Unesco Unesco 150 97

 

UNESCO ASP MREŽA SLOVENIJE

"Unesco je po drugi svetovni vojni organiziral gibanje za načrtno vplivanje na mlade ljudi, da bi v njihovih glavah in srcih krepil znanje in pripravljenost za medsebojno sprejemanje in prijateljsko povezovanje kljub mnogoterim drugačnostim. Spodbudil je organizirano povezovanje med šolami, njihovimi programi, učenci/dijaki/študenti in učitelji. Zvezo je poimenoval Associated Schools Project - net / ASPnet. Zveza je nastajala med bolj ali manj oddaljenimi šolami vseh vrst. Pomembno je bilo, da so se povezovale šole, ki so odražale svojske, drugačne življenjske pogoje in probleme. Od tod se je začelo spoznavanje, učenje in vzgajanje za medsebojno sprejemanje drugačnosti, sodelovanje in solidarnostno pomoč. Oblikovala se je potreba po krepitvi spremenjenega gledanja na svet in sebe v njem. To je svet soodvisnosti človeka in narave ter ljudi med seboj. Zato so se oblikovala tudi drugačna pričakovanja do šol vseh vrst. Ideal je začel postajati edukacija človeka, ki bo zmožen "misliti globalno in delovati lokalno". Danes pa se ta ideal razvija v še zahtevnejšega: "Misli, čuti in deluj globalno in lokalno".


(POVZETEK IZ SPLETNE STRANI http://www.unesco-asp.si/ )


Ker že nekaj let uspešno delujemo po Unesco načelih in vrednotah in sodelujemo v različnih nacionalnih in mednarodnih projektih, je Vrtec Pedenjped v letu 2012 pridobil MEDNARODNI STATUS, na kar smo še posebej ponosni.

Namen:

Z delom v ASP-NET želimo krepili odgovornost do sebe in do drugih, predvsem drugače mislečih, s tem pa bi poudarjali vzgojo za mir in nenasilje ter mirno reševanje konfliktov. V vsakdanjem življenju bomo vzgajali k strpnosti in sodelovanju. V naše delo bomo vključevali tudi zunanje sodelavce različnih strok in starše, ter tako krepili zavezništvo med generacijami in razvijali sodelovalne in partnerske odnose. Še naprej bomo skrbeli za ohranjanje kulturne dediščine in ljudskih običajev.
Veliko pozornosti bomo posvetili tudi klimatskim spremembam, ekološkim problemom in njihovemu vplivu na življenje, hkrati pa bomo ozaveščali otroke tudi o zdravem življenju in opozarjali na zagotavljanje boljših pogojev za zdrav življenjski slog.


Temeljni cilji:

  • Uveljavljati kulturo miru in nenasilja.
  • Naučiti se skrbeti za ohranitev skupnega doma – planeta Zemlje.
  • Spoznavati naravne in kulturne znamenitosti v Sloveniji, ki so pod Unesco zaščito.
  • Utrjevati osnovno poslanstvo UNESCO mreže. 

Pripravila:
Klavdija Trkov,
koordinatorica v vrtcu za ASP NET SLOVENIJA