UDELEŽENKE: Vesna Košir Pevec, Sonja Vegelj, Valentina Janežič, Anita Bučar

KRAJ: Italija-Alba, 18.3.-22.3.2024

V mesecu marcu smo v okviru akreditacije Erasmus Vesna, Sonja, Valentina in Anita obiskale vrtec v pokrajini Piemonte v mestu Alba. Na  devet urno pot smo se odpravile z vlakom in tako v enem tednu pridobile veliko izkušenj kako potovati z vlakom. Odšle smo na senčenje na delovnem mestu, kjer smo 5 dni spoznavale delo v vrtcih in šolah. Gostitelj vrtec Beppe Fenoglio nam je omogočil bivanje ne le v njihovem vrtcu, vendar tudi v sosednjem vrtcu in šoli.

Imele smo priložnost sodelovati pri poteku dneva v vrtcu, spoznale smo način načrtovanja in priprave za tekoči teden. Osredotočile smo se predvsem na delo z ranljivimi skupinami kot so otroci s posebnimi potrebami in migranti. V Italiji imajo veliko otrok s PP, ki jih vključujejo v redne programe vrtca in šole. Podobno kot pri nas dobijo tudi spremljevalca če je to potrebno. Otrok iz drugih držav imajo zelo veliko povprečno na skupino 5-7 v skupini 22 otrok. V skupini 22 otrok, kjer so vedno otroci od 3-6 let delata sočasno dnevno vzgojiteljici le uro in pol. Delo poteka zelo umirjeno, projektov imajo veliko manj kot pri nas in veliko časa namenjajo dnevni rutini, opismenjevanju in spoznavanju števil.

Dobile smo veliko idej za delo in poskusile bomo nekaj zanimiv elementov vnesti v svoje delo.

Zapisala: Vesna Košir Pevec