  prižgali lučke in ustvarili svetlobno verigo na ograji našega vrtca.  Vsi skupaj z istim ciljem smo v vrtcu in po domovih  izdelali  laterne z lepimi željami za naš planet in za nas.  Vedeli smo, da bo petkov  dogodek PRIŽGIMO LUČ v teh časih res nekaj posebnega, Ste pa sodelujoči s svojo energijo in idejami presegli vsa pričakovanja.   Iskrena hvala, da ste se odzvali. Utrinke si lahko ogledate  v galeriji.

Misli otrok ob prižigu lučk

…za prijateljčke, s katerimi se že dolgo nismo videli.

  • Pazi, da ne boš zbolel, da boš prišel zdrav v vrtec. Še vedno te pogrešam.
  • Mislim nate. Lepo se igraj zunaj na snegu. Želim ti, da ti dedek Mraz prinese kar si želiš.
  • Pogrešam te, Ker te že tako dolgo ni v vrtcu. Želim ti, da se boš lepo igral z mano, ko prideš v vrtec.
  • Rada bi se igrala s teboj in bi skupaj zunaj naredili snežaka.
  • Pogrešam te. Zanima me kdaj boš prišel v vrtec? Imej se lepo.
  • Ko boš prišel v vrtec, se boš lepo imel. Tu se boš igral s prijatelji. Pogrešam te.
  • Pridi hitro v vrtec, da se bova kepala.
  • Želim ti, da hitro prideš v vrtec, da se boš z mano igral. 
  • Imej se lepo. Želim ti, da narediš kakšnega snežaka. Pa še sankaj se na snegu.

Zapisala: sonja vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/uc{/gallery}

Narišemo in podarimo risbo in lepo misel otrokom, ki so doma.

Pričakovanje novega leta spremlja tudi kanček čarobnosti. Zato ni čudno, da v tem času oživijo pravljične dežele in junaki, ki v očeh prižigajo iskrice otroške radoživosti.  V decembrskem času  je v vrtcu še posebej praznično vzdušje, ko  garderoba in igralnice postanejo pravljično okrašene.   Otroci so v pričakovanju dedka Mraza in izdelovanja  prazničnih okraskov in voščilnic.  Letos je  nekoliko drugače, a se kljub temu trudimo, da smo v vrtcu veseli in razigrani. Svoje prijatelje zelo pogrešamo. Otroke sva povprašali, koga pogrešajo v vrtcu in kaj temu otroku želijo. Nastale  so tudi čudovite risbice, ki jih otroci, ki obiskujejo vrtec  pošiljajo svojim prijateljem domov.

Misli Modrinčkov in Muckov …za prijatelje, s katerimi se že dolgo niso videli.

  • Pazi, da ne boš zbolel, da boš prišel zdrav v vrtec. Še vedno te pogrešam.
  • Mislim nate. Lepo se igraj zunaj na snegu. Želim ti, da ti dedek Mraz prinese kar si želiš.
  • Pogrešam te, Ker te že tako dolgo ni v vrtcu. Želim ti, da se boš lepo igral z mano, ko prideš v vrtec.
  • Rada bi se igrala s teboj in bi skupaj zunaj naredili snežaka.
  • Pogrešam te. Zanima me kdaj boš prišel v vrtec? Imej se lepo.
  • Ko boš prišel v vrtec, se boš lepo imel. Tu se boš igral s prijatelji. Pogrešam te.
  • Pridi hitro v vrtec, da se bova kepala.
  • Želim ti, da hitro prideš v vrtec, da se boš z mano igral. 
  • Imej se lepo. Želim ti, da narediš kakšnega snežaka. Pa še sankaj se na snegu.
  • Želim si, da bi se igrala z avtomobilčki. POGREŠAM TE. 
  • Arne, imam te rad in te zelo pogrešam. Želim si, da bi se skupaj igrala s kockami. 
  • Živjo Jaka. Želim si, da bi se skupaj igrala z duplo kockami in zgradila najvišji stolp. Ali bi prišel k meni na obisk, ko ne bo več korona virusa?
  • Sara imam te rada in te zelo pogrešam. Ti si zelo lepa, si prijazna in imaš vedno lepe špange v laseh. Kaj delaš doma, Sara?
  • Želim si, da bi se skupaj igrali in gugali na gugalnici. Zelo si lepa in te močno pogrešam. 
  • Imam te zelo rada. Želim si, da bi se skupaj igrali v kuharskem kotičku, gledali knjige. Kako si pa ti?  S katerimi igračami se igraš doma? Ali je tvoja sestrica že zrasla?
  • Imam te rada in želim si, da prideš v vrtec, ker te pogrešam. Igrala bi se spomin in s kockami. 
  • Kaj delaš doma? Pogrešam te in si želim, da prideš kmalu v vrtec. 
  • Enej, rad te imam. Pridi hitro vrtec, da se bovaskupaj igrala. Rad bi te objel, stisnil.
  • Živjo Monika, kako si kaj? Pogrešam te in rada bi se s tabo igrala v kotičku z dojenčki. Upam, da hitro prideš v vrtec. 
  • Pogrešam te. 
  • Kako si lan? Želim si, da bi se v vrtcu  vozila in dirkala s kolesi in skiroji. Upam, da boš čimprej spet  prišel v vrtec.

