V mesecu novembru so se najstarejši otroci iz Pedenjcarstva podali na
pravo ledeno pustolovščino. Pomešali so se med približno 190 malih
drsalcev iz vrtca Pedenjped, ki so v štirih terminih zavzeli ledeno
dvorano v Zalogu. Z veseljem, pogumom in dobro voljo so odkrivali
skrivnosti drsanja. Za nekatere je bil to prvi stik z drsalkami, drugi
so že suvereno drseli po ledu, vsi pa so z navdušenjem raziskovali
nove drsalne elemente. Kmalu so osvojili osnovno gibanje ter prve
korake. Seveda brez padcev ni šlo, a vsak padec je bil korak bližje
novemu znanju. Vsaka ura na ledu je prinesla nekaj novega. Drsali so v
počepu, na eni nogi, se lovili, igrali elementarne igre, drsali po
poligonu, na koncu pa so svoje znanje pokazali na hokejski tekmi. V
vrtec so se vrnili polni vtisov in navdušenja.
Minuli teden smo vrtci namenili ozaveščanju o slovenski hrani, prednostih njene lokalne predelave, razmisleku o naših prehranjevalnih navadah ter zmanjšanju odpadne hrane. Teden slovenske hrane, ki smo ga od 11. do 17. novembra 2024 obeležili prvič, smo sklenili s petkovim tradicionalnim zajtrkom. Letos je potekal pod sloganom »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk.« V enoti Pedenjcarstvo smo ga obeležili na različne načine. Skupine so že tekom tedna spoznavale načine predelave mleka, se seznanile z izdelavo masla nekoč in danes, ugotavljale, kje dobimo med, se naučile, kako se izdela kruh in kje rastejo jabolka. Nagajivci so usvojeno znanje prenesli v prakso in izdelali svoje domače maslo, Sladkosnedi so pekli kruh, Junaki so si za to priložnost izdelali slavnostne pogrinjke, Zaspanci so ugotavljali katere so sestavine tradicionalnega slovenskega zajtrka, Učenjaki so se pogovarjali o svojih prehranjevalnih navadah, Vandrovci so se dogovorili za obisk bližnjega mlina, medtem ko so Korenjaki tradicijo predstavili na moderen način in iz sestavin tradicionalnega zajtrka sestavili okusne hamburgerje. Vsi skupaj smo si nato v petek privoščili slovenski tradicionalni zajtrk, ki združuje 5 stalnih sestavin lokalne pridelave, in sicer, kruh, maslo, med, mleko ter jabolka.
Sladkosnedi so minuli vikend izkoristili za družinske potepe po gozdovih, kjer so z družinami nabirali gozdne plodove. Na domačih vrtičkih so pobrali še zadnje jesenske pridelke ter v sadovnjakih nabirali jabolka in hruške. S polnimi košaricami dobrot so v ponedeljek prišli v vrtec, kjer smo si nabrane pridelke ogledali, jih poimenovali, poduhali in poizkusili. Zelenjavo smo narezali ter iz nje skuhali juhico, ki smo si jo privošćili za kosilo. Sadje smo narezali na krhlje in ga stisnili v sokovniku, da smo iz vsakega koščka izstisnili sočen in sladek nektar. Ugotovili smo, da smo tako juhe kot soka napravili premalo, saj ju je zmanjkalo v trenutku. Kaj naj rečemo, Sladkosnedi se pač radi sladkamo.
Kot vsako leto smo v enoti Pedenjcarstvo obeležili Svetovni dan hrane, ki je potekal 16.10.2024.
S humanitarno akcijo zbiranja živil, smo zaposleni z Vašo pomočjo zbrali kar nekaj hrane, ki bo družinam v stiski vsaj malo odvrnila skrbi po nakupu surovin za življenje.
Hvala vsem, ki ste pomagali in bili dobrodelni.
V mesecu septembru obeležujemo Teden športa, zato smo v tednu od 23. do 27. septembra poseben poudarek namenili gibalnim dejavnostim in telesnemu razvoju. V Pedenjcarstvu smo aktivnosti organizirali tako v prostorih vrtca, v telovadnici, kot tudi na prostem. Otrokom smo ponudili pestro izbiro iger in športnih aktivnosti.
V ponedeljek nam je bilo vreme naklonjeno, zato smo se vse skupine odpravile na daljši pohod, kjer smo odkrivali skrite kotičke za igro v naravi.
Starejše skupine so spoznale novo športno disciplino – karate. Karateistka nam je skozi gibalno igro "Potujemo na Antarktiko" predstavila osnovne karatejske gibe.
V telovadnici smo postavili različne poligone, kjer smo preizkušali skok čez palico, plazenje pod stožci, hojo po čutni poti in druge gibalne izzive. Igrali smo tudi različne igre z žogami, kot so "po žoge", kotaljenje žoge v paru in ciljanje žoge v koš. Po hodniku vrtca smo izpeljali štafetni tek. Za miren zaključek dneva pa smo nekaj trenutkov namenili tudi jogi.
Tudi letos smo sodelovali z Atletsko zvezo Slovenije v Množičnem teku. Vse skupine smo se zbrale na šolskem igrišču in se pomerile v teku. Zmagovalci smo bili vsi. ☺
Zadnji dan v tednu nam je vreme sicer ponagajalo, vendar smo si obuli škornje in se podali na pot v iskanju luž. Skakanje po lužah je bilo zares zabavno! 😊
Teden športa smo uspešno zaključili, pri tem pa dodatno utrdili naše gibalne spretnosti in veščine.
V Pedenjpedovem tednu smo tradicionalno organizirali popoldansko srečanje s starši. Kot vedno je bilo zabavno, sproščeno in igrivo. Prav tako, kot je Pedenjpedu najbolj všeč.
Foto utrinki se nahajajo TUKAJ
Za nami so Pedenjpedovi dnevi. Zdaj vam lahko sporočimo, da smo se imeli čudovito, kot je bilo tudi v našem načrtu.
Športno smo se razmigali na poligonu, obiskali prijatelje v drugih pedenjhišicah, slikali Pedenjpeda na veeeliiiika platna in jedli najboljše palačinke.
V atriju smo priredili nastop vseh skupin, otroci za otroke. Skupine so se predstavile z izbranimi rajalnimi igrami - kot nekoč.
Vmes nam je malo zagodlo tudi slabo vreme, ampak to za nas ni ovira! Radovedneži so se kljub dežju odpravili na sprehod in veselo skakali po lužah. Bilo je noro zabavno!
Učenjaki in Korenjaki so se podali vse do centra Ljubljane. Pred tem so si ogledali film o nastanku Zmajskega mostu – legenda o zmajčku. Pravi zmajček včasih kateremu otroku pomežikne, zato so natančno opazovali zmaje na mostu. Povzpeli so se tudi na grad, pred tem pa so se posladkali s sladoledom, kot se najraje sladka naš Pedenjped.
Ogledali smo si tudi predstavo Pedenjpedov rojstni dan, ki so jo za nas pripravili Pedenjpedovi igralci – naši vzgojitelji in vzgojiteljice. S predstavo so nas zelo razveselili! Skupaj smo Pedenjpedu zapeli za rojstni dan, seveda pa nismo pozabili tudi na našo Pedenjpedovo himno.
V pedenjcarstvu umno vlada
visočanstvo Pedenjped.
Tam se toči limonada
in ponuja sladoled.
Na na na na na … 😊
V torek, 14.5. 2024, smo se Radovedneži s starši odpravili na pohod.
V popoldanskih urah smo se dobili ob vznožju Rožnika in nemirno pogledovali v nebo ter se spraševali, ali nam bodo temni dežni oblaki preprečili načrte. Na našo srečo so se oblaki razkadili in lahko smo se povzpeli na Rožnik.
Prvi del poti smo prehodili in, kot se za radovedneže spodobi, glasno vzklikali: »Poglejte, podrto drevo!«, »Vrana!«, »Polž!«, »Kakšen stroj je to?«, »Ali smo že blizu?«, nato pa smo zadnji del poti pretekli. Na klopeh ob cerkvici smo naredili postanek in se posladkali z dobrotami iz nahrbtnikov.
Ko smo se Radovedneži okrepčali in poigrali, starši pa naklepetali, smo se v sproščenem vzdušju spustili nazaj v dolino, kjer smo se razšli z obljubo, da popoldansko druženje kmalu ponovimo.
Leto je naokoli in zopet prihajajo Pedenjpedovi dnevi, ki se jih že nestrpno veselimo. Zabavali se bomo ob dejavnostih, ki smo jih pripravili vzgojitelji in otroci, starše pa bomo povabili na popoldansko druženje. Cel teden bo namenjen skupnim aktivnostim ter tkanju novih prijateljskih vezi z otroki iz okoliških Pedenjhišic. V Pedenjcarstvu ne bo manjkalo glasbe, športa, druženja, zabave in ustvarjanja, aktivnosti pa bomo zaključili s sladkim presenečenjem.
20.5. Športno dopoldne
21.5. Potep po Pedenjhišicah
22.5. Vzgojitelji vrtca Pedenjped igrajo za nas (starejše skupine)
23.5. Nastop glasbene šole Bučar
Rajalne igre kot nekoč
24.5. Likovno ustvarjanje
Pedenjped peče palačnike
29.5. Popoldansko druženje s starši
Dne 22.4. smo v vrtcu Pedenjcarstvo obeležili Svetovni dan zemlje. V skupinah smo največ poudarka namenili razvrščanju in ločevanju odpadkov, si ogledovali knjige na temo ekologija, izdelovali glasbila iz odpadnega materiala in si ogledali kako izgleda naš planet Zemlja (globus).
Obiskala nas je mamica iz skupine Junaki in izvedla eko delavnico, kjer so otroci lahko tipali različne odpadne materiale, ločevali odpadke in si ogledali risanko na temo ločevanja odpadkov.
Trudimo se, da bi otroke že od malih nog vzgajali ekološko.
V našem vrtcu se je dogajalo nekaj posebnega...
Sladkosnedi so že taaaakooo veliki, da so zvečer prespali v vrtcu.
Popoldan smo preživeli v atriju, skupaj smo večerjali, plesali v telovadnici, si ogledali risanko in potem sladko zaspali in sanjali…
V mesecu marcu 2024 smo v dveh izvedbah izpeljali izobraževanje Otrok z avtizmom za pedagoške delavce preko Kataloga Katis. V osem urnem predavanju in delavnicah smo predstavili osnovno teorijo o avtizmu, delili praktične ideje in prilagoditve za delo v oddelkih in razredih ter predstavili dobro prakso programa specializiranega oddelka za otroke z avtistično motnjo.
Na predavanju smo delili izkušnje in učinkovito dobro prakso tujine, ki smo jo spoznali na mobilnostih projekta Erasmus+.
V preteklem mesecu februarju, ki je bil posvečen spoznavanju kulture, so se Radovedneži seznanili s pisateljico Elo Peroci in njeno pravljico Muca Copatarica.
S pomočjo Muce Copatarice so se otroci učili pravilno pospravljati in skrbeti za svoje copatke.
Le-te so v vodeni dejavnosti tudi sami izdelali, jih pobarvali ter zašili, skupaj smo jih nato razobesili in postavili na ogled.
Radovedneži so si ogledali tudi predstavo z naslovom Muca Copatarica, v izvedbi vzgojiteljic, in na ta način spoznali kamišibaj, edinstveno obliko pripovedovanja zgodb ob slikah.
Muca Copatarica je otroke nagovorila tudi v obliki lutke. Ob tej priložnosti jih je naučila nove pesmice z naslovom Kje je copatek, ki so jo nato večkrat ponovili in se jo dobro naučili.
Skupaj smo se posvetili gibalni dejavnosti. Muca Copatarica je otrokom in vzgojiteljicam nekega dopoldneva skrila vse copate, ki so jih nato Radovedneži iskali po vsej igralnici, dokler jih niso našli. Preizkusili smo se še v premagovanju ovir na poligonu.
Ob zaključku meseca kulture smo se sprehodili še do šolske knjižnice, kjer smo spoznali knjižničarko, ki nam je razkazala knjižnico, nam prebrala pesmico ter zastavila nekaj ugank. Razšli smo se z obljubo, da se kmalu zopet snidemo.
15.2. smo si vsi zaposleni nadeli zlate pentlje v znak spoštovanja obolelih otrok za rakom. Obeležili smo mednarodni dan boja proti otroškemu raku. Vse dobro otrokom in staršem.
Otroci iz skupine Učenjaki in Korenjaki smo komaj čakali, da se odpravimo na Pokljuko, kjer smo uživali v čudovitih zimskih radostih v hotelu Jelka. Že prvi dan smo stopili na smuči in pokazali vse svoje veščine. V naslednjih dneh smo se vsi samostojno vozili in bili že pravi smučarji. Vmes smo iskali skriti zaklad škratov, plesali na različno glasbo v hotel Šport in se preizkusili v sankaških veščinah s tubami.
Otroci so proti koncu tedna postali že pravi smučarski mojstri in res so vidno uživali, saj so z nasmeškom na obrazu domov odnesli vsak svojo smučarsko medaljo.
V enoti Pedenjcarstvo je bil prijeten dan, posvečen velikemu pesniku Francetu Prešernu. Zjutraj sta se po hodnikih vrtca sprehodila gospod Prešeren in njegova ljubezen, ki sta z iskrivimi očmi in nasmehom na obrazu pozdravljala starše ter jim delila figove kroglice.
Kasneje smo se vsi zbrali v telovadnici, ki je bila okrašena z slovensko zastavo in fotografijo Franceta Prešerna. Vsaka skupina je pripravila svojo glasbeno točko, s katero se je predstavila. Tako smo lahko slišali našo himno, spoznali kaj je kultura, uživali v glasbenih točkah in deklamacijah, sam vrhunec proslave pa je bil nenavaden in nepozaben trenutek, ko je gospod Prešeren, povabil svojo izbranko, da zaplešeta Dunajski valček. Ob zvokih glasbe sta se zavrtela po telovadnici, kot da bi se ustavil čas in v tem trenutku smo vsi začutili, kako se prepletata ljubezen do umetnosti in življenja.
Po koncu proslave smo se vrnili v svoje igralnice, kjer smo se podali v kulinarični svet izdelovanja figovih kroglic. Z nasmehi na obrazih in polnimi spomini smo se poslovili, z zavedanjem, da je bil današnji dan le droben delček velikega mozaika slovenske kulture, ki ga vsak dan znova tkemo in oživljamo. Utrinke si lahko pogledate v spodnji galeriji.
V Pedenjcarstvu bo tudi mesec februar poln dogodivščin in presenečenj. Najprej bomo s proslavo obeležili slovenski kulturni praznik. V vrtcu nas bo obiskal knjižničar, najstarejši otroci pa se bodo odpravili v knjižnico na pravljično urico. Gostili bomo gospoda Francija Krevha, ki nam bo predstavil tolkala, otroci iz skupine Sladkosnedi pa bodo za nas pripravili predstavo. Zelo pester bo pustni teden, saj se bomo na pustni torek že dopoldne prelevili v naše najljubše like, popoldne pa bomo skupaj s starši rajali na pustni povorki v Zalogu. Naslednji dan bomo obiskali naše prijatelje iz Zaloga ter sodelovali pri pokopu pusta. Preostanek meseca bo namenjen spoznavanju pomembnih slovenskih pesnikov in pisateljev.
Mali in veliki Pedenjcarji se vsako leto še posebej veselimo meseca decembra, ko se naš vrtec spremeni v pravljično deželo. Takrat se začne praznovanje in tudi letos ni bilo nič drugače. Ogledali smo si predstavi Snežinkina dogodivščina in Zima je prima, zgodbica Smrčač dobi hišo pa je bila naš navdih za praznično dekoracijo in predstavo, ki smo jo odigrali vzgojitelji vrtca. Na popoldanskem druženju z babicami in dedki smo gostili avtorico omenjene zgodbe, pisateljico Jelko Jantol. Svoj pevski talent smo pokazali na nastopu Mikija Vlahoviča, ki nas je prijazno obiskal v vrtcu, plesne gibe pa izpopolnjevali na Gala plesu v rdečem. Z obiskom sta nas presenetila dedek Mraz in Božiček ter nas razveselila z darilom in bonboni. Ob zaključku leta smo se družili s prijatelji ter drug drugemu zaželeli lepo praznovanje. Foto in video utrinke si lahko pogledate v galeriji spodaj.
Smrčač dobi hišo (Jelka Jantol)
Božični koncert
V naši skupini Učenjakov so se otroci želeli pogovarjati o vesolju, zato smo se odpravili na izlet v center Noordung v Vitanju, kjer smo si vesolje tudi ogledali. Spoznali smo se s skrivnostmi našega vesolja in vesoljskimi tehnologijami, opravili astronavtski trening in izdelali svoje komete.
Otroci in vzgojitelji smo bili navdušeni nad njihovim programom za najmlajše, oni pa nad otroško radovednostjo in razgledanostjo.
Z veseljem še kdaj pridemo.
Oddelek Korenjaki in Učenjaki enote Pedenjcarstvo smo obeležili obeležili Mednarodni dan strpnosti, v tednu 13. – 17.11.2023.
Tukaj si oglejte slike.
Danes, 17.11.2023, smo v naši enoti obeležili dan slovenskega tradicionalnega zajtrka. Pred zajtrkom smo se vsi Pedenjcarji zbrali v telovadnici in zapeli Slakovo, že vsem znano pesem Čebelar. Nato je sledila pogostitev v igralnicah, kjer smo vzgojiteljice pripravile prav posebno namizno dekoracijo. Otrokom smo postregli s kruhom namazanim z domačim maslom in medom, s krhlji jabolk ter skodelico mleka. Po zajtrku sva z vzgojiteljico pripravili otrokom iz skupine Junaki slano testo iz katerega so nastajali različni pekovski izdelki. Otroci so pri tem uživali in s ponosom razstavili svoje izdelke. Tudi v drugih skupinah so potekale različne dejavnosti na to temo.
V tednu od 13. 11. 2023, do 17. 11. 2023, so se najstarejši otroci iz enot Pedenjcarstvo, Pedenjškrat in Potepuh odpravili na drsanje v Zalog. Prvi dan so se otroci spoznali z ledeno površino in razdelili v skupine glede na predznanje drsanja. Sledili so dnevi, ko so se naučili novih elementov (slalom, skok, vožnja po eni nogi, počep, limonce...) ali pa utrdili svoje znanje. Igrali so se različne igre, ki so jim pomagale dobro osvojiti drsanje. Zadnji dan, v petek, pa so jim animatorji pripravili 2 poligona, kjer so pokazali, kaj vse so se naučili čez cel teden. Spoznali so se tudi s hokejem in se v njem preizkusili. Veseli nas, da so se prav vsi otroci naučili drsat.
S sodelovanjem ZPM Moste-Polje, smo v tednu od 16.10. do 20.10. 2023 zbirali hrano za družine v stiski.
Tako vrtec, kot tudi ZPM Moste-Polje smo se že zahvalili vsem, ki so prispevali pri naši humanitarni akciji.
Otroci iz oddelka Učenjaki smo v Kranjski Gori v Vili Šumica preživeli zabavno tridnevno bivanje. Vreme nam je bilo naklonjeno, zato smo se vsak dan opravili na pohode do Krnice, jezera Jasna in do centra Kranjske Gore kjer smo si ogledali muzej "Liznjekova domačija" in kako so živeli v Kekčevih časih. Na vsakem koraku smo občudovali prelepo naravo, se vozili z zipline in pod bližnjim mostom vile kurili taborni ogenj in ob njem prepevali. Ogledali smo si Kečkovo deželo, kjer smo rešili Mojco, pregnali bedanca s hukanjem in se na koncu sladkali s slastnimi piškoti in s čajem iz zelišč, od Tete Pehte. Otroci so uživali v družbi Kekca, Mojce in Pehte in jim na koncu druženja zapeli vse njihove pesmi. Imeli smo se zelo lepo in z veseljem bi še ostali kakšen dan več.
V mesecu maju smo se zaposleni iz različnih enot našega vrtca v okviru projekta Erasmus+ udeležili izobraževanja na Cipru. Sodelovali smo na treh različnih izobraževanjih:
- Okoljska vzgoja, podjetništvo in trajnostni razvoj za vodilne v izobraževalnih ustanovah;
- Okoljska vzgoja, podjetništvo in trajnostni razvoj za predšolske otroke;
- Podjetništvo in trajnostni razvoj za vodilne v izobraževalnih ustanovah.
Izobraževanje je potekalo preko skupnih aktivnosti za vse udeležence in nekaterih dejavnosti, ki so bile izvedene glede na vsebino določene tematike. Izmenjali smo ideje in primere dobrih praks spodbujanja inovativnosti, domišljije in iznajdljivosti pri otrocih ter pridobili nova znanja in veščine, s katerimi bomo otrokom približali kulturno dediščino in trajnostno naravnanost. Na delavnicah smo iskali načine povezovanja tradicije s sodobnostjo ter uporabe znanja v aktivnostih, ki jih izvajamo z otroki. Nekaj utrinkov si lahko ogledate spodaj.
V Pedenjcarstvu je bilo v tednu mobilnosti (18.–22. 9.) pestro in zanimivo dogajanje prav v vseh skupinah. Z otroki smo nadgradili spoznanja o varovanju našega planeta in tako iskali okolju in zdravju prijazna prevozna sredstva ter načine prihoda. Pri tem nam je pomagala zgodba in igra Beli zajček, ki sta nas spremljali skozi cel teden. K sodelovanju smo povabili tudi starše. Trudili smo se, da smo v vrtec, namesto z avtomobili, prišli peš, s kolesom, skirojem ali avtobusom in tako očistili zajčkov umazan kožušček.
V tem tednu smo izvedli kolesarčkov prometni poligon, kjer so se otroci srečali s semaforjem, prometnimi znaki, prehodi za pešce in se urili v spretni vožnji ter spoznavali prometno varnost. Mlajši otroci so odšli na sprehod z "mini avtobuski", starejši pa so se peš odpravili do Zajčje Dobrave, kjer so spoznali Naceta Kolesnika in se pridružili orientacijskemu pohodu ter na koncu prejeli medaljo.
Sprehodili smo se tudi do drugih enot našega vrtca ali pa se peš odpravili do Polja, kjer smo se pozabavali ob raznih dejavnostih in spoznali delo policistov. S pomočjo obročev smo se naučili še ples avtomobilov. Vsi skupaj pa smo teden zaključili z likovnim ustvarjanjem.
Dragi starši in otroci!
S strani Pedenjcarstva upamo, da ste pogumno zakorakali v novo šolsko leto, naj bo IGRIVO, USPEŠNO in POUČNO za vse.
Dragi ´novinčki´ dobrodošli med nami.
Učenjakom in Sladkozajcem pa želimo prijeten nov začetek in lahkoten vstop v novo šolsko leto.
Topli sončni dnevi so končno tu, z njimi pa tudi vse zabavne pustolovščine, s katerimi si bomo polepšali poletne dni. Pedenjcarstvo se bo spremenilo v vodni park, saj se nam v naslednjih tednih obeta VODNI DIRENDAJ, preko katerega bomo spoznavali vodni, obvodni in podvodni svet. Poleg vrste dejavnosti, ki nas bodo popeljale vse tja do globin morja, si bomo vroče dni popestrili z vodnimi igrami, ki nas bodo osvežile in prijetno ohladile. Za dobro zabavo pa bo skrbel DJ B, ki nam bo krajšal dopoldneve na pedenjcarski plaži. Vsi skupaj že nestrpno čakamo, da bomo lahko smuknili v kopalke ter se prepustili poletnim dogodivščinam.
3.7.-7.7.2023
V prvem tednu poletnega druženja smo obudili dobro poznano pravljico o mali morski deklici Arieli, ki si želi spoznati ljudi. Naučili smo se plesati na pesem z naslovom Under the sea ter ustvarjali poletno dekoracijo, s katero smo v vrtcu pričarali morsko vzdušje. Vreme ob koncu tedna nam je sicer preprečilo, da bi druženje zaključili z vodnim poligonom, vendar pa kljub temu poligon ni bil nič manj zabaven. Utrinke si lahko pogledate v galeriji spodaj.
Poletne dogodivščine v Pedenjcarstvu se vsak teden spreminjajo. V prejšnjem tednu smo Laura, Renata in Eli pripravile luštne igrice, primerne za male in velike. Sadne smutije za prijetno osvežitev smo pripravili v sredo. Otroci so se posedli na odeje pod krošnje in uživali, njami.Naslednji dan smo se šli raziskovalce in delali različne eksperimente. Tudi mešanje in razlivanje barv.In iskali smo ribice po igrišču ter ji odlagali na njihovo maketo. Nagrada, bomboniiiii. Pst!
24.7 - 28.7.2023
Na začetku tedna so se nam nasmehnili sončni in vroči dnevi, zato sva otrokom pripravili "vodno - čutni" poligon.
Noge so pomakali v posode z vodo, ki so vsebovale različne materiale - barvo, kamenje, mivko, travo. V nadaljevanju pa opravljali različne naloge, kot je prenašanje vode v lončku preko ovir. Najbolj jim je bilo všeč, ko so puščali barvne sledi svojih stopal na papirnati podlagi ter hladna prha na "končni" postaji.
V naslednjih dveh dneh sva dali prednost likovnemu ustvarjanju z različnimi likovnimi tehnikami. Za podlago sva uporabili tehniko pihanja barv skozi slamico oz. zgornjega dela prerezane plastenke ovite v mrežico. Pri pihanju so na papirju nastajali barvni mehurčki. Nato smo že izrezane ribice pobarvali, jih zgibali in prilepili na to predhodno izdelano podlago. Nastali so prelepi akvariji s katerimi smo okrasili naš vrtec.
14.8. - 18.8.2023
Med sončnimi dopoldnevi smo spoznali Jurija Murija in njegov obisk v Afriki. Ja, z vodo se umivamo, peremo blatne živali, oblačila dojenčkov namočimo v vodi, jih ožamemo in obesimo. Za zaključek delavnice pa še s pinceto ulovimo ribice, ki so zatavale k nam v vrtec. Pretekli teden so Slovenijo zaznamovale poplave, tudi v našem vrtcu smo izkazali solidarnost: z otroki smo simbolično poslikali mavrico, kot simbol upanja in jo pošiljamo med številne družine v stiski.
21.8. - 25.8.2023
Vodni direndaj smo z navdušenjem začeli z vodnim toboganom, sledil je "umetni dež" v atriju. Otroci so se v kopalkah nastavljali dežju ali pa se skrivali za dežnikom. Bosi so na tleh ustvarjali mokre stopinje in skakali po lužah. Na zunanjem igrišču so otroci iskali čisto pravo sidro. Nad njim pa se je skrival skriti zaklad. Naslednji dan je sledila pravljica Bobek in barčica. Z lutkami in nekaterimi pripomočki, smo vzgojiteljice zaigrale igrico.
Prve majske dneve smo preživeli na kmetiji Davčen, kjer so nas zelo lepo sprejeli. Ogledali smo si njihovo kmetijo in vsak dan uživali na njihovem igrišču z dvema gugalnicama in zip-linom. Na kmetiji so otroci kosili travo, jahali konja, se vozili s traktorjem, opazovali kokoši in koze. V hlevu so molzli kravo, zvečer zakurili ogenj in okrog njega peli znane pesmi. Ogledali smo si čebelnjak in en dan nas je obiskal lovec in nam pokazal in pripovedoval zanimive zgodbe o živalih. Izvedli smo pohod do Starega vrha in na poti uživali v športnih aktivnostih v adrenalinskem parku. Zadnji dan preden smo odšli domov smo zamesili kruh in ko so hlebčki bili spečeni smo jih odnesli domov. Otroci so neizmerno uživali na kmetiji Davčen.
V skupini Sladkozajci in Učenjaki smo rolali. Naučili so se namestiti zaščitno opremo, rolarje in se naučili osnovnih elemntov rolanja. Otroci, ki so že znali rolati so se učili zahtevnejših veščin. Zelo smo se zabavali in pridno sodelovali.
Mesec ljubezni je v našem vrtcu tudi mesec praznovanj. V začetku maja smo najprej praznovali 5. rojstni dan naše enote, ob koncu meseca pa smo pripravili celotedenske aktivnosti v sklopu tradicionalnih Pedenjpedovih dni. Otroci so poslušali pravljico pod krošnjami, slikali na platno ter se potepali po bližnjih in bolj oddaljenih enotah vrtca. Ogledali smo si lutkovno predstavo Čebela Medela, obiskal pa nas je tudi čisto pravi Pedenjped in nam zrecitiral nekaj svojih pesmi. Zadnji dan praznovanja smo preizkusili svoje sposobnosti sodelovanja in preko športnih iger preverili, v kolikšni meri zaupamo svojim prijateljem.
Poleg različnih dejavnosti so se v tednu praznovanja tudi na jedilniku znašle razne dobrote izpod rok naših kuharskih mojstric, med katerimi ni manjkala niti tradicionalna Pedenjpedova rezina. Kako smo se igrali in sladkali, pa si poglejte v utrinkih spodaj.