Zapisala: sonja vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/ov{/gallery}

V PRIČAKOVANJU PRAZNIČNIH DNI,
SMO MALI RADOVEDNEŽI!
USTVARJAMO, KRASIMO, 
SE ZIME IN DEDKA MRAZA VESELIMO.

ČEPRAV CORONA VIRUS NAOKOLI STRAŠI,
LEPO BOMO PREŽIVELI PREDPRAZNIČNE DNI
IN SE NA NAŠE PRIJATELJE
Z LUČKAMI IN RISBICO BOMO SPOMNILI MI.

VAM VSEM PA ŽELIMO
DA ZDRAVI BI OSTALI
IN V KROGU DRUŽINE
LEPO PRAZNOVALI.

SREČNO 2021!

Zapisala: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/pric{/gallery}

Tukaj si oglejte si program veselega decembra v naši enoti. 

Spet prišla je k nam jesen, vsa škrlat odeta… Barvitost jeseni so naši mali Radovedneži podoživeli skozi umetnost in jo upodobili v različnih likovnih tehnikah.

BATIK
Z voščenkami so narisali jesensko drevje, živali, nato pa z zelo razredčenimi barvami in gobico pobarvali risalni list, da se je barva lepo razlila.

RISANJE IN TUŠ
S črnim vodoodpornim flomastrom so narisali gozd, nato pa z gobico in tušem pobarvali risalni list.

LEPLJENKA
Prešali smo jesensko listje, ga nalepili na podlago, nato smo dorisali še potrebne atribute.

SLIKANJE
S tempera barvami in č smo naslikali drevo v jesenskih barvah.

KOMBINIRANA TEHNIKA
Izrezali smo deblo, veje in krošnjo, krošnjo smo potiskali s prsti, nato smo drevo sestavili in nalepili na podlago.
V garderobi smo vse risbice tudi razstavili.

ZAPISALA: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/jes{/gallery}

Namen dogodka je spodbujanje zdravega načina prehranjevanja ter uživanje lokalne domače pridelane hrane. Otrokom pa približamo prave vrednote prehranjevalne dediščine v želji, da stare slovenske jedi ne bi potonile v pozabo.

Vsako leto  skupine v enoti  Radovednež, obišče tudi čebelar in predstavi svoj poklic, zanimivosti in pomen čebelic. Letos nas žal zaradi epidemioloških razmer  ni mogel obiskati. Smo pa  sami preko gradiva in  plakatov Čebelarske zveze Slovenije spoznali kaj je osnovna naloga čebel. Ogledali smo si DVD film o slovenski avtohtoni čebeli, Kranjski sivki, pekli medenjake,  izdelovali lutke- čebele in risali čebelnjake. 

V petek, 20. 11. 2020  smo pripravili pogrinjke in lepo okrasili mize za slovenski tradicionalni zajtrk kot zaključek tedenskih dejavnosti.  Tradicionalni slovenski zajtrk je že deseto leto zapored postal  tradicija, da  vsak tretji petek v novembru otroci in strokovni delavci  tako za zajtrk dobimo kruh, maslo, med, mleko in jabolka slovenske lokalne  pridelave. Zajtrk poteka ob poslušanju pesmi Čebelar, ki nas spremlja že  nekaj let. 

 Veliko otrok ta čas ne obiskuje vrtca, a smo jih kljub temu povabili, da doma s svojimi starši obeležijo tradicionalni slovenski zajtrk  in  odziv je bil čudovit. 

Ostanite zdravi in sladkajte se z medom.

EKOzdravje

Zapisala: Sonja vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/zaj{/gallery}

Ob svetovnem dnevu hrane smo v vrtcu Pedenped, enoti Radovednež zbirali hrano in priboljške za socialno ogrožene družine. Zbrano hrano in vse dobrine smo v sodelovanju z Četrtno skupnostjo Polje podarili Župnjiski Karitas v Polju, ki je zbrano hrano razdelila štirim ogroženim družinam v tednu pred prazniki ter eni družini iz Zadobrove, kateri smo našli s pomočjo Rdečega križa. 

Prisrčna hvala  vsem staršem, ki  ste tudi letos pokazali veliko mero dobrodelnosti  in sodelovali v humanitarni  akciji.

ZAPISALA: sonja vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/hum{/gallery}

Skupina Modrinčki Potepinčki se je letos odpravila v vrtec na kmetiji na Poljane nad Škofjo loko. Na kmetiji Pr Ožbet sta nas pričakala prijazna gospodarja Janez in Milena, ki sta bila vse dni motivatorja naših aktivnosti. Z gospodarjem Janezom smo obiskali hlev in spoznali različne domače živali. Otroci so se najdlje zadržali pri teličkih in kravah, saj so jih lahko tudi hranili. Veliko navdušenje in svoje spretnosti so otroci pokazali pri grabljenju pokošene trave, nalaganju na voz, prav posebno doživetje pa je bila vožnja na vozu s traktorjem. 

Gospa Milena je kuharska mojstrica, saj smo vse dni jedli okusne, domače jedi, otroke pa je tudi vodila skozi postopek gnetenja testa in oblikovanja hlebčkov za kruh, ki so ga spekli v domači krušni peči.

Daljši pohod skozi gozd do Starega vrha za  otroke ni predstavljal pretežkega podviga, saj so med potjo raziskovali, se ustavljali in počili, na cilju so bili poplačani s čudovitim razgledom na dolino.

V vseh dejavnostih so bili otroci ves čas aktivni, razigrani in pripravljeni za sodelovanje. Najbolj pa so se veselili trenutkov, ko so lahko stekli na igrišče, se gugali na velikanski gugalnici in  spuščali po jeklenici.  