Čistilna akcija v aprilu.
UDELEŽENEC: Klavdija Trkov
SENČENJE NA DELOVNEM MESTU:
DRŽAVA, MESTO: Hrvaška, Kastav
NAZIV USTANOVE: Dječji vrtić Vladimir Nazor
TERMIN: 30. 3. -31. 3. 2023
V okviru Akreditacija Erasmus+ sem se udeležila senčenja na delovnem mestu v Dječjem vrtiću Vladimir Nazor. V dveh dneh sem se seznanila z vzgojnem programom, ki ga izvajajo v vrtcu ter z izobraževalnim sistemom republike Hrvaške. Spregovorili smo tudi kako poteka delo z ranljivimi skupinami otrok v vrtcu.
V skupini » Rainbows«, ki je skupina za zgodnje učenje angleškega jezika sem bila navdušena nad idejo, kako sta vzgojiteljici navadili otroke pridnega in skrbnega pospravljanja igralnice. Namreč, otroke sta navadili, da pospravljajo, ko slišijo pesem: »Clean up song«. Ker se mi je ta praksa zdela zanimiva in poučna tudi za naše malčke, sem se odločila, da bom z njo poskusila tudi sama in spremljala, kako to sprejme naša skupina.
Na začetku sem naznanila, da bo to naša 'pesmica za pospravljenje' ter jim dala vedeti, da v tem času, ko se pesem predvaja, skupaj pospravimo igralnico, da bo taka kot je bila preden smo se začeli igrati. V dveh tednih je že opazna razlika in otroci ob poslušanju melodije pesmice že razumejo, kdaj je čas za pospravljanje in se tega tudi držijo.
V videu si lahko pogledate naš napredek :)
HRVAŠKA – KASTAV, 30. 3. 2023 - 31. 3. 2023 SENČENJE NA DELOVNEM MESTU – JOB SHADOWING
V okviru projekta Akreditacije Erasmus* smo se štiri strokovne delavke Nina Rahija, Mojca Širca, Milena Hafner in Klavdija Trkov, udeležile senčenja na delovnem mestu v Dječjem vrtiću Vadimir Nazor.
V vrtcu nas je sprejela mag. pedagoginja Martina Rončević, kjer nam je predstavila Dječji vrtić Vladimir Nazor, ki leži v istrskem mestecu Kastav. Enote vrtca se nahajajo na šestih lokacijah. Vizija vrtca, ki povezuje vseh šest enot je skupna – Srečno odraščanje v skupnosti z negovanjem lastne tradicije in kulture ter spoznavanjem sveta s spoštovanjem in cenjenjem različnosti.
Po prijazni dobrodošlici smo se odpravili na ogled enote »Kastafske sardelice«, kjer smo se srečale z najmlajšim otroki starimi od 11 mesecev do 3 let. Ogledale smo si igralnice, nad katerimi smo bile zelo navdušene. Igralnice so nove, velike ter pregrajene z različnimi kotički. Po ogledu smo se odpravile v enoto »Mavrica«, kjer so nas zunaj že čakali otroci skupine »Skakavci« v starosti 4-6 let, s katerimi smo se odpravili po gozdni poti »Malikovi puti« vse do konca, kjer smo našli škratka Malika v obliki večje figure, ki omogoča fotografiranje z obrazi otrok. Vzgojiteljica nam je povedala, da ker je to športni oddelek, se večkrat odpravijo v gozd, po različnih poteh, v športno dvorano v bližini vrtca … veliko časa je namenjenega gibanju na različnih površinah in v različnih prostorih, z ali brez pripomočkov. Naslednji dan smo se odpravile v enoto »Smarties«, kjer so nas že pričakovali otroci skupine »Rainbows« v starosti 3-6 let. Skupina nosi takšno ime, ker je to tudi angleško govoreči oddelek, to pomeni, da vzgojiteljici z otroki komunicirata tudi v angleškem jeziku. Otroci so nas predstavili angleške pesmice, ki so se jih naučili in tudi me smo jim zapele naše Pedenjpedove pesmi. Ker v tem času sodelujejo v projektu »Put oko svijeta«, spoznavajo različna mesta, znamenitosti mest, zastave mest, cestne povezave … smo za njih pripravile plakat z zemljevidom Slovenije, ter označila večja mesta, znamenitosti ter avtocestno povezavo. Otroci so prav z zanimanjem poslušali našo predstavitev. Kot presenečenje, smo skupini podarile ročno izdelano leseno igro »Bingo« z znamenitostmi Slovenije, katero so se takoj želeli igrati z nami. Mojca in Klavdija sta se z otroki igrali Bingo, Milena se je z drugimi igrala po drugih kotičkih, Nina pa je z otroki risala, se igrala igro z zastavami ter državami ter barvala Slovensko zastavo. Ko je sledilo pospravljanje igralnice za pripravo kosila, nam je vzgojiteljica predstavila način pospravljanja. V tej skupini pospravljanje igralnice poteka ob glasbi, ki je angleška in govori prav o pospravljanju. Vzgojiteljica nam je povedala, da opaža, da otroci raje sodelujejo pri pospravljanju, če jih spremlja glasba. Ugotovila je, da je aktivnih več otrok, saj so bolj motivirani, da je uredijo igralnico predno se glasba zaključi.
Otroci so nas zares lepo sprejeli in nam za konec podarili prav prisrčna darilca. Preživele smo 2 čudovita dneva s čudovitimi toplimi ljudmi in smo hvaležne za to izkušnjo.
Sredi meseca januarja 2023 smo se otroci enote Pedenjcarstvo, Vrtnar in Sladkosned udeležili zimovanja na Pokljuki. V zasneženi zimski pokrajini smo se učili smučanja, v popoldanskih urah pa smo se sprehajali po okolici, imeli nočni pohod z lučkami, se sankali, družili ter zabavali z animacijskim programom. Poleg smučanja smo doživeli nepozabna druženja in pridobili nove socialne izkušnje. Teden je minil kot bi mignil.
V marcu smo se otroci in vzgojitelji iz skupin Sladkozajci in Korenjaki srečali s čisto pravim opernim petjem. Najprej smo si ogledali Opero: sedeli smo v parterju pod čudovito okrašenim stropom, v zaodrju občudovali premični oder in število reflektorjev, ki so viseli pod stropom in se sprehodili mimo garderob pevcev ter baletnikov; uspeli smo celo pokukati v prostore, kjer mojstri maske in frizure nastopajoče pripravijo za predstavo. V dvorani za vaje pa je sledili pravi mini operni program. Spoznali smo razliko med »igranim« in »odpetim« prizorom, poslušali odlomke iz petih znanih oper, zraven tudi sodelovali in navdušeno ploskali. Upamo, da si bomo lahko v prihodnje ogledali kakšno pravo operno predstavo za otroke!
Sredi aprila smo se Korenjaki odpravili v Ljubljano. Vlakec Urban nas je popeljal po starih mestnih ulicah, mimo mnogih ljubljanskih znamenitosti. Med vožnjo smo lahko prisluhnili še besedilu in iz njega izvedeli mnogo zanimivosti o našem glavnem mestu. Ustavili smo se na ljubljanskem gradu, kjer smo si iz grajskega obzidja ogledali mesto pod nami in poiskali, v kateri smeri leži naš vrtec. Na Špici smo se ob opazovanju reke Ljubljanice za kratek čas prepustili sončnim žarkom, potem pa že hiteli naprej. Vožnja z vlakom se je prehitro končala, mi pa smo izkoristili lep dan in se še malo sprehodili po nabrežju Ljubljanice in opazovali mestni utrip. Utrujeni, lačni, a navdušeni smo se vrnili v vrtec.
Avtizem je kot mavrica - otrok, ki se po svojih značilnostih nahaja na eni strani mavrice je lahko popolnoma drugačen kot ta, ki je na drugi strani mavrice. Ob dnevu ozaveščanja o avtizmu smo se srečali otroci dveh oddelkov za otroke z avtistično motnjo MOL. Skupaj smo ogledali razstavo in se poigrali z modrimi baloni.
Mesec februar smo v vrtcu obeležili kot mesec kulture. Vsaka skupina se je raziskovanja teme lotila na svoj način.
Veliko smo likovno ustvarjali, prepevali, deklamirali, plesali, spoznavali glasbila, knjige, osebnosti, prisluhnili pravljicam in zgodbam, si ogledali glasbeno plesno predstavo, obiskali lutkovno gledališče, spoznavali pomen kulture in tradicije.
V čast Prešernu smo se sladkali s figovimi kroglicami, ki so jih oblikovali otroci sami. Kuharice pa so poskrbele, da je bila masa slastna in je šla otrokom dobro v tek.
V vrtcu nas je obiskal tudi kurent … no, kostum kurenta, ki smo si ga pobližje ogledali z velikim zanimanjem. Nekateri otroci so si kostum tudi nadeli in se preizkusili v vlogi kurenta. Skakal in tekal je po našem neskončno okroglem hodniku, odganjal »zimo« in nas razveseljeval.
Mesec je bil pester, kulturno včasih tudi malo resen, a največkrat nadvse igriv. :)
Med drugim smo skupaj obeležili Prešernov dan in Pustni torek. Sladkozajci in Učenjaki pa so za en dan pobegnili vse do Ptuja, na karneval. Vabljeni k ogledu prispevkov:
Na predvečer praznika svetega Gregorja ob številnih potokih in rekah po Sloveniji potekajo prireditve v znamenju pozdrava pomladi. Gregorjevo obuja star običaj, po katerem so obrtniki po vodi spuščali lesene cokle z gorečimi svečkami, kar je pomenilo, da se veselijo prihoda pomladi in daljših dni, ker pri delu ne bodo več potrebovali luči.
Pozdrav pomladi je ena najlepših tradicionalnih prireditev. Namenjena je predvsem družinam z otroci. Otroci in starši iz skupin »Sladkosnedi in Sladkozajci« smo se v soboto, 11. marca, pridružili tradicionalni prireditvi, kjer smo po Gradaščici spustili plavajoče barčice.
V ponedeljek, 20. 2. 2023, so iz našega vrtca proti Ptuju odpotovale gozdne živali iz skupin Sladkozajci in Učenjaki. Medvedi, volki, lisičke, zajčki in še bi lahko naštevali. Pot je bila kar dolga, a veselili smo se prihoda na cilj in srečanja z našimi »gozdnimi prijatelji« škratki, sicer Zajci Balalajci iz enote Vrtnar. Skupaj smo se veselo družili, klepetali, tudi malicali, nato pa so nas organizatorji karnevala pozvali k povorki. Sprehodili smo se skozi čudovito staro mestno jedro, kjer nas je navdušeno pozdravila množica ljudi. Povorka se je zaključila v velikem šotoru, kjer smo se zbrale prav vse maškare iz vseh koncev Slovenije. Skupaj smo plesali, peli in se do sitega najedli slastnih ptujskih krofov (res so najboljši!). Nakar se je iz daljave zaslišalo znano cingljanje, ki je postajalo vedno glasnejše. Seveda, med nas so prišli kurenti!! Veliki in mali … in nič se jih nismo bali! Z njimi smo pogumno zaplesali, se za srečo rokovali in si nasnidenje pomahali, saj je napočil čas za povratek domov. S pustno razigranimi spomini!
Izvajalki:
Sodelujoči:
Gozd nam predstavlja bogato vzgojno in učno okolje. Ponuja nam kopico zanimivih tem in spodbud, ki jih lahko izkoristimo pri vzgojno-izobraževalnem delu. Otrokom omogoča vsakodnevni oddih, jim nudi različna razburljiva doživetja, spodbuja njihovo ustvarjalnost, razvija gibalno sposobnost in zaznavanje z vsemi čutili.
Za otroke je pomembno, da v naravi uživajo in se zabavajo. Pri tem pridobivajo spoštljiv in naklonjen odnos do narave.
Gozd nam v vseh letnih časih ponuja zanimive ideje in vsebine, ki jih otroci lahko uporabijo pri igri in učenju ter tako razvijajo svojo domišljijo.
Otroci so bili izredno radovedni, vedoželjni, aktivni in radi so raziskovali. V vseh letnih časih so v gozdu spremljali vidne spremembe. Opazovali so barve jesenskega listja, odpadanje listja z dreves, iskali so plodove, prisluhnili ptičjemu petju in šelestenju listov, liste so primerjali po velikosti.
Otroci so ugotovili, da se drevesa skozi letne čase spreminjajo. V jeseni se listi pobarvajo in odpadejo, pozimi so drevesa gola in počivajo.
Otroci so se v vrtec vračali vedno zadovoljni in polni vtisov. V gozdu so bili sproščeni in so uživali. Zelo so bili pozorni drug na drugega in si pomagali med seboj.
Gozd je pomemben življenjski prostor, kjer spoznavamo zakonitosti življenja, obenem pa nam pomeni igralnico vseživljenjskega učenja.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2022-23/Pedenjcarstvo/gozd{/gallery}
»Tralala, tralala je vesela maškara,« je na pustni torek odmevalo po prostorih našega vrtca. Na ta dan so otroci ostali doma, v vrtec pa so zakorakale princeske, gusarji, gasilci, živali in drugi junaki. V dopoldanskem času smo se pustne šeme zabavale ob plesu in prepevanju pustnih pesmi. Odpravili smo se na pustno povorko po okoliških ulicah, pri kosilu pa smo se posladkali s slastnimi krofi, ki so jih za nas pripravile naše kuharice.
Na ta dan pa niso rajale le male maškare, v vrtec so namreč v popoldanskem času zakorakale tudi velike maškare – starši. Skupaj smo se odpravili na povorko in s svojo razigranostjo in veseljem preganjali zimo na še drugem delu naše okolice. Ob vrnitvi na igrišče smo se zopet posladkali s pustnimi krofi in čajem. Bilo je veselo, razigrano in norčavo.
Vesna Nemec je predstavila program čustvenega opismenjevanja za otroke z avtizmom na XVI. mednarodni strokovni konferenci vzgojiteljev/pomočnikov vzgojiteljev v vrtcih, z naslovom Čustveni in socialni razvoj predšolskega otroka. 9.3.2023.
Program je nastal v okviru Erasmus+ programov vrtca Pedenjped.
Kolektiv enote Pedenjcarstvo smo si 15.2.2023 pripeli ZLATO PENTLJO in izkazali spoštovanje vsem Junakinjam in Junakom 3. nadstropja. Ogledali smo si njihov filmček in prisluhnili njihovi himni- Barve sveta.
Vsem Junakom 3. nadstropja in njihovim staršem želimo vse dobro.
Ob kulturnem prazniku, ki ga praznujemo 8. februarja, smo tudi v vrtcu pripravili posebno slovesnost. Slavnostno smo okrasili oder v atriju in se skupaj zbrali v družabnem vzdušju. Poklonili smo se kulturi, Prešernu in slovenstvu. Zaigrala je slovenska himna, ki smo jo ob glasbeni spremljavi tudi ponosno zapeli. Nato nas je Maja prijazno pozdravila, nagovorila ter prepustila oder najmlajšim. Sledili so nastopi posameznih skupin. Nagajivci so se predstavili z deklamacijo Kapa, Sladkosnedi z Bacili, Junaki so nas popeljali v gozd s Kaj delajo živali pozimi?, Korenjaki so predstavili Prešernovo pesem Stoji, stoji tam lipica, Vandrovci so zapeli in zaplesali Ob bistrem potoku je mlin, Učenjaki so nastopili s pesmijo Sneg in deklamacijo Januar, Sladkozajci pa so nam zapeli pesem Potepuh. Ampak, to še ni vse! Na koncu je sledila točka presenečenja. Ob deklamaciji še ene Prešernove pesmi sta na naš oder priplesala Urška in Povodni mož. Uganete za katero pesem je šlo?
Tako smo zaključili našo proslavo in obenem otvorili mesec kulture. Slednji bomo namreč namenili posebno pozornost skozi celoten februar. Več o omenjenem dogajanju si boste lahko prebrali v enem od naslednjih prispevkov. Vabljeni k ogledu.
SENČENJE NA DELOVNEM MESTU: Italy, Gela Istituto Comprensivo Statale "S. Quasimodo"
ČAS: od 10.oktobra do 14.oktobra 2022
UDELEŽENEC: Ksenija Kumar
Predhodno sem starše otrok seznanila z dejavnostjo in jih prosila, da ta dan otroke oblečejo v enobarvne majice osnovnih barv (modro, rdečo, rumeno in zeleno).
Cilji dejavnosti:
Otroke povabim, da v krogu sedejo na tla. Oblečena sem v oblačila osnovnih barv. Skupaj ugotovimo kakšne barve imam na sebi( zeleno majico, rumene hlače, moder brezrokavnik in rdeče copate). Ugotovimo, da sem kot papagaj. Povem jim kratko izmišljeno zgodbico o mami papagajki, ki je imela veliko malih papagajčkov, ki pa niso bili pisani, pač pa rumeni, zeleni, modri in rdeči. Papagajčki so se zelo radi igrali, najrajši pa so letali.
Gibalne igre:
Po prostoru razdelim barvne obroče (število obročev se po barvi ujema s številom majic posamezne barve )
Gibalne vaje z obroči:
Zaključek:
Poberem obroče, otroci se uležejo na tla in zaprejo oči. Pripovedujem zgodbic: »Utrujeni papagajčki so zaspali.«
« Ojoj, zeblo jih bo«, je pomislila mama papagajka.
Vsakega otroka pokrijem z obročem, ki ni v barvi njegove majice. Otroci se zbudijo in povedo s kakšno barvo obroča so pokriti.
Igro smo na željo otrok večkrat ponovili, v vsaki ponovitvi je vlogo mame papagajke prevzel drug otrok.
Pri Učenjakih so otroci izdelovali piškotke za babice in dedke, spekle so jih kuharice v kuhinji. V okviru Unescovega projekta Otroštvo podaja roko modrosti smo babice in dedke povabili na čajanko. Vabilu so se odzvali in z veseljem prišli. Zaigrali smo jim igrico Iščemo hiško za božično miško, jim postregli s piškoti, čajem in kavo. Nato so se otroci poslikali z njimi in skupaj smo zapeli še nekaj pesmi. Rekli so, da jim je bilo zelo všeč in da bi se še vrnili.
V mesecu oktobru smo preko izobraževalnega projekta Akreditacija Erasmus+ obiskale Sicilijo, točneje mesto Gela. Po prijazni dobrodošlici in namestitvi smo se naslednjega dne odpravili na ogled njihove podružnične šole in vrtca. Otroci so se nam predstavili z različnimi nastopi; tako najmlajši kot tudi osnovnošolski. Nato so nas popeljali po šoli, ogledali smo si njihove razrede, projekte, plakate, predstavitve, najbolj pa sva se s sodelavko navdušili nad njihovim predmetom robotike, v katerem sodelujejo tako osnovnošolski otroci, kot tudi vrčevski. Odločili sva se, da bova podobne delavnice predstavili tudi našim otrokom. Vse opisane dejavnosti smo izvajali večkrat in jih predstavili tudi drugim skupinam.
PRVA DELAVNICA: Verbalno usmerjanje odraslega s puščico od starta do cilja
S sodelavko sva na tla nalepili prozoren selotejp v obliki šahovnice in ga zaradi boljše vidljivosti pobarvali s črnim flomastrom. Na list papirja A4 sva narisali veliko puščico in jo pobarvali z rdečo. Otrokom sva pojasnili navodila, kako naj bi delavnica potekala.
Stala sem na vidnem mestu in v roki držala puščico, ki sem jo usmerjala levo, desno in naprej. Otrok se je postavil na start, na konec pa sva postavili cilj- plišasto igračo. Otroka sva s puščico in številom korakov v kvadratkih usmerjali proti cilju. Na začetku so imeli nekaj težav, saj so morali dobro poslušati in gledati kam kaže puščica, istočasno pa upoštevati koliko korakov morajo narediti. Hkrati so morali paziti, da so med potekom igre vseskozi obrnjeni naravnost proti cilju. Večkrat, ko smo dejavnost ponovili, bolje jim je šlo. Odločila sem se, da bom dejavnost še nadgradila in sicer tako, da bo otrok dajal navodila drugemu otroku.
Tudi tukaj se otoci na začetku niso najbolje znašli. Predvsem jim je delala težave koordinacija s puščico; predvsem pri otoku, ki je dajal navodila. Z nekaj pomoči in večkratni ponovitvi so se dobro znašli. Opazila sem, da so otrokom, ki jim je šlo malo slabše priskočili na pomoč drugi otroci in se je razvila oblika sodelovanja. Otrokom je bila dejavnost všeč, zdela se jim je zabavna in vsi so hoteli sodelovati.
DRUGA DELAVNICA: Neverbalno usmerjanje otroka z vozilom do cilja
Za to delavnico smo v igralnici zopet uporabili mrežo, otroci so se posedli na tla okrog nje. Otrok se je z avtom postavil na začetek, avto je premikal po tleh. Kazala sem jim smer puščice in s prsti število polj, po katerih se morajo pomakniti naprej, nazaj, levo ali desno. Otroci so morali dobro opazovati navodila in jih prenesti na mrežo, kjer so avto premikali in pripeljali do cilja, kjer je bila postavljena hiša. Na koncu smo vsi skupaj zaploskali, ko je nekdo avto uspešno pripeljal do cilja.
Otrokom je bila dejavnost zelo všeč in zelo dobro so sodelovali. Skoraj vsi so se želeli preizkusiti, nekateri otroci pa so potrebovali pomoč. To dejavnost smo pokazali tudi drugi, mlajši skupini. Starejši otroci bodo tako lahko učili mlajše. Tistim otrokom, ki je uspelo, so bili izredno ponosni nase.
TRETJA DELAVNICA: Delovni list
Otrokom sem pripravila delovni list. Naredila sem točno takega, kot so ga imeli otroci na Siciliji. Labirint, kjer so otroci pobarvali gobe. Ježku so pomagali priti do sove. Otroci so takoj vedeli, kaj morajo narediti in vsi so pravilno pobarvali gobe. Da bi bilo otrokom še bolj zanimivo oziroma težje, bi morala nalogo nadgraditi, tako, da bi bili morda možni dve poti od ježka do sove.
ČETRTA DEJAVNOST: Robotkov ples
V sklopu projekta Akreditacije Erasmus+, so nam tamkajšnji otroci med drugim predstavili plesni nastop »robotki«. Glede na na našo januarsko tematiko- Robotika, sem se odločila, da tudi v naši skupini naredimo podobno plesno točko.
Za začetek smo se z otroki pogovorili o robotih: kakšni so, kaj počnejo, iz kakšnega materiala so, kakšne barve in velikosti so, kaj lahko z njimi počnemo, kako se premikajo…, slednje so tudi poskusili. Po igralnici smo se premikali kot roboti- z iztegnjenimi rokami in nogami, poskakovali, poskusili sesti in vstati, se premikali hitro in počasi, potem pa še zaplesali. Izbrala sem otroško pesmico z naslovom Robotek. Nekajkrat smo jo zaplesali po koreografiji, dodali smo tudi nekaj svojih korakov.
Otroci v naši skupini radi plešejo, zato so z veseljem sodelovali. Ples bomo zagotovo uporabili za kakšen nastop.
Prvič v novem terminu Akreditacija Erasmus+, ki je omogočal Job shadowing, smo se Ksenija Kumar, Špela Pucelj, Sandra Jakopič in Barbka Kozamernik odpravile na Sicilijo, v mesto Gela. Dogovarjale smo se s predstavnico Erasmusa na Instituto Comprensivio Statale » S. Quasimodo« Gela.
Že prvi dan, ko smo po dolgem potovanju prispele v Gelo nas je ga. Maria Grazia Piparo lepo sprejela in nam razložila kako se bomo znašle v Geli.
V ponedeljek smo bile povabljene v njihovo šolo, kjer so nam pripravili velik sprejem s posebnim programom dejavnosti, ki se dogajajo pri njih, kot so ples, gimnastika, glasbena šola. Nato so nas otroci odpeljali na oddelek nižje stopnje, kjer so združeni otroci vrtca in šolarji v isti stavbi. Pripravili so nam prijeten zajtrk, kot v kavarnici, z meniji raznoliko ponudbo pijač in glavno jedjo palačinke. Te so spekli samo ta dan! Nato smo večkrat v tednu predstavljale Slovenijo in naš vrtec Pedenjped različnim učiteljem, vzgojiteljicam in tudi učencem, ki sodelujejo v šolskem Erasmusu.
Sodelovale smo v vrtcu pri njihovi jutranji rutini, Molitev preko pesmi in zahvala bogu za vse, kar se bo ta dan dogajalo. Nato likovna dejavnost, ki je točno določena in ne dopušča veliko ustvarjalnosti otrokom, kot didaktični listi. Tudi likovne dejavnosti so izvedene tako, da imajo otroci že vse nastriženo in narisano, kot predlogo, kaj morajo narediti.
Sodelovale smo tudi pri uvajanu robotike v vrtec, kar pa je bila nova izkušnja in zelo zanimiva. Otroci so pri tem zelo uživali in pokazali tudi nekaj svoje angažiranosti in domišljije.
V prostem času pa smo si ogledale grške utrdbe v Agrigentu, Gelo in njene naselbine iz grških časov, v Pomorskem muzeju morsko izkopanino galejo, iz grških časov in Catanio. Siciljija pa ima tudi nenavadne običaje, saj večerjajo ljudje šele po pol osmi uri in le s težavo najdeš restavracijo odprto prej. Večinoma smo v mestu popoldan zasledile le starejšo moško populacijo, pa smo kasneje izvedele, da se gospe družijo doma. Zelo radi vabijo prijatelje v goste in niso pogosto v gostilnah. Res pa je , da mladi odhajajo študirat v severno Italijo in tam večinoma tudi ostanejo.
Vsem štirim je bila zelo zanimiva in poučna izkušnja in takšnih si še želimo.
Povezave:
December v Pedenjcarstvu je bil prečudovit....
Prisluhnili smo prazničnemu koncertu, navdušili smo se nad baletniki, nasmejali smo se z Lucijo Ćirović, doživeli interaktivno pravljico, ustvarjali voščilnice in druge likovne izdelke, se družili z babicami in dedki, pekli piškote, imeli novoletni kino in novoletno zabavo, vzgojitelji in otroci so zaigrali predstavo, obiskal nas je dobri dedek Mraz, obiskali smo radio Aktual, odpirali darila in preprosto uživali v čarobnosti trenutkov.
Zapadel je prvi sneg in nam prinesel veliko kepo veselja:-)
V okviru projekta Akreditacija Erasmus+ sva se Anja Mlakar in Klavdija Levičnik udeležili strukturiranega tečaja, organizatorja Sherlock Edu z naslovom SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS AND DISABILITY AN INNOVATIVE APPROACH (SEND) v Helsinkih od 11. 7. do 15. 7. 2023.
Osrednja tema izobraževanja so bili otroci z avtistično motnjo in ADHD motnjo ter načini prilagoditev dela z otroki z omenjenimi motnjami. Pri razvoju otrok je zelo pomembna senzorna igra, saj spodbuja celostni razvoj. Finci dajejo velik poudarek na naravo, predvsem les, zato sva ga še v večji meri uporabili tudi za igro in raziskovanje v skupinah. Poleg lesa sva uporabili še druge naravne plodove.
Pridobljeno znanje in ideje sva prenesli vsaka v svojo enoto vrtca, v skupino Radovedneži (1–2 leti) ter skupino Kapljice (2–4 leta). Otrokom sva pripravili kotičke z lesenimi palicami, lesene kvadre različnih velikosti, storže, kostanj, ježice, koruzo, želod in podobno. Ves ta material so imeli otroci na voljo za manipulacijo daljše časovno obdobje. Raziskovanje in igra s temi materiali se je v tem času vidno razvijala. Materiali so tako močno pritegnili otoško pozornost, da so bili dlje časa skoncentrirani in ob tem tudi mirni.
Za igro ne potrebujemo vedno le strukturiranih iger in igrač, otrokom lahko ponudimo material, ki ga najdemo v naravi in odpira neskončne možnosti za igro.
V okviru projekta Erasmus+ L.I.F.E.(Live!Improve!Feel!Educate!) smo se udeležili LTT aktivnosti v partnerski šoli Nuova Direzione Didattica iz Vasto, Italija, 21.11. – 24.11.2022.
S partnerji iz Španije, Češke republike in vrtca Litija smo spoznavali italijanski šolski model in delili dobro prakso s področja socialno-emocionalnega učenja. Ogledali smo si dve osnovni šoli, ter tri vrtce. V nastopih otrok in delavnicah smo spoznavali njihove didaktične pristope ter novosti, ki jih vnašajo v izvedbeni kurikul. Seznanili smo se z modelom inkluzije in njegovo učinkovitostjo.
V neformalnih pogovorih s kolegi smo izmenjali svoje dobre praske, pridobili nove ideje in zagon za implementacijo vsebin SEL v našo vzgojno prakso.
Vabljeni k ogledu fotogalerije: Erasmus+ L.I.F.E., LTT Italija
V tednu od 17.10 do 21.10.2022 smo v specializiranem oddelku za otroke z avtistično motnjo gostili kolege iz avtističnega centra Denizli v Turčiji. Predstavili smo jim delo v našem oddelku, ter izobraževanje otrok s posebnimi potrebami v slovenskem šolskem sistemu. Obiskali smo sosednjo osnovno šolo in klasični razvojni oddelek vrtca. V popoldanskem druženju smo izmenjali poglede na izobraževanje otrok in mladih z avtizmom, prioritetah izobraževanja in nadaljnjem sodelovanju.
V okviru projekta Akreditacija Erasmus na področju splošnega šolskega izobraževanja sva se udeležila strukturiranega tečaja "Special Education and Autism: How to Manage Challenging Behaviours in the Classroom" na Cipru, od 1. – 6.8.2022.
V predavanjih smo se dotaknili senzornih težav otrok z avtizmom. Otroci specializiranega oddelka za otroke z avtistično motnjo imajo težave na področju sprejemanja novih okusov in tekstur, na področju introjekcije, težave z žvečenjem in nenazadnje s kulturnim uživanjem hrane. S pripravo in okušanjem grških mez sva otroke na igriv način spodbudila, da so presegli svoje meje in pridobili novo senzorno izkušnjo.
Najprej smo se lotili načrtovanja delavnice. Kaj vse potrebujemo za pripravo tortilje? Kakšen je postopek priprave? Kakšne namaze in jedi običajno jedo grki in ali smo jih že poskusili?
Nato so se otroci preizkusili v gnetenju testa. Trenirali smo, kako se ustrezno pritiska in obrača testo. Pripravili smo mizo, ter po naporni delavnici okušali meze in se posladkali z grškim jogurtom z medom. Delavnica je bila učinkovita, prav vsi otroci so okusili in sprejeli nove okuse.
Vabljeni k ogledu fotogalerije Delavnica priprave grškega prigrizka:
V okviru razvijanja ciljev projekta Akreditacija Erasmus smo oktobra (8. in 9. 10. 2022) v Umagu v vrtcu Pedenjped organizirali dvodnevno izobraževanje Usposabljanje za izvajanje Programa za krepitev moči prijaznosti. Na usposabljanju smo spoznali koncepte prožnosti, moči značaja in čuječnosti ter se usposobili za izvajanje programa z otroki v vrtcu.
V okviru evropskega tedna zmanjševanja odpadkov (ETZO), ki je potekal med 19. in 25. novembrom, smo se tudi letos odločili, da pomagamo živalim v zavetišču. Hvala, ker ste jim z odzivom polepšali te hladne dni.
V Erasmus L.I.F.E. projektu smo v mesecu oktobru izvedli mobilnost v mestu Vic v bližini Barcelone. To je bila naša četrta od petih mobilnosti. Na izmenjavi smo spoznali izobraževalni sistem Španije in obiskali vrtce in šole, kjer smo lahko videli kako poteka delo. Dobili smo veliko idej za delo, hkrati pa predali naše izkušnje na področju dela z otroki. Na mobilnosti smo se dogovorili o načrtih za prihodnje mesece, ko se naš projekt zaključuje. Izredno hvaležni smo za neprecenljivo izkušnjo, kjer spoznavamo mednaroden utrip in druženje med ljudmi. Vse nas pa povezujejo iste stvari in to so otroci, ki so v večini držav izredno podobni, nagajivi in vedoželjni.
Vsako leto na otroški način obeležimo ta dan, posvetimo tudi kakšen dan več…
V enoti Pedenjcarstvo smo vključili starejše skupine. Na nek način tudi v mlajših skupinah dnevno počnejo stvari, ki spominjajo na strpnost.
Skupina Vandrovci se je veliko pogovarjala o tem, kaj pomeni strpnost, nekateri so razumeli prej, drugi malo kasneje. Napisali so listke z imeni, tudi vzgojiteljic, dali v škatlico in žrebali. Vsak je povedal lepe misli o izžrebanem, kaj mu je všeč pri njemu ipd. Potem so naslikali še prijatelja, tako, kot ga vidijo njegove očke.
Učenjaki, malo starejši, so vedeli povedati že veliko o tem npr. nekoga počakaš, da nekaj naredi do konca, ne prerivaš se v koloni. Vzgojiteljica je izdelala kartončke z besedami oprosti, prosim, hvala. Zapeli so pesem Mi se imamo radi in prebrali pravljico Kdo je napravil Vidku srajčico. Otroci so razumeli vsebino, narisali sebi ljubo osebo, vzgojiteljica je pripisala sporočilo. Vzdušje je bilo polno pozitivne energije.
Združili sta se skupini Sladkozajci in Korenjaki ter skupaj poslušali zgodbico Kdo je napravil Vidku srajčico. Otroci so ležali na blazinah in se ob poslušanju premikali kot živali, ki so pomagale Vidku. Poslušali so tudi, kako se živali pogovarjajo z Vidkom. Naslikali so sebe in prijatelja tako, da se prepozna prijaznost, strpnost in predvsem bistvo sporočila: »Rad te imam prijatelj.«
Tudi letos smo v enoti Pedenjcarstvo obeležili Svetovni dan hrane, ki je bil 16.10. S humanitarno akcijo zbiranja živil za družine v stiski, starši in zaposleni vedno radi priskočimo na pomoč. Zbrali smo kar nekaj hrane, ki so jo že dobile tri družine.
Hvala vsem, ki ste pomagali in bili dobrodelni.
Zelo prijazna družina nas je sprejela na njihovo domačijo. Ogledali smo si njihovo kmetijo, vstopili v hlev in uživali na njihovem igrišču z zip-linom. Otroci so kljub muhastem vremenu jahali konja, zakurili ogenj, sedeli na traktorju in se vozili na prikolici. Ogledali smo si čebelnjak, stisnili smo jabolka in pili naravni sok. Obiskal nas je lovec in razkazal kar nekaj živali. Zamesili smo kruh in izdelali majhne hlebčke, katere smo spečene odnesli domov. Otroci so lahko molzli kravo in nahranili ostale živali. Predno smo odšli domov, smo se preizkusili na različnih športnih aktivnostih v adrenalinskem parku ob smučišču.
Kje so Učenjaki?
Prespali bodo v vrtcu. Spakirali so nahrbtnike in polni pričakovanj prišli nazaj v vrtec. Poigrali so se na igrišču, z lučkami iskali skriti zaklad, imeli so plesno zabavo s Sladkozajci, saj so tudi oni prespali v vrtcu. Večerja, pižama, zobki in prijetna pravljica je Učenjake zapeljala v sladke sanje.
Z gibanjem na svežem zraku krepimo svoje zdravje. Koraki nas popeljejo v gozd, okolje, kjer vsak najde nekaj zase. Zelena barva gozdu pomirja, narava spodbuja domišljijo, nas napolni s kreativnostjo in željo po sodelovanju. Raziskujemo ga s tipanjem, vonjanjem, okušamo plodove in poslušamo zvoke narave. V njem najdemo varno zatočišče, v katerem je vsak lahko prav tak kot je.
Sladkozajci iz Pedenjcarstva smo bili na taboru na Pohorju.
Ni nam bilo dolgčas: streljali smo z lokom, postavili hišice škratu Bolfenku in njegovim prijateljem, v temi iskali škratji zaklad, odšli na dva doooolga pohoda, eden je bil do Črnega jezera, drugi do partizanske bolnišnice Jesen, igrali smo nogomet, plesali ob glasbi, nabirali dračje, postavili kres, pekli krompir v žerjavici, vsega vam pa ne smemo povedati.
Vas pa vse vabimo v hotel Jakec, na smučišče Trije kralji, da sami raziščete čudovito naravo, se spočijete in naberete energijo za nove dogodivščine.
Sladkozajci smo se 20.9.2022 po kosilu odpravili proti Radovljici. Vozili smo se z mestnim avtobusom in vlakom. V Radovljici smo obiskali park, ki je bil prijetna točka za malico in igro. Ogledali smo si staro mesto, se sprehodili skozi podhod in občudovali okolico na razgledni točki. Zvečer smo se vrnili v vrtec, povečerjali, zarajali in prespali v vrtcu.
Letošnji slogan Tedna otroka se je glasil »Skupaj se imamo dobro«, in v Pedenjcarstvu se imamo skupaj res dobro! :)
V torek, 4. 10. 2022 popoldne smo na igrišču organizirali družaben dogodek z naslovom KMEČKE IGRE. Kot že tradicionalno smo v našo družbo poleg otrok povabili tudi njihove starše, stare starše, bratce in sestrice. Družine so se pomerile v različnih aktivnostih: vlečenje vrvi, ličkanje koruze, gibalni poligon, met v tarčo in padalo. Vsaka uspešno opravljena naloga je bila nagrajena z žigom. Poskrbljeno je bilo tudi za razvajanje brbončic, saj smo pekli kostanj in se sladkali s palačinkami. Vzdušje je bilo razigrano in nasmejano, kot je nam najljubše! :)
Ob tej priložnosti se zahvaljujemo vsem, ki so nam pomagali z nabiranjem kostanja in ga v namen dogodka prinesli v vrtec.
Veseli nas, da se je dogodka udeležilo veliko družin in že se veselimo ponovnega druženja v prihodnje! :)
V mesecu septembru obeležujemo TEDEN ŠPORTA, zato smo v tednu od 26. – 30. septembra dali poseben poudarek gibalnim dejavnostim in razvoju. V skupini Sladkosnedov smo gibalne dejavnosti organizirali tako v prostorih vrtca kot zunaj na prostem. Otrokom sva ponudili bogato paleto iger in aktivnosti.
V igralnici sva postavili različne poligone (skok v obroč, plazenje pod mizami, hoja po čutni poti…), igrali smo se različne gibalne igre z žogami (igra »po žoge«, kotaljenje žoge v paru, ciljanje žoge v koš…), štafetni tek po hodniku vrtca, skupaj smo zarajali nekaj rajalnih iger (Ringa raja, Copatki…) in spoznali novo socialno igro KDO SE SKRIVA SPODAJ (kjer se otroci sprehajajo po prostoru; na znak vzgojiteljice ležejo na tla, zaprejo oči, vzgojiteljica pa enega pokrije z rjuho. Ostali ugibajo, kdo se skriva spodaj.
Zadnji dan v tednu pa nam je bilo tudi vreme naklonjeno, zato smo se odpravili na daljši sprehod po »PEDENJPEDOVI POTI« – mimo osnovne šole Kašelj, do ribnika in vrtca Radovednež, mimo Vevč in nazaj do vrtca.
Teden športa smo uspešno zaključili in utrdili naše gibalne spretnosti in veščine.
Avto že dolgo ni večv modi, to zdaj vemo že vsi. Zato vsako leto med 16. in 22. septembrom pozovemo k spremembi potovalnih navad, letos pod sloganom: »Trajnostno povezani«.
Mali in veliki Pedenjcarji smo v Tednu mobilnosti izvedli različne dejavnosti. S tem pa smo bogatejši za veliko novih doživetij, ter pa tudi zavest, da smo tudi mi vsaj malo prispevali k bolj čisti naravi in da smo planetu Zemlja prijazen vrtec.
V vrtcu so v tem času potekale različne zanimive aktivnosti.
Med pravljičnimi uricami smo pozornost namenili pravljicam in zgodbicam o prometu.
Izdelali smo didaktične igre, kjer so otroci iskali sence vozil, kaj se vozi po cesti, v zraku in morju. Zraven smo ugotavljali katera vozila imajo smog in katera ne.
Veliko pozornosti smo namenili okoljevarstvu ter zavedanju učinka gibanja na naše telo. Izpeljali smo igro »Beli zajček« katerega kožušček je bil umazan zaradi izpušnih plinov avtomobilov. Cilj igre je bil prihod ali odhod v vrtec brez avtomobila in s tem očistili zajčkov kožušček. Pri sami igri smo bili zelo uspešni, saj smo v celoti očistili kožuščke, to pa nam je uspelo le zaradi vas, skrbnih staršev.
Z vlakom smo se odpeljali do Radovljice, kjer smo si ogledali staro mestno jedro. Z mestnim avtobusom smo se odpeljali do parka Tivoli, kjer smo svoje spretnosti preizkusili na otroških igralih. S primestnim avtobusom pa smo se odpeljali do Lipoglava, kjer smo obiskali prijatelje Pedenjpede. Skupaj smo se odpravili na orientacijski pohod do Panc.
Mlajši Pedencarji so se z »bibo« in »avtobuski« odpravili na daljše sprehode. Starejši Pedenjpedi pa so se udeležili Jesenskega triatlona, ki sta ga organizirali Četrtna skupnost Polje in otroci vrtca Miškolin. Pot so pričeli peš, tekli skozi gozdiček, vmes so jih čakale zabavne gibalne naloge. Pot so nadaljevali s kolesi, skiroji ali s poganjalci, s katerimi so se odpeljali do travnika v krajinskem parku Zajčja dobrava, kjer so pot zaključili s tekom. Na koncu so se bodo osvežili z vodo ali limonado. Tako so krepili svoje zdravje ter spodbujali trajnostne potovalne navade.
Pridružili smo se Atletski zvezi Slovenije, ki je pripravila množično akcijo, s katero spodbuja otroke k atletskim korakom. Tekli smo na 100 in 200 metrov.
Nismo pa pozabili tudi na že tradicionalni Kolesarčkov dan, kjer smo preizkusili svoje spretnosti.
Teden je bil pester. Naučili smo se veliko novega, utrjevali svoje znanje in zelo uživali.
Helsinki 11. 7. – 15. 7. 2022
V okviru projekta Akreditacija Erasmus sva se Klavdija Levičnik in Anja Mlakar udeležili strukturiranega tečaja z naslovom SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS AND DISABILITY AN INNOVATIVE APPROACH (SEND) na Finskem, v Helsinkih, ki je potekal od 11. 7. 2022 do 15. 7. 2022.
Tečaj je bil izveden v okviru organizacije SherlockEdu in je potekal v njihovih izobraževalnih prostorih v industrijski coni Helsinkov. Glavni cilj izobraževanja je bilo pridobiti dodatne smernice za prilagoditev dela z otroki s posebnimi potrebami, predvsem z otroki z avtizmom in ADHD motnjo.
Strukturiran tečaj je potekal vsak dan do poznega popoldneva, kamor sva se vozili s podzemno železnico. Preostali čas po izobraževanju pa sva izkoristili za spoznavanje Helsinkov in finske kulture. Helsinki imajo zelo dobro urejen javni promet, zato sva uporabili različne načine za raziskovanje mesta ter okolice. S trajektom sva se odpravili na bližnji otok Suomenlinna, na katerem sva spoznali malo vojaške zgodovine Helsinkov. Obiskali sva park Sibelius in spomenik, ki je posvečen finskemu skladatelju, po katerem se park tudi imenuje. Sprehodili sva se do osupljive Helsinške katedrale, do katere je kar nekaj stopnic. Do različnih manjših znamenitosti sva se odpravili tudi s tramvajem. Ogledali sva si velik park Kaivopuisto, kjer lahko z malo višje točke vidiš urbano in naravno okolje Helsinkov. Obiskale sva tržnico na glavne trgu, kjer sva preizkusili helsinški »street food«, en dan pa sva obiskali tudi znano restavracijo Savotta, kjer sva dobili popolno izkušnjo finske kulture. Restavracija je bila opremljena z tradicionalnimi značilnostmi Finske in tudi osebje je bilo v njihovih tradicionalnih oblačilih.
V času bivanja v Helsinkih, se nama je ponudila priložnost še za obisk mesta Talin, Estonija. Namreč mednarodna povezava med Helsinki in Talinom je hitra in zelo dobro organizirana. Ogled mesta je bil zelo zanimiv, z veliko zgodovinske kulture.
Projekt Akreditacija Erasmus in mobilnost, ki sva se je udeležile, nama je prinesla novo strokovno znanje in veliko izkušenj v mednarodnem povezovanju ter spoznanje nove kulture.
Dobrodošli v novem šolskem letu 2022/23 tako novinčki kot tudi otroci številnih skupin Pedenjcarstva, ki smo se veselo igrali in zabavali v poletnih mesecih v našem vrtcu.
Udeleženki, Vesna Košir Pevec in Jelka Kravanja
V okviru Akreditacija Erasmus+ sva se udeležili strukturiranega tečaja z naslovom Well being and stress management, ki ga organizira skupina Smart teachers play more.
Glavni cilji in dejavnosti, ki so nam jih predstavili na izobraževanju v Reykjaviku so:
Organizatorji tečaja so zelo dobro organizirani in tečaj z vso organizacijsko podporo je bil izveden brezhibno. Delo je potekalo v izjemni skupini udeležencev, v naši skupini je bilo 22 udeležencev iz naslednjih držav: Španija, Portugalska, Finska, Madžarska, Reunion, Nemčija, Češka in Slovenija. Naj omeniva, da so taka izobraževanja izredna priložnost za nova spoznavanja, ne le profesionalna iz vzgojnega vidika, temveč tudi prijateljska.
Spoznali sva veliko uporabnih tehnik za najino delo v skupini otrok. Pripravili sva si nabor novosti, ki jih bova implementirali v najino delo. Resnično je bil tečaj prvovrsten, saj sva dobili konkretne napotke in ideje kako najmlajše otroke s preprostimi vajami vpeljati v zgodnje učenje čuječnosti in joge. Hkrati sva imeli priložnost spoznati islandski šolski sistem in kako deluje.
Da pa nam ni bilo dolgčas in smo resnično doživeli lepote Islandije so nas popeljali na popoldanske obiske Blue Lagoon, Golden Circle, gejzirje, slapove, poleg smo si ogledali še stik Evrazijske in Ameriške tektonske prelomnice s prečudovitim naravnim parkom Pingvellir.
V večernem zaključnem srečanju smo imeli zabavo vseh udeležencev tečajev, ki so hkrati potekali (okoli 60). Vsaka država je pripravila nekaj prigrizkov, ki predstavljajo posamezno državo. Tako smo imeli resnično pester večer z okuševanjem hrane iz 11 držav Evrope.
Izmenjava in pridobivanje znanja in izkušenj je z Erasmus+ izobraževanji neprecenljiv in vsekakor vreden udeležbe.
Letos obeležujemo 150-letnico rojstva arhitekta Jožeta Plečnika, zato leto 2022 imenujemo tudi Plečnikovo leto. Gospod, ki je avtor nekaterih najbolj prepoznavnih arhitekturnih dosežkov v Sloveniji in zunaj naših meja, je očaral tudi nas, zato nas bo skozi različne igrive dejavnosti v vrtcu spremljal celo poletje. Zamislili smo si arhitekturni biro, kjer bo vsak lahko uporabil domišljijo in narisal čisto svojo mojstrovino, ki bo končno podobo dobila v konstrukcijskem kotičku, kjer se bomo prelevili v graditelje stavb, mostov, gradov in stolpov. Starejše skupine bodo odkrivale skrivnosti Plečnikove Ljubljane ter zaplesale na Čevljarskem mostu, najbolj pa se veselimo Plečnikovega vodnega parka, kjer se bomo hladili v vročih poletnih dneh. Skozi verze Jožetove pesmi, bomo o arhitektu izvedeli zanimivosti iz zasebnega življenja, ki jih pozna le peščica ljudi, tedensko pa bomo na spletu objavljali utrinke naših malih arhitektov.
V prvem tednu julija, smo si še enkrat ogledali Plečnikove znamenitosti, ki krasijo hodnike našega vrtca. O Plečniku so otroci znali povedati že marsikaj. Najbolj so si zapomnili njegovega kužka Sivka in to, da je risal načrte s svinčnikom. Potem smo tudi mi ošilili svoje svinčnike in vsak je narisal načrt svoje hiše. Razstavo načrtov, si lahko ogledate v našem vrtcu.
Za sprostitev, smo ob glasbi "Šuštarski most", zaplesali po novi koreografiji, ki nas jo je naučila Alenka Č. Potem pa smo se lotili kiparjenja. Prav tako ob glasbi. Plesali smo in plesali, ko se je glasba ustavila, pa okameneli! Otroci so se ob igri zelo zabavali in nasmejali :). Ko nam je postalo prevroče, smo oblekli kopalke in na igrišču priredili še vodno zabavo.
Za konec, smo se preiskusili tudi v konstrukciji. Iz večjih in manjših škatel, tulcev ter drugih recikliranih pripomočkov, so se otroci lotili konstruiranja domiselnih zgradb. Teden je minil kot bi mignil. Le kaj vse nas še čaka?
V drugem tednu julija so si otroci iz skupin Vandrovci, Učenjaki in Korenjaki ogledali Plečnikove mojstrovine v živo, prav v centru Ljubljane. Mestni avtobus nas je zapeljal do Križank, nato smo pot nadaljevali naprej do NUK-a, čez Šuštarski most, čez tromostovje, mimo tržnice in na koncu so si odlični otroci zaslužili najboljši sladoled :). Ostali otroci so se v vrtcu lahko pomerili v nogometu na »čisto pravem« Plečnikovem stadionu.
Naslednji dan smo vsem otrokom v telovadnici pokazali vse slike in filmčke od izleta in imeli pravo »potopisno srečanje«. Nekateri otroci so nato s svinčnikom narisali Plečnika in njegovega kužka Sivka.
Na igrišču vrtca smo odprli Plečnikov bar, ohladili smo se z ledenim čajem, limono in kocko ledu. Plečnik je zelo rad pil čaj, tudi mi smo se podružili in tako dobili nove arhitetske zamisli. :)
Prav vsak dan pridno vadimo poletno koreografijo, našo himno poletja- Čez Šuštarski most. Zaplešemo ga še nekajkrat in otroci ga bodo obvladali.
Ni manjkala niti vodna zabava, saj so poletne temperature visoke in sonce kar kliče po ohladitvi.
Vzgojiteljice smo si ogledale Plečnikovo hišo v Trnovem, kjer smo dobile kopico novih idej za še pestrejše Plečnikovo poletje.
Video: Katja J.
Rdeča nit našega vročega poletja se nadaljuje tudi v tretjem tednu julija. Ob igralnicah smo ustvarili *Plečnikove knjižnice*, poiskali nam zanimive in prijetne zgodbice, izbrali pa najljubšo knjigo posamezne skupine. Vsak dan špricanje z vodo in poletna himna, ples Čez Šuštarski most. Z vodo smo povezali poligonob *Ljubljanici*, prenašali smo vodo čez ovire, zmagovalci pa smo postali vsi. Starejši smo iz različnih škatel izdelali hiše, tržnico, knjižnico. Mlajši so nam pobarvali Ljubljanico, vanjo smo spustili lične mavrične ribice.
V zadnjem tednu meseca julija smo si v vrtcu dneve popestrili z rajanjem ob glasbi. Zaplesali smo že dobro poznan Plečnikov ples ob spremljavi pesmi Čez Šuštarski most. Bili smo tudi nadvse likovno ustvarjalni. Mlajši otroci so si s pomočjo fotografij ogledali Plečnikovo hišo in jo nato izdelali iz kolaž papirja. Nastale so zares čudovite lepljenke.
Starejši otroci pa so medtem že zavzeto izdelovali čisto pravo Plečnikovo tržnico. V prvih dneh so na lesene deske narisali svojo najljubšo zelenjavo ali sadje. Tržnica je tako kaj hitro začela dobivati pravo podobo. Otroci so ob ogledu pestre ponudbe prejeli še cekinčke in tako se je začelo zabavno nakupovanje. Ker smo ob tem zares uživali, bo Plečnikova tržnica naš vrtec zagotovo krasila vse do konca poletja. Pokukaj tja tudi ti, morda se kaj okusnega tudi zate dobi.
Tudi v avgustu smo nadaljevali kot pravi arhitekti. Barvali in lepili smo furnir in naredili prave stavbe s streho, okni in vrati. Ogledate si jih lahko na razstavi po vrtcu. Preizkusili smo se tudi v gradnji z lesenimi deskami, narezanimi hlodi in palicami. Razmišljali smo kako bi naredili most ali zgradili hišo. Postavljali smo si različna vprašanja. Kmalu otroška domišljija ni imela meja in nastal je poligon po Plečnikovih mostovih in igralna hiška. Plesali smo naš poletni ples Čez Šuštarski most in se hladili z vodnimi igrami in tobogani. Najbolj zabavna je bila vodna drča in seveda vijačenje vijakov z vrtalnikom.
Tudi tretji teden avgusta smo nadaljevali druženje s Plečnikom. Prvi dan smo po skupinah pobarvali čisto prave arhitekturne načrte in jim tako dodali malo bolj živega pridiha. Naslednji dan smo se zabavali v peskovniku in sicer tako, da smo vanj speljali vodo ter ustvarjali oziroma gradili hiše in razne skulpture iz mivke. Teden pa smo zaključili z načrti, le da smo jih tokrat prerisovali s pomočjo posebne mize, ki ima spodaj lučko. Počutili smo se kot pravi arhitekti, le da so bili naši načrti malo bolj pisani kot tisti pravi. Tako smo se zopet približali in spoznavali življenje ter delo našega arhitekta Jožeta Plečnika.
V zadnjem počitniškem tednu smo skupaj preizkusili našo agilnost na Plečnikovem stadionu, kjer smo bili zmagovalci vsi. Naš trud je bil nagrajen, ko nas je gospod Jože Plečnik pogostil s sladoledom.
Se vidimo prihodnje počitnice :)
Korenjaki in Sladkosnedi smo se udeležili treh prireditev v okviru festivala Junij 2022 v Ljubljani. Ogledali smo predstave: Cirkuška zvezda, Krtek Zlatko ali kakec, ki je padel z neba in Ves svet je marmelada.
Trenirali smo varno obnašanje v prometu, socialne veščine in uživali v predstavah. Med sprehodom po mestu smo opazovali arhitekturo, mestne znamenitosti in se sladkali s sladoledom. Posebno pozornost smo namenili Plečnikovi arhitekturi, posebno detajlom na mostovih in hišah, ki jih bomo poustvarjali tekom poletja v naši enoti Pedenjcarstvo.
V 2. izmeni je v Zambratiji letovalo 130 otrok vrtca Pedenjped, iz enot: Pedenjcarstvo, Sladkosned, Korenjak in Učenjak. Oglejte si video z našimi dogodivščinami.
Učenjaki smo se na začetku šolskega leta, v jesenskem letnem času odpravili v gozd. Tam smo si skupaj izbrali svoje drevo, ki ga bomo redno obiskovali in opazovali. Nanj smo zavezali listek, da smo ga označili. V vseh letnih časih smo se vračali v gozd, prav do tega drevesa in ga opazovali. Bili smo pozorni prav na vsako spremembo na drevesu, ki se je zgodila, tako pozimi, spomladi, kot sedaj, ko se začenja poletje. Po vsakem opazovanju, smo se vrnili v vrtec ter s tempera barvami naslikali naše drevo. Otroci so bili pozorni na različne stvari na drevesu, predvsem pa so bili pozorni na spremembe, ki so se dogajale na drevesu iz meseca v mesec. Po vsakem slikanju smo z izdelki naredili razstavo v naši igralnici. Otroci so dobro spoznali kakšen ciklus se odvija v naravi, v različnih letnih časih, predvsem pa so pridobili poseben čut do spreminjajoče se narave.
Vabljeni na ogled razstave "Izkušnja – živeti znotraj arhitekture", katere del je tudi naša enota Pedenjcarstvo. Na na ogled bo do 15.6.2022, na Jakopičevem sprehajališču v Ljubljani. Osrednja tema razstave je izkušnja bivanja v arhitekturi, ki je predstavljena skozi vrhunske fotografije in razmisleke arhitektov in uporabnikov. Cilj razstave je najširši javnosti predstaviti pomen kakovostno oblikovanega prostora za boljše življenje in različne poglede na arhitekturo.
Pedenjpedov rojstni dan smo praznovali s Kekčevimi prigodami. Odtekli smo Rožletov tek, odkrivali Kekčeve živali, raziskovali v Mojčini čutni delavnici, se potepli in imeli čisto pravi kino, kjer smo si ogledali film Kekčeve ukane. Ogledali smo si tudi premierno predstavo Lucije Čirović in se čudili, da zmore govoriti brez premikanja ust, iz trebuha. Nas je naučila, da je ventrilokvistka. In to edina v Sloveniji. No, tudi sladkali smo se, s slastnimi palačinkami.
Popoldan pa smo v dogodivščinah uživali s starši in prijatelji. Zavrteli smo Kekčevo kolo sreče in priredili pravi srečelov, okrepčali smo se s pogačami, ki so jih pripravile prijazne gospe iz društva podeželja Lipoglav in se preizkusili v različnih delavnicah.
Lepo se je bilo družiti v tako velikem številu po zelo dolgem času. In povrhu vsega smo bili še dobrodelni.
Ob tej priložnosti se želimo zahvaliti staršem in vsem, ki podpirate naše delo in nam pomagate soustvarjati nepozabne trenutke.