Veliko novih vtisov in spominov so po treh dneh odnesli s seboj domov. Verjamem, da se jih bodo še dolgo spominjali.

ZAPISALA: mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/kme{/gallery}

V četrtek, 1.10. 2020, so otroci iz skupine »Mucki« in »Čmrlji« sodelovali na otvoritvi  otroškega igrišča na Zelenovi ulici, ki ga je uredila in opremila Mestna občina Ljubljana. 

Otroci so dobili nove gugalnice, tobogan,  vrtiljak  in kombinirano igralo, podloženo z zaščitnimi podlagami. Vse je je zavarovano s panelno  ograjo in  z vrati za dostop na igrišče. 

Na otvoritvi je bil prisoten tudi župan gospod Zoran Jankovič, predstavniki Mol-a, ravnateljica vrtca Pedenjped in krajani, ki so pozdravili  novo pridobitev. Otrokom je  zaželel igrivo, varno in kvalitetno preživljanje prostega časa na novih igralih in prijetno druženje odraslih na klopeh, ki so nameščene ob igralih.

ZAPISALA: sonja vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/igri{/gallery}

Tudi letos smo zelo aktivno pristopili k tednu mobilnosti s sloganom IZBERI ČISTEJŠI NAČIN PREVOZA. Z zgodbico BELI ZAJČEK in vsebinami smo spodbudili otroke in starše k razmišljanju in ukrepanju v smislu spreminjanja naših vsakodnevnih prevozniških navad.

V vrtcu pa smo organizirali pohode: do Zaloga, ranžirne postaje v Polju, najmlajši po okolici vrtca, opazovalne sprehode, kjer so se različno glede na starost otrok pogovarjali o prometu in pravilih v cestnem prometu, najstarejši otroci so iskali prometne pasti v našem kraju, izdelali smo zemljevid in označili manjkajoči, nujni prehod za pešce…Na kolesarski stezi smo izpeljali kolesarjenje na poligonu, veliko pa smo tudi prepevali, se naučili novo deklamacijo in likovno ustvarjali na temo »Izberi čistejši način prevoza.«

Ugotovitve otrok o opaženih pomanjkljivostih na sprehodih po Kašeljskih ulicah:

  • »da ni pločnikov v ulici«,
  • »da ni prehodov za pešce«,
  • »da so avti parkirani na pločniku«,
  • »da smo videli zelo malo kolesarjev in pešcev in veliko avtov in tovornjakov«,
  • »če ni pločnika moramo hodit previdno, ob robu ceste, pa nas lahko avto povozi«,
  • avti so bili parkirani na rob pločnika in smo mogli po cesti hodit«.

Upamo, da bodo naša prizadevanja pustila trajnostne sledi.

ZAPISALA: Mojca širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Radovednez/tm{/gallery}

V  enoti Radovednež  smo se čez poletje odlo0čili, da  v Hišo eksprimentov se bomo preselili.   Nismo  je v Ljubljani obiskali, ampak  smo  v vrtcu je » zagnali« Aktivno smo sodelovali in poskusov  veliko naredili , tako  nova znanja pridobili .
Poskušamo barve spremeniti, z vodo se igrati, svetlobo ujeti  in dekoracijo narediti.  

Kaj vse nam uspeva poglejte si  in poskusite kaj narediti tudi vi. , saj zabave pri tem   nikoli konec ni…..

Zapisala: Sonja vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/eksp{/gallery}

V enoti Radovednež že vrsto let sodelujemo s Karitas v projektu Tek podnebne solidarnosti z namenom razvijanja zavesti o drugačnosti, solidarnosti, nujnosti ukrepanja pri varovanju in zaščiti okolja pred segrevanjem in vremenskimi spremembami… Ob tem pa si otroci razvijajo še vzdržljivost in kondicijo pri gibanju in teku. Letos so v teku starejši otroci iz skupine »Modrinčki Potepinčki« prav presenetili, saj so v teku po stezi okoli vrtca vztrajali in vztrajali in skupaj pretekli 27.720 m… za vsak krog so si odtisnili žig na Pedenjpedovo zastavico. Ob zaključku smo z zastavicami tekli častni krog, nato pa prešteli žige. Neverjetno, največ 17 krogov. Bravo, bravo naši šestletnici.

Letos so se nam prvič v projektu pridružili tudi mlajši otroci iz skupine Pikepolončki in tudi oni s svojim tekom prispevali 12.400 m.

Naš cilj je v bodočnosti v teku združiti vse male Radovedneže in njihove starše, da bi tudi tek postal tradicija, kakor je v našem vrtcu že Pohod vseh generacij.

Zapisala: Mojca Širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/tekpod{/gallery}

V skupini otrok »Modrinčki Potepinčki« skozi celo leto namenjamo veliko pozornost higieni –  zlasti rok in se držimo slogana »čiste roke za zdrave otroke«. Vsa leta smo sodelovali tudi z gospo Mojco Kroflič v projektu »higiena zob in ustne votline«. Zaradi razmer pandemije je ta obisk v vrtcu odpadel, vseeno pa smo se odzvali na priporočilo in prispelo pravljico o krokodilu Krištofu, ki si ni umival zob…in kakšne so bile posledice?