V enoti Pedenjcarstvo smo organizirali dobrodelno prireditev za starše in vse Pedenjpedove prijatelje. Naša hišnika sta nam za ta namen naredila čisto pravo kolo sreče. Otroci so ga zavrteli velikokrat, tako zelo velikokrat, da se je v Sklad vrtca nabralo 691,00 €.
Hvala, ker ste otrokom s šibkejšim socialno-ekonomskim statusom omogočili prve zamahe v morju.
V mesecu maju smo se najstarejše skupne enote Pedenjcarstvo podale na enodnevni izlet v Kekčevo deželo. Radovedne glavice so seveda komaj čakale, da spoznajo Kekca in njegove prijatelje. No, na Bedanca in Pehto nismo pozabili, čeprav smo na skrivaj upali, da ju vseeno ne srečamo. Za vsak slučaj smo se naučili, kako preženemo Bedanca. Seveda smo ga srečali. V svoji koči je tako smrčal, da so se še tla tresla. Čisto tiho smo odšli iz njegove hiške, a kaj, ko se je zbudil. Malce nas je pa le prestrašil. Ko smo ga pohecali, če je kaj zaljubljen v Pehto pa se je zares ujezil. Mi smo ga pogumno pregnali z glasnim skovikanjem. Hu hu, hu hu, je odmevalo po deželi. No, Bedanc je zbežal na goro Špik, spoznali smo pa tudi teto Pehto. Presenetila nas je z najboljšim čajem in pecivom. Tako smo uvideli, da se na zelišča prav zares spozna. Mojca, Kekec in Brincelj pa so nas spremljali skozi celo deželo. Tako smo videli, da so čisto zares pravi prijatelji.
Nekaj časa nam je v Kranjski Gori ostalo, da smo se sprehodili ob jezeru Jasna, opazovali čudovito naravo in se igrali.
Okrepčali smo se v Jasna Resortu. Kljub temu, da smo bili zelo razposajeni in smo hrano prinesli iz našega Pedenjcarstva, so nam izrekli gostoljubje. Za to smo jim res hvaležni.
Dan je minil prehitro in v Ljubljano smo odpravili hvaležni za nove spomine in doživetja.
V pedenjcarstvu smo 4. rojstni dan praznovali med mehurčki. Če smo čisto natančni med mehurčki, z mehurčki, ob mehurčkih, z naaaaaajveč mehurčki.
Zajce, lisice, srne, medvede in druge kosmate prebivalce gozda že kar dobro poznamo. Kaj pa se skriva v gozdnih tleh? Učenjaki, raziskovalci, smo se odpravili v gozd, opremljeni z lupami in lončki za opazovanje. Vsak je na gozdnih tleh poiskat eno žival in jo (če mu je to uspelo), pospravil v loček za opazovanje. Živali smo si ogledali, se pogovorili o njihovem izgledu, jih poimenovali, našteli njihove značilnosti, jim prešteli noge, krila, tipalke, oči in vse kar paše zraven. Ko smo se tako seznanili z žuželkami, ki prebivajo v gozdnih tleh, smo jih spustili nazaj v njihovo prebivališče, pospravili svoje pripomočke in se polni novih odkritij, odpravili nazaj v vrtec.
V Pedejcarstvu jo bomo sejali cel teden s KEKČEVIMI DOGODIVŠČINAMI:
V četrtek, 5.5., smo se otroci iz Pedenjcarstva odpravili na pohod v okviru dogodka Pot ob žici. Takoj po zajtrku smo se odpravili na pot in hodili vse do točke na Fužinskem mostu, kjer smo se srečali tudi z županom mestne občine Ljubljana ter našo ravnateljio. Ko smo se malo okrepčali in dobili priznanja za opravljen pohod, smo se odpravili nazaj proti vrtcu in si privoščili zasluženo kosilo. Imeli smo se zelo lepo in uživali v sončnem vremenu.
V mesecu aprilu so se najstarejše skupine udeležile tradicionalnih Polžjih iger moščanskih vrtcev. Namen iger je sproščeno športno druženje s prijatelji bližnjih vrtcev. Veseli nas, da smo se po dolgem času lahko zopet srečali. Tokrat je maskoto polža dobili v varstvo naš vrtec. Za njega bomo skrbeli zelo dobro, saj želimo, da bo ob predaji na naslednjih Polžjih igrah še bolj fit, kot sedaj.:-)
Pokukajte, kako smo se zabavali :-)
Na travniku je ležalo zrcalce. Nihče ne ve, kdo ga je izgubil. V njem so se ogledovali oblaki, nebo, ptice in veje. Nekega dne, pa so se Učenjaki odločili, da ugotovijo, komu pripada zrcalce. Oblekli so se v zajčke, medvede, šoje in veverice ter šli na lov za lastnikom zrcalca. Kaj hitro se je zalomilo, saj so vsi, ki so se vanj pogledali trdili, da je njihovo.
Povabili so tudi starše ter dedke in babice, da bi še oni videli to zrcalce. Vendar nič ni pomagalo. Lastnika niso in niso našli. Po dolgem prepiru, se je na koncu zgodilo tako, da je največji izmed gozdnih medvedov vzel zrcalce domov in ga pribil, kot sliko na steno. Verjetno, je že res bilo njegovo. Zagotovo pa ne bomo izvedeli nikoli, saj si medvedu nihče ni upal oporekati.
Po bučnem aplavzu, ki je sledil dramski uprizoritvi, pa so Učenjaki svoje starše, dedke in babice povabili še na čaj in piškote.
Po norčavem, zabavnem in s smehom obsijanem pustnem torku, ko smo odganjali zimo in širili veselje; smo se v sredo, dan kasneje, skupine drugega starostnega obdobja, udeležili tradicionalnega pokopa pusta v Zalogu. Torej po vsej zabavi je sledil žalosten dan… Maske smo sneli, kurenti so odložili svoje zvonce. S solzami v očeh smo se zbrali v sprevodu in našega pusta spremljali še na zadnji poti do sežiga. S sežigom smo pokopali vse slabo in priklicali pomlad. Tako smo se Pedencarji seznanili s slovenskim ljudskim običajem.
Pedenjcarji smo mesec kulture obeležili v okviru 100. obletnice rojstva avtorice otroških slikanic – Ele Peroci. Mesec februar nas je popeljali v pravljični svet Muce Copataricein prav vsi so govorili o tem kako nam bo muca skrila copatke, če jih ne bomo pospravljali!
Vzgojiteljice in vzgojitelji so nam večkrat pripovedovali pravljico, najmlajši pa smo si pomagali tudi z opazovanjem čudovitih ilustracij iz slikanice. Naučili smo se novo pesem o muci, se poigrali z našimi copatki, jih skrivali in potem iskali. Iz kartona, s pomočjo barv in tekstila smo ustvarili veliko muco Copatarico, ki je krasila del vrtčevskega hodnika. No, muca pa nam je zadala tudi zelo težko nalogo … Zaželela si je, da sami zašijemo svoje nove copatke. Naloga ni bila enostavna, a vendarle smo se potrudili in se izkazali pri šivanju copat! Potem pa nam jo je muca Copatarica zagodla! Po zunanjem igrišču nam je skrila copate. S pomočjo slikovnih namigov, smo jih iskali po igrišču.
Na koncu meseca, smo si tako najmlajši, kot najstarejši ogledali predstavo o Muci Copatarici in s tem zaključili potovanje skozi to čudovito pravljico.
Da bi še bolj popestrili bivanja v vrtcu, so nam Sladkosnedi pripravili telovadni poligon, pri katerem smo otroci 2. starostnega obdobja krepili naše mišice. Učenjaki pa so nam pripravili delavnice pri katerih smo s spoznavanjem črk in številk trenirali naše bistre glave!
Enostavno povedano, februar, najbolj kulturni mesec v Sloveniji. Brez pomote, Slovenci ustvarjamo in gojimo našo kulturo vse leto.
Ampak, lepo povedano, 8.februar je vseeno največji slovenski kulturni praznik. France Prešeren, muza slovenske poezije, avtor slovenske himne… Lahko omenimo tudi sto let rojstva Ele Peroci, pisateljice, novinarke, mladinske pisateljice. Njeno Muco Copatarico smo si prisvojili za cel mesec.
Že v vrtcu otrokom ponudimo kulturo, če smo pravi, slovensko kulturo, pesnike, pisatelje, pevce, narodno zabavno glasbo. In prav je, da tudi najmlajši spoznajo slovensko zastavo, pomen, himno.
Ne boste verjeli, hitro usvojijo pomen zastave, himno, kulturnike in kulturo. Tri letnik pove vse barve, pomen znakov na zastavi, lepo, res slovensko.
Pa pustimo zdaj to.
Tudi v Pedenjcarstvu smo obeležili ta dan, malo drugače zaradi izrednih stanj.
V atriju smo pripravili oder kot se šika, ne sme manjkati slovenska zastava, glasba za vzdušje, himna, morda še kaj. Vse skupine so se pripravile za nastop, najmlajši po svoje, drugi malo drugače, bolj odraslo.
Vsi smo gledali nastopajoče preko stekel igralnic, ploskali, ko smo videli konec in na koncu smo pogledali film, hvala Katja.
Ples, deklamacije, rime, pesmi dojenčkov, vse tako lepo in pred nastopi slovenska himna in potem na koncu še naša, Pedenjcarska.
Ne bi se dotaknili potankosti nastopov, vse iz srca, navdušeno, škoda, da ni potekalo skupno praznovanje, proslava, pa drugo leto.
Dajmo otrokom zgled in bodimo pravi vzor, vzgojitelji, starši. Slovenska kultura in njeni najbolj prepoznavni ljudje, iz preteklosti, sedanjosti morajo ostati del nas, Slovencev, hvala vsem, ki so za to živeli in tisti, ki še vedno ustvarjate kulturo, ohranjate dediščino, se dotikate naših src v pravem pomenu.
V Pedenjcarstvu smo si v torek, 15. 2. 2022, nadeli zlate pentlje. Tako smo se tudi letos pridružili Mednarodnemu dnevu boja proti otroškemu raku.
S hvaležnostjo, da naši otroci lahko obiskujejo vrtec in s srčno podporo staršem in otrokom, ki se bojujejo s to boleznijo, namenjamo najlepše želje.
Več o tem, kako lahko pomagate, si lahko preberete na tej spletni strani: JUNAKI 3. NADSTROPJA
Nekaj otrok iz skupin Učenjaki, Vandrovci, Korenjaki, se je odpravilo na petdnevno zimovanje na Pokljuko. V dopoldanskem času so se posvetili smučanju. Z veliko volje in truda je bil vsak dan bolj uspešen, napredki v smučanju pa neverjetni. Obrazi otrok so bili iz dneva v dan bolj zadovoljni in nasmejani ob svojem uspehu in vedno hitrejših spustih po belih strminah. V popoldanskem času so sledile tudi zanimive dejavnosti na snegu, no in tudi zabave ni manjkalo. Večerni sprehod s svetilkami po snegu, glasbeno-plesni večer, spuščanje s "tubami". Zadnji dan je sledila še tekma. Prav vsi otroci, so se spustili po strmini, smučali med vratci in si na koncu prislužili svojo pravo medaljo.
Decembra smo v Pedenjcarstvu uživali tudi v glasbi.
Prva sta nas presenetila vzgojitelja Blaž in Grega, z izborom prazničnih pesmi. Nekaj pesmic smo poznali, zato smo lahko pripevali in se kljub koronskim časom zazibali v ritmu. Z veseljem smo jima prisluhnili, v koncertu pa smo tako uživali, da smo si želeli, da se ne bi končal.
Naslednji pa so oder zavzeli harfisti glasbene šole Mengeš, pod vodstvom Urške Križnik Zupan. Ko bi vi vedeli, kako težko so harfe pripeljali do Pedenjcarstva! In uau, kakšni inštrumenti! Nismo se mogli načuditi vsemu, kar smo slišali in videli. Otroci in njihova učiteljica so nas navdušili. Zaradi prijetnega vzdušja in vsega lepega, smo si res zaželeli, da pridejo k nam še kdaj.
Za udeležbo v našem vrtcu in popestritvi decembrskega programa smo neizmerno hvaležni.
Decembra nas je vrtec pričakal odet v pravljico Deset božičnih želja. Spoznali smo živali, ki so nastopale v zgodbi in tudi vsak izmed nas, si je na čarobnem stolu zaželel skrito željo..
Zgodilo se nam je veliko lepega. Obiskala nas je pravljičarka Marjana in nas odpeljala v svoj svet zimskih pravljic. Tako, kot živali iz pravljic, smo si tudi mi spekli dišeče piškote. Zapadel je tudi sneg, zgradili smo snežaka in se spuščali po hribu s sanmi. Veliko smo ustvarjali, Sladkosnedi pa so nas povabili na svojo prvo predstavo. Čisto na koncu, pa nas je obiskal dedek Mraz. Vsi smo se ga razveselili in mu zapeli veliko zimskih pesmic, ki smo se jih naučili decembra. On, pa nam je prinesel darila.
Kaj mislite, so se nam uresničile želje..? :)
V jesenskem času smo pri Nagajivcih dnevno hodili na sprehode, kjer smo spoznavali spreminjanje narave jeseni. Pozornost otrok sva po potrebi usmerjali npr. odpadanje listov, listje na tleh, gole veje na drevesih,… otroci so najbolj uživali pri manipulaciji z naravnimi materiali, tako v igralnici kot na prostem, ko so sami raziskovali, ustvarjali in se igrali z listjem ter jesenjskimi plodovi.
Obiskali smo najstarejšo kmetijo v Kašlju, kmetijo Kogoj. Tam smo si ogledali hlev, kjer so doma živali in rastlinjake, kjer gojijo različno zelenjavo.
V likovnih delavnicah smo veliko ustvarjali in opazovali sledi frnikol. Nastale so unikatne risbe katere so in bodo krasile našo igralnico.
Praznovali smo prvi rojstni dan v letošnjem letu. Pihali svečke in zapeli vse najboljše.
V Tednu zmanjševanja odpadkov smo se igrali in raziskovali odpadni material.
Nismo pa pozabili tudi na igro :)
Spoštovani starši,
v dneh, ko v medijih zasledimo bolj zaskrbljujoče novice, v našem vrtcu z optimizmom zremo v praznične decembrske dni. V ustvarjanje prazničnega vzdušja želimo vključiti tudi družine. S tem namenom, vas prosimo za pomoč pri okraševanju vrtca.
Ker v mesecu novembru obeležujemo tudi Evropski teden zmanjševanja odpadkov, smo si vzgojitelji zamislili, da del praznične dekoracije naredimo iz kavne odpadne embalaže.
Tako vas prosimo, da z otroki izdelate 5 prazničnih zvezdic in jih prinesete v vrtec najkasneje do 22. 11. 2021. Veselimo se, da bomo skupaj kreirali prijetne praznične dni. Slikovna navodila za izdelavo zvezdic, si oglejte tukaj.
Nas Sladkosnede je Kekec povabil v Kranjsko Goro. Pisal nam je pisma in dajal namige, kako se lahko zabavamo. Spoznali smo tudi njegove prijatelje: Mojco, Bedanca, Brinceljna in teto Pehto, ki nam je skuhala čaj in spekla pecivo za pogum. Večino časa nas je spremljal dež, a mi smo kljub temu preživeli lepe tri dni.
Oktobra smo se Učenjaki, Vandrovci in Korenjaki, za tri dni, odpravili na kmetijo. Z avtobusom smo se peljali skozi Savinjsko dolino in se vzpetli visoko nad Luče, na kmetijo Zavratnik. Tam nas je pričakal pastirček, ki nam je že prvi dan razkazal svoje prostrane pašnike. Videli smo ovce, koze, krave in male teličke. Pastir nam je povedal tudi veliko zanimivih zgodb o paši in njegovih ovcah.
Ko smo se vrnili na kmetijo, smo si ogledali še hlev. Tam smo videli enega velikega in enega čisto majhnega pujska.
Naslednji dan, smo se odpravili v gozd. Izostrili smo čutila in prisluhnili zvokom gozda. Vonjali smo različne rastline. Nekatere so nas spomnile na morje, nekatere pa na zimo, božič in mandarine. Gozdna pot nas je peljala naprej, do lovske koče. Ogledali smo si nagačene živali, ki živijo v gozdu. Spoznali smo kar nekaj novih.
Tudi popoldne se je zabava nadaljevala v gozdu. Tokrat v gozdni igralnici. Preizkusili smo naše motorične spretnosti in ugotovili, da smo zelo dobri plezalci. Gozdne igralnice se zlepa nismo naveličali.
Na kmetiji nas je obiskal tudi pletar, ki nas je naučil plesti košarice. Vsak je lahko naredil svojo majhno košarico.
Zvečer je sledil ples in zabava. Uživali smo prav vsako minuto..čisto potihem pa smo bili tudi veseli, da se bomo že naslednji dan vrnili domov.
Zadnji dan na kmetiji, smo si ogledali kratek film o ovcah, pridobivanju volne in volnenih izdelkih. Tudi sami smo se preizkusili v česanju volne in izdelovanju volnene niti na kolovratu. Na koncu, pa smo izdelali tudi volnene obeske, ki smo jih vzeli sabo domov, za spomin.
Za začetek smo gozdu le prisluhnili. V tišini smo poslušali kaj vse lahko slišimo v gozdu, šelestenje listov, veter, različno ptičje petje, vozila v daljavi ipd. Nato smo v gozdu poiskali različne predmete, s katerimi smo lahko ustvarjali različne zvoke in ritme. Na primer lesene palice različnih velikosti in debelin, s katerimi smo najprej poslušali zvoke, ki so nastajali ob udarjanju, nato pa še ustvarjali ritme. V nadaljevanju smo z nežnim gnetenjem suhega listja ustvarjali različne zvoke šumenja. Našli smo še želodove kapice, s katerimi smo drgnili drugo ob drugo. Lahko bi zvok ustvarjali tudi s kamni, storži in podobnimi naravnimi materiali, ki jih najdemo v gozdu. Poleg tega, sva ob našem učenjakovem drevesu naredili »zvočne palice«. Na vrvico sva navezali palce različnih oblik, debelin in velikosti. Nato so otroci s svojo palico udarjali po visečih palicah in s tem ustvarjali različne zvoke in ritme. Za njih je bila to popolnoma nova izkušnja in so bili zato zelo navdušeni. Za zaključek smo v gozdu ob našem drevesu vsi skupaj zapeli jesensko pesem Živali jeseni. Petje pa smo spremljali z igranjem ritma na lesene palice.
V vrtcu Pedenjped smo gostili partnerje iz Češke, Španije, Italije in Litije. Norvežani pa so se pridružili virtualno, ter sodelovali na sestankih in virtualni aktivnosti. V oddelkih enote Pedenjcarstvo smo otroke vključili v vse procese izvedbe aktivnosti. Sodelovali so pri pripravi, izvedbi in evalvaciji. V procesu priprave smo razmišljali, opazovali, primerjali, se pogovarjali o razlikah in podobnostih EU držav, njihovi geografski legi, značilnih risankah, zastavi, hrani, jeziku.
Izdelali smo zastave in napise dobrodošlice v jezikih partnerjev. V sodelovanju med otroki smo izdelali poslikave velikih listov v barvah in vzorcih partnerskih držav. Risbice, z katerimi smo okrasili hodnik vrtca so rezultat procesa razvijanja odnosne dimenzije socialno-emocionalnega učenja. Otroci so raziskovali svojo telesno shemo in jo poslikali, risali smo svoje prijatelje, najljubšo interaktivno igro, družinske sisteme. Mlajši so odtiskovali dlani na list papirja. Korenjaki in Učenjaki smo pripravili glasbeni nastop za virtualno srečanje sodelujočih šol. Pogovor v procesu priprave je zajemal tudi spoznavanje različnih običajev kultur EU.
In nato LTT aktivnost. Neprecenljiva konkretna interaktivna izkušnja dramske delavnice, virtualnega srečanja vseh sodelujočih skupin, ter pozdravi gostov v tujem jeziku na hodnikih vrtca. Otrok ima redko priložnost aktivno poslušati večjezičnost, prakticirati pomen neverbalne komunikacije za sporazumevanje, ter (nekateri) tudi pozdrav. Otroci so ob konkretni izkušnji »spoznali«; kako se sliši Španija, Češka, Italija in jo sedaj lahko povežejo s konkretnim vrtcem in otroki, ki smo jih spoznali na prestavitvah.
Z aktivnostjo LTT smo nagovorili tudi starše, prispevali k razvoju občutkov pripadnosti skupnemu evropskemu prostoru, jim predstavili strokovna dognanja in dobro prakso.
V tednu otroka smo v enoti otrokom pripravili zanimive in pestre dejavnosti. Vsak dan se je dogajalo nekaj drugega, da je bilo vedno zabavno. V ponedeljek smo ustvarjali odtise nogic otrok z različnimi tehnikami. Vsaka skupina malo drugače. Naslednji dan smo vzgojitelji pripravili predstavo za otroke, po knjigi Zrcalce. Zaigrali smo jo večkrat, da so si jo lahko ogledali vsi otroci. Bila jim je zelo všeč in so jo z veseljem gledali. V sredo smo po skupinah pripravili zabaven igralni dan in pogostitev s palačinkami. Grega je za vse otroke napekel palačinke, katere so otroci z veseljem pohrustali, ostale pa so le čokoladne brke. :) V četrtek smo se odpravili na sprehod. Bil je malo drugačen sprehod, saj zunaj ni bilo najlepše vreme. Dobro smo se opremili s pelerinami in škornji ter odkorakali. Iskali smo luže, lovili dežne kapljice, otroci pa so ob tem zelo uživali. Zadnji dan tedna pa smo se preizkusili v gibalnem poligonu. Bil je razgiban in zabaven, tako da so se otroci z veseljem podali na aktivno preizkušnjo in zares uživali v njej.
Zares je bil zabaven in razigran vsak dan v tednu.
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral«smo se udeležili izobraževanja »KEY COMPETENCES FOR EDUCATION OF DISADVANTAGED GROUPS and TEACHING STUDENTS WITH SEN” v Stockholmu na Švedskem, od 26.7.- 31.07.2021.
V navedenem izobraževanju smo prevetrili naša prepričanja in vrednote strpnosti do ranljivih skupin otrok in njihovih družin. V predšolskem obdobju lahko z ustreznimi programi učinkovito postavimo temelje za razvoj strpne in odprte družbe in pomembno vplivamo na razvoj vrednot pri otroku. V enoti Pedenjcarstvo domuje specializiran oddelek za otroke z avtistično motnjo , otroci razvojno normativne populacije pa imajo s tem priložnost življenja z »drugačnostjo«, ki je naproti tabujem, ki vladajo v naši družbeni kulturi, zabavna, zanimiva, radovedna, odprta… in nas v obrnjeni perspektivi videnja in doživljanja sveta popolnoma (pozitivno) preseneti. V literarnem liku Pike Nogavičke, švedske pisateljice Astrid Lindgrensmo našli precej vzporednic s svetom in igro otroka z avtizmom. Zato smo se odločili, da se s švedskim literarnim likom dotaknemo naših vrednot.
S knjižne police smo vzeli literarno klasiko in jo skupaj z otroki prebirali in prebrali. V ospredje smo zastavili cilje s področja razvijanja strpnosti in sprejemanja drugačnosti, kot nekaj, kar obogati tvojo igro in odnose.
Izvedli smo serijo delavnic, v kateri smo raziskovali, razmišljali, prakticirali in preigravali Pikine dogodivščine. V vsaki delavnici smo ozavestili in prakticirali, kako je zabavno, če se igre lotimo na drugačen način kot to običajno počnemo v skupini. Kaj pravzaprav sploh je - biti drugačen? Izkušnja nam je pokazala, da je to predvsem - zelo zabavno in ustvarjalno. Ob glasbi, gibalnih, likovnih, naravoslovnih delavnicah smo preigravali Pikine igralne ideje, ter igro in aktivnosti doživljali iz neobičajne perspektive. V aktivnostih smo izražali sebe, svoja razmišljanja, strahove in videnje sveta. Dotaknili smo se doživljanja lastne vrednosti in svojih in vrednost. Ja, »drugačni igri« je vredno dati prostor v naši sredini.
Del delavnic o Piki Nogavički smo namenili pogovoru o medvrstniškem nasilju in razvijanju odpornosti. Pika nam je pokazala, kako se »moč« uporabi na pravi način. V oddelku smo izdelali slikovno podporo »močne Pike Nogavičke«, ki nam ponazarja prijazno in odgovorno vedenje za življenje v skupnosti. Otroci oddelka »zbiramo« na plakatu sličice »močne Pike Nogavičke«, s čimer ozaveščamo naša prijazna, empatična, vljudna vedenja v odnosu do prijateljev in odraslih.
Fotogalerija projektnih aktivnosti: Dobra praksa Erasmus+ "Tudi SAM bi se rad igral"
Prebrali inizpeljali smo igro »Beli zajček«, tako so se v Pedenjcarstvu v garderobah in na hodnikih pojavili sivi oziroma temni zajčki, ki so se vsak dan bolj spreminjali v bele zajčke. Otroci in starši so se v vrtec ali domov odpravili peš, del poti peš, s kolesom, s skirojem… Za vsak trud oziroma uspeh so lahko otroci prilepili bel krogec na temnega zajčka. Bravo in dobrodošli »beli zajčki«! V tednu od 16.9. do 22.9. smo sicer v vrtcu pripravili poseben »športni program«. Dolgi sprehodi za starejše otroke in malo manj za mlajše, kolesarčkovi dnevi, poligon s prometnimi znaki, množični tek, jutranji teki na šolskem igrišču, vadba na fitnes napravah, ogled prometnih znakov v okolici vrtca… Tudi, če je padal dež, smo tekli pod streho atrija in tako poskrbeli za »zdrav duh v zdravem telesu«.
Jeseni smo večkrat obiskali gozd v bližini vrtca. Opazovali smo, kaj se v tem letnem času dogaja z drevesi, listjem in živalmi v gozdu.
Izbrali smo si velik hrast in ga poimenovali "Učenjakov" hrast. To drevo bomo obiskovali celo leto, ga natančno opazovali in ugotavljali, kaj vse se z njim dogaja skozi različne letne čase.
V zadnjih avgustovskih dneh, tik pred zaključkom našega Eramsus + projekta, nam je uspelo realizirali dolgo načrtovano LTT aktivnost s predšolskimi otroki v Zagreb.
S projektom Europe is All-Inclusive smo razvijali sprejemanje drugačnosti tako s kulturološkega kot socialnega vidika. Otroci so se z otroki iz vrtca Obzori Zagreb povezali in z občudovanjem smo opazovali njihovo igro. Z vrtcem bomo vsekakor ostali v stiku, načrtov imamo veliko, volje za uresničitev pa zvrhan koš. Ponosni smo, da bodo naši otroci nepozabno izkušnjo prenesli tudi v novo šolsko okolje in med sovrstnike sejali strpnost in širokoglednost.
V okviru projekta Erasmus+ "Tudi SAM bi se rad igral" smo se tri strokovne delavke udeležile izobraževanja "Obvladovanje in prepoznavanje stresa: ključne strategije za učitelje" v Firencah.
V sklopu izobraževanja smo se seznanili z različnimi teorijami in praksami, ki nam bodo koristile tako pri delu z otroki kot v odnosih z odraslimi. Vsebine, ki smo jih obravnavali so: prepoznavanje stresa, čuječnost, čustvena inteligenca, SMART cilji, SWOT analiza ...
Poleg nas so se izobraževanja udeležili tudi pedagoških delavci iz drugih držav (Poljska, Portugalska, Češka, Madžarska, Avstrija) s katerimi smo imele priložnost deliti različne izkušnje, dobre prakse in znanja.
V prostem času smo raziskovale Firence in si ogledale nekaj znamenitosti: galerijo Uffizi, katedralo Santa Maria del Fiore, Ponte Vecchio ...
Z izobraževanjem smo bile zelo zadovoljne, saj smo pridobile ogromno novega koristnega znanja ter izkušenj, ki jih bomo vključevale v naše nadaljnje delo z otroki in delile s strokovnimi delavci na predstavitvi mobilnosti.
DOBRA PRAKSA:
Otroci so manipulirali z različnimi barvami plastelina in ga nanašali na papir oziroma z njim barvali obris telesa, ki simbolizira njih. Z manipulacijo plastelina so se sproščali in se osredotočali nase in svoje lastno počutje. Raziskovali so barve in njihov vpliv, vibracijo, simbolni pomen v povezavi z lastnimi občutki.
Otroci so se ulegli na tla, zaprli oči in pozornost usmerili na okolico. Priporočeno je, da ležijo na naravnih tleh (npr. na travniku). Slišane zvoke so v tišini, vsak zase, skušali prepoznati in si jih zapomniti, da so jih kasneje lahko delili z ostalimi. Otroci so se pri tej dejavnosti umirili in se učili osredotočiti se na tukaj in zdaj.