Otroke smo s pravljico Krokodilji zobobol motivirale v razmišljanje o negi zob in ustne votline. Pravljico so pozorno poslušali prav vsi in si tudi zapomnili njeno vsebino. Tudi po enem tednu so še pripovedovali o krokodilu Krištofu in kaj nas pravljica nauči.

Komentarji otrok ob pogovoru kaj nas pravljica nauči:

  • Kako skrbeti za zobe. – Neža
  • Če si ne umivamo zob, postanejo gnili. -Ria
  • Zdravo hrano moramo jest, da bomo imeli zdrave zobe. – Ela
  • Če boli zob, moramo k zobozdravniku.- Ria
  • Tudi na preglede moramo it, da preverijo, če so zdravi zobje. – Žana
  • Zjutraj in zvečer si moramo umiti zobe. Pa še nitkamo jih lahko. – Rubi
  • Zobe si umivamo enga po enga, gor – dol, od dol do gor. – Ela
  • Če velik sladkarij pojemo, te boli zob, ker postane gnil. – Kiara
  • Če jemo zdravo hrano, je zobek vesel in zdrav. – Neža

Po uvodni pravljici pa je sledila demonstracija pravilnega umivanja zob na »izdelanem zobovju iz odpadnih materialov«. Otroci so iz reklamnih revij izrezovali različna živila in jih razvrščali k zobovju kot zdrava ali škodljiva živila zobem. Mlajši otroci so barvali različne pobarvanke. Pravilno umivanje zob smo tudi vadili in preverjali na skupnem letovanju. 

Zapisala: Mojca Širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/zobje{/gallery}

OB PRAZNIKU VAM ČESTITAMO IN ŽELIMO, DA BI POČELE STVARI,

V KATERIH UŽIVATE, V SEBI NEGOVALE ZADOVOLJSTVO

IN BI BIL NASMEH VAŠ ZVESTI SOPOTNIK..

NAJ BO VSAK DAN LEP, 

POSEBNO PA DANAŠNJI.

Otroci in strokovni delavci enote Radovednež

Oglejte si čestitko!

"Sončni vzhod prebuja naravo, branje knjig razsvetljuje glavo."

Mongolski pregovor

V februarju smo večji poudarek namenili knjigam in pravljicam. V igralnicah in garderobi smo uredili nove, zanimive knjižne kotičke in jih opremili s slikanicami, ki so jih otroci prinesli od doma kot darilo otrokom ob praznovanju rojstnih dni namesto pogostitve, veliko knjig pa so otroci prinesli tudi za izmenjavo. V kotičku ČRKARIJA smo razstavili različne didaktične materiale za opisovanje slik, izmišljarije ob slikah, za spodbujanje in razvijanje pred bralnih in pred pisalnih veščin….Otroci so bili zelo motivirani za igro v tem kotičku, kar sami so si v manjših skupinicah organizirali različne aktivnosti skozi cel dan. S črkami, ki so jih otroci okrasili z vzorci in pobarvali, smo pisano okrasili prostore vrtca. 

Obeležili smo tudi kulturni praznik. V petek, 7. Februarja, nas je v vrtcu obiskal dedek Jurij Černič, pisatelj. Napisal je kar nekaj zgodbic za otroke. Prav posebnih zgodbic, kjer se v vsebini skriva poseben nauk,….kjer se poleg otrok tudi odrasli ozavestimo o pomenu posameznih vrednot. Ob slikanici je otroke seznanil z zgodbico Benjamin išče srečo. Otroci so mu res pozorno prisluhnili in kasneje komentirali kdaj so oni srečni. Naša mini knjižnica je bogatejša za še eno super knjigo Benjamin išče srečo, saj nam jo je pisatelj podaril. 

Tudi sami smo se preizkusili s pisanjem kratke zgodbe. Pisatelj Jurij nam je pri tem pomagal. Skupaj smo sestavili besedilo kratke zgodbice Benjamin podari mami rože, kasneje pa so otroci zapisali to zgodbico kot slikopis. Svoj izdelek so razstavili v garderobi.

Pravljice so potovale tudi v »bralnih nahrbtnikih« iz vrtca v družine. Starši so prebirali z otroki slikanice iz nahrbtnika, v zvezek narisali kaj iz pravljice, otroci pa so v vrtcu lahko novo pravljico povedali tudi vrstnikom.

V vsaki igralnici smo si izbrali eno pravljico za dramatizacijo. Besedilo smo povezali še z vživljanjem v različne vloge, z gibanjem in glasbo, in zaživele bodo lahko tudi na odru kot predstave za vrstnike in starše.

Zapisala: Mojca Širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/kultu{/gallery}

V projektu sodelujemo že tretje leto, saj je projekt zelo zanimiv. V skupini Modrinčki Potepinčki smo se tudi letos odzvali nanj. Skozi leto otroke in starše spodbujamo, da rabljenih stvari ne zavržejo takoj, temveč jih podarijo, predelajo ali uporabijo na drugačen način. Spodbujamo humanitarnost in z različnimi aktivnostmi sodelujemo pri številnih akcijah zbiranja hrane, oblačil, odpadnega papirja, plastičnih zamaškov…zelo domiselna in privlačna je bila ideja kako priti do nove igrače brez dodatnih stroškov. Tudi starši so se z veseljem odzvali na našo pobudo. Otroci so v vrtec prinesli stare slikanice, doma že neštetokrat prebrane, sicer pa zelo ohranjene, ki za otroka niso bile več tako zanimive. Tako smo v igralnici pridobili kar lepo število slikanic, ki so zbudile radovednost otrok. V vrtcu smo si uredili mini knjižnico in dali vanjo slikanice na ogled, vsak dan pa smo jih skupaj prebirali, otroci so vsebino pripovedovali na Modrem stolu. Ob koncu tedna so si jih otroci zamenjali in tako odnesli domov novo slikanico, novo pravljico.