Dejavnost je potekala v manjši skupini. Vsak otrok je v roke prejel izbrani instrument, da preizkusi njegov zvok in kako se z instrumentom rokuje. Nekajkrat so si glasbila otroci tudi izmenjali. Po eksperimentiranju in raziskovanju se je vsak odločil za svoj instrument na katerega bo zaigral skupaj z ostalimi. Med igranjem, ki je bilo sprva slišati kaotično, so spontano pričeli iskati harmonije, se uigrali in posledično krepili povezanost ter zadovoljstvo.
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral«smo se udeležili izobraževanja »KEY COMPETENCES FOR EDUCATION OF DISADVANTAGED GROUPS and TEACHING STUDENTS WITH SEN” v Stockholmu na Švedskem, od 26.7.- 31.07.2021.
Švedska pokrajina, arhitektura, kultura in odprtost ljudi nas je spremljala na vsakem koraku našega izobraževanja v Stockholmu. Ob evalvaciji izobraževanja smo se vprašali, kako nagovoriti otroke z našo enkratno izkušnjo mobilnosti Erasmus+: Želeli smo deliti nova znanja izobraževanja in hkrati prenesti tudi našo kulturološko izkušnjo Švedske. Odgovor se nam je ponudil ob naši »kavi« … Ja, skupaj bomo pripravili tradicionalno švedsko fiko, cimetov kolaček, ki ga Švedi ponudijo ob kavi.
Priprava na aktivnost je zajemala izbor videoposnetkov in fotografij švedskega jezika, pokrajine, običajev, iskanje recepta in organizacijo nakupa sestavin za fiko. Ključnega pomena nama je bilo, da omogočiva aktivno participacijo vseh otrok specializiranega oddelka za otroke z avtistično motnjo. Opredelila sva potrebe po prilagoditvah za posameznika, ter nato izdelala slikovne podpore in načrtovala aktivnosti za vsakega od njih.
In nato smo pekli! Ob tem smo se učili komunikacije, razmišljali o razmerjih, teži, teksturi. Se dogovarjali in uspešno porazdelili posamezne naloge v pripravi peciva. Velik izziv je bil izdelati »lepe« kačice in polžke. Njam, fikaje vredna truda. Ponudili smo jo sosedom in zagotovo jo bomo spekli tudi doma in tako prinesli v slovenske domove vonj po švedski…
FOTOUTRINKI DEJAVNOSTI: Dobra praksa Erasmus+, PEKA ŠVEDSKE FIKE
»KEY COMPETENCES FOR EDUCATION OF DISADVANTAGED GROUPS and TEACHING STUDENTS WITH SEN”
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral«smo se udeležili izobraževanja »KEY COMPETENCES FOR EDUCATION OF DISADVANTAGED GROUPS and TEACHING STUDENTS WITH SEN” v Stockholmu na Švedskem, od 26.7.- 31.07.2021.
Na izobraževanju smo se seznanili z novimi trendi poučevanja otrok ranljivih skupin, to je otrok migrantov, otrok s posebnimi potrebami in družin iz ekonomsko šibkejšega okolja. Z udeleženci iz Avstrije, Poljske in Španije smo si izmenjali izkušnje, razmišljanja in delili stiske in težave s katerimi se v sodobnem času vse pogosteje srečujemo v evropskem šolskem prostoru.
PredavateljicaAngela Nasuleanam je predstavila teoretična izhodišča in nove trende v inkluzivni pedagogiki, ob tem pa nas spretno vodila in usmerjala v izmenjavi izkušenj in dobrih praks EU držav. V prvi vrsti mora pedagoški delavec »prevetriti« osebna prepričanja in stališča do otrok in družin ranljivih skupin. Le- tako jim lahko ponudi spoštljivo pomoč in podporo pri vključevanju v razvojno normativno oz. »novo« sredino. Vsak otrok mora imeti priložnost in pogoje za razvoj in učenje.
V popoldanskem času smo odkrivali kulturne znamenitosti in posebnosti Švedske, ki se odraža v na vseh področjih življenja; v kulinariki, bontonu, urejenosti javnega prevoza, skandinavskem dizajnu in nakupovalnim običajem. Mesto leži na več otokih, ki so medsebojno povezani z mostovi ali trajekti. Ko se sprehajaš po mestu, se pogosto izgubiš v številnih parkih, ki obdajajo posamezna naselja, obrežje reke in Baltskega morja. Otroški smeh in živžav smo odkrili šele v odmaknjenih ulicah stockholmskih sosesk. V restavracijah se odraža njihova politika odprtosti do migrantov oz. priseljencev. Na ulicah mesta na jedilnih listah skorajda ne opaziš tipičnih švedskih kroglic, medtem pa se ti ponujajo okusi svetovne kuhinje… V muzejih švedske prestolnice smo občudovali bogato zgodovino vikingov in švedske aristokracije. Všeč nam je bilo, da so muzeji »prijazni« do otrok. Vsepovsod smo naleteli na interaktivne elemente raziskovanja arhipelagov in življenja v preteklosti (zgodovina, etnologija), ki otroku omogočijo praktično izkušnjo in s tem lažji uvid v zgodovino ali doživljanje umetnosti.
Obogateni in senzibilizirani z novimi dognanji in izkušnjami dobre prakse EU držav se vračamo v naš vrtec.
FOTOUTRINKI IZOBRAŽEVANJA: Erasmus+ mobilnost na Švedsko
Najbolj vroč letni čas je zopet tu in enoto Pedenjcarstvo so zasedli gusarji. Polni pričakovanj smo se podali na pustolovščino, ki bo trajala celo poletje. Čaka nas veliko zanimivih dogodivščin, predvsem pa ogromno vodnih avantur. Iskali bomo izgubljeni zaklad, si izdelali gusarska oblačila, na poligonu se bomo spretno izogibali morskim čerem in pastem, naučili se bomo gusarski ples, pili gusarske pijače ter se ukvarjali z vsemi stvarmi, ki jih počnejo čisto pravi gusarji. Če temu dodamo še sončne žarke, ki nas bodo greli v poletnih dneh ter igre z vodo, ki nas bodo osvežile, je zabava zagotovljena.
V prvem tednu našega popotovanja smo najprej poslušali gusarsko zgodbico, nato smo se naučili gusarski ples, izdelovali gusarske rutke in kape ter se zabavali ob vodnih dogodivščinah. Spodaj si lahko ogledate nekaj foto utrinkov.
B&A
Vsak pravi gusar, potrebuje gusarsko kapo in vsaka ladja gusarsko zastavo. Mali in veliki Pedenjcarski gusarji so izdelali vsak svojo kapo. Mali gusarji so naredili svojo zastavo in veliki gusarji svojo. Gusbar pa je poskrbel, da so se gusarji okrepčali in nabrali nove moči za pomembne naloge - bitke v naslenjih tednih.
L&L
Da lahko gusarji potujejo in raziskujejo po širnem morju, potrebujejo gusarske ladje. Za to smo sklenili, da si jih naredimo tudi mi. Poleg tega, pa si je vsak od nas ustvaril svojo gusarsko zapestnico.
R&E
Gusarji smo v tem tednu s sabo na krov vzeli papige, ki nam bodo od sedaj delale družbo med plovbo po divjih vodah. Vsak s svojo papirnato ladjico, smo se nato podali v vodo in tekmovali v hitrostni plovbi. Vetrovi so bili večinoma ugodni, nekaj ladij pa je žal doživelo brodolom. Vsi gusarji so preživeli, ladje smo obnovili in izdelali še nekaj novih. Na koncu pa smo se vsi skupaj podali na lov za izgubljenim zakladom. Kar nekaj truda je bilo potrebnega, da smo našli vse izgubljene diamante, bisere, dagulje in druge drage kamne, ter jih uspešno vrnili nazaj v skrinjo, kjer nas je čakal sladki zaklad.
K&K
V vrtec smo povabili čisto prava gusarja. Izvedeli smo veliko novega o njunem življenju na morju. Naučila sta nas pesem Po morju pluje ladja. Udeležili smo se gusarskih olimpijskih iger in si naredili vsak svoj izvlečni teleskop.
J&S
V tem tednu nam je zagodla hobotnica Helga. Otrokom je poslala dve pismi. V prvem pismu je otrokom sporočila, da prireja tekmovanje v lovljenju rib in povabila vse pogumne pedenjped ribiče. Na tekmovanju so se med seboj naenkrat pomerile tri skupine otrok, vsaka je imela nalogo uloviti svoje ribice. Tisti otroci, ki so prvi ulovili vse svoje ribice, so bili razglašeni za najboljše pedenjeped ribiče na celem Pedenjpedovem oceanu. V drugem pismu, pa je Helga otroke prosila za pomoč pri iskanju rib, ki so se izgubile v Pedenjpedovem oceanu. Podala je samo en namig, in sicer, da se ribe nahajajo nekje, kjer je zelo mrzlo.
Otroci so se tako urili v lovljenju z ribiško palico, kjer so morali imeli izredno mirno roko in pa dobro oko, da so hitro našli ribo svoje skupine. Svoje spretnosti pa so urili še z iskanje rib in reševanjem le-teh. Kar pa verjemite ni bil ravno mačji kašelj. Za nagrado pa je na koncu sledilo sladkanje s sočno rdečo lubenico.
N&P
Vsak gusar potrebuje ladjo, izdelali smo unikatne, ki krasijo garderobo. Da so se gusarji med seboj iz ladje na ladjo lahko sploh videli, smo izdelali tudi daljnoglede iz papirnatih rolic.
Kakšni so gusarji brez »kapitana kljuke«? Ker so taki gusarji tudi na naših ladjah smo kljuke izdelali iz plastenke in obešalnika.
Vsaka igralnica je dobila svoj leden gusarski zaklad. Na več načinov so jih otroci topili, da so rešili gusarje, gusarke, zastavo, zemljevid in njihove pripomočke. Ves zaklad smo nesli v pravo gusarsko ladjo, ki je bila zasidrana v zalivu Pedenjcarstva. Gusarjem je postalo zeeelooo vroče, zato smo se ohladili na vodni zabavi.
Š&B
V zadnjem tednu poletja nas je obiskal čisto pravi gusar Klavdinj, ki nam je potožil, da je že star in da bi z nami rad obujal svoje otroške dni... Pripovedoval nam je o svojih hudomušnih lumparijah in nas naučil kako so se včasih zabavali in preživljali čas na ladji.
Pustil nam je svoj gusarski spomin, da se bomo med igro večkrat spomnili nanj.
Organiziral je tudi pravo gusarsko tekmovanje v vlečenju vrvi. In presenečen je bil, kako so otroci močni. Hkrati pa jih je podučil, da je pomembno sodelovati in ne zmagati!
Naslednji dan smo se podali na lov za zakladom. Ampak... pred tem smo morali opraviti kar nekaj preizkušenj, ki so nas čakale na posameznih postajah (reševanje ugank, pihanje balonov, iskanje naravnih materialov v rdeči, sivi in zeleni barvi, odplesati gusarski ples, razmigati telo s poskoki in počepi, po navodilih se matematično razvrstiti ter dobro napeti ušesa. Na koncu pa najti zaslužen mrzel, sladek, gusarski zaklad.
Tako se je tudi končalo naše gusarsko poletje v enoti Pedenjcarstvo.
K&M
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/gusar{/gallery}
V okviru Erasmus+ projekta L.I.F.E. (Live!Improve!Feel!Educate!) razvijamo socialne in emocionalne kompetence otrok. Vsebine projekta in evropskega razvojnega načrta integriramo v vzgojne dejavnosti oddelkov Korenjaki in Učenjaki in ob tem spremljamo napredek naših otrok na področju čustvene pismenosti.
Na razstavi hodnika enote Pedenjcarstva delimo z vami foto utrinke naših aktivnosti in rezultate prvega leta projekta.
Vabljeni k ogledu!
Elementi Floortime metode pri kreiranju mozaika po navdihu turške umetnosti
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral« smo se udeležili izobraževanja »Floor time for the Children with Autism«, Istanbul, Turčija. Ob obisku kulturnih znamenitosti in potepanjih po istanbulskih ulicah smo občudovali mozaike in motive na keramičnih ploščicah v palačah in mošejah. S kulturno izkušnjo smo želeli nagovoriti tudi otroke oddelka specializiranem oddelku za otroke z avtizmom. Projekta sva se lotila na letovanju otrok vrtca Pedenjped v Zambratiji.
Kulturno izkušnjo in novo znanje Floortime metode sva integrirala v aktivnosti letovanja. Pripravila sva aktivnosti, ki so pri otrocih razvijale senzoriko in interes za aktivno raziskovanje narave. Ob tem sva bila pozorna na spodbude za razvoj očesnega kontakta, vezane pozornosti in interakcije. Aktivnosti so potekale v igrivem vzdušju, s spoštovanjem otrokovih idej in sprejemanju njegovih kreativnih pobud.
Otrokom sva najpre pokazala fotografije z mobilnosti iz Istanbula, ter jih s pripovedovanjem in s pomočjo IKT medija nagovorila z motivi starodavne umetnosti izmirskih ploščic. V igri na plaži in igrišču počitniške nastanitve sva senzorno zaznavo otrok usmerjala v kamenčke različnih barv in oblik. Skupaj smo iskali različne kamne: neobičajne črne luknjaste kamne, zglajene črepinje steklovine različnih barv in oblik. Majhne polžje hišice in školjke smo odkrivali pod kamni na plaži. Otroci so odkritja – »zaklade« delili z odraslim in drugimi otroki, ter ob tem krepili očesni kontakt, zaznali vrednost vezane pozornosti in pomen interakcije ob njihovih »odkritjih«. Spoznali so emocionalno vrednost socialne komponente ob delitvi odkritij naproti manipulaciji s predmeti in raziskovanju brez interakcije. Otroci so doživeli, kako je lepo, če te odrasel pohvali in skupaj s teboj občuduje drobna odkritja. S tem smo razvijali najpomembnejše temelje interakcije in komunikacije, ki so osnova za razvoj jezika in socialne dimenzije.
S kamenčki in najdbami otrok smo izdelali umetniško instalacijo. V procesu ustvarjanja instalacije smo razvijali komunikacijske strategije, to je: trenirali smo izmenjavo idej o izbiri kamnov in predmetov določenih oblik in barv, izmenjavo idej o izboru motiva, ter sklepanje kompromisov.
V prvem motivu umetniške instalacije smo ponazorili doživetje igre v vodi, t.i. »vulkanskega izbruha«, ki je igra, v kateri premagujemo strah pred vodo. Otroci so ponazorili doživetje, ko jih je Blaž »vrgel« v globoko vodo, ki se je razburka in zapenila in s tem poustvarila »vodni vulkan«. V drugem motivu smo v večernem času izdelali sonce, ki je izgubljalo svojo moč. Gaber nam je predstavil fizične lastnosti zvezde Sonce, nato pa smo jo poustvarili s kamenčki različnih barv in oblik.
V majhnem projektu uvajanja metode Floortime v najino vzgojno delo sva dobila uspešno povratno informacijo s strani otrok in s tem zagon, da elemente metode Floortime v še večji meri vneseva v najino delo. Všeč nama je filozofija, da si »dovoliš« izhajati iz otrokovih primarnih potreb in interesov, da razvijaš otrokovo lastno motiviranost in željo po interakciji ter raziskovanju sveta. V specializiranem oddelku za otroke z avtizmom namreč razvijamo otrokove primarne primanjkljaje na področju komunikacije in interakcije in z novim znanjem metode Floortime, ki nama ga je omogočil program projekta Erasmus+, kvalitetno dopolnjujemo našo vzgojno prakso.
Fotogalerija: Dobra praksa Erasmus+
Izobraževanje:»Floor Time for the Children with Autism«, 8. – 12.6.2021, Istanbul, Turčija
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral«smo se udeležili izobraževanja »Floor Time for the Children with Autism«, od 8. – 12.6.2021 v Istanbulu, Turčiji.
Izobraževanje je vodila terapevtka Floortime metode ga. Çigdem Ergul, direktorica terapevtskega centra Gunisigi Child Center. V Centru smo udeleženci izobraževanja tudi hospitirali pri obravnavi otrok z avtizmom. Metoda Floortime temelji na spodbujanju otrokovega psihosocialnega in emocionalnega področja razvoja, kar je temelj za otrokov razvoj na kognitivnem področju. S terapijo se spodbuja otrokov razvoj prepoznavanja in izražanja čustev, razvoj govora in komunikacije, kognitivni razvoj, zmožnost reševanja problemov in konfliktov, razvija se simbolna igra, logično mišljenje, kot tudi razvoj samostojnosti ter ustrezne samopodobe.
V popoldanskem času smo spoznavali kulturne posebnosti Istanbula, ki se prepletajo z azijsko in evropsko dediščino. Občudovali smo njegovo bogato zgodovino in kulturne ustanove. Po ulicah »mesta mačk« smo odkrivali utrip sodobnega velemesta, uživali v turški kulinariki in barantanju na bazarju. Kolega Yalçin nam predstavil njihov šolski sistem, ter sodoben utrip življenja družin.
Polni znanja in navdihnjeni z utripom turškega velemesta se vračamo med naše otroke.
Fotogalerija: Mobilnost v Istanbul
Erasmus+ projekt L.I.F.E. (Live!Improve!Feel!Educate!)
V vrtcu Pedenjped vzgojitelji in otroci z veseljem odpremo vrata vsem vrstam živali. Tako so nas obiskali paličnjak, paglavci, pes in zajec, na sprehodih okoli vrtca pa so naša priljubljena točka hlev s konji, kozami in pujsom.
S pomočjo živali pozitivno vplivamo na otrokov razvoj. Otroka se dotaknemo, pritegnemo njegovo pozornost in nagovorimo s senzornimi stimulacijami. Na ta način se učimo socialnih veščin, razvijamo področje komunikacije ter razvijamo grobo in fino motoriko. Posebej otrokom s težavami na področju senzorne integracije nudi telesni stik z živaljo močno izkušnjo in učenje regulacije telesnih odzivov. Otrok ob živali spontano regulira vstopanje svojega telesa v intimen prostor živali: Posebej lepo je opazovati nemirnega otroka, ki se ob opazovanju živali umiri in brez težav obsedi v ustreznem sedalnem položaju. Ob opazovanju zajčka lažje obležimo na ležalniku in presenetljivo… zaspimo.
Otrok z božanjem ali dotikanjem živali občuti mehkobo dlake, srčni utrip in zazna njen vonj. Pri hranjenju živali se učimo, da mu hrano ponudimo pred smrček, nikakor mu ne porinemo v usta ali vržemo na glavo.
Otroci se učijo empatije, saj če zajčka ali paličnjaka premočno stisne le-ta hitro izkaže bolečino. Lepo je opazovati, kako otroku tega ne potrebujemo posebej dopovedovati. Otroci so se po začetnem navdušenju spontano umirili v telesu, pričeli oponašati gibanje in izrazili občutke živali.
Igra z živaljo je preprosta, polna zabavnih situacijskih elementov, ki pa zahtevajo od otroka fleksibilnost v gibanju in odzivanju. Igrača je predvidljiva, pri živali pa se otroci naučijo, da nikoli ne veš na kakšen odziv boš naletel in s tem se razvija fleksibilnost v odzivanju in sposobnost sledenju komunikacijski pobudi druge osebe (živali).
Otroci z avtizmom imajo težave pri ohranjanju očesnega kontakta, kar pri rokovanju in igranju z živaljo izzveni. Otroci se samoiniciativno sklonijo in približajo obraz glavi zajčka ali psa in v pogledu močno vztrajajo. Ob obisku paličnjaka vprašajo, kje ima oči. Jasno zaznajo in se čudijo velikim ušesom, dolgim tacam, majhnemu in velikemu repku.
Zanimiv je spontan empatični odziv večine otrok z avtizmom in razvojno normativnih otrok na stisko živali v novem okolju, med gručo otrok. Otroci so se spontano utišali in niso pretirano posegali v osebni prostor živali. Del otrok z višjo stopnjo anksioznosti se je z živaljo celo poistovetil in pričel deliti nasvete o tem, kako se rokuje s prestrašenim zajčkom in paličnjakom in kako bo živalca premagala strah.
Vsaka žival, ki smo jo opazovali v projektnih aktivnostih se premika na sebi lasten način in nagovori otroka k samoiniciativnem gibanju in kreativnem izražanju lastne izrazne moči. Tako smo pri zajčku poskakovali, po obisku kužka lazili po vseh štirih, po obisku paličnjaka pa ohranjali telesno držo v mirnem položaju. Po opazovanju konja so otroci samoiniciativno hopsali in prepevali »hi, konjiček«.
Z izkazovanjem skrbi za živali in razvijanjem empatije pomembno in učinkovito prispevamo k razvijanju odnosne komponente socialno—emocionalnega razvoja. Žival nas že s samo svojo prisotnostjo v oddelkih umiri, ter spodbudi k razvoju primarne interaktivne igre in k gibanju. Omogočajo nam doživetje močnih senzornih občutij in s tem razvoju emocionalne komponente.
Fotogalerija: Zivali na obisku
Vnos elementov metode Floortime v program letovanja v Zambratiji 2021 pri Korenjakih
Konec meseca junija 2021 smo preživeli z otroki specializiranega oddelka za otroke z avtistično motnjo krasen poletni teden na letovanju vrtca Pedenjped v Zambratiji.
Vzgojitelja sva bila navdahnjena z novimi znanji metode Floortime, ki sva jo spoznala na mobilnosti v okviru projekta Erasmus+ "Tudi SAM bi se rad igral"in sva zato elemente metode vnesla v program letovanja za otroke specializiranega oddelka za otroke z avtistično motnjo. Igra z otrokom po tej metodi zahteva, da izhajamo iz otroka, da zaznamo njegove interese, potrebe in njegova neverbalna sporočila komunikacije. Ob igri in s spoštovanjem njegovega razvojnega nivoja in tempa učenja otroku subtilno dodajamo nove igralne (kognitivne) elemente z vseh področij razvoja (emocionalni, socialni in kognitivni vidik). Na letovanju sva tako ob spontanih igralnih priložnostih z ustreznimi intervencijami uspešno podprla razvojne spodbude in s tem razvijala otrokove zmožnosti interakcije.
V našem šolskem prostoru je pretirano poudarjen kognitivni vidik, zato se pri našem delu želimo ustaviti pri občutkih, ki se dogajajo v našem doživljanju sveta - tukaj in sedaj, na emocionalni, senzorni in socialni zaznavi. Sledila sva metodi Floortime in sva tako večjo vrednost podala razvijanju otrokovih primarnih temeljev komunikacije (očesni kontakt, vezana pozornost, neverbalna komunikacija), s katerimi bo zgradil temelje emocionalnega in socialnega razvoja. Posebno skrb za razvoj komunikacije namreč potrebujejo ravno otroci z avtistično motnjo oziroma otroci s pridruženimi socialnimi motnjami.
Kaj želimo doseči z vnosom elementov Floortime v naše vzgojno delo? V prvi vrsti izboljšati kvaliteto življenja otrok s posebnimi potrebami, nato razviti komunikacijske temelje tako v individualnem pristopu, kot v delavnicah z razvojno normativnimi vrstniki. Ko otrok gradi in prakticira svoje komunikacijske kompetence dosega napredek in boljše učne rezultate tudi na drugih komponentah razvoja. Namreč, ko dosežemo, da je otrok senzorno reguliran, sproščen, aktivno participiran in raziskuje, bo lahko razvil tudi zaupanje v lastne moči in razvil dobro samopodobo.
V Floortime metodi v prvi vrsti upoštevamo otrokove senzorne potrebe (vestibularna, prorioceptivna, taktilna, … stimulacija) in ga učimo telesne regulacije. Novo socialno okolje je bila odlična priložnost, da smo preverili, kako uspešno lahko otroci oddelka SOOAM generalizirajo veščine, ki jih že obvladajo v vrtcu - v nove socialne izzive. Vemo, da se bo otrok učil, raziskoval in predvsem dobro počutil, ko se bo zmogel uspešno zregulirati. To pomeni, da bo znal samostojno ali ob podpori odraslega zaznati telesni nemir ali emocionalno stisko, in nato učinkovito uporabiti senzorne pripomočke ali tehnike umirjanja za regulacijo. Otroci so na letovanju potrebovali nekaj dni večjo podporo odraslega, nato pa so se zmogli uspešno regulirati v večji meri samostojno.
In kaj vse smo razvijali na letovanju?
Vabljeni k ogledu foto utrinkov: Letovanje Zambratija 2021, Korenjaki - dobra praksa Erasmus
PROJEKT ERASMUS+ UČNA MOBILNOST POSAMEZNIKOV;
TUDI »SAM« BI SE RAD IGRAL
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral« smo se Nina Rahija, Barbka Kozamernik in Ksenija Kumar, v mesecu maju 2021 udeležile izobraževanja Understanding and supporting students with ASD in ADHD v Firencah. Tekom izobraževanja smo razvijali možnost prepoznavanja in razumevanja lastnosti in učnih stilov učencev in otrok z ASD (motnja avtističnega spektra) in ADHD (motnja hiperaktivnosti s pomanjkanjem pozornosti). Razpravljali smo o metodah, strategijah in tehnikah poučevanja tovrstnih učencev. Omenili smo temeljne in ključne strategije pristopa TEACHH, osnovna načela PECS in MAKATON znakov ter simbolov, ki pa jih uporabljamo tudi pri delu z otroki v vrtcu. Otrokom ogromno pomeni vizualna predstava ker se ob njej lažje orientirajo tudi glede na čas (rutina). Zato je izrednega pomena uporaba različnih slikovnih predlog, ob katerih se otroci počutijo varni. Med izobraževanjem smo dobili uvid v to, kako je za otroke z ASD in/ali ADHD pomembno strukturirano učenje tj. organizacija delovnega/učnega okolja, strukturiranje časa, dostop do različnih pripomočkov. Med izobraževanjem smo imeli možnost izmenjave dobrih praks, tako v šolah kot vrtcih, saj so bile poleg nas na izobraževanju še tri strokovne delavke iz Portugalske, ki delujejo v osnovni šoli in se pri svojem delu vsakodnevno srečujejo z otroki s specifičnimi motnjami. Pogovarjali smo se tudi o tem, kako pomembno je sodelovanje s starši teh otrok, ker z njim gradimo partnerska razmerja med domom in šolo/vrtcem.
Z udeležbo na izobraževanju smo pridobile kompetence in spretnosti, ki jih bomo v bodoče lahko spretno in premišljeno uporabljale pri delu z otroki. Pomembno pa je tudi, da se zavedamo, da imajo ti otroci tudi močna področja. Naša naloga naj bo, da jim jih pomagamo razvijati, kajti s tem občutijo, da so uspešni in postajajo še bolj motivirani za nadalje učenje.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/fire{/gallery}
Gorske škrate smo že spoznali v Rutah. Sedaj pa smo se odpravili na morje, kjer smo spoznali še morske škrate. Vsak dan smo od morskih škratov prejeli pismo, v katerem nas je čakala nova naloga. Naučili smo se škratjo himno, škratkov ples, sezidali smo škratkovo hišico, izdelali zastavo, se razmigali na škratkovi telovadbi in seveda, poiskali zaklad s pomočjo pravega škrata. Ker pa so škratki zelo izmuzljiva bitja, smo izdelali daljnoglede in se opremili s prav posebnimi očali, s katerimi smo lahko opazovali škrate. Kaj mislite, smo videli kakšnega? Če zapojete škratjo himno, ga morda prikličete tudi vi ;)
Škrateljci mali so k morju zbežali ojej, ojej
se v morju lovijo in plavat učijo, ojej, ojej
na plaži sedijo in ribe lovijo, ojej, ojej
ob ognju sedijo, kopalke sušijo, ojej, ojej
ko lunica vzhaja, vsa družba zaraja, juhej, juhej!
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/zam{/gallery}
Če ste prebrali naš načrt za zabavo ob Pedenjpedovem tednu, boste ob pogledu na fotografije ugotovili, da je ta zares uspela. Čisto vse načrtovane dejavnosti smo izpeljali, četudi nam je nagajivo vreme želelo malce spremeniti načrte.
Pedenjpedov kros - očitno je Pedenjped res velik sladkosned, saj so ga prehiteli prav vsi otroci. Pedenjped je sopihal kot stara lokomotiva, nasmejani otroci so imeli pa toliko energije, da so mu za premagovanje napornega krosa ponudili celo roko.
Pedenjpedovi taleti: Likovne umetnije, rolkanje, bobnanje, karate, pevski nastopi in še marsikaj nas je navduševalo ob pogledu na naše talente.
Pedenjpedovo vandranje: V naši okolici vedno najdemo prijetne kotičke za uživanje v naravi.
Pedenjpedova peka palačink in ustvarjalnice: Naše likovne stvaritve si lahko ogledate v vrtcu, slastne palačinke pa žal le na fotografijah.