Velikokrat se je zgodi, da starši povprašajo ali lahko v vrtec prinesejo rabljeno igračo.  Otrokom so te igrače ravno tako zanimive kot bi bile nove – pa saj so nove za njih.

Zapisala: Mojca Širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/stara{/gallery}

V skupini Modrinčki Potepinčki so otroci v mesecu februarju, mesecu kulture, prinesli v vrtec svoje stare slikanice, ki so jih že neštetokrat slišali in doma niso bile več zanimive. V vrtcu smo si uredili mini knjižnico in dali vanjo slikanice na ogled, vsak dan pa smo jih skupaj prebirali. Ob koncu tedna so si jih otroci zamenjali in tako odnesli domov novo slikanico, novo pravljico.

NASLOVI KNJIG:

  • Jure Černič/ BENJAMIN IŠČE SREČO
  • Anna Casalis/ MIŠEK TIP NOČE V VRTEC
  • Michael Schober/ JAZ BILA BI DIVJA OVČKA
  • Prevedla Jana Unuk/ MALA MORSKA DEKLICA
  • Dragotin Kette/ ŠIVILJA IN ŠKARJICE
  • Saša Eržen, Maruša Ivančič Kobrowsky/ ROZAGROZA IN PLAVALAVA
  • Julia Donaldson/ ZVERJASEC
  • Jutta Langreuter/ MAMA JE ENA SAMA
  • Udo Weigelt/ VANJA IN DIVJE ŽIVALI
  • Lorena Marin/ VRTNAR PANTELEJMON
  • Neža Maurer/ TI SI MOJE SRCE
  • Ela Peroci/ MUCA COPATARICA
  • Tomo Kočar/ ŠKATLA
  • Kerstin Volker/ EMA GRE NAKUPOVAT
  • Elizabeta Špela Lovšin/ RADOVEDNICA
  • Niko Grafenauer/ MOŽBESEDA PEDENJPED

Misli, ki so jih družine zapisale v knjigo:

  • »Namesto tisočih besed, stoterih nebodigatreba očitkov in ukazov, naj otroka raje vzgaja pravljica.«
  • »Pravljice iz slikanic rad poslušam, ker so mi zelo všeč, ker je v slikanicah veliko besed, dobrih slik, ker beremo skupaj z atijem in mamico. Slikanice so včasih smešne in se besede rimajo.«
  • » Knjiga je lahko zelo dobra prijateljica s katero ti ni nikoli dolgčas. Vsaka prebrana knjiga te popelje v novo dogodivščino.«
  • »Branje je ena najcenejših oblik zabave in potovanj.«
  • »Prijetno branje.«
  • »Pravljice so hrana za otroške možgančke. Naj bo kvalitetna in pestra.«
  • »Želim ti prijetno branje, tvoja prijateljica.«
  • Dragi otroci, želim vam, da bi bila tudi vam pravljica tako všeč kot je bila meni. Meni jo je brala moja mami, kajti mama je ena sama.«
  • »Če si majhen in imaš hrabro srce, bo tvoja pot skozi življenje mnogo lažja, kakor tista polna strahu. Če pa na svoji poti znaš uporabiti še svojo bistro glavico, ovir skoraj ne bi več smelo biti.«
  • »Sončni vzhod prebuja naravo, branje knjig razsvetljuje glavo.«
  • »Naj te ta knjiga spomni na to, da si enkratna oseba, zlati sonček v našem življenju. Naj ti vsak nov dan prinese nove dogodivščine in naj te ta knjigica popelje v svet čudovitih zgodbic.«

Zapisala: Mojca Širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/men{/gallery}

POROČILO AKTIVNOSTI TRAJNOSTNA MOBILNOST

Vrtec: VRTEC PEDENJPED

Enota: RADOVEDNEŽ

Skupina: MODRINČKI POTEPINČKI, starost: 4 do 6 let, število otrok: 21 

Naslov: ČISTO ZARES Z JAVNIM POTNIŠKIM PROMETOM

Otroci v  skupini Modrinčki Potepinčki so v okviru projekta Trajnostna mobilnost izvedli že drugi sklop aktivnosti, ki je vključeval tudi program Beli zajček in izvedbo aktivnosti Peš v vrtec. Posebno pozornost pa smo namenili javnemu potniškemu prometu z namenom, da se otroci seznanijo z uporabo le-tega, spoznajo, da je uporaba sredstev javnega prevoza enostavna in lahko tudi zabavna. Skupaj z otroki smo načrtovali izlet v Ljubljano. Za prevoz smo izbrali avtobus mestnega potniškega prometa, številka 12. Otroke smo predhodno seznanili s ciljem izleta, s pravili obnašanja na javnih prevoznih sredstvih. Da bomo bolj varni in vidni smo oblekli še rumene brezrokavnike. Na avtobusni postaji smo si ogledali številke avtobusov, ki tam vstavljajo. Na avtobusu smo se posedli na prazne sedeže, med vožnjo pa smo sproščeno opazovali potnike, šteli koliko jih je vstopilo in koliko iztopilo na posamezni postaji, opazovali smo promet, se pogovarjali o dogajanju okoli nas… Otroci so osvojili nova znanja, nove besede in bili ves čas zelo aktivni. Iztopili smo na glavni avtobusni postaji in se seznanili z nakupom vozovnic, odhodi avtobusov s posameznih peronov, opazovali smo prihode in odhode avtobusov. Ogledali smo si tudi glavno železniško postajo, se sprehodili pod podhodom do peronov. Opazovali smo vlake, bili navdušeni, ker smo lahko vstopili na vlak in si ogledali notranjost vagonov. Otroke so najbolj prevzeli dolgi, rdeči potniški vlaki. Prehitro je prišel čas odhoda v vrtec. Zopet smo vstopili na avtobus mestnega potniškega prometa, tokrat številka 25 in se po drugi poti vrnili v naš kraj. 