Pedenjpedova predstava: Otroci so bili nad obiskom volkov in drugih živali navdušeni. Če koga zamika, da bi si zagotovil vstopnico za naslednjo predstavo, žal sporočamo, da je ta vnaprej razprodana. Morda boste imeli več sreče naslednjo sezono. :)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/fot{/gallery}
Dramatizacija zgodbe Piščanček Pik svetuje prijateljem
V okviru projektov Erasmus+ „Tudi SAM bi se rad igral“ in L.I.F.E.Live!Improve!Feel!Educate! v našem vrtcu izvajamo vzgojne vsebine, ki pri otrocih spodbujajo razvoj čustvene kompetence. V oddelku Korenjaki smo v zimskih mesecih preigravali zgodbo Piščanček Pik in ob tem razvijali komunikacijo, socialne veščine ter se učili tehnik sproščanja. Zaradi epidemije CORONA-19 tudi letos nismo uspeli stopiti na odrske deske festivala, a smo nastop posneli in ga s ponosom predstavljamo staršem ter strokovni javnosti na Mednarodnem festivalu „Igraj se z mano“.
Naš nastop bo na ogled v nedeljo, 13.6.2021. Vabljeni!
IGRAJ SE Z MANO - povezava (festival Ljubljana)
Piščanček Pik svetuje prijateljem - povezava
V Pedenjcarstvu se naš zabavni program nadaljuje tudi v zadnjem tednu maja, ko praznuje naš Pedenjped.
Seveda v tem tednu nismo pozabili, tudi na Unescov teden kulture. Tudi zato smo v praznovanje vključili veliko umetniških vsebin.:)
Polni pričakovanj smo se z avtobusom odpravili v škratkovo deželo. Tam smo se igrali, zidali hišice, klicali škrate, iskali zaklad, obiskali pustolovski park in izdelali svojo škratovo kapo. Tri dni smo na vso moč uživali in se imeli skupaj zares lepo. Sklenili smo, da to ne bo naš zadnji skupni izlet. :)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/skrati{/gallery}
Praznovali smo
Narisali smo risbice, se razmigali in priredili pravo zabavo.
Tukaj si lahko ogledate video.
V mesecu aprilu sva našim »Nagajivčkom« pripravili razgiban načrt z mnogimi prijetnimi dejavnostmi, kjer so otroci razgibano odkrivali svet okoli njih.
Najprej sva dali poudarek na semenih. Tako so otroci spoznali veliko vrst, ter ugotavljali razlike med njimi; pa naj bo to skozi opazovanje, tipanje ali vonjanje. Sami so jih tudi zbirali, jih opazovali ter razvrščali po velikosti.
Posledično smo nadaljevali s pogovorom o različnih rastlinah in splošno o vsem, kar raste. Posvetili smo se tudi igri z zemljo, preko katere so spoznali pomen in lastnosti zemlje, ter pa tudi zakaj se uporablja. Preko fotografij sva otrok predstavili tudi osnovne koncepte vrtnarjenja.
Ker smo želeli, da se naučijo ob prejemanju novih izkušenj, smo se odločili, da bomo skupaj posadili fižol. Tako smo raziskovali njegovo rast, ter skrbeli za njene pogoje: zalivanje, okopavanje…
Izvajali smo tudi razne dejavnosti povezane z naravnimi oblikami gibanja, kot so hoja, tek, lazenje, plezanje, skoki, poskoki, valjanje, vzdigovanje, nošenje ob uporabi telovadnice ali terase. Posnemali smo tudi gibanje živali.
Ustvarjali pa smo tudi likovno. Risbe smo izdelali s pečatniki. Pri tem smo otrokom ponudili pečatnike iz različnih materialov, kot so plastične slamice, tulci, penaste gobe, ipd.
Posvetili smo se tudi svetovnemu dnevu zdravja, ki je potekal 7. aprila. Z otroci smo se odpravili na telovadni poligon v telovadnici. Prav tako smo obeležili svetovni dan Zemlje, ki je potekal 22. aprila. V dopoldanskem času smo na ta dan izvedli čistilno akcijo.
Seveda nismo zdržali brez igre. Igrali smo se z lesenimi odrezki, plastičnimi posodicami, lončki in priborom (kotiček kuhinja). Prav tako smo se igrali z velikimi in malimi avtomobili in po lastnih željah otrok.
Poskrbeli sva za prijetno in sproščeno vzdušje v skupini. Ob izvajanju dejavnosti sva otroke vodili, usmerjali, vzpodbujali in po potrebi tudi pomagali. Pripravili sva tudi ustrezne materiale za igro. Skupaj pa smo peli in igrali otroške pesmi.
V atriju so se otroci prosto igrali in manipulirali s kamenčki. Skupaj smo hodili tudi na opazovalne sprehode, kjer smo opazovali delo na vrtovih, spoznavali orodja, ugotavljali kaj raste v gredicah, ter rastline tudi poimenovali.
Otroci so bili navdušeni tudi nad obiskom najstarejše kmetije Kogoj, kjer so spoznavali od kod prihaja hrana na naše krožnike in kako jo pridelujejo naši kmetje. V hlevu smo si lahko ogledali krave, bike in teličke, ki so radovedno gledali v gručo otrok. Prostor za zbiranje mleka, mlekarna, je pri otrocih z vsemi aparati zbudil še večjo radovednost, zlasti dečke pa so najbolj zanimali traktorji z vsemi priključki za obdelovanje zemlje. Kmetijo je nemogoče doživeti ob enem obisku, zato se bomo nanjo še vračali, zlasti pa se bomo večkrat skozi leto podali do njihovih polj in spremljali delo na poljih skozi različne letne čase, ter rast in zorenje najrazličnejše zelenjave. Na kmetiji imajo tudi svoj rastlinjak, kjer sami vzgojijo sadike zelenjave, ter jih v različnih letnih časih presajajo na polja.
April je bil zelo razgiban. Le kaj nas čaka v maju :)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/april{/gallery}
Junaki smo postali pravi JUNAKI, saj smo zares prespali v vrtcu. Ujeli smo zadnje sončne žarke in luže na šolskem igrišču izkoristili za »poligon«. Otroci so po tleh opazili stopinje čevljev, zato smo vsi naredili preizkus in pogledali kakšne podplate imamo. Bilo je zares razburljivo, saj smo z lučkami po vrtcu iskali tudi skriti zaklad. Ko so ga otroci našli, smo se posladkali, doma pa se bodo otroci lahko tudi poigrali. Sledila je naša prva večerja v vrtcu, ter za njo pravi ples v pižami v telovadnici, kjer so otroci »porabili« svoje zadnje atome energije. Ob kratki risanki in ob pravljici so se otroci potopili v sladke sanje vse do naslednjega jutra.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/noci{/gallery}
V četrtek, 22. aprila, ob svetovnem dnevu Zemlje, smo se Učenjaki odločili, da bomo odšli v bližnji gozd in ga očistili smeti. Tja namreč večkrat zaidemo in vedno opazimo po tleh odvržene smeti. Opremili smo se z gumijastimi rokavicami, plastičnimi vrečami in se odpravili. Otroci so prehodili ves del gozda in pobirali razmetane smeti in jih dali v vreče. Nabrali smo kar 5 vrečk. Veliko kajne? Res veliko za gozdiček. Vreče smeti smo nato odnesli v vrtec v zabojnike za smeti. S tem smo naredili zelo prijazno potezo za naravo in tudi občutek ob tem dejanju je bil zares pozitiven. Upamo, da bo naš gozd v prihodnje ostal bolj čist.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/cistilna{/gallery}
Učenjaki smo mednarodni dan gozdov obeležili ravno z obiskom gozda. Za en dan smo vrtčevsko igralnico zamenjali za gozd. Pred tem smo se pogovorili o bontonu, ko pa smo bili v gozdu, smo najprej opazovali značilnosti narave za ta letni čas in se pogovarjali ter opazovali, kaj je bilo pred tem z naravo, kaj je sedaj in kaj se bo zgodilo v prihodnje. Vse te značilnosti smo si seveda pogledali tudi od blizu, tipali, vonjali, opazovali …
Nato pa je sledilo nekaj nad vse zabavnega. Raziskovanje in igra v gozdu. Otroci so marsikaj našli, bilo jim je zanimivo in zabavno. Najbolje pa je bilo plezanje na drevo, guganje na veji, metanje palic in podobno. Dopoldan je zares hitro minil in kmalu se bomo spet vrnili.
K sodelovanju in obeležitvi mednarodnega dneva gozdov smo v skupini povabili še starše, da se za vikend z otroki odpravijo v gozd in ga tudi oni uporabijo za razvedrilo, sprostitev, rekreacijo ali pa igro in raziskovanje in se ob tem zavedajo njegove pomembnosti. Starši so se odzvali v velikem številu. Otroci so v gozdu nabrali različne naravne materiale in iz tega ustvarili nekaj po želji. Iz prinesenih izdelkov smo nato v vrtcu naredili razstavo.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/gozdo{/gallery}
Navkljub izrednim razmeram in okoliščinam, nam je, v skladu s takrat veljavnimi ukrepi, uspelo realizirati zimovanje. Ko smo v vrtcu izvedeli to veselo novico, smo se hitro lotili polnjenja potovalk za to težko pričakovano pot. Do zadnjega smo bili na trnih, ali bo novica vzdržala do dne našega odhoda. In je! S skupino Vandrovci smo se odpeljali na Pokljuko! Tam nas je pričakala ekipa Planeta otrok, v organizaciji katere je bilo izvedeno učenje smučanja za otroke. Cel teden nas je spremljalo čudovito, idealno vreme – veliko snega in prijetno toplo sonce. Vsi so se naučili smučati in predzadnji dan uspešno smučali na tekmovalni progi. Dnevi so bili polni, na trenutke tudi utrujeni. Ne glede na slednje, so bili prav vsi otroci neizmerno veseli in radostni, brez izjeme. Vsak dan smo obogatili in popestrili še z drugimi dejavnostmi: večerni sprehod s svetilkami, dričanje s tubami, prosta igra na snegu …
Zadnji dan smo Pokljuki in učiteljem smučanja pomahali v slovo s hvaležnimi in prijetnimi spomini.
Imeli smo se odlično!
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/zim{/gallery}
Sedmega aprila se obeležuje Svetovni dan zdravja in kot vrtec, ki že nekaj let sodelujemo v projektu »Zdravje v vrtcu«, smo ta dan obeležili tako, da smo izvedli športno dopoldne. V sklopu športnega dopoldneva, smo izvedli številne gibalne dejavnosti, poligone, gibalne urice za malčke in hkrati poskrbeli za zdravje z zdravo prehrano.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/zdra{/gallery}
V kuhinji se vsak dan nekaj dobrega kuha. Da nikoli nismo lačni, poskrbijo naše kuharice (in kuhar:). Hvaležni smo jim, da nas razvajajo z dobro hrano. Danes smo jih ujeli pri peki krofov, s katerimi so se otroci sladkali pri kosilu.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/kuh{/gallery}
V času epidemije so otroci ostali doma v krogu najbližjih. V januarju 2021 pa smo lahko ponovno odprli vrata vrtca in otroci so se srečali s svojimi prijatelji. »Korenjaki« in »Škratki« v videoposnetku pripovedujejo o tem, kaj so lepega doživeli doma in zakaj so pogrešali vrtec.
Videoposnetek je izdelek v okviru projekta Erasmus+ L.I.F.E. (Live!Feel!Improve!Educate!) in je predstavljen partnerjem na naših skupnih spletnih platformah.
Vabljeni k ogledu: »There Is More Fun in Everything When Friends Are Around«
Ob SVETOVNEM DNEVU REDKIH BOLEZNI, 28.2.2021, smo tudi v letošnjem letu obeležili ta dan in izdelali SRČNA PISMA za male borce. Pri projektu smo sodelovale skupine Vandrovci, Junaki in Sladkosnedi z namenom podpore otrokom z redkimi boleznimi in njihovim družinam. Pogovarjali smo se o boleznih in o tem, da nekateri otroci ne morejo hoditi v vrtec in se družiti z vrstniki, saj bi lahko tako še bolj zboleli. Tako smo izdelali SRČNA PISMA, narisali risbice z različnimi tehnikami in otrokom poslali le najlepše želje. Želimo si, da bodo otrokom in staršem Srčna pisma vlila upanje in pogum, da se borijo še naprej.
Prijatelji iz vrtca Pedenjped
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/src{/gallery}
Da bo debela repa in korenje, mora biti na pustni večer norenje. V Pedenjcarstvu smo rajali cel dan in povabili pomlad med nas.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/pus{/gallery}
Izdali smo 1. magazin projekta mobilnosti strateških partnerstev KA2 Erasmus+ L.I.F.E (Live!Improve!Feel!Educate!). V njem predstavljamo projektne aktivnosti v sodelovanju s partnerskimi organizacijami in diseminacijo projekta v prvem vsebinskem sklopu »Jaz in moji prijatelji«.
Namen prvega vsebinskega sklopa projekta L.I.F.E. je:
Vsebina magazina:
V prvem delu magazina predstavljamo naša vsebinska izhodišča, ki jih bomo v procesu strateškega sodelovanja evropskih držav načrtno vnašali v vzgojne vsebine vključenih izobraževalnih organizacij.
V drugem delu predstavljamo sodelujoče partnerske organizacije, seznanjamo vas z blogom projekta Erasmus+ L.I.F.E. in eTwinning skupino projekta.
V tretjem delu predstavljamo delne rezultate projekta; izvedene aktivnosti za deležnike projekta in dobro prakso posameznih partnerjev.
V ponedeljek, 15. 2. se je tudi enota Pedenjcarstvo obarvala v zlato. Na ta dan smo namreč obeležili mednarodni dan otroškega raka. Zaposleni smo se povezali z zlatimi pentljicami in tako izrazili podporo vsem Junakom 3. nadstropja.
Kdo so junaki 3. nadstropja? To so mali borci, junaki, ki se zdravijo na hemato - onkološkem oddelku Pediatrične klinike v Ljubljani.
Junaki 3, nadstropja so starši otrok, ki so zboleli za rakom in vsi zaposleni, ki se vsakodnevno trudijo, da malim junakom uspe premagati bolezen.
Več o Junakih 3. nadstropja si lahko preberete na njihovi spletni strani junaki3nadstropja.si, kjer se nahajajo tudi informacije, kako jim lahko pomagate.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/jun{/gallery}
Veseli, ker smo spet lahko vsi skupaj (vsaj znotraj svojih skupin), smo začetek meseca februarja posvetili kulturi, kot je to tudi sicer v naši navadi.
Vsaka skupina je kulturo in z njo tudi kulturni praznik, Prešernov dan (8. 2.), obeležila na svoj način.
Spoznavali smo slovenske simbole, se pogovarjali o kulturi, kulturnem prazniku, kulturnem obnašanju, kulturnih ustanovah in dejavnostih. Prebirali smo Zdravljico in poslušali slovensko himno, spoznali in se pogovarjali o pesniku dr. Francetu Prešernu. Prebirali in učili smo se tudi pesmi drugih pesnikov, ki so pisali predvsem za otroke. Ob tem smo se dotaknili tudi seznanjanja in raziskovanja različnih čustev ter razpoloženj, tako preko igre kot tudi preko plesa, glasbe. Likovno smo ustvarjali v različnih tehnikah, prisluhnili smo glasbenim pravljicam in si ogledali različne poučne in navdihujoče posnetke. Seznanili smo se z opero, slikarstvom, kiparstvom, gledališčem, filharmonijo in različnimi glasbili na katere smo tudi zaigrali. Opazovali smo abstraktne slike in ugotovili, da v njih vidi vsak nekaj drugega ter, da je ravno v tem čar in pestrost naših osebnosti.
Tako pestro in barvito bo v našem vrtcu še vse do konca meseca kulture. Najbolj pa se seveda veselimo pustnega rajanja. :)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/kul{/gallery}
V enoti Pedenjcarstvo smo v okviru programa Erasmus+ projekta »Tudi SAM bi se rad igral« dne 15. in 16.10.2020 obeležili »Erasmus days«, ter se z dogodkom umestili na evropski zemljevid Erasmus+ projektov. Udeleženci mobilnosti smo pripravili razstavo z naslovom Ali pre-poznamo posebne potrebe otrok v predšolskem obdobju. Z dogodkom smo želeli prispevati k ozaveščanju staršev in laične javnosti o najbolj pogostih razvojnih težavah in motnjah, ki so prisotne že pri predšolskih otrocih in o pomenu vključitve otroka v sistem zgodnje obravnave. Plakate za starše smo pripravili ob vhodu v vrtec, otroke pa je v atriju vrtca nagovorila slikanica Sonje Sotomayer: Le vprašaj.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/pre{/gallery}
Na mednarodni konferenci “PREHRANA, GIBANJE IN ZDRAVJE”, Rakičan, 21.11. – 28.11.2020, smo predstavili dobro prakso projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral«. Program čustvenega opismenjevanja za otroke z avtistično motnjo je nastal z novimi znanji s strukturiranega tečaja v okviru izobraževanj in aktivnosti navedenega projekta.
LINK do pdf. dokumenta: Čustveno opismenjevanje otrok z avtistično motnjo v vrtcu
V skupini Škratki in Korenjaki smo izdelali voščilnice in pripravil darila za naše prijatelje. Ob ustvarjanju smo se pogovarjali o pomenu obdarovanja, o tem, kako se počutimo ko nekaj podarimo in kako, ko darilo prejmemo. Spoznali smo, da ko nekoga razveseliš, se tudi sam počutiš srečnejše.
Razveselili smo se daril naših partnerjev iz Češke, Norveške, Vrtca Litija, Španije in Italije. Občudovali smo voščilnice, novoletne okraske in prebrali voščila prijateljev. Z navdušenjem smo se zaigrali z novimi družabnimi igrami.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/nov{/gallery}
Letos smo z veseljem sodelovali v projektu Eno Art - Lučke za prihodnost. Strokovni delavci smo se z otroki v vrtcu pogovarjali, o pomenu povezovanja, skrbi za naš planet in izdelovali laterne. V tem času je veliko otrok, ki obiskujejo naš vrtec doma. Zato smo k sodelovanju povabili tudi otroke, ki trenutno ne obiskujejo vrtca. Zahvaljujemo se za odziv, ki nas je povezal in temu mračnemu obdobju dal nekaj luči. Lučke smo vzgojitelji pospravili na varno.
Takoj, ko bo vreme bolj suho, pa bodo lučke ponovno zažarele na ograji našega vrtca.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/eno{/gallery}
Letos smo Tradicionalni slovenski zajtrk obeležili drugače, saj večina otrok čas preživlja doma. Veseli nas, da ste se odzvali našemu povabilu in ta dan tudi doma namenili ozaveščanju o pomenu lokalno pridelane prehrane. Zahvaljujemo se vam za vse posredovane domače utrinke.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/zaj2{/gallery}
Epidemija nam je nekoliko prekrižala načrte, a vseeno nismo izpustili in pozabili Tradicionalnega slovenskega zajtrka. Tokrat ga sicer nismo mogli obeležiti vsi skupaj v vrtcu, zato smo povabili družine, da ga obeležijo doma, vsaka na svoj način. Starši naših Učenjakov so doma pridno pripravili lepe pogrinjke z vsemi dobrotami in verjemite, da je bil tudi doma slovenki zajtrk nadvse slasten.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/zaj{/gallery}
V okviru iz projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral« sem se udeležila izobraževanja »Art as terapy: Self expression and special need in art education« v Barceloni.
Navdahnjena z novim znanjem, kulturno izkušnjo, strokovnostjo in entuziazmom predavateljice prof. Marte Mandolini, sem to izkušnjo želela podeliti z otroki moje skupine. Terapevtske vsebine so bile zelo smiselne, ko smo se po daljšem zaprtju vrtca zaradi korone ponovno vrnili v vrtec. Otroci so po daljši vrnitvi izkazovali nemir, negotovost, strah, ponovno smo se prilagajali in sprejemali »staro« rutino vrtca. Otroci zelo radi ustvarjajo z različnimi likovnimi materiali, le –tem sem dodala nove tehnike iz izobraževanja. S ponujenimi likovnimi dejavnostmi, ki sem jim dodala elemente ob katerih so se sprostili in uživali, so otroci lažje premagali stiske.
Ponudila sem jim velike prazne liste papirja, debele čopiče, pester izbor barv in nato jih prepustila ustvarjanju in sproščanju ob slikanju. V dejavnosti sem bila pozorna na to, da jih nisem omejevala s pravili, postopki, vsak se je lahko izražal kot je želel in čutil. Otroci so ob dejavnosti postali nasmejani, sproščeni v telesu, tudi kasneje so se po prostoru gibali v tem umirjenem občutju stika s samim seboj. Poslikane površine lista sem porabila za osnovo dekoracije naše sobe. Otroci so lahko nato, dan za dnem opazovali svojo ekspresijo in podoživljali prijetne občutke svojega slikanja. Vnos novega znanja je bil smiseln in je pomembno prispeval k sprostitvi otrok v stresnih situacijah. Nova znanja sedaj redno uporabljam pri svojem vzgojnem delu.
Z vami delim naslednje ideje za ustvarjanje iz izobraževanja v Barceloni:
- Po parku in mestu smo nabrali različen material, ki nas je nagovoril tekom sprehoda po mestu. Iz nabranega materiala smo ustvarili najprej svojo kreacijo, nato pa smo jih umestili v instalacijo učne skupine.
- Z različnim likovnim materialom in tehnikami smo ustvarili lastno instalacijo, v kateri smo se predstavili in se seznanili z izražanjem z umetnostjo.
- Z različnim materialom smo poustvarjali arhitekturne posebnosti Barcelone in jih v kreaciji podoživljali.
Hvaležna sem, da sem imela priložnost se udeležiti Erasmus+ izobraževanja in s tem prispevati k grajenju sodobne pedagoške prakse v našem vrtcu.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/lik{/gallery}
Pri Korenjakih smo v mesecu septembru in oktobru razvijali komponento SEL -zavedanja samega sebe. Opazovali smo svoje telesne značilnosti in se pogovarjali o tem, kaj nas pravzaprav opredeljuje, zaradi česa smo posebni, v čem smo si med seboj različni in v čem podobni. Kako se bom predstavil prijatelju iz Španije, Češke, Italije, Norveške? Ko se predstavim, kaj lahko še povem o sebi poleg svojega imena? Kaj bi prijatelja druge države zanimalo o meni? Kaj vse lahko vprašam novega prijatelja, da ga bolje spoznam?
In tako je nastala je slikovna podpora za predstavitev:
V predstavitvi otrok najprej pove svoje ime, nato barvo kože, las, oči, nato starost.
Opiše svojo družino oziroma še dedka in babico, če živita v isti hiši.
Lahko opiše tudi majčko in hlače, ter zakaj si jih zjutraj izbral in oblekel.
Nato deli z otroki svojo najljubšo jed, priljubljeno žival in najbolj všečno barvo. Lahko tudi priljubljeno risanko, računalniško igrico, pravljico.
Predstavi svojo priljubljeno igračo ali igro na igrišču in igralnici vrtca.
Na koncu otrok deli z vrstniki, kdaj je vesel in kaj ga razveseljuje.
Didaktični pripomoček otrokom olajša nastopanje pred skupino in jih nevsiljivo usmerja pri predstavljanju sebe in svojih interesov. Prav tako se lahko uporabi pri spoznavanju vrstnikov, ali pri učenju postavljanja vprašanj drugemu otroku.
Priloga: Skeniran didaktični material- slikovna podpora za predstavitev otroka. LINK PDF
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/sli{/gallery}
Pri oblikovanju logotipa za Erasmus+ nas je vodila misel, kako bi likovno ponazorili tematiko projekta. Z otroki smo spoznavali države, ki sodelujejo v projektu in ugotavljali, da tudi v teh državah živijo otroci, ki so pravzaprav podobni kot mi – ti otroci si prav tako želijo mirnega otroštva, igre, imajo podobne sanje, želje in podvige na poti odraščanja. Tudi oni se srečujejo z izzivi sodobnega življenja, v katerem se ljudje pogosto izgubimo v kopici informacij, dogodkov in hitrega tempa življenja.
V procesu nastajanja logotipa se nam je pomembno, da se z otroki lotimo vsebin, ki bodo pripomogle k spoznavanju samega sebe, svojih želja in čustev. S pestrimi vsebinami smo spoznavali različna čustva ter kako jih prepoznamo in se pogovarjali o pomenu prijateljstva. Na podlagi tega smo skupaj z otroki oblikovali predloge logotipov, ki so ponazarjali te tematike. Otroci so v likovnem ustvarjanju zelo uživali. Tudi s to dejavnostjo smo podprli njihovo doživljanje in jih spodbudili k zavedanju in izražanju lastnih občutij ter potencialov. Med seboj so povezovali nova spoznanja in jih s pomočjo slikanja in barv prenašali na papir.
Ko smo zaključili proces ustvarjanja, smo se znašli pred izzivom, kako izbrati najboljši logotip. Odločili smo se za prave otroške volitve, ki smo jih izvedli po skupinah v enoti Pedenjcarstvo. Na volitvah so sodelovali otroci, starejši od dveh let. Vse predloge smo opremili s številkami, otroci pa so volili tako, da so na sliko, ki jim je bila najbolj všeč, položili svoj kamenček. Na koncu smo kamenčke prešteli in razglasili zmagovalca. Opazili smo, da so otroke-volivce najbolj pritegnile tiste slike, ki so bile polne barv. Največ glasov je tako dobil logotip, avtorja Gabra Strelca, ki z odtisi rok ponazarja pestrost našega vsakdanjega doživljanja in čustvovanja.
Po »lokalnih« volitvah so sledile še »evropske« volitve. Ko smo prejeli predloge logotipov vseh sodelujočih držav, smo na enak način izpeljali postopek izbire. Po preštetju glasov smo dobili zmagovalca – nepričakovano je največ glasov ponovno dobila slika Gabra Strelca. Tako smo v celoten proces, v vseh fazah, aktivno vključili otroke – z idejami so sodelovali pri oblikovanju motivov, ki so jih nato prenesli na papir. Dali smo jim možnost, da soodločajo pri izbiri logotipa in tem krepili njihovo zavest o aktivni participaciji in možnosti sodelovanja in vplivanja na končne odločitve.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/era{/gallery}
Iz prispele hrane smo naredili štiri pakete.
1. paket smo razdelili upokojenki iz našega okoliša
2. in 3. paket smo razdelili dvema družinama iz našega okoliša in
4. paket smo peljali v Prekmurje najstnicama, ki sta ostali sami in nujno potrebujeta pomoč.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/hra{/gallery}
»ŠKRATKI, MOJI PRIJATELJI«
GOZD MARTULJEK, 14. – 16. 10. 2020
Vandrovčki smo se to jesen prvič podali v vrtec v naravi, in sicer v Gozd Martuljek. Tam smo dvakrat prenočili, brez staršev, krepili samostojnost in ustvarjali čudovite spomine. Veliko smo klepetali, plesali, se igrali, odšli na sprehod in se ob vsem tem naučili veliko novega. Med nami so se prepletle še močnejše vezi, kar je bilo prijetno videti in občutiti. Bili smo kot velika razigrana in radovedna družina. :)
Prvi dan, ko nas je sonce prijetno grelo, smo se preizkusili na prometnem poligonu z različnimi postojankami: bencinska črpalka, avto servis, slaščičarna, kava na poti, žar itd. Izkoristili smo lepo vreme in se nato odpravili na sprehod po Škratkovi poti. Iskali smo škratkove kape s sporočili in kose velike sestavljanke. Škratek Špikec, ki živi na gori Špik, je zelo dobro skril koščke in kape, zato je bila naloga vse prej kot lahka, a hkrati za nas niti malo pretežka.
Naslednji dan, v četrtek, smo si želeli pošiljke snega, vendar je le veliko deževalo in še tistih nekaj snežink, ki so pristale na strešnih oknih naših sobic, se je hitro razstopilo. Dan smo tako izkoristili za igro v dvorani, kjer smo se igrali: lokostrelstvo, jengo, štiri v vrsto, recikliranje, pretikanje, labirint, velike domine itd. V škratkovi sobi, skozi okno katere smo Špikca največkrat le tiho opazovali (ker je vedno, ko smo šli mimo, spal na kavču), smo si iz filca in krep papirja izdelali vsak svojo škratkovo kapo. Odpravili smo se na kres, opazovali ogenj, prepevali pesmice. Pozno popoldan je sledila glasbeno plesna zabava, na kateri se nam je pridružil tudi škratek Špikec.
In že je bil tu naš zadnji dan vrtca v naravi. Škratku smo zgradili dve čudoviti hišici. Naloga nam je uspela odlično in dokazali smo, da znamo dobro sodelovati. Kasneje smo svoje spretnosti preizkusili še v pustolovskem park, kjer smo hodili po zibajočih se deskah, se spuščali po jekleni vrvi (zip line) itd.