Ob povratku smo strnili še vtise z izleta, kaj jim je bilo najbolj všeč:

  • »da smo se peljali z avtobusom«,
  • »ko smo si ogledali vlake«,
  • »najbolj mi je bilo všeč, ko smo se sprehajali in opazovali promet«,
  • »meni so bila všeč okna na železniški postaji, ker so imela barve gor, rdeče, pa modre, pa bele«,
  • »ko smo si ogledali vlake, pisan mi je bil najbolj všeč«,
  • »ko si nam pokazala tam kjer vlaki gredo v druge kraje«,
  • »ko smo se peljali z avtobusom in smo vse videli ven«,
  • »meni je bilo najbolj všeč, ko smo bili na železniški postaji in smo tam stali v krogu in smo gledali zmaja na tleh«,
  • »meni je bilo tudi všeč ko sem se vozil z avtobusom in sem se lahko pogovarjal«.

Naslednji dan pa smo celotno pot izleta, vse kar smo videli in se nas je »dotaknilo«, tudi likovno prikazali. Nastale so prave umetnine, ki smo jih skupaj razstavili na panojih v naši garderobi. Starši so bili navdušeni. Morda bo ravno to spodbuda tudi njim, da se z otrokom večkrat podajo na pot z javnim potniškim prometom. 

Zapisala: Mojca Širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/mobilnost{/gallery}

Tudi v Vrtcu Pedenjped, enoti Radovednež  smo obeležili EVROPSKI TEDEN ZMANJŠEVANJA ODPADKOV.    Na šipe pred igralnico smo obesile obvestila in starše obvestile, da zbiramo plastenke, plastične zamaške, plošče  stiroporja, zgoščenke, tulce, ,…, ki  bi jih sicer zavrgli v zato namenjene zabojnike.  Zbralo se je kar nekaj odpadne embalaže in skupaj z otroki smo ugotavljali  na kakšen način bi jih lahko ponovno uporabili in ne zavrgli. 

Otroci so predlagali, da lahko z njo telovadimo  in si razmigamo svoje telo,  lahko naredimo  kakšno zanimivo igro ali pa naredimo izdelke, ki bodo krasili prostore našega vrtca. 

Vse to smo tudi udejanili in otroci so uživali v razgibavanju in ustvarjanju.  Starše pa smo povabili na popoldansko delavnico, kjer smo iz  različne plastične embalaže izdelali novoletno dekoracijo, ki krasi prostore našega vrtca. 

Iz plastenk so nastali pingvini, ki smo jih pobarvali z akrilnimi barvami, jim dodali šale in cofke na kapah,  zamaški so se spremenili v snežinke in zgoščenke v zvezdice.  Tulci so se spremenili v smreke, stiropor pa v ledene plošče v naši LEDENI DEŽELI. 

Otroci pa  zdaj vedo, da tisto, česar ne potrebujemo več, ni  odpadek, pač pa lahko to uporabimo na kakšen drug način. Poizkusite tudi vi, skupaj nam bo zagotovo uspelo ohraniti naš planet bolj čist.

Nekaj utrinkov  si lahko ogledate v galeriji.

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/odpadki{/gallery}

Zapadla je bela snežna odeja in zima je zakorakala tudi v naše kraje. Tako smo se spomnili na pingvina Pita, ki na južnem polu celo leto uživa v zimskih radostih. Preko pravljic smo spoznali njegove prijatelje in težave, ki ga tarejo. Pitove zanimive dogodivščine so nas spodbudile k temu, da smo v vrtec povabili pingvinčka na obisk.

V ustvarjalni delavnici smo zavihali rokave in izdelali pravo pisano druščino pingvinov, ki sedaj krasi naš garderobo in novoletno smrečico. Vsak pingvinček je dobil tudi ime in dogovorili smo se, da bodo še nekaj časa ostali pri nas na obisku, saj je na južnem polu zelo mrzlo.

Skupaj smo se naučili tudi pesmico in ples pingvinov, ki ga z veseljem zaplešemo. Starše smo povabili na  nočni pohod  z lučkami in baklami, pred vrtcem pa smo se družili in ob čajanki in ob prepevanju zimskih pesmi. Seveda pa smo komaj čakali dan, ko nas je obiskal dedek Mraz, da smo ga pogostili s piškoti, ki smo jih spekli skupaj z babicami in dedki. 