Če strnemo vtise, lahko rečemo, da je bilo naše doživetje nadvse zabavno, pogumno in seveda škratovsko obarvano. Špikcu in njegovim prijateljem smo pomahali v slovo in se veseli ter zadovoljni odpravili nazaj proti domu. Razšli smo se enotnega mnenja, da se že zelo veselimo naše naslednje skupne 'vandrovščine'! :)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/nara{/gallery}
V letošnjem letu se je Teden otroka povezal s TOM telefonom, ki praznuje 30 let. TOM telefon je telefon za otroke in mladostnike (e-tom.si). Otroci in mladostniki, lahko na brezplačni telefonski številki 116 111, svetovalcem zaupajo svoje težave ali jih prosijo za nasvet in dodatne informacije.
V vrtcu smo se v Tednu otroka pred vsem pogovarjali o tem na koga se lahko obrnemo, če potrebujemo pomoč in kakšno pomoč vse potrebujemo. Preko pogovora smo ugotovili, da se lahko zaupamo staršem, prijateljem, vzgojiteljem/icam, učiteljem/icam, sorodnikom … v bolj specifičnih situacijah, kot so npr. nesreče, pa se obrnemo na mimoidoče in seveda na policiste, reševalce, gasilce. Preko video vsebin smo se seznanili z opremo, ki se nahaja v reševalnih vozilih, kako izgleda in poteka delo v reševalnem klicnem centru, kako rešujejo gasilci. Obiskala nas je gasilka Katja in nam predstavila eno od gasilskih oblek. Otroci so ugotovili, da je zelo težka in da delo v njen ni enostavno. V atriju smo se preizkusili v gašenju z brentačo in telovadnico za eno dopoldne spremenili v mini reševalno mesto z gasilsko postajo, urgenco in policijsko postajo. Vsi poškodovani so bili oskrbljeni in vsi prekrški poravnani. J
Poudarek smo dali tudi čutni igri. V dežju smo se odpravili na sprehod in se v njem igrali. Šli smo se različne socialne igre (telefončki ipd.), likovno smo ustvarjali ter se pogovarjali in učili o številkah 112 in 113. V igri in pogovoru smo se osredotočili pred vsem na to, da se otrok zna predstaviti z imenom in priimkom, zna povedati ime in priimek starša ter svoj domači naslov.
Teden otroka je bil pester … veliko novega smo se naučili in se pri tem tudi zabavali. :)
Kadar kličemo na 112 (reševalci, gasilci) ali 113 (policija) je pomembno, da ostanemo mirni in povemo:
KDO kliče,
KAJ se je zgodilo,
KJE se je zgodilo,
KDAJ se je zgodilo,
KOLIKO je ponesrečencev,
KAKŠNE so poškodbe,
KAKŠNE so okoliščine na kraju nesreče,
KAKŠNA pomoč je potrebna.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/otr{/gallery}
Množični plesni dogodek, Diham ples 2020, se je odvil v mesecu septembru, v okviru Evropskega tedna mobilnosti, pod okriljem Plesne šole Kazina. Dogodku se je pridružilo 7 vrtec, med njimi tudi vrtec Pedenjped. V enoti Pedenjcarstvo je sodelovalo 5 skupin: Korenjaki, Sladkosnedi, Junaki, Vandrovci, Učenjaki. Pridružili so se nam tudi Škratki iz enote Šlik šlak. Naša naloga je bila, da se naučimo ples na koreografijo, ki jo je za nas pripravil Danijel Mišon, in sicer na pesem Daj se nasmej, skupine Bepop. Pridno smo se učili in vadili, vendar se zaradi okoliščin žal nismo mogli srečati na velikem zaključnem dogodku, ki je bil predviden na Kongresnem trgu. Vseeno smo združili moči, posneli ples vsake skupine posebej in posnetke posredovali Kazini, kjer so jih združili v skupni video Diham ples 2020. Prisrčen in čudovit spomin na ples, ki nas je povezal in nam vlil veliko dobre volje ter optimizma.
Hvala vsem, ki ste (in boste :)) zaplesali z nami.
Vabljeni k ogledu slik in posnetka.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/dih{/gallery}
V tednu od 23. 9.- 30. 9. 2020 smo v okviru EVROPSKEGA TEDNA ŠPORTA za otroke našega vrtca in otroke gostujoče enote ŠLIK-ŠLAK pripravili pestre gibalne vsebine. Otroci so se pomerili na poligonu, v igri s "padalom", vozili so se s kolesi, ciljali keglje, igrali z žogo ter se preizkusili v igrah naših staršev. Po skupinah smo izvedli MNOŽIČNI TEK pod okriljem Atletske zveze Slovenije in ob podpori Unesca z naslovom: “Začni mlad-tekmuj pošteno”. Pozornost smo namenili prav vsem osnovnim motoričnim sposobnostim, težavnost pa smo prilagodili različnim starostnim skupinam. Vse športne urice so bile izvedene na prostem. Kljub temu, da nam vreme ni bilo posebej naklonjeno, smo izvedli vse zastavljene aktivnosti. Otroci so se zelo zabavali, utrinke pa si lahko pogledate v galeriji spodaj.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/spo{/gallery}
Ob Evropskem tednu mobilnosti smo imeli v Pedenjcarstvu zanimiv in predvsem aktiven teden. Sodelovali so prav vsi otroci in vzgojitelji, od najmlajših Pedenjpedov, ki so ravno zakorakali prvič v vrtec, pa vse do najstarejših. V teh dneh smo res veliko migali. Vozili smo se s kolesi, poganjalci in skiroji. Plesali smo v okviru projekta Diham ples in se naučili plesne koreografije na pesem »Daj se nasmej (Bepop)«. Ob koncu tedna smo ples tudi posneli. Pripravili smo kolesarčkove dneve. Otroci so v vrtec pripeljali svoja vozila in čelade, ter se ob različnih ovirah podali na vožnjo, ob tem pa so morali upoštevati nekatere prometne znake. Kolesarske veščine smo razvijali na šolskem igrišču, našem igrišču in vrtčevskem atriju. Bilo je zahtevno, a tudi nadvse zabavno. V tem tednu smo obeležili tudi »Eno Tree Planting Day«, Unescov projekt, ki obeležuje Svetovni dan miru. Tako smo na naše igrišče posadili drevo, bukev, ter se pogovarjali o njeni pomembnosti za vse nas. Okoli drevesa smo zaplesali in se veselili, ker smo tudi mi prispevali k bolj zelenem in čistem okolju. Prav vsi pa smo se tudi malo potepali. Odpravili smo se na daljše sprehode, nekateri pa so se sprehodili po bližnji okolici. Najmlajši v »mini avtobuskih«, večji pa kar peš. Ker nam je bilo vreme naklonjeno, smo veliko časa z veseljem preživeli zunaj na svežem zraku. Za spodbudo pa so se nekatere skupine igrale tudi igrico Beli zajček, ki družine spodbuja k manjši uporabi avtomobilov na poti v vrtec. Družine so aktivno sodelovale in zajčke smo v celem tednu pridno očistili onesnaženosti, zato pohvala prav vsem sodelujočim.
Zares je bilo prijetno, aktivno in seveda zabavno.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2020-21/Pedenjcarstvo/etm{/gallery}
To poletje, smo se preselili v čisto pravo džunglo. Slišali smo različne živali, jih nekaj spoznali in eno na igrišču celo našli. Spoznali smo njihove stopinje, nekaj njih pa smo razstavili v našem vrtcu. Zabavali smo se na džungelskem poligonu in se preizkusili v vlogi Tarzana. Pravo džungelsko vzdušje smo si vsak dan popestrili s plesom ob naši himni poletja.
Slišite jo lahko tukaj. V tretjem tednu julija, sva bili vodički po džungli Špela in Patricija.
Ko se je julij prevesil v drugo polovico, smo otroke skozi džunglo vodili Klavdija, Katja in Blaž. Džunglo smo sedaj že dobro poznali. Zato, smo se podali globoko v gozd, kjer smo pomagali opicam do čiste vode, se preko brvi podali mimo nevarnih kač in se naučili hoditi kot sloni. Spretni smo že kakor Mavgli, deček iz džungle. Nabirali smo trde kokose in se sladkali s tropskim sadjem. Domorodci so nam pokazali svoje bobne in skupaj smo zaigrali in zapeli ob džungelskih ritmih. Ko je nad našo džunglo zapadel tropski dež, smo se skrili na varno in si ogledali risanko o dečku iz džungle.
Ko je dež ponehal, smo si konec julija pobarvali obraze in se odpravili nazaj v džunglo. Našli smo živali, ki so telovadile malo drugače, kot to počnemo mi. Izvedeli smo da imajo džunglesko jogo in smo se jim pridruzili. Bilo je res super. Po jogi pa smo bili zelo utrujeni. Našli smo džungla bar v katerem sta Eli in Lea pripravili džungelski sok, da smo si napolnili baterije.
Prvi teden v avgustu smo si džungelsko poletje popestrili s prepoznavanjem živalskih vzorcev, ki so jih otroci z različnimi likovnimi tehnikami prenesli na papir. Nastajale so prave mojstrovine. Da bi bila igra v džungli čim bolj zanimiva, smo otroke povabili tudi v senzorični džungla kotiček, v katerem so lahko rokovali z različnimi plastičnimi živalmi iz džungle, z mivko, kamenčki, vodo, listjem, vejami, cvetovi … Živali iz sveta džungle smo kot kaže že dodobra spoznali, zato smo veselo zavihali rokave in se lotili še izdelovanja živalskih mask, s katerimi bomo lahko rajali po džungli še vse poletje. Dodobra prebujeni in razgibani po živalski jogi za otroke smo prisluhnili še pravljici o zabavni pustolovščini na Tigrovi preprogi.
In za konec še namig: ko boste korakali skozi džungelsko garderobo, lahko ustavite pogled v kotičku »Ali veš?« in morda odkrijete kakšno zanimivost …Skozi džungelski teden sva vas tokrat popeljali Hana in Lea Š.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/dzungla{/gallery}
Tudi to šolsko leto je del skupine Korenjaki – specializiran oddelek za otroke z avtistično motnjo užival na letovanju našega vrtca.
Tabor v Zambratiji nam ponuja priložnost, da preizkusimo naučene komunikacijske tehnike, socialne veščine in tehnike sproščanja v novem socialnem okolju. Ob varni podpori Blaža in Vesne smo prakticirali in generalizirali veščine v naš »morski« vsakdan. Preživeli smo prelep teden v »Žabjem kraljestvu«; uspešno smo se soočali in premagovali neštete izzive, ki so našim vrstnikom neznane. Ob vsem tem - pa je bil zato naš nasmeh in zadovoljstvo - toliko večji.
Zambratija 2020:
#zaplavamo brez rokavčkov #sup=gusarska ladja #sladoled #igra z novimi prijatelji #masaža za lepe sanje #vlakec #sprehod #raziskovanje morskega dna #metanje kamenčkov #vonj morja #skriti zaklad #sladoled #nasmeh.
Doživetje, ki nas je opolnomočilo da bomo še bolj samozavestno stopili v nove življenjske izzive, ki nas čakajo prihodnje šolsko leto.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/zam{/gallery}
V vrtcu Pedenjped se v vseh enotah zavedamo, da je skrb za ohranitev čistega okolja izredno pomembna. Pedenjcarji smo tako izvedli zbiralno akcijo odpadnega papirja in čistilno akcijo v okolici vrtca.
Ker nam je mar, in ker si želimo, da v čistem okolju uživajo tudi naslednje generacije.
Hvala tudi vam, dragi starši, ker ste sodelovali pri zbiralni akciji odpadnega papirja.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/okol{/gallery}
Pedenjped si je kljub temu, da so v vrtcu še vedno veljali posebni ukrepi zaželel, da bi praznovali njegov rojstni dan. Seveda smo mu ugodili in ga tokrat praznovali na malo drugačen način. Več smo se potepali, organizirali smo si piknik, ustvarjali, se sladkali, raziskovali in plesali. Pedenjpedovci si naredimo vedno tako, da nam je lepo. :-)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/rd{/gallery}
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral« razvijamo koncept prehajanja med programi vrtca in s tem prispevamo k večji socialni vključenosti otrok. Glasbeni nastop otrok na Festivalu »Igraj se z mano« je rezultat celoletnega druženja otrok skupine Korenjaki in Učenjaki, ob katerem smo načrtno razvijali socialne in komunikacijske kompetence. Prijateljstva ki so se zgradila v tem letu, lepo opiše izbrana deklamacija »Kdo sedi ob meni«.
Na tej povezavi si lahko ogledate videoposnetek, v katerem nastopajo otroci.
Spletno stran festivala, si lahko ogledate tukaj.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/igraj{/gallery}
V Pedenjcarstvu cvetijo marjetice, metulji pa komaj čakajo na umetniške rokice malih Pedenjcarjev. Pobarvani seveda oživijo in veselo poletijo.
Se kmalu vidimo :)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/kma{/gallery}
Z vami delimo dobro prakso uvedbe slikovne podpore za višino glasu, ki je nastala z novimi znanji z izobraževanja v okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral«. Določeni otroci oddelka imajo težave z regulacijo višine glasu, še posebej v prosti igri. V sobivanju in igri našega oddelka le-to predstavlja moteče vedenje, saj se posledično – razumljivo – v vseh igralnih kotičkih dvigne jakost glasu in s tem vzporedno tudi motorični nemir med otroki (tekanje, kričanje). Samokontrola oziroma prilagoditev jakosti glasu socialni situaciji je socialna veščina, ki otroku omogoča kvalitetnejšo sobivanje v skupini vrstnikov in je še kako potrebna v šolskem prostoru. Otrok, ki je glasen in neprestano govori, tudi ne sliši (zazna) dogajanja v okolici in ne sliši sporočil vrstnikov. V igri se takšen otrok pogosto odmakne od vrstnikov v svojo igralno vsebino in ne komunicira z ostalimi – v vrtcu pa spodbujamo socialni razvoj in si želimo vključenosti vseh otrok.
Stalno verbalno opozarjanje in pridiganje otrokom lahko uspešno nadomestimo s slikovno podporo za opredelitev želene višine glasu. Uvajanja »termometra« smo se lotili z glasbo; v igralni skupini z otroki z avtistično motnjo in glasbeni delavnici v celotni skupini. Izvajali in poslušali smo različne jakosti instrumentov in lastnega glasu, ter preizkušali primernost določene jakosti glasu za različne socialne situacije. Kdaj (v kateri socialni situaciji) smo lahko glasni kot »čebele«, kakšna je jakost glasu v pogovoru ali jutranjem krogu, ter kdaj in (predvsem) kako umiriti telo, da zmoremo biti tiho kot »miške«. V socialnem dialogu vplivamo drug na drugega; pogovarjali smo se o pomenu jakosti glasu za sogovorca in s tem skupnem kreiranju pogojev za prijetno sobivanje.
Otroci so se po par delavnicah že samostojno orientirali po zahtevanem glasovnem položaju glede na slikovno podporo. Otroci z več težavami na tem področju potrebujejo sedaj le še usmeritev pozornosti na slikovno podporo in nato samostojno uravnajo jakost glasu, ki je primerna socialni situaciji. Slikovna podpora »termometra« se uspešno uporablja tudi v »obratni smeri«, v smislu podpore emocionalni in gibalni sprostitvi (dovoliti si biti glasen…) na igrišču vrtca ali gibalni aktivnosti.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/dob{/gallery}
Minil je že dober mesec dni, odkar smo se nazadnje srečali v našem vrtcu in se skupaj igrali. Medtem smo se aktivno povezovali preko elektronskih sporočil, si pošiljali slikice in delili naše skupne utrinke. Da bi nam čas čim hitreje minil sva staršem pošiljali razne ideje za druženje, ustvarjanje in učenje s katerim so si lahko popestrili te dni. Vsak odgovor, ki sva ga dobili, sva spremljali z veseljem, od vseh napisanih besed, ter do slikic, vsak nasmeh in beseda nama je polepšala dan. Ne glede na situacijo so nam družine lepo sporočale, kako se imajo njihovi »Učenjaki« lepo, kako se igrajo, da so zdravi, ter da pogrešajo prijatelje in naju. Vsi so bili zelo aktivni, veliko jih je hodilo v hribe, pomagali so doma na vrtovih, pri kuhanju in ostalih domačih opravilih. Tudi starši so se jim izjemno posvetili, čeprav vsak od njih ni bil prost, pač pa so morali delati ali pa skrbeti še za ostale otroke. Zelo lepo je bilo videti, kako so družine med seboj povezane in kako se je sedaj ta povezava samo še okrepila.
Prilagam zapise in fotografije, ki so nama jih posredovali starši:
»Z J. pošiljava par fotografij z nastajanja gledališke igrice...vse od izdelave lutk in njeno uprizoritev......imela sva se prav lušno!!! Lepo bodite in ostanite zdravi!
P.S. jutri pečeva piškote« družina D.
»Vam pa pošiljam dve fotografiji. R. vam in Nini pošilja srčka in slikico. In obe lepo pozdravlja.« družina Z.
»B. vaju lepo pozdravlja in vama pošilja tole slikico 😊 Lep pozdrav tudi od vseh nas 😊« družina M.
»B. vama z Nino pošilja lepe pozdrave z domačega vrta, zdaj pravi, da mu je pa res že dolgčas po vrtcu (jaz pa nisem verjel, da bom to kdaj slišal od mojih otrok :) Upam da ste OK in zdravi! Mi smo vsi doma, gremo na kak sprehod z našo Čarno, to pa je v glavnem to. Ostanite zdravi in lep pozdrav vam in Nini :)« družina M.
»Hvala za dodatne ideje, vse nam prav pride, čeprav nam ni dolgčas😁👍, le družbo že vsi pogrešamo. Se pa še priporočamo za kakšne nove vaje, ideje... če boste še kaj dobili iz vrtca« družina S.
»Hvala vam za vsa vaša poročila in ideje, ki jih lahko počnemo z otroci doma. Z Ž. vsak dan narediva kakšno domačo nalogo, katero ste poslali ali vi, logopedinja iz vrtca, logopedinja iz ZGNL, ali pa preprosto idejo najdem sama. Veliko smo seveda tudi zunaj, sadimo drevesa, travo, kolesarimo, rolamo, nabiramo naravni material, brcamo žogo, se lovimo, skrivamo, telovadimo, sproščamo in preprosto uživamo kot celotna družina. Pri tem sodelujeta tudi 2 kužka, katere Ž. zelo rad uči. Vsaj 2x na teden pa tudi kaj dobrega spečemo, pri čemer vedno sodeluje tudi Ž., hvala Vam za čudovit predpasnik, ki ga je dobil od vaju za darilo. Ko greva kuhat ga vedno obleče. S partnerjem hodiva oba v službo, tako da imamo dan zelo organiziran in Ž. se zelo pozna red, katerega preprosto obožuje. Rad ve kaj sledi, kdaj bomo kaj počeli, in pri tem zelo sodeluje. Priklic besed je vedno boljši medtem ko je izgovarjava še vedno slabša. Začel je tvoriti tudi stavke, kar se zelo pozna pri listanju slikanic. Zelo rad se igra igro: Katera žival....katero sadje.....da jaz opišem, on ugiba, ali obratno. Deklamacije nama gredo pa še vedno zelo slabo. Logopedinja je napisala, da je zanj to še zelo težko, in da naj raje začneva z izštevankami. Ampak kljub vsemu se bova potrudila in se kakšno tudi naučila :)« družina K.
»Upam, da sta v redu, predvsem zdravi. Hvala za poslane ideje za igro z otroki.
Mi smo v redu, tudi Ž. prebolela norice, a je že ok. Hvala bogu imamo doma velik vrt, kjer vsi uživamo. Danes pa smo se podali na Debni vrh-Ž. je kar tekla gor. Pripenjamo sličico, pa naj prosim velja se za značko Sonček.
Ž. pogreša vrtec in prijateljčke, pa tudi vaju. Upam,da se kmalu vidimo.« družina P.
»Dragi Klavdija in Nina, javljam se iz prijetne karantene in sporočam, da vsaj naši otroci trenutno prav uživajo in jim ni hudega - čeprav močno (RES močno) pogrešata vrtec, sploh A., je doma in na vrtu in dvorišču več kot dovolj dela, tako da smo se veliko naučili o vrtnarjenju, brali, obnavljali zgodbice, vadili "matematiko", imeli plesne urice in še marsikaj drugega. Tudi mi smo veseli vsakega sporočila, ki ga prejmemo od vas in ga naglas preberemo A., ki se vsakič zelo razveseli, če naredimo kaj, kar je predlagala Klavdija ali Nina. Prilagam še nekaj slikic, sicer pa upam, da se kmalu vidimo« družina S.
»Upam, da ste vi in vaši bližnji zdravi in naj tako tudi ostane. Res smo že "zelo dolgo" doma. Vrtec, prijatelje in vzgojiteljici Z. že zelo pogreša in komaj čaka in upa, da se boste v tem šolskem letu še kaj videli =) mi starši pa prav tako =) Najprej bi se vam zahvalila za tedensko poslane ideje kaj ustvarjati z otroci, saj včasih enostavno zmanjka idej. Dnevi sicer glede na nastalo situacijo, kar hitro minevajo in včasih niti ne vemo kdaj se nam je teden spet obrnil =) Pošiljamo vam nekaj naših utrinkov iz obdobja "karantene" Lepo vas pozdravlja Z. in vsi mi =) Prav tako pozdrave tudi Nini, ki pa jo večkrat srečamo, ko sprehaja Čarlija =)=)=)« družina K.
»T. in mi vsi vas že zelo pogrešamo. Delo od doma z majhnimi otroki je kar izziv, sicer bi se že kaj prej javili in komaj čakamo, da se življenje počasi vzpostavi na stare tirnice. Pošiljam še dve slikici, na eni sta otroka s posajenim fižolčkom, katerega vsak dan opazujemo in skrbno zalivamo. Ostanite zdravi, vi in vasi bližnji. Pozdravčki in objemi« družina P.
Hvala vam za vse zapise in fotografije in upam, da se bomo kmalu lahko videli v vrtcu in se skupaj lepo imeli. Do takrat pa še naprej uživajte v vsakem dnevu, saj fotografije povedo vse. :)
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/karant{/gallery}
V predšolskem obdobju je gibanje za razvoj otroka izrednega pomena. Zato v vrtcu na različne načine, preko igre, krepimo gibalni razvoj otrok. S Klavdijo domiselno uporabljava vse vrtčevske prostore, ki omogočajo najrazličnejšo igro in napredek pri gibalnem razvoju za naše Sladkosnede. Z veseljem uporabljamo telovadnico, ki je vedno polna novih preizkušenj. Urimo se v plezanju po lestvi, plazenju skozi tunel, hoji po brvi, skakanju z višine, skozi obroče in še in še...
Vse te veščine potem samozavestno uporabljamo na terenu, kjer tečemo po stezi in na hrib, preskakujemo veje, plezamo po drevesih in predvsem uživamo v tem, da vse to zmoremo.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/raz{/gallery}
Pust je za naše najmlajše pravo čarobno doživetje. Korenjaki, Učenjaki in Vandrovci smo se odpravili na največji pustni karneval na Ptuju. Udeležili smo se 10. otroške pustne povorke, kjer smo se predstavili v kostumih Mačka Murija in Muce Mace. Sprehodili smo se po ulicah in trgih čudovitega Ptuja.
Pustno zabavo smo nadaljevali v karnevalski dvorani, kjer so nas pričakali slastni krofi in sok. Sledilo je pravo pustno rajanje, kjer smo spoznali princa in princeso karnevala ter tradicionalne etnografske pustne like. Med drugimi so se nam predstavili t. i. pokači, ki z vihtenjem težkih bičev ustvarijo glasne poke in s tem oznanjajo začetek pustnega časa in pustnega veseljačenja. Obiskali so nas tudi najbolj priljubljeni pustni liki kurenti, s katerimi smo odganjali vse slabo in k nam vabili pomlad. Zaplesali in poveselili smo se tudi s klovnesami, ki so poskrbele za še pestrejše pustno rajanje.
Dan je bil zares čaroben in zabaven, zato smo se od Ptuja poslovili nasmejanih obrazov in polni lepih vtisov.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/pust{/gallery}
V Pedenjcarstvu smo se udeležili akcije SRČNA PISMA ZA MALE BORCE, ki ga organizira Društvo Viljem Julijan. Ta akcija obeleži tudi svetovni dan redkih bolezni 29. februar. Z otroki smo ustvarjali pisma podpore za male bolnike z težkimi, neozdravljivimi boleznimi. Pridružile pa so se tudi nekatere družine in obiskovalci.
Več o malih bolnikih si lahko ogledate na spletnih straneh:
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/src{/gallery}
Na mednarodnem simpoziju »Učenje – izziv ali na(d)loga šole 21. stoletja?«
v Črenšovcih, 21. in 22. 2. 2020, je Vesna Nemec predstavila program čustvenega opismenjevanja za otroke z avtistično motnjo. Delavnice se izvajajo v sodelovanju z oddelkom Učenjaki. Program vključuje nova znanja in elemente dobrih praks izobraževalnih sistemov evropskih držav, ki smo ga pridobili z udeležbo na izobraževanju v okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral«; »Helping teachers and parents manage child disruptive behaviours in different contexts«.
Mednarodni simpozij 2020, povezava
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/simp{/gallery}
Otroke vzgajamo že od rosnih let dalje, k vsemu, kar pritiče, je tudi kultura, predvsem spoštovanje do slovenske kulture in vrednot. France Prešeren, slovenska himna, hitro povežejo malo starejši otroci. Veliko prireditev po Sloveniji in posledično tudi v Pedenjcarstvu.
Zbrali smo se v telovadnici, prav vsi, veliki in majhni. Povezovalka programa Maja, nas je pozdravila, malo povedala o kulturi in skupaj smo zapeli Zdravljico, našo himno, ob kateri so vstali tudi najmlajši zaspanci, instinktivno ampak zelo prijetno na pogled.
Skupine so se predstavile vsaka na svoj način. Lepo se je prepletalo deklamiranje, petje, ples. Nagajivci so prebili led s pesmico Dva psa, zaspanci so prvič nastopali, Ringaraja se je slišalo in ples. Deklamacija Dober dan sladkosnedov, je popeljala v nebo Raketo radovednežev. Junaki kot malo starejši, so se poglobili v deklamacijo Kaj je to kultura. Učenjaki in korenjaki so združili moči in predstavili deklamacijo o prijateljstvu. Najstarejši vandrovci pa kot se spodobi, najprej Bans, z zabavnim petjem in gibi, in še malo zimske idile s pesmico Copatki. Veliko aplavza je bilo ob vsakem nastopu, veselje ob druženju se je končalo v igralnicah ob izdelovanju in poskušanju figovih kroglic.
8.februar smo proslavili res kulturno in v prijetnem vzdušju.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/kultu{/gallery}
»Korenjaki, Junaki, Vandrovci in Učenjaki« smo obiskali Narodno galerijo. Že ob vstopu v zgradbo, so otroci zaznali drugačnost, nekaj s čimer se še niso srečali, nekaj kar še niso videli in doživeli.
V galeriji domuje majhen škrat Gal, ki ima zelo rad umetnije. Obiskali smo njegovo sobo, kjer smo slišali zgodbo, kako je Gal postal prebivalec galerije. Tam smo dobili tudi prvi namig, zeleno lusko, ki nas je vodila do naslednje postaje. To je bila freska z junakom sv. Jurijem, ki je rešil princeso, ki so jo žrtvovali zmaju. Otroci so se s pomočjo namigov, ki jih je pripravil škrat Gal, odpravili na pot raziskovanja. Morali so uporabiti vsa čutila, da so poiskali Galove najljubše umetnije. Nekaj pa so se tudi naučili iz teh posebnih slik. Izvedeli so kdo je Marija Terezija, kaj se skriva na šopku, ki ga je naslikal neznani umetnik, s kakšno igračo so se včasih igrali otroci… Vse to in še več nam je razkrila prijazna vodička, ki nas je skozi aktivnosti vodila do razstavljenih umetnin.
Župančičeve uganke in pesmice o drevesih in zgodbe o otroštvu Riharda Jakopiča, Ivana Groharja, Matija Jama in Mateja Sternena pa so nas uvedle v motivni svet slovenskih impresionistov. Upodobitve dreves in različnih letnih časov smo z gibom uprizorili ob zvokih Orffovih instrumentov in ob različni glasbi. Potipali smo deblo breze in macesna in površini primerjali s slikarskimi sledmi čopiča in lopatice.
Otroci so se preizkusili v impresionističnem slikanju s čopiči na velike formate. Kakor pravi slikarji so uporabili tudi slikarske lopatice.
Domišljija in čarobnost sta nas popeljali v svet umetnosti.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/gale{/gallery}
V prvem tednu meseca februarja 2020 smo se celotna skupina Učenjaki in del skupine Korenjaki ukvarjali z vsebinami čustvenega opismenjevanja.
Vsebina je vzeta iz celoletnega programa delavnic čustvenega opismenjevanja za del otrok skupine Korenjaki (SOOAM) in par vrstnikov skupine Učenjaki (igralna skupina v majhni skupini vrstnikov za otroke z avtistično motnjo) in je nastala z implementacijo novih znanj iz izobraževanja v okviru Erasmus+ projekta »Tudi SAM bi se rad igral«.