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/pingvini{/gallery}

Vse dni, ki so nas vodili k tradicionalnemu slovenskemu zajtrku, smo v vrtcu Radovednež preživeli ustvarjalno. Izdelovali smo čebele iz kartonastih tulcev, jih slikali s tempera barvami, zaplesali ples čmrljev, se igrali gibalno igrico Čebele in ročice  ter  prepevali pesem Čebelar, ki jo prepevajo  glasbeniki iz ansambla Lojzeta Slaka. Ogledali smo si tudi DVD film »Kranjska sivka« ter spoznali marsikatero zanimivost o Kranjski čebeli. Poleg tega smo ustvarjali lastne dobrote, spekli smo medenjake, ki smo jih skupaj  tudi pojedli.

V petek, 15. novembra smo skupaj pripravili mize za zajtrk in uživali ob kruhu, maslu, medu ter mleku. Otrokom je bil zajtrk zelo dober, saj so ga sami pripravili. Po zajtrku  pa sta nas obiskala čebelarka Ana in čebelar Janko, ki sta nas poučila o življenju čebel, spoznali smo  čebelarsko opremo in tudi obleko čebelarjev. S seboj sta prinesla tudi različne vrste medu, ki so jih otroci z veseljem pokušali. 

Zelo pomembno se nam zdi, da otroci vedo, da je lokalno pridelana hrana slovenskega izvora najboljša in tudi najbolj kakovostna. Prav tako pa je pomembno, da otroci ozaveščamo  o pomenu čebelarstva za kmetijsko pridelavo. 

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/zajtrk{/gallery}

V mesecu oktobru, mesecu  požarne varnosti smo obiskali  PGD Zgornji Kašelj  in se seznanili   kakšne dejavnosti opravljajo gasilci pri svojem delu. Že  v vrtcu  smo se pogovarjali  o tem, kje vse nam lahko pomagajo gasilci, koga pokličemo, če nekaj zagori, če hišo zalije voda, v primeru potresa,…. Kaj moramo narediti mi,  kam poklicati in kaj povedati. Spoznali smo tudi zgodbice o Ježku Snežku  in se dogovorili za obisk pri gasilcih.  V njihovem društvu so nam čakali gasilci in nam povedali  kakšno delo opravljajo ter nam pokazali svoje  notranje prostore.  Ogledali in smo si gasilska vozila, vso opremo gasilcev. Na glavo pa smo si lahko poveznili tudi gasilsko čelado. Preizkusili smo se tudi v ciljanju tarče- pločevinke z vodnim curkom in cevjo. Gasilci so nas najbolj razveselili, ko so vklopili sireno in luči na gasilskem vozilu. Ob koncu obiska je sledil gasilski pozdrav NA POMOČ in zahvala, da so nam omogočili  poučno medsebojno sodelovanje. 

Obisk pri gasilcih je otrokom ostal v močnem spominu in še do konca meseca smo  z njihovimi idejami in pobudami izvedli dejavnosti povezane s poklicem gasilec.  Iz likov so sestavljali gasilska vozila,  jih risali s tuši,  se igrali gibalno igro »Požar, poplava, potres«, si ogledovali slikanice o gasilcih, se oblačili v uniforme gasilca, od doma pripeljali gasilska vozila in se igrali gasilce,…..  Veliko novega so izvedeli  o delu gasilcev in si tudi veliko zapomnili. 

Ob koncu smo izvedli še  evakuacijsko vajo – vajo umika v primeru požara in se v zelo kratkem času umaknili na dogovorjeno mesto v našem vrtcu.

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/gasilci{/gallery}

Že drugo leto zapored smo ulovili še zadnje tople sončne žarke  in v popoldanskem času organizirali »FIT KOLESARJENJE – otroci, starši in zaposleni iz skupine Pikapolončki kolesarimo skupaj!«

 Izpred vrtca Radovednež smo se odpeljali na izlet s kolesi. S tem bi želeli, da bi kolo postalo naše pogostejše prevozno sredstvo ter priložnost za skupno druženje otrok, staršev in strokovnih delavcev.  Ker so nekateri otroci še majhni, so  jih v sedežih vozili starši, najbolj pogumni pa so pot že opravili sami s svojimi kolesi. Izbrali smo poti, kjer ni veliko avtomobilskega prometa, hkrati pa že pridobili nekaj znanj in izkušenj v cestnem prometu, saj tako vzgajamo mlade kolesarje in kolesarke. 

Vsako leto se nam pridruži več družin, kar dokazuje, da nas skupni koraki  vodijo k odličnosti  in k zdravemu načinu življenja.  

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/kolesa{/gallery}

Letošnja rdeča nit v tednu otroka je bila Naše pravice, zato smo v vrtcu skušali otrokom predstaviti njihove pravice do igre, do smeha, do sreče,…  Otroci so spoznavali knjige, pravljice, ki so izražale ljubezen, srečo, veselje in tudi jezo.  Igrali smo se igre  za masažo v paru, telovadili, ogledali smo si igrico gledališča Smejček, zraven aktivno sodelovali in se veliko nasmejali. Obiskali smo prijatelje iz enote Korenjak, k nam pa so prišli na obisk otroci iz osnovne šole Kašelj.  Spoznali smo nove prijatelje, se veliko igrali, bili srečni in gradili pozitivne medsebojne odnose, ki so del našega vsakdana. Otroci so se učili in pri tem zabavali, pomembni so bili njihovi nasmehi in zadovoljni obrazi. 

Najstarejši otroci so bili tri dni v vrtcu v naravi, kjer so uživali v igri in pridobivali nova znanja. 

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/tedenot{/gallery}

Na Radovedneževem festivalu smo se zbrali otroci, starši, dedki, babice, prijatelji…  Pripravili smo veliko pestrih in zabavnih dejavnosti namenjenih otrokom pa tudi staršem in babicam in dedkom. Otroci so se lahko razgibali na napihljivem gradu, se sladkali s palačinkami in gostili s kokicami. Imeli smo tudi čisto pravi srečelov z lepimi nagradami, kjer je vsaka srečka zadela. Izkupiček srečelova je namenjen otrokom iz enote Radovednež za nakup igrač ob prihodu Dedka Mraza.

Organizirali smo različne delavnice; poleg že omenjenega napihljivega gradu in srečelova, je bila otrokom na voljo tudi plesna delavnica s Petro, športni poligon in gibalna delavnica, otroci pa so se z velikim veseljem udeleževali tudi lepotilnice, kjer so se prepustili ustvarjalnim rokam Simone, ki je poslikavala obraze. Za konec pa so se vsi lahko družinsko fotografirali v lepo okrašenem okvirju. 

Vreme nam je bilo zelo naklonjeno in preživeli smo lepo ter zabavno popoldne.

Zapisala: Ana Messar

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/festival{/gallery}

V letošnjem letu smo se  vzgojitelji, otroci in starši pridružili projektu Trajna mobilnost v vrtcu, ki poteka v sodelovanju z Ministrstvom za infrastrukturo. Namen projekta je, da spremenimo potovalne navade in posledično zmanjšujemo motoriziran promet v okolici vrtcev in šol. 

V evropskem tednu mobilnosti smo želeli spremeniti življenjske navade naših staršev ter otrok in posledično zmanjšati prihode in odhode iz vrtca z motoriziranimi prevoznimi sredstvi. Tako bi prispevali k čistejšemu zraku, povečanju gibanja in skrbi za zdravje. 

Naš vrtec je aktivno vključen v ta projekt in tako so v dveh tednih, od 16. 9. do 27. 9. 2019, potekale različne dejavnosti:

  • Otrokom v starejših skupinah (od 3 let) smo vzgojiteljice predstavile zgodbico o belem zajčku, katerega kožušček je umazan zaradi izpušnih plinov avtomobilov in jih spodbujale, da zjutraj ali popoldan,  skupaj s starši vsaj del poti v vrtec opravijo peš.
  • Pridružili smo se množičnemu teku otrok, »Začni mlad, tekmuj pošteno«., ki ga organizira  Atletska zveza Slovenije.
  • Na igrišču na asfaltiranihpovršinah vrtca smo  pripravili prometni poligon na katerem so si otroci razvijali motorične spretnosti v vožnji s skiroji, poganjalci in kolesi.
  • Mlajši otroci soodšli na semaforizirano križišče, kjer so spoznali luči, ki svetijo na semaforju za avtomobile in semafor za pešce.  Tudi v vrtcu smo se igrali igrico semafor.
  • Starejši otroci so šteli promet v dopoldanskem času ob prometni cesti v našem kraju. 
  • Skupaj z otroki smo obiskali avtobusno postajališčeMestnega potniškega prometa številka 12 in se zapeljali z avtobusom eno postajo ter se peš vrnili v vrtec. 
  • Otrokom smo ponudili različneoblike barvnih kartonov, iz katerih so si otroci sestavili svoj avtobus, vlak, kolo,….
  • Izvedli smo daljše sprehode in se igrali različne športne igre,
  • Starejši otroci so likovno ustvarjali s tuši na temo prometa,
  • Razvrščali katera vozilaonesnažujejo in katera ne onesnažujejo okolje,
  • V dopoldanskem času smo se skupaj z babicami in dedki odpravili na peš izlet v Zajčjo Dobravo.

Po zaključku  vseh aktivnosti smo ponosni na rezultate, saj so  skoraj vse družine upoštevala naša priporočila. Med otroki pa se je razvila še večja želja po gibanju na različnih področjih in prihajanju v vrtec peš ali s kolesi, poganjalci.

Zapisala: Sonja Vegelj

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/mobil{/gallery}

V času Tedna mobilnosti, ko smo spodbujali hojo in širili zavest o zdravem načinu življenja, manjši onesnaženosti zraka in trajnostni mobilnosti, smo v vrtec v skupino Modrinčki Potepinčki povabili še babice in dedke. Vsi, približno enako hitri, smo se podali na pohod do Zajčje dobrave. Ni bilo pomembno kdo koga drži za roke ali je moja babica ali je tvoj dedek, pomembno je bilo, da smo čutili varnost in videli srečne obraze vseh. Seveda smo zmogli pot, vmes smo tudi opazovali promet, naravo, veliko klepetali in kakšno tudi zapeli. V Zajčji dobravi, cilj je bil igrišče ob gostišču, smo se okrepčali s sadjem in vodo, nato pa preizkusili igrala. Tudi tu so babice in dedki priskočili na pomoč. Med budnim spremljanjem otroške igre so se povezali med seboj in obujali spomine. Tudi to srečanje bo ostalo v spominu, ker je bilo drugačno in prisrčno kot že mnoga srečanja pred tem.

Zapisala: Mojca Širca

{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Radovednez/zajcja{/gallery}

Administration

Contacts

Vrtec Pedenjped Ljubljana
(Pedenjped Preschool)
Cerutova ulica 6 1000 Ljubljana Slovenia +386 1 5492 614 +386 1 5281 803