Podrobno smo opazovali naše obrazne ekspresije za občutja žalosti, strahu, jeze, ter jih spreminjali v izraze veselja in zadovoljstva. Zakaj? Občutki žalosti, strahu, nelagodja, jeze, nas spremljajo preko celega dneva – in prav je tako. Pomembno je le, da smo v življenjskih izzivih usmerjeni pozitivno, saj nas čaka veliko nepredvidljivih in stresnih situacij. Če otroka naučimo sprostitvenih tehnik, strategij za reševanje konfliktov, ter razvijamo empatično odzivanje na potrebe vrstnikov – bo otrok opolnomočen do mere, da bo življenjske izzive in vsakodnevne konflikte doživljal manj stresno.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/cus{/gallery}
V prvem tednu februarja, v mesecu kulture, smo malo popestrili naše dneve v Pedenjcarstvu. V več igralnicah smo pripravili različne delavnice, otroci so lahko prosto, po lastni želji, prehajali od ene delavnice do druge. V vsaki sobi se je našlo nekaj zanimivega in tudi zabavnega seveda.
Pri starejših smo imeli likovno delavnico, kjer so otroci z ogljem risali portret Franceta Prešerna. Glasbeno delavnico, kjer so z različnimi malimi inštrumenti ustvarjali posebne ritme, preizkusili pa se tudi v igranju na kahon. Ter gibalno delavnico, kjer se je bilo potrebno na najrazličnejše načine prebijati skozi pajkovo mrežo, ob tem pa še nosit žogice v veliko škatlo na sredini sobe.
Pri mlajših pa so pripravili pravljični kotiček, kjer so ob doživetem pripovedovanju lahko poslušali zgodbo iz knjige Veliki Slovenci in poizkusili slastne suhe fige. Ter še eno likovno delavnico, kjer so otroci lahko z voščenkami barvali velike slovenske zastave in se poigrali v slovenski hišici.
Bilo je zares pestro, luštno in zabavno.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/preh{/gallery}
V tednu od 27. 1. do 31. 1. 2020, smo se otroci in vzgojitelji iz skupin Učenjaki, Vandrovci in Korenjaki, odpeljali na zimovanje na Pokljuko. Po zajtrku smo se oblekli, obuli, se namestili na avtobus in uživali v vožnji.
Prispeli smo pred hotel Jelka. Razporedili smo se po sobah in odšli na kosilo. Popoldan smo se oblekli po najnovejši pariški modi in se odpravili na smučišče, kjer so nam športni učitelji pripravili razne športno gibalne igre, pri katerih smo spoznavali osnove smučanja in smučarska FIS pravila. Po večerji smo hitro zaspali v upanju, da ponoči zapade sneg.
IN RES … ponoči je zapadel sneg. Po zajtrku smo se oblekli, obuli smučarske čevlje, pripravili smuči in odšli na sneg. Popoldan smo preživeli na bližnjem zasneženem hribu, kjer smo izdelovali snežne kepe in snežake.
V sredo smo po zajtrku odšli na smučišče. Razdeljeni v več manjših skupin smo se z raznimi pripomočki učili vijugati in uporabljati vlečnico. Zelo dobro nam je šlo. Popoldan je sledilo dričanje s tubami po hribu. Neizmerno smo uživali in se veliko nasmejali. Po pravljici smo se odpravili spat, v pričakovanju, kaj nas čaka naslednji dan.
Dan pred odhodom domov, smo bili vsi že zelo dobri smučarji. Ne vlečnica in ne spust po hribu nam ni delal težav. V popoldanskem času je sledila zabava v telovadnici, ki jo je pripravil učitelj Tomaž. Skupaj smo peli, plesali in se zelo zabavali.
Zadnji dan so žičničarji utrdili »ta veliko« progo pri hotelu Šport tako, da so se smučarji povzpeli na hrib in skupaj z učiteljem presmučali nazaj v dolino. Na koncu je sledilo še tekmovanje. Vsi, prav vsi smučarji so uspešno prevozili progo z ovirami in na koncu za uspešnost in trud prejeli medaljo.
Teden je prehitro minili. Polni prijetnih vtisov in občutkov ter z veliko usvojenega novega smučarskega znanja smo se podali nazaj v Ljubljano.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/pok{/gallery}
V mesecu novembru 2019 sta se Meta Zver in Saša Markelj udeležili izobraževanja v sklopu projekta V stiku z naravo in s samim s seboj – igralnice na prostem, ERASMUS+ KA1 na Cipru. Tema izobraževanja je bila varovanje okolja in bivanje na prostem ob neformalnih priložnostih. Spoznavali sta primere dobre prakse, spodbujanje skupinskega dela, sodelovanja in ustvarjalnosti ter si izmenjevali izkušnje z udeleženci iz različnih držav in kulturnih okolij.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/ciper{/gallery}
V Pedenjcarstvu je bilo decembra še posebej veselo. Kar naprej smo vriskali, plesali in peli, ker dedka Mraza smo se cel mesec zelo veselili. Še preden nas je obiskal smo likovno ustvarjali, vrtec okrasili, enoto Učenjak gostili s predstavo » Dedkove skrbi«, si ogledali še predstavo Mehurčki, v telovadnici priredili novoletni ples, potovali v Božičkovo deželo in se posladkali s pravimi Božičkovimi piškoti, na obisk povabili otroke iz OŠ Kašelj, občudovali Ledeno deželo v mestu, se veselili s starši ter babicami in dedki, imeli čisto pravi kino. Ko je k nam dedek Mraz prihitel, je darila pripeljal, nam na orglice igral, z nami še zapel in nas objel.
Zgodilo se nam je še cel kup tistih reči, ki so nam pričarale res pravljične dni.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/december{/gallery}
V sklopu projekta Erasmus + KA1, smo se nekateri strokovni delavci odpravili na učno mobilnost v Dublin. 30 urni izobraževalni tečaj z naslovom »Soft skills for strong teachers« je vsekakor doprinos našemu profesionalnemu razvoju. S kolegi iz Grčije, Nemčije, Švedske in Češke smo izmenjali izobraževalno prakso, pogovarjali smo se o motivaciji zaposlenih, timskem delu, kritičnem mišljenju, konstruktivni povratni informaciji, profesionalnem razvoju in komunikaciji. Predstavili smo organizacije v katerih delamo in tako spoznali nekatere nove pristope in različna delovanja organizacij.
Poleg izobraževanja pa je nekaj časa ostalo tudi za raziskovanje prijaznega Dublina, ki je na nas naredil tako dober vtis, da bi se v prihodnje tja še vrnili.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/dublin{/gallery}
V sklopu projekta učne mobilnosti KA1- erasmus+ sva Manuela Šrenk in Saša Markelj odšli na izobraževanje v Španijo- Barcelona. Naziv tečaja je bil Umetnost kot terapija: samoizražanje in posebne potrebe v poučevanju umetnosti (Art as terapy: self expression and special neesd in art education).
Spoznali sva, kako pomembno vplivajo likovne dejavnosti na osebnostno rast, da ima umetnost močno terapevtsko moč in jo čutimo tudi na telesni ravni. Znižuje krvni pritisk in umirja dihanje. Vpliva na samopodobo in samoizražanje, samozavedanje, samouravnavanje ter spretnosti načrtovanja časa in prostora.
Umetnost spodbuja mentalno in čustveno rast in je učinkovita za spodbujanje integracije in komunikacije med otroki in učenci, posebno za otroke z avtizmom, s primanjkljaji v pozornosti, učnimi težavami, idr.
Pridobili sva znanja, kako preko likovne umetnosti spodbujati dobro počutje, empatijo pa tudi osebno in strokovno rast. Eksperimentirali smo z različnimi likovnimi tehnikami in spoznavali, katera in kako vplivajo na razvoj komunikacije ter povezovanje otroka z vzgojiteljem ali otrok med seboj.
Spoznavali smo tudi različna umetniška dela in kako so avtorji preko teh del zmogli premagati težave, ki so jih imeli.
Vzporedno smo/sva spoznavali tudi Barcelono. To je mesto, ki je že samo po sebi polno umetnosti. Spoznali sva le delček čudovite arhitekture, skulptur, likovnih del, krajinskih umetnin in pestre kulture.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/barca{/gallery}
Dececmber je čaroben mesec, takrat vsi radi posvetimo malo več časa druženju in svojim bližnjim. Zato smo se Sladkosnedi odločili, da povabimo svoje babice in dedke v vrtec na čajanko. In res, so se v velikem številu odzvali našemu povabilu, ter nas v sredo, 11. decembra obiskali v vrtcu. Ob 10.30 uri, so otroci pri vratih že nestrpno pričakovali in lepo sprejeli svoje dedke in babice. Najprej smo se spoznali in malo pokramljali, potem pa je prišel čas za peko piškotov. Testo so nam že pripravlie naše kuharice, mi pa smo ga še malo pomokali, pregnetli, zvaljali in z modelčki oblikovali piškote. Otroci in njihovi stari starši, so si med sabo pomagali, sodelovali in med delom prijetno klepetali. V igralnico se je prikradlo pravo praznično vzdušje. Piškoti so bili kmalu oblikovani in pripravljeni na pečenje. Na pomoč so nam spet priskočile kuharice, ki so skrbno pazile, da so bili piškoti lepo zapečeni. Med tem, pa smo našim gostom postregli s toplim čajem in kavo. Da smo lažje počakali na piškote, smo dedkom in babicam zapeli in zaplesali. Glasen aplavz se je slišal po celem vrtcu. Tudi piškoti so že zadišali in so bili pripravljeni, da jih pojemo. Glasen direndaj se je hitro polegel, vsi smo se sladkali s piškoti. Strinjali smo se, da smo opravili dobro delo, saj so bili piškoti odlični in so kar hitro kopneli iz krožnikov.. Naše druženje se je počasi iztekalo. Otroci so se poslovili od svojih babic in dedkov. Njihovo veselje zaradi skupnega druženja, pa je bilo čutiti še do konca dne.
Vsem babicam in dedkom, ki so nas obiskali se lepo zahvaljujemo. Druženje je bilo res prijetno in veseli smo, da ste se ga udeležili v tako velikem številu. Z veseljem vas povabimo še kdaj.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/babice{/gallery}
V okviru projekta Tudi sam bi se rad igral smo se v tednu od 18.11.-22.11.2019 prijavili na izobraževanje v Rotterdamu. Izobraževanja sta se udeležili dve strokovni delavki iz enote Pedenjcarstvo. Spoznali sta nizozemski šolski sistem ter izmenjali mnenja in primere dobre prakse z drugimi udeleženci seminarja. Organizatorji so v praksi predstavili nekaj šol ter prikazali proces vključevanja otrok s posebnimi potrebami v redne oddelke osnovnih šol. Več pa v fotoutrinkih spodaj.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/roterdam{/gallery}
Ko so se deževni dnevi končno umirili, smo jo peš mahnili proti bližnjemu gozdu. Kar za celo dopoldne je gozd postal naša igralnica. Najprej smo plezali, skakali, se skrivali, lovili in raziskovali. Smo našli gobe in gosenico ter jo z zanimanjem opazovali. Potem, pa smo se malo umirili, zaprli oči in prisluhnili gozdu. Slišali smo ptice, šumenje vetra in šelestenje listja..
Na koncu smo se poslovili in povedali gozdu, da se bomo še vrnili.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/gozd{/gallery}
Starejše skupine Pedenjcarstva so, 22. 11. 2019, obiskale operno hišo. Tam so nam predstavili različne izraze, kot je opera in balet, orkester, solisti in zbor. Sprehajali smo se po operi in spoznali razne prostore. Tako so se otroci učili kako odložiti jakne v garderobo, kje so sedeži za ogled predstave in razliko med parterjem in balkonom. Zapeli smo pesmico na odru in poslušali petje vrstnikov na sedežih v parterju.
Po ogledu smo se spustili v dvorano v kletnih prostorih, kjer so ob strokovnem vodenju ugotavljali ali jim je bolj všeč zaigran ali zapet prizor. Vsem je bil bolj všeč zapet prizor. Nato so poslušali nekaj najbolj znanih odlomkov opernih del, ki sta jih zapela operna pevka in pevec. Čas je hitro minil. Za konec so dobili še programski listek.
Odšli smo še na kratek potep po mestu. Med sprehajanjem so se otroci ves čas pogovarjali o novi izkušnji.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/opera{/gallery}
V enoti Pedenjcarstvo smo v petek, 15. novembra, obeležili in pripravili tradicionalni slovenski zajtrk. Uživali smo ob lepo pogrnjenih mizah in odličnih okusih lokalno pridelanih dobrot, kot so domač polnozrnat kruh, maslo, med, mleko in jabolka. Ob tej priložnosti nas je obiskal čebelar gospod Miha Novak, ki nam je na zelo prijeten način predstavil in ponazoril kaj čebele počnejo, kako pridobivamo med in zakaj so pravzaprav tako zelo pomembne za nas. Prinesel nam je tudi čebelji vosek iz katerega smo si izdelali prave svečke, nekateri otroci pa so izdelovali tudi čebelice. Skozi celo dopoldne je bilo iz različnih strani vrtca slišati melodijo in petje pesmi Lojzeta Slaka Čebelar.
Prijetno in predvsem okusno je bilo!
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/zajtrk{/gallery}
Otroci skupin Učenjaki, Vandrovci ter Korenjaki, so se v času od 5. 11.–12. 11. 2019, odpravili na tečaj drsanja pod vodstvom Šole rolanja in drsanja Lucky Luka. Otroci so tekom tečaja usvajali osnovne elemente drsanja (počep, smuk, zavijanje, limonce, vožnja po eni nogi, poskok) in pa tudi morda malo zahtevnejše elemente (vožnja nazaj, pollimonce). Glavni cilj je bil zagotovo, da se otroci z drsalkami na nogah spoznajo z ledom, se počutijo prijetno in da ne izgubijo volje ter motivacije do drsanja. Za vse to pa smo skrbeli mi, ki smo z njimi drsali ter animatorji Lucky Luka.
Vsak izmed nas je imel svojo skupino otrok, katero je preko igre/poligona in na otrokom prijazen, zanimiv in zabaven način prilagajal na led. Vsak dan je bil sestavljen iz skupnega ogrevanja, drsanja v svoji skupini in skupne elementarne igre »Potres, poplava, letalo«.
Na zaključni 6. dan pa so nas prišli pogledat in spodbujat tudi starši, ki so imeli možnost si ogledati potek drsanja posameznih skupin in tako iz tribun spodbujat svoje otroke, ki pa so bili zelo veseli obiska staršev in so se želeli še bolj potruditi in izkazati. Doživeli smo 6 čudovitih dni in upamo, da bodo otroci za drsanje navdušili tudi svoje starše.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/led{/gallery}
Na toplo jesensko popoldne smo v enoti Pedenjcarstvo pripravili srečanje za starše, babice, dedke, Erasmus + partnerje in vse, ki radi prihajajo v naš vrtec. Z mislijo na predstavitev naše kulture smo pripravili delavnice v katerih so sodelovali starši, Društvo podeželja Lipoglav in strokovni delavci Pedenjcarstva. Pripravili smo vsebinsko pestre delavnice, ki so otrokom omogočale veliko novih izkušenj in v njih vzbujale igrivost, radovednost in veselje. Kulinarični kotički so poskrbeli, da nihče ni bil lačen, in da se je naše druženje lahko zavleklo do večera.
Zaposleni enote Pedenjcarstvo se še enkrat iz srca zahvaljujemo vsem, ki ste pomagali pri realizaciji tega prijetnega dogodka.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/jesen{/gallery}
Zadnji teden oktobra smo v našem vrtcu tri dni gostili projektne partnerje Erasmus + iz Hrvaške, Španije, Danske in Grčije. Namen obiska je bil razvijanje inovativnih pedagoških vsebins poudarkom na področju umetnosti in inkluziji otrok s posebnimi potrebami. Delavnice, ki smo jih pripravili za učitelje/vzgojitelje so zajemale obravnavo vohalnih (olfaktornih), slušnih (avdio), vidnih (vizualnih) in čutnih zaznav. Uporabljeni so bili različni materiali, ki spodbujajo asociativne odnose pri otrocih. Delavnice so bile zasnovane tako, da spodbujajo vključujoč pristop k vsakemu otroku, ki ga je mogoče implementirati v vsakem okolju in/ali pri vsaki populaciji (ne glede na duševne, socialne in fizične sposobnosti otrok).
Verjamemo, da so projektni partnerji pridobili nova znanja, ki jih bodo lahko uporabljali v svojem učnem okolju.
Poleg izobraževalnih vsebin, smo projektnim partnerjem s ponosom razkazali tudi lepote Ljubljane. Zapeljali pa smo se tudi do Postojnske Jame in Predjamskega gradu. Rekli so, da je v Sloveniji tako zelo lepo, da imajo občutek, da so v pravljici. Mi se strinjamo z njimi. Pa vi?
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/erasmus{/gallery}
Letošnja tema tedna otroka je potekala v znamenju otrokovih pravic. V Pedenjcarstvu smo se prav vse skupine, vsaka na svoj način dotaknile te teme. Skupaj z otroki smo izdelali plakate, jih razstavili po vrtcu ter na ta način ozavestili tudi starše.
Teden je bil zelo pester, veliko se je igralo, bralo, plesalo in se družilo. Osrednja tema so bile socialne igre, katere so se jo dotaknile vse skupine. Družili in prehajali smo med skupinami in med enotami. Vzgojiteljice smo pripravile tudi zanimive in pestre delavnice tako v skupini kot tudi na prostem. Otroci so tako imeli možnost prehajanja ter se na ta način povezovati ter se družiti.
Teden smo zaključili s prihodom potujoče knjižnice, katera nas je zelo navdušila. Knjižničar nas je s svojimi pravljičnimi prijatelji in humorjem popeljal v svoj svet pravljice in knjige. Že sam avtobus je pritegnil našo pozornost, ko pa so nas pravljični junaki povabili vanj je bilo vse skupaj zelo čarobno in posebno.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/tedeno{/gallery}
V sklopu rednega 22. srečanja organizacije OECD so nas na pobudo predstavnikov Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v sredo, 9. 10. 2019, v Sloveniji prvič obiskali delegati devetindvajsetih držav. V okviru obiska si je skupina »NESLI«, ki se ukvarja s pripravo sistemskih kazalnikov za spremljanje izobraževalnih sistemov, prvič ogledala predšolski izobraževalni sistem neke države. Namen obiska v Sloveniji je bil razvoj kazalnikov na temo plač učiteljev, delovnega časa učiteljev, financiranja izobraževanja ter financiranja visokošolskega učnega osebja. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je med drugim želelo delegaciji predstaviti tudi, kako v predšolski vzgoji poteka izvedbeni kurikulum, ki vključuje otroke od 11. meseca starosti naprej. Posebnost slovenskega sistema je predvsem to, da se izobraževalni del kurikula izvaja že v skupinah otrok, starih od 11 mesecev, kar ni ustaljena praksa v ostalih državah. Obiskovalci so se seznanili tudi z drugimi posebnostmi predšolskega sistema in s programom Vrtca Pedenjped. Uslužbenci vrtca smo ob tej priložnosti pripravili različne delavnice na prostem in tako članom delegacije omogočili neposredno sodelovanje z otroki in pogovor s strokovnimi delavci vrtca. Strinjali smo se, da je slovenski predšolski sistem lahko vzor tudi drugim razvitim državam sveta. Navdušeni nad izvedbo kurikula, nadstandardnimi dejavnostmi, ki jih ponuja vrtec, in programom za delo z otroki z motnjami avtističnega spektra so z nami izmenjali izkušnje iz svojih držav. Ker je za razvoj otrok pomembna tudi uravnotežena prehrana, jih je navdušilo dejstvo, da se hrana za otroke vsakodnevno pripravlja v vrtcu. Enotni so si bili v mnenju, da bi se z veseljem vrnili v predšolsko obdobje, če bi tudi oni lahko razvijali svoje sposobnosti in spretnosti na tako igriv način kot otroci, ki obiskujejo naš vrtec. Ob slovesu so omenili, da se jim je druženje vsekakor vtisnilo v prijeten spomin, občutki ob pogledu na vesele otroke pa so bili nepozabni.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/oecd{/gallery}
V okviru mobilnosti Erasmus+ projektov našega vrtca smo otrokom predstavili kulturno izkušnjo evropske države Malte in s tem dogodkom tudi obeležili Erasmus days 2019. Otroci skupin Učenjaki, Vandrovci, Junaki in Korenjaki (specializiran oddelek za otroke z avtistično motnjo) so skupaj s Pedenjpedom in Zmajčkom raziskovali in spoznavali kulturne, jezikovne in naravne značilnosti Malte. S spoznavanjem drugih kultur širimo naša obzorja in razvijamo strpnost – to je radovednost in odprtost do drugih kultur. Spoznali smo Malto, majhno evropsko državo sredi sredozemskega morja, kjer se že od nekdaj srečujejo, mešajo; predvsem pa uspešno in strpno sobivajo številne kulture.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/days{/gallery}
Otroci skupine »Učenjaki« smo se letos za krajši čas podali od doma in jo mahnili v prelepi Gozd Martuljek. Čas smo izkoristili za druženje, igro, predvsem pa so otroci spoznavali novo okolje s prelepo naravo in jesensko idilo. Otroci so se soočili z izkušnjo biti stran od staršev, razvijali so samostojnost in si ob tem krepili samozavest.
In kaj smo počeli tam gori?
⁃ Ali pravi Škratki sploh obstajajo, kako jim je ime, kje živijo in kaj počnejo? Vse to smo izvedeli na Škratkovi poti, še prej pa nas je obiskal škrat Poštarček in nam prinesel pismo.
⁃ Izdelali smo veliko Škratkovo hišo, jo uredili in poskrbeli za naše želodčke s slastnimi Škratkovimi palačinkami.
⁃ Spretnost, odločnost in pogum smo preverili v pustolovskem parku.
⁃ Veliko napihljivo oviralo, "dirke" z avtomobilčki na pedala, prodaja na tržnici, sprehajanje z vozički, delo na bencinskem servisu, priprava kave in vafljev za "na pot", vse to smo počeli na našem prometnem poligonu.
⁃ Malo smo se "razgledovali" po okolici, se naučili Škratkovo himno ter si okrasili Škratkove kape, sledila je velika Škratkova zabava.
⁃ No, brez Škratkovih štafetnih iger in kresa tudi ni šlo...
Vse dni so otroci imeli na voljo tudi igrišče ob hotelu, kjer so sprostili svojo energijo, se razgibavali ter uživali v igri s prijatelji. Težko smo se poslovili, saj je tam gori vse tako lepo: narava, prijazni ljudje, domača hrana, pa škratki in pustolovski park,… Trije dnevi so minili zelo hitro in polni lepih vtisov smo se odpravili nazaj proti domu. Imeli smo se fantastično in vsekakor se bomo še vrnili.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/skrat{/gallery}
PROJEKT ERASMUS+ KA1 - UČNA MOBILNOST POSAMEZNIKOV;
TUDI »SAM« BI SE RAD IGRAL
V okviru projekta Erasmus+ »Tudi SAM bi se rad igral« sva se, Klavdija Oberstar in Vesna Nemec, v mesecu septembru 2019 udeležili izobraževanja »Helping teachers and parents manage child disruptive behaviours in different contexts« na Malti. Na izobraževanju smo spoznavali in kritično razmišljali o tem, kaj je moteče vedenje v našem šolskem okolju; o vzrokih, intenziteti, frekvenci in funkciji motečega vedenja. Spoznavali in diskutirali smo o motečem vedenju, ki se pojavi zaradi primarnih razvojnih primanjkljajev otroka (avtizem, ADHD, ODD, MVDR); ter nato o učinkovitih vedenjskih strategijah pomoči otroku. Pogovarjali smo se o pomenu ustreznega odzivanja na otrokove potrebe, vlogi čustvenega opismenjevanja in učenja socialnih veščin za otroke s posebnimi potrebami. Primerjali smo različne kulture držav EU, koncepte nudenja pomoči otrokom s posebnimi potrebami in organizacijo šolskih sistemov. Erasmus+ izobraževanje nam je ponudilo možnost izmenjave o različnih kulturnih in vzgojno izobraževalnih sistemih posameznih evropskih držav udeležencev izobraževanja, ki se je nadaljevalo tudi v neformalnem druženju (Norveška, Poljska, Malta, Slovenija). Pripravili smo načrt implementacije novih znanj v naše strokovno delo in v Slovenijo se vračava polni idej za nove strokovne izzive.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/malta{/gallery}
»GREMO PEŠ« je geslo EVROPSKEGA TEDNA MOBILNOSTI, kateremu smo se pridružili tudi Pedenjcarji. V skupinah smo na različne načine spodbujali otroke in starše naj za pot do vrtca izberejo druge oblike prevoza ali se odpravijo kar peš. Prebrali smo zgodbo o Belem zajčku, sivi zajčki so po celem vrtcu postajali vsak dan bolj beli, zadovoljni in zdravi. Otroci so s starši nalepili belo piko ali kvadratek in s tem prispevali več čistega zraka za naš planet. V tem tednu smo izvedli kolesarčkov dan, starejše skupine na šolskem igrišču ter mlajše v notranjem atriju. Z mestnim avtobusom smo se odpravili na Kongresni trg na plesno prireditev DIHAM PLES, ki jo organizira plesna šola Kazina in tam zaplesali z ostalimi vrtci, kasneje smo se sprehodili po naši prestolnici. V sklopu projekta Atletske zveze Slovenije z geslom »Začni mlad, tekmuj pošteno« pa smo, 19. 9. 2019, izvedli Množični tek za otroke in s tem ozaveščali otroke o pomenu športa za naše zdravje. Najmlajši otroci so tekli v krogu v notranjem igrišču vrtca, prav vsak se je potrudil po svojih najboljših močeh. Skupina Učenjaki se je opravila v mestno hišo na razstavo likovnih del pod geslom »GREMO PEŠ«. Za zaključek tedna smo na igrišču posadili tri drevesa in s tem prispevali k ozelenitvi našega planeta.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/mobil{/gallery}
V soboto, 14. 9. 2019, smo se Pedenjcarji in tudi Pedenjpedi iz drugih enot, rekreativno družili na Pohodu pod Pugledom. Vreme je bilo za hojo več kot odlično in tudi na dobro voljo nismo pozabili. Skupaj smo se razigrano ogreli in se nato odpravili na pohodno pot. Večina se je sprehodila po kratki trasi, dolgi približno 7 kilometrov. Nekateri, pred vsem mlajši, pa so se odločili za sprehod po krajših, sprehajalnih trasah. Uspeh otrok za prehojeno pot je bil nagrajen s posebnimi škratkovimi medaljami, ki so jih bili prav vsi izredno veseli in na njih tudi zelo ponosni. Na pohodu nam je ves čas delal družbo tudi škratek Pugi. Nekatere je kdaj pa kdaj spotaknil, druge požgečkal, tretje s šepetom na uho spodbujal … prav vse pa je pozorno opazoval iz zavetja drevesnih krošenj in bil zelo vesel otroškega smeha, ki se je slišal po vsej trasi.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/pugled{/gallery}
V sklopu mednarodnega projekta ENO, smo se Pedenjcarji pridružili globalnemu sajenju dreves. Drevesa predstavljajo mir in nadaljevanje življenja, zato smo 20. 9. 2019, na svetovni dan miru, na našem igrišču posadili kar tri nova drevesa. Na ta poseben dan, se je tako povezalo na tisoče otrok in odraslih po vsem svetu, v skupni misli miru in prijateljstva. Hkrati je sajenje dreves, v sklopu ENO projekta, povezava šol, vrtec in različnih drugih organizacij po vsem svetu. S sodelovanjem tako podpiramo tudi kulturno raznolikost in strpnost.
Gozdovi so pljuča Zemlje, in s tem, ko sadimo drevesa, ji pomagamo k nadaljnjemu obstoju. Posajena drevesa bodo v našem vrtcu zagotovo postala drevesa sreče in prijetnega zavetja v njihovi senci v vročih poletnih dneh. In ne pozabite, drevesa niso le navadna drevesa. Drevesa pripovedujejo zgodbe. Prisluhnite jim.
ZAHVALA
Zahvaljujemo se g. Levičniku in njegovi ekipi. Priskrbeli so nam čudovita drevesa in nam pomagali pri zasaditvi. Z veseljem in radovednostjo bomo spremljali nova drevesa pri njihovi rasti.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/eno{/gallery}
Z novo enoto vrtca in pridobitvijo specializiranega oddelka za otroke z avtizmom veliko ljudi izkazuje interes po ogledu vrtca in tudi izobraževanju o avtizmu. V Pedenjpedu tako sledimo interesu strokovne javnosti in na željo kolegov pripravimo izobraževanje za strokovne delavce. Veseli smo, da smo tokrat gostili ljubljanski vrtec Galjevica.
{gallery}Vrtec/Utrinki/2019-20/Pedenjcarstvo/gal{/gallery}